Kabuklu Deniz Ürünleri Besin İçerikleri, Faydaları ve Zararları

Kabuklu Deniz Ürünleri Besin İçerikleri, Faydaları ve Zararları

Kabuklular ve yumuşakçalara bölünebilen kabuklu deniz ürünleri, yağsız protein, sağlıklı yağlar ve mikro besinlerle yüklüdür.

 

Kabuklu deniz ürünleri dünyanın her yerinde yüzyıllardır yenmektedir.

Yağsız protein, sağlıklı yağlar ve mineraller açısından zengindirler. Düzenli olarak kabuklu deniz ürünleri yemek bağışıklığınızı artırabilir, kilo vermeye yardımcı olabilir, beyin ve kalp sağlığını geliştirebilir.

Bununla birlikte, kabuklu deniz ürünleri en yaygın gıda alerjenlerinden biridir ve bazı türleri kirletici maddeler ve ağır metaller içerebilir.

Bu makale farklı kabuklu deniz ürünleri türlerini, besin içeriklerini, sağlık yararlarını ve olası tehlikeleri gözden geçirmektedir.

 

Kabuklu Deniz Ürünleri Çeşitleri - Kabuklu Deniz Ürünleri Nelerdir?

 

Adından da anlaşılacağı gibi, kabuklu deniz hayvanları, suda yaşayan ve kabuğu veya kabuk benzeri bir dış yüzü olan hayvanlardır.

Kabuklular ve yumuşakçalar olmak üzere iki gruba ayrılabilirler. Kabuklular arasında karides, kerevit, yengeç ve ıstakoz bulunur; istiridye, deniz tarağı, midye çeşitleri yumuşakçalara örnektir. ( 1 ).

Kabuklu deniz hayvanlarının çoğu tuzlu suda yaşar, ancak bu isim aynı zamanda tatlı suda bulunan türleri de ifade eder.

Kabuklu deniz ürünleri dünyanın her yerindeki marketlerde ve restoranlarda bulunur, ancak bazı bölgelerde belirli türler bilinmektedir. Örneğin, ıstakoz Amerika Birleşik Devletleri'nin kuzeydoğusundaki popüler bir besindir, karides ise ülkenin güneyinden gelen yemeklerde temel bir besin maddesidir.

Çoğu kabuklu deniz ürünü türü buharda pişirilir veya kızartılır. İstiridye gibi bazıları çiğ veya kısmen pişirilerek yenebilir. Lezzetleri, türüne ve pişirme yöntemine bağlı olarak tatlıdan tuzluya değişir.

Özet: “Kabuklu deniz ürünleri”, karides, kerevit, yengeç, ıstakoz, istiridye, deniz tarağı ve midye içerir. Kabuklu deniz ürünleri farklı şekillerde hazırlanabilir ve tüm dünyada yenir.

Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atarak zayıflamak istiyorum diyorsanız, günlük almanız gereken makro ve  mikro besin değerleri hesaplanarak oluşturulmuş, ekibimizdeki sizinle ilgilenecek olan diyetisyen ile Whatsapp üzerinden gün içerisinde haberleşebileceğiniz online diyet programını uygun online diyet ücreti ile satın alabilirsiniz (Diyetasistan ile Zayıfla!)

 

 

Güçlü Besin Kaynakları - Deniz Ürünleri Besin Değerleri

 

Kabuklu deniz ürünleri düşük kalorili ve zengin yağsız protein kaynakları, sağlıklı yağlar ve birçok mikro besin maddesi içerir.

Farklı kabuklu deniz hayvanlarının 85 gramlık porsiyonlarının besin içerikleri karşılaştırması (2 ):

 

Kabuklu deniz hayvanlarında bulunan yağların çoğu, beyin ve kalp sağlığını iyileştirmek gibi bir dizi sağlık yararı sunan omega-3 yağ asitleri biçimindedir ( 3 ,4 , 5 ).

Dahası, kabuklu deniz ürünleri demir, çinko, magnezyum ve B12 vitamini bakımından zengindir - bunların hepsi vücudunuzda önemli rollere sahiptir. Örneğin, 85 gram istiridye çinko için Günlük Değerin (DV) neredeyse %100'üne sahiptir (2 ).

Kabuklu deniz hayvanlarının en çok buharda pişirildiğinde veya fırınlandığında besleyici olduğunu unutmayın. Ekmekli veya kızarmış kabuklu deniz ürünleri ek kaloriler, rafine karbonhidratlar, ilave tuz ve diğer sağlıksız bileşenler içerebilir.

Özet: Kabuklu deniz ürünleri düşük kalorilidir ve protein ve omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir. Ayrıca demir, çinko, magnezyum ve B12 vitamini de dahil olmak üzere yüksek miktarlarda belirli mikro besinler içerirler.

 

Potansiyel Sağlık Faydaları - Deniz Ürünleri Faydaları - Kabuklu Deniz Ürünleri Faydaları

 

Etkileyici besin içeriği nedeniyle, kabuklu deniz ürünleri bel çevreniz, beyniniz, kalbiniz ve bağışıklık sisteminiz için iyi olabilir.

 

Kilo Kaybına Yardımcı

 

 

Kabuklu deniz ürünleri düşük kalorilidir ve yağsız protein ve sağlıklı yağlar açısından yüksektir - bu da onları kilo vermeye çalışırken yenebilecekleri mükemmel yiyecekler yapar.

Protein yönünden zengin besinler, kendinizi tok ve tatmin hissetmenizi sağlar, bu da fazla kalori tüketmenizi engelleyerek kilo vermenize veya korumanıza yardımcı olabilir (6 , 7 ).

Dahası, omega-3 yağ asidi içeriği nedeniyle balıklar daha fazla tokluk hissine yol açabilir ve diğer yüksek proteinli gıdalardan daha fazla kilo vermeye yardımcı olabilir (8 , 9 ).

Aşırı kilolu yetişkinlerde yapılan bir araştırma, kalori kısıtlı bir diyetle daha fazla omega-3 yağ asidi tüketenlerin, aynı diyette daha az omega-3 tüketenlere göre yemeklerden sonra önemli ölçüde daha doygun hissettiğini buldu (9 ).

Kilo vermek istiyorum diyorsanız zayıflamak için günlük almanız gereken kalori ve makro mikro besin hesabı göz önünde bulundurularak online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz (Diyetasistan ile Zayıfla!)

 

Kalp Sağlığını Teşvik Edebilir

 

Kabuklu deniz ürünleri, omega-3 yağ asitleri ve B12 vitamini dahil olmak üzere kalp sağlığını geliştirebilecek besinlerle doludur.

Birkaç çalışma, balık ve kabuklu deniz hayvanlarından omega-3 yağ asitleri almayı daha düşük kalp hastalığı riski ile ilişkilendirmiştir. Bunun nedeni muhtemelen omega-3'lerin anti-enflamatuar etkilere sahip olmasıdır (10 , 11 , 12 ).

Çin'de 18.244 sağlıklı erkek üzerinde yapılan bir çalışmada, haftada 200 gramdan fazla omega-3 bakımından zengin kabuklu deniz ürünleri yiyenlerin, kalp krizinden ölme olasılığının, haftada 50 gramdan az yiyenlere göre %59 daha az olduğu bulundu (13 ).

Ayrıca, yetersiz B12 vitamini alımı, kalp hastalığı riskinizi artırabilecek bir protein olan yüksek kan homosistein seviyeleri ile ilişkilendirilmiştir. Bu nedenle B12 vitamini yönünden zengin yiyecekler yemek kalp hastalıklarına karşı koruma sağlayabilir (14 , 15 ).

 

Beyin Gelişimi için Faydalı

 

 

Kabuklu deniz hayvanlarında kalbinize iyi gelen aynı besinler beyin sağlığı için de hayati öneme sahiptir.

Aslında, birkaç çalışma, çocuklarda beyin gelişimi ve yetişkinlerde sağlıklı beyin fonksiyonu ile ilgili sorunlar için risk faktörleri olarak yetersiz kan B12 ve omega-3 seviyelerini tespit etmiştir (16 , 17 , 18 , 19 ).

Bazı araştırmalar ayrıca B12 vitamini ve omega-3 yağ asitlerinin beyin sağlığını geliştirmek için birbirlerinin faaliyetlerini geliştirebileceğini öne sürüyor.

Hafif zihinsel bozukluğu olan 168 yaşlı yetişkinde yapılan bir araştırma, daha düşük seviyelerde olanlara kıyasla daha yüksek omega-3 yağ asitleri seviyesine sahip olanlarda B vitaminlerinin beyin sorunlarının ilerlemesini yavaşlattığını buldu (20 ).

 

Bağışıklık Artırıcı Besinler Açısından Zengin

 

Bazı kabuklu deniz ürünleri türleri, bağışıklık sistemini güçlendiren çinko ile yüklüdür.

Bu mineral, vücudunuzun bağışıklık savunmasını oluşturan hücreleri geliştirmek için gereklidir. Aynı zamanda iltihaplanmanın neden olduğu hasara karşı koruyan bir antioksidan görevi görür (21 ).

90 yaşın üzerindeki 62 sağlıklı yetişkinde yapılan bir araştırma, çinko eksikliğinin belirli bağışıklık hücrelerinin azalmış aktivitesi ile ilişkili olduğunu buldu (22 ).

Düzenli olarak kabuklu deniz ürünleri yemek - özellikle istiridye, midye, ıstakoz ve yengeç - çinko durumunuzu ve genel bağışıklık fonksiyonunuzu iyileştirebilir.

Özet: Kabuklu deniz ürünleri, kilo vermeye yardımcı olabilecek protein ve sağlıklı yağlarla doludur. Aynı zamanda sağlıklı bir beyin, kalp ve bağışıklık sistemini destekleyen besinler - omega-3 yağ asitleri, B12 vitamini ve çinko - bakımından da zengindirler.

 

Kabuklu Deniz Ürünleri Zararları - Deniz Ürünlerinin Zararları

 

Kabuklu deniz ürünleri son derece besleyici olsa da, onları yemenin bazı olumsuzlukları olabilir.

 

Ağır Metal Birikimi - Deniz Ürünlerindeki Ağır Metallerin Sağlığımıza Etkisi

 

Kabuklu deniz hayvanları ortamlarından cıva veya kadmiyum gibi ağır metaller biriktirebilir.

İnsanlar ağır metal salgılayamazlar. Zamanla vücudunuzda bu bileşiklerin birikmesi organ hasarına ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilir  (23 ).

Bir çalışma, bazı bölgelerdeki kabuklu deniz hayvanlarının, insan alımı için önerilen günlük sınırın iki katı olan kadmiyum seviyelerini içerebileceğini buldu. Kabuklu deniz ürünleri de cıva içerebilir, ancak genellikle büyük balıklardan daha azına sahiptir  (24 , 25 ).

FDA, yetişkinlerin haftada iki kez 85-140 gram düşük cıvalı balık yemelerini önermektedir. Haftada yediğiniz kabuklu deniz ürünleri miktarı buna eşitse veya daha azsa, ağır metaller söz konusu olmamalıdır (25 ).

 

Gıda Kaynaklı Hastalıklar

 

Kirlenmiş kabuklu deniz hayvanlarını yemek, gıda kaynaklı hastalıklara yol açabilir.

Aslında, istiridye, deniz tarağı ve midye gibi yumuşakçalar, ABD'de 1973'ten 2006'ya kadar deniz ürünleri ile ilgili gıda kaynaklı hastalık vakalarının %45'inden fazlasını oluşturuyordu (26).

Kabuklu deniz hayvanlarından gıda zehirlenmesi, çevrelerinden elde edilen bakteri, virüs veya parazitlerden kaynaklanabilir (26 ).

Patojenler, yanlış soğutulmuş çiğ kabuklu deniz hayvanlarında ve kabuklu deniz hayvanlarında gelişir. Bu nedenle, kabuklu deniz hayvanlarını uygun şekilde saklamak ve pişirmek, gıda kaynaklı hastalıkları önlemenin etkili bir yolu olabilir.

Hamile ve emziren kadınlar, yaşlı yetişkinler ve bağışıklık sistemi zayıflamış kişiler çiğ veya yanlış hazırlanmış kabuklu deniz hayvanlarından kaçınmalıdır.

 

Alerjik Reaksiyonlar - Deniz Ürünleri Alerjisi - Deniz Ürünleri Alerjik Midir? Kabuklu Deniz Ürünleri Alerjik

 

 

Kabuklu deniz ürünleri, ilk sekiz gıda alerjeninden biridir (27 , 28 ).

Kabuklu deniz ürünleri alerjisi tipik olarak yetişkinlikte gelişir, ancak çocuklukta da ortaya çıkabilir.

Deniz ürünleri alerjisi belirtileri, kabuklu deniz hayvanlarına karşı alerjik reaksiyonun belirtileri şunlardır ( 29 ):

 

  • Kusma ve ishal
  • Mide ağrısı ve krampları
  • Boğaz, dil veya dudak şişmesi
  • Kurdeşen
  • Nefes darlığı

 

Bazı durumlarda, kabuklu deniz ürünleri alerjisi olan kişiler, acil tedavi gerektiren hayatı tehdit eden anafilaktik bir şok yaşayabilir ( 29 ).

Özet: Kabuklu deniz ürünleri, vücudunuzda birikebilecek ve sağlık sorunlarına neden olabilecek farklı seviyelerde ağır metaller içerebilir. Ayrıca, kabuklu deniz ürünleri gıda kaynaklı hastalıklara ve alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Kabuklular ve yumuşakçalara bölünebilen kabuklu deniz ürünleri, yağsız protein, sağlıklı yağlar ve mikro besinlerle yüklüdür.

Kilo vermeye yardımcı olabilir, bağışıklığı artırabilir, beyin ve kalp sağlığını geliştirebilirler. Yine de kabuklu deniz ürünleri ağır metaller içerebilir ve gıda kaynaklı hastalıklara ve alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Bununla birlikte, kabuklu deniz ürünleri, en sağlıklı insanlar için dengeli beslenmeye besleyici ve lezzetli bir katkı olabilir.

Kabuklu deniz hayvanları, ölçülü olarak tüketildiklerinde sağlıklı beslenme düzenindeki gıdalardan biri olabilmektedir. Kabuklu deniz hayvanları dışında da sayısız sağlıklı gıda bulunmaktadır. Bu sağlıklı gıdaları birbirleriyle uyum içerisinde nasıl tüketmeniz gerektiği konusunda destek alabilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atarak zayıflamak istiyorum diyorsanız, günlük almanız gereken makro ve  mikro besin değerleri hesaplanarak oluşturulmuş, ekibimizdeki sizinle ilgilenecek olan diyetisyen ile Whatsapp üzerinden gün içerisinde haberleşebileceğiniz online diyet programını uygun online diyet ücreti ile satın alabilirsiniz (Diyetasistan ile Zayıfla!)

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın