Kahvaltıda Protein Ağırlıklı Beslenmek Kilo Vermenizi Nasıl Kolaylaştırır?

Kahvaltıda Protein Ağırlıklı Beslenmek Kilo Vermenizi Nasıl Kolaylaştırır?
Protein ağırlıklı beslenenin ilk adımı kahvaltıda başlamalı. Böylece gün içinde daha geç acıkacak ve gün boyu daha aç kalori almış olacaksınız.
Organik Kinoa 450 Gr

Hatta öğünlerinize protein eklemek zayıflamak için kullanabiliceğiniz en efektif ve en kolay metot menünüze protein eklemektir.

Araştırmaların bize gösterdiği  proteinin iştahınızı kısa sürede kapattığı ve sizin çok yemenize engel olduğudur.

Bunun için kahvaltıda protein ağırlıklı beslenirseniz gün içerisinde kilo kaybı umabilirsiniz.

 

Kahvaltı Önemli Mi?

 

Eskiden kahvaltı yapmamak kilo almakla bağdaştırılırdı.

Şu an araştırmalarla ve kanıtlarla bizim bildiğimiz herhangi birinin kahvaltı yapmasıyla yapmaması arasında kilo vermek yahut almak arasında hiçbir fark bulunmamakta. Yani kahvaltı yapıp kiloda alabilirsiniz. Kahvaltı yapmayıp kiloda alabilirsiniz. Bu tamamen ne yediğinize ve ne yemediğinize bağlı.

Ancak kahvaltının iyi bir fikir olmasının arkasında başka birçok sebep bulunuyor. Örneğin okula giden çocukların zihnini açıyor olmasını araştırmalarla kanıtlamışlar.

Bu durum aynı zamanda kahvaltının kalitesine de bağlı aslında. Tipik kahvaltılarımız yüksek şeker içerse bile kilo alımında herhangi bir bağlantısı yok. Yalnız kilo kaybı dostu protein ağırlıklı bir kahvaltıysa kısa dönemde kilo vermenizi kolaylaştırabilir.

 

Sonuç: Size verilen kahvaltı yapın yada yapmayın tavsiyesi kilonuz üzerinde hiçbir etkisi yok. Buna rağmen protein ağırlıklı bir kahvaltı bütün bu durumu değiştirebiliyor.

 

 

Protein Kilo Vermenize Nasıl Yardımcı Oluyor?

 

Protein kilo vermek için aranan besinlerin en önemlisidir.

Bunun sebebi vücudunuz yağa ve karbonhidrata oranla proteini sindirebilmek için daha çok enerji kullanır. Protein daha uzun süre tok kalmanıza da yardımcı olur.

Kadınlar üzerinde yapılan bir araştırmanın gösterdiği protein alımını %15’den %30’a çıkaran kadınların günde ortalama 441 kalori daha az beslenmişler. 12 hafta içerisinde hayatlarında Proteini arttırmaktan başka bir değişiklik yapmadıkları halde tam 5 kilo vermişler.

Başka bir araştırma günlük protein tüketimini %25 arttırdığınızda gece atıştırmaları ve yemekle ilgili arzuların %60 kaybolduğunu kanıtlamış.

Buna Rağmen başka bir araştırma, iki kadın grubu 10 haftalık bir diyet programına sokmuş. İki tarafta günde eşit miktarda kalori ile beslenmiş. Ancak farklı miktarlarda proteinle beslenmişler.

Araştırmadaki tüm kadınlar kilo vermiş, yüksek proteinle beslenen kadınlar bir hafta içinde 1.1 kilo daha fazla vermişler. Verdikleri kilolar az proteinle beslenenlere nazaran daha çok vücutlarının yağlarından olmuş.

Protein ağırlıklı beslenmek size uzun dönemde verdiğiniz kiloları korumanıza yardımcı olur. 

Günlük protein tüketimini %15’den %18’e çıkaran kişilerin verdikleri kiloları geri alma riski %50 düşürdüğünü fark etmişler.

 

Sonuç: Diyetinize protein eklemek kilo vermek için oldukça efektif bir metot diyebiliriz. Ayrıca uzun dönemde verdiğiniz kiloları korumak içinde müthiş bir yardımcı.

 

Yüksek Protein İçeren Bir Kahvaltı Gün İçerisinde Daha Az Yemenizi Sağlar

 

Protein ağırlıklı beslenmenin insanın yeme huylarını nasıl etkilediğini araştıran birçok araştırma yapılmış.

Bazıları demiş ki kahvaltıda protein ağırlıklı beslenmek. Açlığa engel olur ve bu yüzden insanlar günde ortalama 135 kalori daha az beslenirler.

Hatta, emar çekimlerinin bize gösterdiği protein ağırlıklı bir kahvaltı beynin oluşturduğu açlık sinyallerini azalttığı ve ödülle yapılan hareketlenmeyi azalttığı keşfedilmiş.

Protein sizi daha uzun süre tok tutar. Proteinin sindirimi daha zor olduğu için sizin açlığınızı büker bu şekilde canınızın herhangi bir şeyi çekip çok yemenize engel olur.

Bu durumun kaynağı aslında protein ağırlıklı beslendiğinizde vücudunuzdaki açlık hormonu ghrelin düşer ve tokluk hormonları peptid YY, GLP-1 ve cholecystokinin yükselir.

Birçok araştırma günde yediğiniz protein oranlarının bu hormonların seviyelerini sürekli değiştirdiğini göstermiştir.

 

Sonuç: Yüksek protein içeren bir kahvaltı gün içinde alınacak kalori miktarını düşürür. Hormon seviyelerini değiştirerek açlığı yok eder ve canınız herhangi bir şey çekmesine engel olmaya çalışır.

 

Protein Ağırlıklı Bir Kahvaltı Göbeğinizi Eritmenize Nasıl Yardımcı Olur?

 

Yüksek protein içeren bir kahvaltı iştahınızı düşürür. Bu durumda göbeğinizin küçülmesine sebep olur.

Protein ile göbeğiniz o kadar bağlıdır ki, Ne kadar çok kaliteli proteinle beslenirseniz o kadar az göbeğiniz olur denebilir.

Çin’de obez gençler üzerinde yapılan bir araştırmada, bir gruba tahıl temelli bir beslenme sunmuşlar diğer bir gruba ise yumurta temelli bir beslenme sunmuşlar. Yumurta temelli olan grup tahılla beslenen gruba oranla ciddi derecede daha fazla kilo vermişler.

Protein ile beslenen grup kilolarının %3.9’unu kaybetmişler. Tahılla beslenen grup ise sadece %0.2’sinden kurtulmuş.

İki grup üzerinde yapılan başka bir araştırma birinci gruba yumurta vermiş. Bu yumurtanın kalorisine eş değer öbür gruba simit vermiş.

8 haftanın sonunda yumurta ile beslenen grubun %61’inde besin kütle indeksinde ciddi bir azalma görülmüş ve %65’i çok ciddi kilo vermiş. Göbek çevresinde de simit ile beslenenlere nazaran ortalama %34 azalma kaydedilmiş. 

 

Sonuç: Simit istemiyorsanız simitle beslenmeyin. Kilo vermeniz gerekiyorsa kahvaltıda protein ile beslenmek kilo kaybınızı hızlandırabilir.

 

Protein Metabolizma Hızınızı Arttırır. 

 

Metabolizma hızınızın artması sizin daha çok kalori yakmanıza yardımcı olur.

Aldığınız kalorilerin çoğunu vücudunuz metabolizmanız için kullanır bu %20-30 proteinden, %5-10 karbonhidrattan, %0-3 yağdan karşılanır.

Bu protein yediğinizde karbonhidrat ve yağ ile beslenmenize nazaran çok daha fazla kalori yakacağınız manasına gelir. Her öğünde ki proteinli beslenmenin size kattığı ekstra kalori yakımı ortalama 100 kaloridir.

Protein ağırlıklı beslendiğinizde az kalorili diyet dahi yapsanız normalde karşılaşacağınız kas kaybını yaşamazsınız.

 

Sonuç: Protein ağırlıklı beslenmek ekstra 100 kalori yakmamızı sağlar. Uzun süreler aç kaldığınızda kaslarınızı korumanıza yardımcı olur 

 

Kahvaltıda  Hangi Proteinler İle Beslenmelisiniz?

 

Kısaca, yumurta.

Yumurtalar müthiş bir besin kaynağıdır. Bilim adamları tahıl kaynaklı bir besin temelinden yumurta temelli bir besin programın geçtiğinizde 36 saat gibi kısa bir sürede normalden daha az yediğinizi kanıtlamışlar.

Tabiki Balık, Su ürünleri, et çok güzel bir protein kaynağı olsa da kahvaltımıza dahil edemeyeceğimiz ürünler arasında bulunuyor bu yüzden şimdi aşağıda size bir iki kahvaltıda yenilebilecek protein bombalarını paylaşacağız.

Omlet: İçine biraz peynir, sebze ve zeytinyağı kattığınız da tanıyamayacağınız bir lezzete dönüşecektir.

Yoğurt: Bizim kültürümüzde kahvaltıda yoğurt yenmez ama  içine biraz fındık, ceviz ve bal atıp deneyin eminim kahvaltı sofranızın yıldızı olacaktır.

Salçalı Yumurta: Salça kadar basit bir malzeme yumurtayla birleşince ikisininde kendi başına ulaşamayacağı bir yere ulaştırıyor lezzetleri, ön yargılı davranmayın denemeden bilemezsiniz.

 

Kahvaltıda Protein Yiyecekseniz Ne Kadar Yemelisiniz?

 

Eğer kahvaltı yapmak istiyorsanız. Protein açısından zengin bir kahvaltı olmalı.

Bizim kahvaltılarımızın protein kısmı %18’den %41'e kadar değişiyormuş. Sizin ihtiyacınız kahvaltıda en az 20 gram protein. Ortalama bir insan için günlük alması gereken protein miktarı 50 gramdır. Günlük ihtiyaç duyduğunuz proteinin neredeyse yarısını kahvaltıda tüketmeniz önerilir. Böylece gün içinde daha geç açlık hissi duyacaksınız. Protein açısından yüksek besinler sayfasında sizin için en fazla protein içeren besinleri listeledik. Bu sayfadan dilediğiniz besinleri seçip diyetinize ekleyebilirsiniz. 

Ayrıca Günlük Ne Kadar Karbonhidrat, Yağ ve Protein Almalıyım? Hesaplama aracı ile kendiniz için günlük protein miktarını hesaplayabilirsiniz.

 

Şimdilik bu kadar bir sonraki yazımızda görüşmek üzere. 


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Günlük Protein Miktarını Kaç Yumurta Karşılar?

Günlük protein miktarını kaç yumurta karşılar sorusunu detaylı olarak incelik yumurta akı mı yumurta sarısı mı hangisi protein açısından daha zengin işte cevabı.

Devamı →

Protein Diyeti Etçil Diyet Hakkında Bilmeniz Gereken Herşey Ve Diyet Listesi

Protein diyeti ve etçil diyetler tamamen et, balık, yumurta ve az miktarda düşük-laktoz sütlerinden oluşup, son derece kısıtlayıcıdır.

Devamı →

Ketojenik Diyet ve Ketojenik Beslenmek Acaba Güvenli Mi?

Eleştirmenler, keto tipi diyetlerin genellikle sadece kısa vadede çok faydalı olduğunu ancak uzun vadede sağlıksız olabileceğini söylüyor.

Devamı →

Uzun Dönemli Kilo Vermenin Bilime Dayanan 9 Yolu

Bu dokuz stratejiyi kullanarak, yağ kaybını kalıcı hale getirmek için sağlam bir temel oluşturabilir ve verdiğiniz kiloları almadan sağlıklı güzel bir hayat yaşayabilirsiniz.

Devamı →

Mayo Klinik Diyeti: Kilo Vermek İçin Ne Kadar Etkili?

Mayo Klinik tarafından hazırlanan ve uzun yıllardır birçok kişinin uyguladığı Mayo Klinik Diyetini sizin inceledik, örnek diyet listesi ile bu makalede.

Devamı →

Çok Düşük Yağlı Diyetler ve Kilo Kaybı

Normal zayıflama diyetlerinde ve sağlıklı beslenme programlarında yağ içeriği%25-30 civarındadır. İhtiyaca göre bir miktar kısıtlanabilmektedir.Çok düşük yağlı diyetlerde diğer popüler diyetlerde olduğu gibi enerji alımı kıs...

Devamı →

Doğum Sonrası Fazla Kilolar Ne Zaman Verilir?

Anne sütü alan çocuk ilk 3-4 ayda normal bir gelişim göstermektedir. Dört aydan sonra büyüme hızı yavaşlamaya başlamaktadır. 6. aydan sonra da ek besin verilmeye başlanmaktadır.

Devamı →

Spor Yaparak Zayıflama ve Kilo Verme Mümkün Mü?

Spor yaparak zayıflama ve kilo verme mümkün mü? Bu sorunun cevabı benim için basitti ama bu araştırma şok edici yeni bilgiler içeriyor.

Devamı →

1 Kilo Vermek İçin Ne Kadar Kalori Yakmalıyım?

1 kilo vermek için ne kadar kalori yakmalıyım? Günde bir kilo vermek mümkün mü? Sorularını sizin içi inceledik, işte sonuçlar:

Devamı →

Kilo Vermek İçin Günde Kaç Kalori Almalıyım? Kadın ve Erkek İçin

Kilo vermek için günde kaç kalori almalıyım içi hesaplama aracına yaşınız, kilonuz, boyunuzu girin ve erkek veya kadın seçeneği seçip almanız gereken kaloriyi görün.

Devamı →

Diyetisyen Misin?

Kategoriler

Instagram Akışı