Kabızlığa İyi Gelen Yiyecekler?

Kabızlığa İyi Gelen Yiyecekler?

Antasitler ve demir takviyeleri de dahil olmak üzere bazı ilaçlar kabızlık yapar. Düşük lifli yiyecekler doğrudan kabızlığa neden olmaz ancak diyetinizde bol miktarda lif ve su almak oldukça faydalı olacaktır.

 

Günün diğer öğünleri ile uyum içerisinde olan, kilo vermek için diyetisyenlerimiz tarafından size özel hazırlanmış online diyet listelerine ulaşmak bir tık uzağınızda (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!).

 

Kabızlık Nedir?

 

Kabızlık hakkında konuşmak biraz garip ama acı çekmek çok daha kötü. Ve yaygın olarak belirtileri yaşıyorsanız yalnız değilsiniz: şişkinlik, kaka yapmaya çalışırken zorluk.

 

Uzmanlar; seyahat etmek, çalışma programınızı değiştirmek ve antrenmanları atlamak banyo alışkanlıklarınızda bir değişikliğe neden olabileceğini söylüyor. Ancak en büyük kabızlık suçlusu yediklerinizdir.

 

İşte kabızlığa iyi gelen 12 yiyecekler:

 

1.Yulaf Ezmesi

 

Yulaf ezmesindeki yulaf taneleri, sindirim sorunlarına yardımcı olan ve kalp sağlığını destekleyen çözünür lif içerir. 

 

2.Su

 

Tamam gıda değil ama özellikle sağlığa faydalarıyla çok önemli bir maddedir. Sadece susuz kalmanızı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda bağırsak hareketlerini daha düzenli hale getirmeye yardımcı olur. 

 

3.Yüksek Lifli Tahıl

 

Güne bir kase yüksek lifli tahıl gevreği ile başlayın. 1 porsiyon başına 5 gram veya daha fazla lif içerdiğinden ve fazladan şeker içermediğinden emin olun.

 

Bazı chia tohumları veya öğütülmüş keten tohumu da serperek lif oranını her zaman artırabilirsiniz.

 

4.Tam Tahıllı Ekmek

 

Tam tahıllı çeşitler için beyaz ekmeği kesmek, size az miktarda antioksidan ve çözünmez lif olan diğer besinleri verir.

 

5.Çilek

 

 

Çilekler, küçük, yenilebilir tohumlar sayesinde lif bakımından yüksektir. Çilekle ne iyi gider? Muz!

 

Muzlar ayrıca önemli miktarda çözünür lif içerir ve diyetisyenler, atıkların bağırsaklardan atılmasına yardımcı olabileceğini söylüyor.

 

6.Badem

 

Sağlıklı yağlara ve tonlarca iyi olan diğer özelliklerle sahip olan fındıklar küçük ama güçlüdür. Ve özellikle bademler iyi bir lif kaynağıdır. İki avuç 3.5 gram lif içerir.

 

7.Brokoli

 

Araştırmalar, sebzeleri ve bu konuda meyveleri sevmiyorsanız, kabızlık geliştirme olasılığınızın çok daha yüksek olduğunu gösteriyor.

 

Brokoli, kaka yapmanıza yardımcı olabilecek özel bir madde içerir. Bir fincan doğranmış brokoli, fincan başına 2.4 gram toplam lif içerir.

 

8.Keten Tohumu

 

Keten tohumu diyetinize daha fazla lif sokmanın en kolay yolu olabilir. Sadece bir çorba kaşığı öğütülmüş keten tohumu 2 gram toplam lif içerir ve çok yönlü olduğu için, onu smoothielerden salatalara ve unlu mamullere kadar temelde her şeye ekleyebilirsiniz.

 

Lifi de güçlü bir maddedir: Keten tohumu takviyesinin kan şekerini ve insülin seviyelerini düşürdüğü gösterilmiştir. 

 

9.Patlamış Mısır

 

Aşerme söz konusu olduğunda, patlamış mısır daha sağlıklı olanlardan biridir. Tabii ki aşırı yağ ve tuzla doldurmamanız şartıyla. Patlamış mısır, fincan başına yaklaşık 1 gram lif ve sadece 31 kalori içerir.

 

10.Siyah Fasulye

 

 

İyi bir çözünür lif kaynağıdır -1 fincan siyah fasulye, 15 gram toplam lif içerir- 

 

11.Yoğurt

 

Uzmanlar çoğu süt ürününden uzak durmayı önerse de kabızlıkla mücadele ediyorsanız, yoğurt kuralın istisnası olabilir. Yoğurttaki Lactobacillus bakterisinin milyonlarca yönden sizin için iyi olduğunu muhtemelen zaten biliyorsunuzdur.

 

Araştırmalar, bu dost bakterilerin diğer adı olan probiyotiklerin, işlerin sorunsuz yürümesine yardımcı olabileceğini öne sürüyor.

 

12.Kuru Erik

 

Doktorların ve büyükannelerin kabız olduğunuzda kuru erik suyu içmenizi söylemelerinin bir nedeni var. Diyetisyenler, kurutulmuş meyvenin sorbitol ve kabızlığı hafifletmeye yardımcı olabilecek dihidrofenilisatin adı verilen bir madde içerdiğini söylüyor.Çözünür ve çözünmez liflerin iyi bir dengesinin yanı sıra yeterli su alımını oldukça önemlidir. Çoğu bitki gıdası, her iki lif türünden bazılarını içerir.

 

Çözünmeyen lif, dışkıyı toplar ve bu da sisteminizden geçmeyi kolaylaştırır. Uzmanlar, çözünür lifin suyu çektiğini ve sindirim sırasında bir jele dönüşerek vücudunuzun lifi rahatsızlık duymadan atmasına yardımcı olduğunu söylüyor.

 

Vücudunuzun uyum sağlamasına izin vermek için diyetinize yavaş yavaş lif eklediğinizden emin olun. 

 

Uzun Lafın Kısası

 

Antasitler ve demir takviyeleri de dahil olmak üzere bazı ilaçlar kabızlık yapar. Düşük lifli yiyecekler doğrudan kabızlığa neden olmaz ancak diyetinizde bol miktarda lif ve su almak oldukça faydalı olacaktır.

 

 

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın