Diyette Kaçamak Yemekleri veya Kaçamak Günleri Nedir? Diyette Kaçamak Günleri Olmalı mı?

Diyette Kaçamak Yemekleri veya Kaçamak Günleri Nedir? Diyette Kaçamak Günleri Olmalı mı?
Kendini şımartmaya izin veren kaçamak günleri veya kaçamak yemekleri, bazı insanları diyetlerine bağlı kalmaları için etkili bir şekilde motive edebilir.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Obezite salgını yükseldikçe, etkili kilo verme stratejileri araştırması da gittikçe daha ateşli hale gelmektedir.

 

Doğru diyeti seçmek zor olsa da, çoğu zaman en büyük kilo verme zorluğu, sevdiğiniz yiyecekleri kaçırmadan sağlık veya kilo verme hedeflerinizi destekleyen yeni alışkanlıklar edinmek ve bunlara bağlı kalmaktır.

 

Kaçamak yemeklerinin veya kaçamak günlerinin bir diyet planına dahil edilmesi, fitness tutkunları arasında bir süredir popüler olmuştur, ancak son zamanlarda sosyal medya yoluyla ana diyet kültürüne girmektedir.

 

Bu makalede, kaçamak günleri, kaçamak yemekleri, kaçamak yemeklerinin etkinliği, kaçamak yemeklerinin sağlık ve fitness yolculuğunuza dahil edilip edilmeyeceği tartışılmaktadır.

 

Kaçamak Günleri ve Kaçamak Yemekleri Nedir?

 

Bir diyet planı içinde kaçamak yapmak, katı diyet kurallarını geçici olarak kırmak için kendinize hesaplanmış, planlı izin vermeyi içerir.

 

Bu ödül temelli diyet stratejisinin arkasındaki teori, kısa süreli hoşgörü dönemlerine izin vererek, çoğu zaman reçete edilen diyetinize bağlı kalma olasılığınızın daha yüksek olmasıdır.

 

Kaçamak stratejisini kullanırken, insanlar genellikle bir kaçamak yemeği veya kaçamak günü yaklaşımı kullanırlar. İsimlerden de anlaşılacağı gibi, bir kaçamak yemeği planladığınız diyet düzeninden sapan tek bir öğündür, bir kaçamak günü ise tüm gün diyetinizin dışındaki yiyecek seçeneklerine izin verir.

 

Kaçamak diyet yöntemleri oldukça değişkendir. Nasıl uygulandıkları, bireyin diyet tercihlerine ve hedeflerine bağlı olarak farklı insanlar için çok farklı görünebilir.

 

Kaçamak yemekleri olarak yediğiniz yiyecekler, bireysel lezzetler nedeniyle kişiden kişiye değişecektir, ancak genellikle tipik bir diyet planında aksi bir durum olmadıkça izin verilmeyen yüksek kalorili yiyeceklerden oluşur.

 

Kaçamak yemeğinizin veya kaçamak gününüzün ne zaman veya ne sıklıkta yapılması gerektiği konusunda özel bir kılavuz yoktur. Genellikle insanlar haftada bir kaçamak günü yapmaktadırlar. Ancak bu kişinin sağlık veya kilo verme hedeflerine bağlı olarak değişebilir.

 

Bu şekilde, kaçamak stratejisi uyarlanabilir ve birçok farklı diyet düzeninin yanında uygulanabilir.

 

Kaçamak yemeği yaklaşımının tüm diyet stilleri için uygun olmadığını unutmayın. Ketojenik diyet gibi bazı diyetler, kaçamak için yer olmadan çok sıkı bir şekilde diyetinize bağlı kalmayı gerektirir. Bu nedenle, kaçamak stratejisi en iyi şekilde biraz esneklik sağlayan diyetlerde kullanılır.

 

Özet: Kaçamak yemekleri, diyetinizde normalde izin verilmeyen yiyecekleri içeren planlanmış yemeklerdir. Kaçamak günü, bir gün boyunca istediğiniz yiyecekleri tüketmenize izin verdiğiniz zamandır.


Kaçamak Stratejisi Gerçekten İşe Yarıyor mu?

 

Kilo yönetimi ve vücut kompozisyonu değişiklikleri karmaşık süreçlerdir. Herkes aynı stratejilere aynı şekilde cevap vermeyecektir. En iyi diyet planı, size uygun olan ve uygulayabileceğinizdir.

 

Bir diyetin yaşam tarzı haline gelebilmesi ve uygulanabilir olması, sürdürülebilirliği ile doğrudan ilişkilidir. Size en uygun diyeti bulabilmek için 'En İyi 8 Diyet? Sürdürülebilirlik, Hızlı Kilo Vermek Ve Koruyabilmek' konu başlıklı blog yazımızı inceleyebilirsiniz (Oku).

 

Yaktığınızdan daha az kalori alırsanız, kilo kaybının muhtemel olduğu iyi bilinmektedir. Bu şekilde, iyi planlanmış bir diyet uygulayabilir ve genel olarak azaltılmış kalori alımını koruyabiliyorsanız, ödül bazlı kaçamak yemeği veya kaçamak günü stratejisi etkili olabilir.

 

Kilo Kaybı ve Metabolik Değişimler

 

Kaçamak yemeklerinin kullanılmasının, vücut kompozisyonunda ölçülebilir değişikliklere ve açlık hormonu leptinindeki dalgalanmalara bağlı olarak gelişmiş metabolik fonksiyona yol açacağı iddia edilmektedir.

 

Leptin, açlık duygularını bastırmaktan sorumlu bir hormondur. Bazı araştırmalar, birisi önemli kilo kaybı yaşadığında leptin seviyelerinin düşebileceğini göstermektedir. Bununla birlikte, bu sonuç diğer çalışmalarla tutarsızdır (1).

 

Yaygın bir kilo yönetimi teorisi, dolaşımdaki leptin seviyelerinin daha düşük olmasıyla, size tatmin olduğunuza dair sinyaller gönderen yeterince hormona sahip olmadığınız için fazla yemek yemenizdir. Bu, yeniden kilo alımına neden olabilir.

 

Kilo kaybı için kaçamak yemek stratejisinin savunucuları, yüksek kalorili yiyeceklerin aralıklı dönemlerinin hormon döngüsünü geçici olarak daha fazla leptin üretmesi için kandıracağını ve aşırı yemek yeme isteğini önleyeceğini ileri sürerler.

 

Ne yazık ki, bu teoriyi destekleyen çok az bilimsel araştırma var.

 

Kilo değişiklikleriyle ilişkili leptin düzeylerindeki dalgalanmaların birisinin yeme davranışlarını kontrol etme ve kilo verme yeteneğini nasıl etkilediği hala belirsizdir. Sonuç olarak, daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

Bu aşamada, çoğu zaman iyi planlanmış bir diyete bağlı kalarak ve yüksek kalorili abur cuburları sınırlandırarak elde edilen toplam kalori alımında bir azalma nedeniyle kilo vermek, kaçamak yöntemine sahip bazı insanlar için kilo kaybının meydana gelmesinden daha olasıdır.


Planlanan Kaçamak Gününü Motive Edici Olarak Kullanma

 

Kaçamak diyet stratejisinin bir başka bileşeni, zaman zaman diyetinize izin verilmeyen yiyeceklere kendinizi şımartmanıza izin vererek, çoğu zaman planlanan diyetinize bağlı kalmanız için motivasyonunuz olacağı teorisidir.

 

Bu, kaçamak yemek stratejisinin kilo kaybı psikolojisine bağlı olduğu yerdir.

 

Bazı insanlar kaçamak günlerinin yaklaştığını bilerek cazip bir şekilde direnebilir, ancak herkes kendi yeme davranışlarını aynı şekilde düzenleyemez. Bu nedenle, aynı sonuçlar her kişi için garanti edilemez (2).

 

Ayrıca, kaçamak yemeklerinizde veya günlerinizde bir miktar kendini kontrol edemiyorsanız, gerektiğinden daha fazla kalori tüketirseniz, önceki kilo verme çabalarınızı geri alma riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

 

Kaçamak yemekleri veya kaçamak günleri bile uygun şekilde planlanmalıdır. Aşırı aşırı fazla yeme için ücretsiz bir bilet olarak düşünülmemelidir.

 

Önemli bir noktayı tekrarlamak için: en etkili kilo verme stratejisi, yapışabileceğiniz stratejidir .

 

Bazı insanlar için, kaçamak günleri veya kaçamak yemekleri genel olarak daha sağlıklı beslenme alışkanlıklarını sürdürmenin harika bir yolu olabilir. Bazı kişiler için de farklı bir yaklaşım daha uygun olabilir.

 

Özet: Obezitenin nedenleri ve kilo vermek için en iyi yöntemler karmaşık olabilir ve herkes için farklı görünecektir. Kaçamak yemekleri, kaçamak günlerinde aşırıya kaçmamaya dikkat ettiğiniz sürece, bazı kişiler için genel kalori alımını azaltmada etkili olabilir.

Sağlıksız Davranışları Teşvik Edebilir

 

Kaçamak yemeklerini diyet planınıza dahil etme eğilimi, Batı diyet ve fitness kültüründe, özellikle sosyal medya platformlarında giderek daha popüler hale geldi.

 

Zinde olan insanların yanı sıra son derece hoş yiyeceklerin fotoğraflarını görmek yaygındır. Kaslı vücutlar, kaçamak yemeği diyet stratejisinin kültürel olarak övülen fiziksel görünümlerini elde etmenin anahtarı olduğu izlenimini verir.

 

Kaçamak yemeği yaklaşımı bazı insanlar için işe yarayabilirken, potansiyel olarak zararlı etkileri de olabilir.

 

Kaçamak mı Yoksa Hoş Bir Sürpriz mi?

 

Başarılı ve sürekli kilo kaybı, bir günde yaktığınızdan daha az kalori tüketmekten daha fazlasıdır. Yiyeceklere karşı tutumunuz, yemeklere karşı koyma ve yeme davranışlarını düzenleme yeteneğinizi önemli ölçüde etkileyebilir.

 

“Kaçamak” kelimesinin kültürel olarak olumsuz bir çağrışımı vardır ve suçluluk duygusu ile ilişkilidir. Bir yiyecek veya yemeği tarif etmek için bu terimi kullanmak, kaçamak yemeği çerçevesinde bile öz denetiminizi sürdürme yeteneğinizi bozabilir.

 

Üç aylık bir çalışma, çikolatalı pastayı hoş bir sürpriz ile ilişkilendiren kişilerin kilo verme hedeflerinde bu yiyeceği suçluluk duygularına bağlayanlardan daha başarılı olduğunu fark etti ( 3 ).

 

Kaçamak yemeği veya kaçamak günü stratejisi, ödül tabanlı bir sisteme odaklandığından, duygusal beslenmeyi kendi kendine düzenleyen zor zamanları olanlar için etkisiz olabilir. Bazı insanlar umutsuzluk ve suçluluk duyguları yaşayabilirler (4).

 

Bir kaçamak yemeğini, bir hoş sürpriz yemeği gibi daha olumlu bir mesajla yeniden çerçevelendirmek, bu tür diyet planı ile kendi kendine düzenlemeyi ve sağlıklı beslenme davranışlarını daha iyi desteklemeye yardımcı olabilir ( 3 ).

 

Çok Fazla Yemek Yemek


Kaçamak yemeği veya kaçamak günü stratejisi ile ilgili önemli bir endişe, aşırı yemek yeme davranışını teşvik etme potansiyelidir.

 

Obezitenin nedenleri büyük ölçüde değişebilir, her zaman kalori kadar basit değildir.

 

Kaçamak yemeği yöntemi, gıda bağımlılığı eğilimleri, düzensiz beslenme veya yeme alışkanlıklarını kendi kendine düzenleyememe durumundaki insanlar için yeme ile ilgili sorunları daha da kötüleştirebilir.

 

Araştırmalar, yiyecekleri başa çıkma mekanizması olarak kullanan kişilerin aşırı yemek yemeye daha duyarlı olabileceğini gösteriyor (5).

 

İstenilen kaçamak yiyeceklerini yemek için güdülerinizi anlamak, bireysel ihtiyaçlarınız için kilo vermeye en sağlıklı yaklaşımı seçmenizi sağlar.

 

Kaçamak yemeğine veya kaçamak gününe bile sağlıklı ve bir planla yaklaşılmalıdır. Kaçamak yapmak, kaçamak gününüzde istediğiniz kadar yemek yiyebileceğiniz varsayımı altında açlık ve tokluk ipuçlarını göz ardı ettiğiniz anlamına gelmemelidir.

 

Fiziksel Görünüme Odaklanın

 

Kaçamak yemeği veya kaçamak günü diyet kalıpları ile ilişkili sosyal medya kültürü, fiziksel görünüme güçlü bir vurgu yapmaktadır.

 

Kaçamak yemeği stratejisi sporcular ve sosyal medyadaki fitness meraklıları arasında çok popüler olduğu için, savunmasız popülasyonlara zararlı olabilecek gerçekçi olmayan bir vücut imajı canlandırılabilir.

 

Kilo kaybının yüzeysel yönlerine aşırı odaklanmak, özellikle genç kadınlar arasında kaygı duygularını artırabileceği ve düzensiz yeme eğilimlerini teşvik edebileceği için zihinsel olarak zarar verebilir (6, 7, 8).

 

Herhangi bir kilo kaybı veya diyet planında olduğu gibi, kaçamak yemeği stratejisine hem zihinsel hem de fiziksel sağlığı destekleyecek gerçekçi hedefler ve beklentilerin yanı sıra sağlıklı bir zihniyetle yaklaşılması önemlidir.

 

Özet:  Kaçamak yemeği veya kaçamak günü stratejisi, özellikle duygusal yeme, yemek bağımlılığı veya yeme bozuklukları ile mücadele edenlerde sağlıksız yeme davranışlarını tetikleyebilir.

 

Kaçamak Yemeği veya Kaçamak Günü Konusunda Diğer Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Kaçamak yemeği diyet stratejisinin uygulanıp uygulanmadığı doğru seçim olup olmadığı bireye bağlıdır. En iyi, en etkili diyet planının zamanla yaşam tarzı halinize gelecek bir plan olduğunu unutmayın.

 

Kaçamak yemeklerini diyetinize dahil etmek, sağlık hedeflerinizi desteklemek için etkili bir yöntem olabilir, ancak tek başına olmamalıdır. Benzersiz kişisel ihtiyaçlarınızı uzun vadede daha iyi desteklemek için kaçamak yemekleriyle birlikte düşünmek isteyebileceğiniz başka stratejiler de vardır.

 

Dikkatli Olmak

 

Kaçamak diyet stratejinizin başarısını belirleyebilecek bir şey, bir kaçamak günü geçirdiğinizde bile, ne yediğinize dikkat etmektir.

 

Dikkatli veya sezgisel yemek yemek, vücudunuzun açlık ipuçlarına dikkat etmek ve aç olduğunuzda yemek yemek, ancak tok veya memnun olduğunuzda durmaktır. Ayrıca, yemek deneyiminin tadını çıkarabilmeniz için yemek yerken yavaşlamayı da içerir.

 

Erken araştırmalar, dikkatli ve sezgisel yeme yaklaşımlarının duygusal ve aşırı yeme eğilimlerini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. Ayrıca kilo alımını azaltabilirler, ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır (9).

 

Bu tür beslenme yaklaşımlarını diyetinizle birleştirmek, diyet planınızı daha kolay ve başarılı bir şekilde sürdürülebilir olmasını destekleyebilir. Ayrıca, kaçamak yemekleri sırasında abartmayı önlemeye yardımcı olabilir.

 

Bir Yiyeceğe Odaklanın

 

Diyet çabalarınıza fayda sağlayabilecek başka bir strateji, hepsini bir anda uydurmaya çalışmak yerine sadece bir veya iki kaçamak gıdaya odaklanmaktır.

 

Örneğin, bir kaçamak yemeği planlıyorsanız, çizburger, şekerli kokteyl ve tatlıyı yemek yerine, bu zevkli seçeneklerden yalnızca birini veya ikisini seçin.

 

Dikkatinizi sadece bir yiyeceğe odaklayarak, kaçamak döneminiz boyunca aşırı tüketerek terazileri sağlıksız bir yöne eğme olasılığınız daha düşük olacaktır.

 

Buna ek olarak, diyet kurallarınızı esnetirken kendinizi kontrol etmekte zorlandığınızı bildiğiniz sağlıklı beslenmeye ve kaçındığınız yiyeceklerden kaçınmaya devam edebilirsiniz.

 

Bu, kalorileri veya makro besinleri takip etmemek veya menüden ne seçtiğiniz konusunda endişelenmeden bir yemeğin tadını çıkarmakla geçen bir gün gibi görünebilir.

 

Bu stratejiler, yemek senaryoları sırasında kendini kontrol etmekte zorlananlar için en yararlı seçenekler olabilir.

 

Başarı Planı

 

Herhangi bir büyük yaşam tarzı değişikliğinde başarının anahtarı hazırlanmaktadır. Sağlam bir planınız varsa, planınız sizi desteklemek için ayarlandığından, cazibeye kapılma olasılığınız daha düşüktür.

 

Kaçamak günleri veya kaçamak yemeklerinde, bazı insanların ne zaman fren yapacağını bilmesi zor olabilir. Bu öz denetim eksikliği, diyet hedeflerinizi uzun vadede daha az başarılı hale getirebilir.

 

Kaçamak günleri için bir plan uygulamak tıpkı normal diyet günlerinde olduğu gibi yolda kalmak için iyi bir yoldur. Bu, normalde yapmayacağınız yiyecekleri tüketmenize izin verseniz bile, durum üzerinde hala kontrol sahibi olabileceğiniz anlamına gelir.

 

Örneğin, kaçamak yemeklerinizin ne zaman ve nerede gerçekleşeceğini planlamak iyi bir ilk adımdır. Hafta sonunda bir doğum günü partiniz veya başka bir sosyal etkinliğiniz olduğunu biliyorsanız, bu etkinliğin etrafında kaçamak yemeğinizi veya günü planlamak akıllıca olabilir.

 

Oradan, daha lezzetli yiyeceklerle bile porsiyon kontrolünü sürdürmeyi planlayabilirsiniz. Örneğin, bütün bir turtayı bitirmek yerine bir veya iki dilim pizza yemeyi planlayın.

 

Keşfedilmeye değer başka bir seçenek de, kaçamak gününü, kalori ve makro besinleri takip etmeden dengeli, sağlıklı bir yemek yaklaşımıyla devam etmek için bir zaman olarak çerçevelemektir. Bu, belirli yiyeceklerin cazibesini artırmadan zihinsel bir mola verir.


Günlük Diyetinizi Keyifli Hale Getirin

 

Diyetlerin sürdürülmesinin neden zor olduğuna katkıda bulunan bir faktör, yediğiniz yemeği sevmemenizdir. Porsiyon kontrolü ve planlı diyet rejimlerini tek başına takip etmek zor olabilir ve eğer içini sevmediğiniz yiyeceklerle doldurursanız bu ateşe yakıt ekleyebilir :)

 

Bir yiyeceğin sağlıklı kabul edilmesi, onu yemek zorunda olduğunuz anlamına gelmez. Söylemek gerekirse, nefret ettiğiniz yiyecekleri yemek, sağlık ve kilo verme hedeflerinize ulaşmak için bir gereklilik değildir.

 

Kaçamak gününüz olmasa bile diyetinize keyif aldığınız yiyecekleri dahil etmek, diyetinizi daha az angarya gibi hissettirmek için harika bir araç olabilir. Hem diyet hem de kaçamak günlerinde daha fazla öz kontrol sağlamanıza yardımcı olabilir.

 

Günün sonunda, daha sağlıklı bir diyet veya yaşam tarzına yönelik çalışmak, benzersiz ihtiyaçlarınızı ve zevklerinizi karşılayan sürdürülebilir değişiklikler yapmakla ilgili olmalıdır - herkese uyan tek bir yaklaşım yoktur.

 

 

Özet: Diğer diyet stratejilerini kaçamak yemeklerine veya günlerine dahil etmek, hedeflerinize bağlı kalmanızı desteklemeye yardımcı olabilir. Kaçamak günleri için bir plana sahip olmak, dikkatli beslenme uygulamalarını dahil etmek ve diyet günlerinde sevdiğiniz yiyecekleri dahil etmek bazı örneklerdir.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Kendini şımartmaya izin veren kaçamak günleri veya kaçamak yemekleri, bazı insanları diyetlerine bağlı kalmaları için etkili bir şekilde motive edebilir, ancak duygusal, aşırı yeme veya düzensiz yeme eğilimleri olan kişiler için sağlıksız olabilir.

 

Bu strateji, dikkatli yeme ve kendini kontrol etme uygulamaları gibi diğer konularla birlikte daha başarılı olabilir.

 

Bu işi kendi başınıza yapamıyorsanız, sağlık hedeflerinize ulaşmak için etkili ve eğlenceli bir diyet planı oluşturmanıza yardımcı olabilecek bir diyetisyen veya diğer nitelikli bir sağlık uzmanına danışın.

 

Kilo vermek ve sağlıklı bir bedene kavuşmak için diyetinize eklediğiniz tek bir gıdadan mucize beklemek ya da tek bir gıdayı şeytanlaştırmak yerine kendinize sağlıklı beslenme programı oluşturmakla başlayabilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Diyetisyen Misin?

Kategoriler