Kahkaha Yogası Nedir? Yoga Nasıl Yapılır?

Kahkaha Yogası Nedir? Yoga Nasıl Yapılır?
Kahkaha yogası nedir? Kahkaha yoga nasıl yapılır? Kahkaha yogası, gülmenin ve kendinizi daha az ciddiye almanın eğlenceli bir yolu olarak popülaritesini artırıyor.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atarak zayıflamak istiyorum diyorsanız, günlük almanız gereken makro ve mikro besin değerleri hesaplanarak oluşturulmuş, ekibimizdeki sizinle ilgilenecek olan diyetisyen ile Whatsapp üzerinden gün içerisinde haberleşebileceğiniz Diyetasistan online diyet programını uygun online diyet ücreti ile satın alabilirsiniz (Diyetasistan ile Zayıfla!)

 

Kahkaha yogası nedir? Kahkaha yogası nasıl yapılır? Kahkaha yogası yaşamın stresinden kurtulmak amacıyla yapılan, çeşitli nefes egzersizleri ve kahkahaları içeren bir yoga türüdür. Kahkaha yogası eğitimi grup ortamında yapılması gereken bir etkinliktir. Kahkaha yogası egzersizlerini teşvik eden bir kahkaha yogası eğitmeni bulunur. Seanslar eğitmenin yönlendirmesiyle ilerler. Gülmek yaşamı iyileştirir. Bu nedenle kahkaha yogası faydaları iyi bir ruh hali, azalmış stres, daha güçlü bağışıklık sistemi gibi etkiler sağlamaktadır.

 

Yoga nedir? Kahkaha terapisi nasıl yapılır? Kahkaha yogası yapmak için yoga matına ihtiyacınız yoktur. Kahkaha yogası, neşeyi geliştirmeyi, içinizdeki çocuğu ortaya çıkarmayı ve günlük yaşamdaki stres faktörlerinden kurtulmanıza yardımcı olmayı amaçlayan popüler bir hareket ve nefes egzersizidir.

 

Kahkahanın bulaşıcı olduğu düşünüldüğünde, kahkaha yogasının Hindistan'ın Mumbai kentindeki küçük bir gruptan dünya çapında 5.000'den fazla kulübe çıkması şaşırtıcı değil. Savunucular stresi azalttığını ve kronik hastalık riskinizi azalttığını iddia etse de, gerçekten işe yarayıp yaramadığını merak edebilirsiniz.

 

Bu makale size yoga gülüşü hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlatıyor.

 

Kahkaha yogası olarak kasıtlı kahkahayı teşvik etmek için bir dizi hareket ve nefes egzersizi içerir.

 

Savunucular, kasıtlı (simüle edilmiş) kahkahanın kendiliğinden kahkahalara (örneğin, bir şakaya gülmek) eşit faydalar sağlayabileceğine inandıkları için, fiziksel, psikolojik ve ruhsal rahatsızlıklar için bir çare olarak kullanılır.

 

Kahkaha terapisi onlarca yıldır kullanılsa da, kahkaha yogası 1995 yılında Hindistan'ın Mumbai kentinde bir aile hekimi olan Dr. Madan Kataria tarafından keşfedildi.

 

Dr. Kataria, kahkaha yogasının ruh halinizi yükseltmeye, stresi azaltmaya, bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye, enerji seviyelerini artırmaya, yaşam kalitenizi iyileştirmeye ve zorlukları daha iyi yönetmenize yardımcı olacağını iddia ediyor.

 

Gülmeden geçen bir gün harcanmış demektir!” Kahkaha Yogası |  selinyetimoglu.com

 

İşarete gülmeyi öğrenmenin, iyimserliği ve pozitifliği teşvik ederek stresli durumlarla başa çıkmanıza yardımcı olabileceğine inanıyor. Sizi güldürmek için her zaman dış etkilere güvenemeyeceğiniz için, kendi başınıza gülmeyi öğrenmek değerli bir araç olabilir.

 

Bununla birlikte, kahkaha yogasının kontrollü nefes alma yoluyla stresi daha iyi yönetmenize yardımcı olduğuna inanılıyor. Bu, vücudunuzun doğal gevşeme sistemi olan parasempatik sinir sistemini harekete geçiren daha fazla oksijen alımına izin verir (1).

 

Yetişkinler hayatla meşgul olduklarında, kahkahayı teşvik eden aktiviteler yol kenarına gidebilir. Sonuç olarak, kahkaha yogası insanlara neşe getirmek için insanlara veya eşyalara güvenmek yerine onlara ipucu üzerinden nasıl gülüneceklerini öğretmek için tasarlandı (2).

 

Kahkaha yogasına 110'dan fazla ülkede erişilebilir ve çevrimiçi ortamda giderek daha popüler hale geliyor. Dahası, gülme koçları, kolej kampüsleri, işyerleri ve yaşlı yaşam tesisleri gibi yerlerde insanlara gülme yoga atölyelerini doğrudan getiriyor.

 

Özet: Kahkaha yogası, kasıtlı kahkahayı teşvik etmek için çeşitli hareket ve nefes egzersizleri içerir. Fiziksel, psikolojik ve ruhsal rahatsızlıklara çare olarak kullanılır.


Kahkaha Yogası Nedir? Kahkaha Yogası Nasıl Yapılır?

 

Kahkaha yogası genellikle kulüp veya atölye gibi bir grup ortamında uygulanır ve eğlenceyi ve kahkahayı teşvik etmek için çeşitli egzersizlerle katılımcılara koçluk yapan eğitimli bir gülme yoga eğitmeni tarafından yönetilir.

 

Çoğu seans, insanların rahatlamasına yardımcı olmak için basit nefes teknikleri, alkışlar ve ilahilerle başlar. Örneğin, "ho-ho, ha-ha-ha" zikrederken ritmik olarak 1-2, 1-2-3 alkışlayarak sınıfa başlayabilirsiniz.

 

İlk başta aptalca görünse de, bu alıştırmanın amacı sahip olabileceğiniz herhangi bir iç yargıyı ortadan kaldırmak ve egonuzu kapıda bırakmaktır.

 

Seans ayrıca doğaçlama egzersizleri, olumlu onaylamalara atıfta bulunma, hafif esneme, yoga nefes çalışması ve meditasyon içerebilir. Toplu olarak, bu uygulamalar gülmenize, salıvermenize ve kendinizi daha az ciddiye almanıza yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

 

Özet: Tipik bir kahkaha yogası eğitimi, rahatlamanıza ve gülmenize yardımcı olacak nefes egzersizleri, ilahiler, doğaçlama ve yoga yönlerini içerecektir.

Kahkaha Yogası - Eda Özgüler

Kahkaha Yogası Nedir? İşe Yarıyor Mu?

 

Gülmenin, iyileştirilmiş ruh hali gibi anında faydalar sağlayabileceğini muhtemelen fark etmişsinizdir. Bununla birlikte, düzenli, günlük gülmenin uzun vadeli faydalarına daha fazla önem verilmektedir.

 

Birincisi, gülmek endorfinleri ve dopamin ve serotonin gibi "mutlu" hormonları salgılar.

 

Ayrıca kortizol gibi stres hormonlarını da baskılar. Bu etkiler daha iyi bir ruh hali, daha az ağrı, daha düşük tansiyon, daha güçlü bir bağışıklık sistemi ve daha düşük stres seviyeleri ve depresyon oranları ile bağlantılıdır (3, 4, 5, 6).

 

Dahası, diğer insanlarla gülmek sosyal bağlılığı ve bağı artırabilir, ayrıca ilişkileri güçlendirebilir. Aynı zamanda güvenlik ve emniyet duygularıyla da bağlantılıdır ve bir kişinin daha rahat hissetmesini sağlar (7, 8)

 

Pek çok araştırmacı, bedenin sahte (simüle edilmiş) veya gerçek (kendiliğinden) kahkahayı ayırt edemeyeceğine inanıyor, bu da sadece kendinizi gülmeye zorlayarak fayda sağlayabileceğiniz anlamına geliyor.

 

Bir 2019 incelemesi, simüle edilmiş kahkahanın depresyon oranlarını düşürdüğünü ve ruh halini iyileştirdiğini buldu. Yazarlar, kahkaha egzersizlerinin çok az biliş gerektirdiğini ve öznel mizaha dayanmadığını, yani çoğu insanın kolayca katılabileceği anlamına geldiğini belirtti (9).

 

Diğer çalışmalar, kahkaha yogasının kortizol seviyelerini ve stresi geçici olarak azaltmaya, ruh halini ve enerji seviyelerini iyileştirmeye ve daha olumlu bir zihniyete neden olabileceğini göstermiştir. Aslında, kişinin bildirdiği stresi azaltmada aerobik egzersiz kadar etkili olabilir (10, 11, 12, 13, 14).

 

Bununla birlikte, bazı uzmanlar, küçük örneklem boyutları, öznellik ve çalışmalar arasındaki uyum eksikliğinin, kahkaha yogasının fiziksel ve zihinsel sağlık için gerçekten ne kadar faydalı olduğunu bilmeyi zorlaştırdığını iddia ediyor. Bu nedenle, daha geniş ölçekli araştırmalara ihtiyaç vardır (15).

 

Ayrıca, kahkaha yogası daha iyi zihinsel ve fiziksel sağlığı desteklemeye yardımcı olabilirken, sağlık uzmanınız tarafından size verilen mevcut tedavilerin yerini almamalıdır. Aksine, birlikte kullanılabilir.

 

Bununla birlikte, kahkaha yogası yapmak neredeyse hiç dezavantaj yaratmaz ve hayatın her kesiminden insanlar tarafından uygulanabilir.

 

Özet: Kahkaha yogası stresi azaltmaya, daha iyi bir mutluluk duygusu geliştirmeye, kan basıncını düşürmeye ve başkalarıyla bağlantı kurmanıza yardımcı olabilir.

 

 

Uzun Lafın Kısası

 

Kahkaha yogası, gülmenin ve kendinizi daha az ciddiye almanın eğlenceli bir yolu olarak popülaritesini artırıyor.

 

Tipik bir sınıf, zihninizi yaşamın günlük streslerinden uzaklaştırmak ve daha mevcut olmak için çeşitli hareketler, doğaçlama ve nefes alma tekniklerini içerir. Toplu olarak, bu uygulamalar kasıtlı ve gerçek kahkahalarla stres seviyenizi düşürmenize yardımcı olabilir.

 

Faydalarını açıklamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulsa da, neredeyse hiç dezavantajı yoktur ve çoğu insan kolayca katılabilir.

 

Sonuç olarak, gülmek yoga, gevşemenin, eğlenmenin ve tekrar gülmenin keyfini öğrenmenin harika bir yoludur.


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler