Protein Açısından Zengin Bir Kahvaltı Kilo Vermenizi Nasıl Kolaylaştırır?

Protein Açısından Zengin Bir Kahvaltı Kilo Vermenizi Nasıl Kolaylaştırır?
Protein ağırlıklı beslenenin ilk adımı kahvaltıda başlamalı. Böylece gün içinde daha geç acıkacak ve gün boyu daha az kalori almış olacaksınız.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Kilo vermek istiyorsanız sahip olmanız gereken anahtar proteindir.

 

Hatta öğünlerinize protein eklemek zayıflamak için kullanabileceğiniz en efektif ve en kolay metottur.

 

Araştırmaların bize gösterdiği proteinin iştahınızı kısa sürede kapattığı ve sizin çok yemenize engel olduğudur.

 

Bunun için kahvaltıda protein ağırlıklı beslenirseniz gün içerisinde kilo kaybı umabilirsiniz.

 

Kahvaltı Önemli Mi?

 

Eskiden kahvaltı yapmamak kilo almakla bağdaştırılırdı.

 

Şu an araştırmalarla ve kanıtlarla, birinin kahvaltı yapmasıyla yapmaması arasında kilo vermek ya da almak konusunda hiçbir fark bulunmamaktadır. Yani kahvaltı yapıp kilo alabilirsiniz ya da kahvaltı yapmayıp da kilo alabilirsiniz. Bu tamamen ne yediğinize ve ne yemediğinize bağlıdır.

 

Ancak kahvaltının iyi bir fikir olmasının arkasında başka birçok sebep bulunuyor. Örneğin okula giden çocukların zihnini açıyor olmasını araştırmalarla kanıtlanmıştır.

 

Bu durum aynı zamanda kahvaltının kalitesine de bağlıdır. Tipik kahvaltılarımız yüksek şeker içerse bile kilo alımında herhangi bir bağlantısı yoktur. Yalnız kilo kaybı dostu protein ağırlıklı bir kahvaltı kısa dönemde kilo vermenizi kolaylaştırabilir.

 

Özet: Size verilen kahvaltı yapın ya da yapmayın tavsiyesinin kilonuz üzerinde hiçbir etkisi yoktur. Buna rağmen protein ağırlıklı bir kahvaltı bütün bu durumu değiştirebiliyor.

Protein Kilo Vermenize Nasıl Yardımcı Oluyor?

 


Protein kilo vermek için aranan besinlerin en önemlisidir.

 

Bunun sebebi vücudunuz yağa ve karbonhidrata oranla proteini sindirebilmek için daha çok enerji kullanır. Protein daha uzun süre tok kalmanıza da yardımcı olur.

 

Kadınlar üzerinde yapılan bir araştırmada, protein alımını % 15’den % 30’a çıkaran kadınlar günde ortalama 441 kalori daha az almışlardır. 12 hafta içerisinde hayatlarında proteini artırmaktan başka bir değişiklik yapmadıkları halde tam 5 kilo vermişlerdir.

 

Başka bir araştırma günlük protein tüketimini % 25 artırdığınızda gece atıştırmaları ve yemekle ilgili arzuların % 60 kaybolduğunu kanıtlamıştır.

 

Buna rağmen başka bir araştırma, iki kadın grubunu 10 haftalık bir diyet programına sokmuş. İki taraf da günde eşit miktarda kalori ile beslenmiş. Ancak farklı miktarlarda proteinle beslenmişler. Araştırmadaki tüm kadınlar kilo vermiş, yüksek proteinle beslenen kadınlar bir hafta içinde 1.1 kilo daha fazla vermişler. Verdikleri kilolar az proteinle beslenenlere nazaran daha çok vücutlarının yağlarından olmuş.

 

Protein ağırlıklı beslenmek uzun dönemde verdiğiniz kiloları korumanıza yardımcı olur. Günlük protein tüketimini % 15’den % 18’e çıkaran kişilerin verdikleri kiloları geri alma riskinin % 50 düştüğü fark edilmiştir.

 

Özet: Diyetinize protein eklemek kilo vermek için oldukça efektif bir metot diyebiliriz. Ayrıca uzun dönemde verdiğiniz kiloları korumak için de müthiş bir yardımcıdır.

 

Protein Açısından Zengin Bir Kahvaltı Gün İçerisinde Daha Az Yemenizi Sağlar

 

Protein ağırlıklı beslenmenin insanın yeme huylarını nasıl etkilediğini araştıran birçok araştırma yapılmış.

 

Bir çalışma kahvaltıda protein ağırlıklı beslenmenin açlığa engel olduğunu ve bu yüzden insanların günde ortalama 135 kalori daha az aldıklarını bulmuştur.

 

Hatta, Mr çekimlerinin gösterdiğine göre protein ağırlıklı bir kahvaltının, beynin oluşturduğu açlık sinyallerini ve ödülle yapılan hareketlenmeyi azalttığı keşfedilmiş.

 

Protein sizi daha uzun süre tok tutar. Proteinin sindirimi daha zor olduğu için sizin açlığınızı engeller, bu şekilde canınızın herhangi bir şeyi çekip çok yemenize engel olur.

 

Bu durumun kaynağı aslında protein ağırlıklı beslendiğinizde vücudunuzdaki açlık hormonu ghrelin düşer ve tokluk hormonları peptid YY, GLP-1 ve cholecystokinin yükselir.

 

Birçok araştırma günde tükettiğiniz protein oranlarının bu hormonların seviyelerini sürekli değiştirdiğini göstermiştir.

 

Özet: Yüksek protein içeren bir kahvaltı gün içinde alınacak kalori miktarını düşürür. Hormon seviyelerini değiştirerek açlığı yok eder ve canınız herhangi bir şey çekmesine engel olmaya çalışır.

 

Protein Açısında Zengin Bir Kahvaltı Göbeğinizi Eritmenize Nasıl Yardımcı Olur?

 

Yüksek protein içeren bir kahvaltı iştahınızı düşürür. Bu durumda göbeğinizin küçülmesine sebep olur.

 

Protein ile göbeğiniz o kadar bağlıdır ki, ne kadar çok kaliteli proteinle beslenirseniz o kadar az göbeğiniz olur denilebilir.

 

Çin’de obez gençler üzerinde yapılan bir araştırmada, bir gruba tahıl temelli bir beslenme sunmuşlar, diğer gruba ise yumurta temelli bir beslenme sunmuşlar. Yumurta temelli olan grup tahılla beslenen gruba oranla ciddi derecede daha fazla kilo vermiş.

 

Protein ile beslenen grup kilolarının % 3.9’unu kaybetmişler. Tahılla beslenen grup ise sadece % 0.2’sinden kurtulmuş.

 

İki grup üzerinde yapılan başka bir araştırmada, birinci gruba yumurta verilmiş, diğer gruba bu yumurtanın kalorisine eş değer simit verilmiş.

 

8 haftanın sonunda yumurta ile beslenen grubun % 61’inde besin kütle indeksinde ciddi bir azalma görülmüş ve % 65’i çok ciddi kilo vermiş. Göbek çevresinde de simit ile beslenenlere nazaran ortalama % 34 azalma kaydedilmiş. 

 

Özet: Simit istemiyorsanız simitle beslenmeyin. Kilo vermeniz gerekiyorsa kahvaltıda protein ile beslenmek kilo kaybınızı hızlandırabilir.

 

Protein Metabolizma Hızınızı Arttırır

 

Metabolizma hızınızın artması sizin daha çok kalori yakmanıza yardımcı olur.

 

Aldığınız kalorilerin çoğunu vücudunuz metabolizmanız için kullanır, bu % 20-30 proteinden, % 5-10 karbonhidrattan, % 0-3 yağdan karşılanır.

 

Bu protein tükettiğinizde karbonhidrat ve yağ ile beslenmenize nazaran çok daha fazla kalori yakacağınız manasına gelir. Her öğündeki proteinli beslenmenin size kattığı ekstra kalori yakımı ortalama 100 kaloridir.

 

Protein ağırlıklı beslendiğinizde az kalorili diyet dahi yapsanız normalde karşılaşacağınız kas kaybını yaşamazsınız.

 

Özet: Protein ağırlıklı beslenmek ekstra 100 kalori yakmanızı sağlar. Uzun süreler aç kaldığınızda kaslarınızı korumanıza yardımcı olur 

 

Kahvaltıda  Hangi Proteinler ile Beslenmelisiniz?

 


Kısaca, yumurta. Yumurtalar müthiş bir besin kaynağıdır. Bilim adamları tahıl kaynaklı bir besin temelinden yumurta temelli bir besin programın geçtiğinizde 36 saat gibi kısa bir sürede normalden daha az yediğinizi kanıtlamışlar. Mükemmel yumurta nasıl pişirilir? Merak ediyorsanız blog yazımızı okumaya devam edebilirsiniz (Oku).

 

Tabii ki balık, su ürünleri, et çok güzel bir protein kaynağı olsa da kahvaltımıza dahil edemeyeceğimiz ürünler arasında bulunuyor. Bu yüzden şimdi kahvaltıda yenilebilecek örnek protein kaynaklarını paylaşacağız. Protein ağırlıklı kahvaltı menüsü için deneyebilirsiniz,

 

  • Omlet: İçine biraz peynir, sebze ve zeytinyağı kattığınız da tanıyamayacağınız bir lezzete dönüşecektir.
  • Yoğurt: Bizim kültürümüzde kahvaltıda yoğurt tüketimi çok yaygın değildir, ama içine biraz fındık, ceviz ve bal atıp deneyin eminim kahvaltı sofranızın yıldızı olacaktır.
  • Salçalı Yumurta: Salça kadar basit bir malzeme yumurtayla birleşince ikisininde kendi başına ulaşamayacağı bir yere ulaştırıyor lezzetleri, ön yargılı davranmayın denemeden bilemezsiniz.

 

Kahvaltıda Protein Yiyecekseniz Ne Kadar Yemelisiniz?

 

Eğer kahvaltı yapmak istiyorsanız, protein açısından zengin bir kahvaltı olmalıdır.

 

Bizim kahvaltılarımızın protein kısmı % 18’den % 41'e kadar değişiyormuş. Sizin ihtiyacınız kahvaltıda en az 20 gram protein. Ortalama bir insan için günlük alması gereken protein miktarı 50 gramdır. Günlük ihtiyaç duyduğunuz proteinin neredeyse yarısını kahvaltıda tüketmeniz önerilir. Böylece gün içinde daha geç açlık hissi duyacaksınız. Protein açısından yüksek besinler sayfasında sizin için en fazla protein içeren besinleri listeledik.

 

Bu sayfadan dilediğiniz besinleri seçip diyetinize ekleyebilirsiniz. 

 

Ayrıca Günlük Ne Kadar Karbonhidrat, Yağ ve Protein Almalıyım? Hesaplama aracı ile kendiniz için günlük tüketmeniz gereken protein miktarını hesaplayabilirsiniz.

 

Protein ağırlıklı diyet nedir? Merak ediyorsanız blog yazımızı okumaya devam edebilirsiniz (Oku).

 

Hangi besini diyetinize eklerseniz ekleyin, zayıflamak ve sağlıklı bir bedene ulaşmak istiyorsanız, tek besinden mucize beklemek yerine kendinize sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturmakla başlayabilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Murat 24 Haziran 2020

Faydalı bilgiler ... Teşekkürler
Benzer Yazılar

Diyetisyen Misin?

Kategoriler