Jojoba Yağı Nasıl Kullanılır? Jojoba Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Jojoba Yağı Nasıl Kullanılır? Jojoba Yağı Saça Nasıl Uygulanır?
Jojoba yağı saç bakım düzeninize harika bir katkı olabilir. Daha iyi güç ve parlaklık bırakarak saçınızı yumuşatma eylemini geliştirir.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Jojoba yağı, jojoba bitkisinin tohumlarından çıkarılan mumsu bir yağdır.

 

Jojoba bitkisi güneybatı Amerika Birleşik Devletleri'ne özgü bir çalıdır. Arizona, Güney Kaliforniya ve Meksika'nın çöl bölgelerinde yetişir.

 

Üreticiler 1970'lerde kozmetik ve gıdaya yağ eklemeye başladılar. İnanılmaz derecede çok yönlü ve kullanımları sayılamayacak kadar çok. En popüler amaçlarından biri kozmetik ürünleridir. Çeşitli saç, cilt ve tırnak ürünlerinde bulunur.

 

Bugün, büyük olasılıkla birçok türde güzellik ve saç bakım ürünlerinde jojoba yağı bulabilirsiniz.

 

Jojoba Yağı Ne İşe Yarar? Jojoba Yağı Kullananlar Neden Saç İçin Kullanıyor?

 

Jojoba yağı yağlı bir bileşime sahiptir, bu nedenle nemlendirici olarak kullanılabilir. Ayrıca kuruluk, kırılma ve ayrık uçlara karşı ek koruma sağlamak için saç kremlerine de eklenebilir.

 

Yağ ayrıca kafa derisini nemlendirebilir ve kepek ilacı olabilir.

 

Jojoba, C vitamini, B vitaminleri, E vitamini, bakır ve çinko dahil saçları besleyen vitaminler ve mineraller bakımından zengindir.

 

Saçları güçlendirdiği için, jojoba yağının saç dökülmesini önleyebileceği ve saç kalınlığını artırabileceği düşünülmektedir. Bunun arkasındaki fikir, yağın saç dökülmesine neden olan kuruluğu önleyen saç köklerini nemlendirmesidir.

 

Jojoba Yağı Saç için Nasıl Kullanılır Üzerine Bir Araştırma 


Jojoba yağının saçınız için neler yapabileceği konusunda birçok iddia var. Bazıları doğru ve araştırmalarla desteklenirken, diğerleri doğrudan biraz uzak olabilir.

 

Jojoba yağı faydalarından jojobanın saç ve cilt için nemlendirici olarak kullanımı ana yararıdır ve yakın zamanda dermatolojik bir inceleme bunu doğrulamaktadır. Son patentler ayrıca saç bakım ürünlerinde önemli bir mikroemülsiyon olarak dahil edilmesini savunarak çoğu şampuan ve saç kremi için temel bir bileşen olarak içerir. Mikroemülsiyonlar, aktif bileşenlerin üründe taşınmasına yardımcı olur. Diğer yaygın mikroemülsiyonlar balmumu, karnauba mumu veya esparto çim mumudır.

 

Bu nedenle, jojoba yağı gerçekten saç kırılmasını önleyebilir ve saçlarınızı güçlendirebilir. Ayrıca kepek, kuru kafa derisi ve kaşıntılı kafa derisinin tedavisinde de yardımcı olabilir. Anti-enflamatuar ve cilt nemlendiricisi olarak da kullanılabilir.

 

Öte yandan, yağın doğrudan saç uzama uyarıcısı olarak adlandırılması araştırmalarla desteklenmemektedir. Jojoba yağını saç uzaması açısından test eden yakın tarihli bir çalışma, minoksidil (Rogaine) ve nane esansiyel yağından daha az etkili olduğunu buldu.

 

Bu nedenle, jojoba yağı, desen kellik ( erkek veya kadın ), alopesi veya diğer saç dökülmesi bozukluklarının tedavisi olarak kullanılmamalıdır. Yine de, güçlü, ipeksi ve parlak saçları için harika bir ürün olabilir.

 

Jojoba Yağı Nasıl Kullanılır?


Saç bakım rutininize jojoba yağı eklemenin birkaç yolu vardır.

 

1. Doğrudan uygulayın: Uygulamanın daha kolay olması için yağı önceden ısıtın. Bunu temiz bir tencerede set üstü ocakta veya mikrodalgaya uygun bir kapta yapabilirsiniz. Kısa saçlar için yaklaşık 1 yemek kaşığı kullanın. Daha uzun saçlar için 2 yemek kaşığı kullanabilirsiniz. Saç derisinin üstündeki saça uygulayın ve saç uçlarına eşit şekilde yaymaya çalışın. Yaklaşık 20 dakika bekletin ve ardından şampuanlayın  ve durulayın.

 

Tıkalı kafa derisi gözeneklerinden kaçınmak için kafa derisine doğrudan uygulama yapmaktan kaçının. Kuru kafa derisi veya kepek için jojoba yağı kullanmak isterseniz, cildinize doğrudan çok az ekleyin (yaklaşık 1-2 damla).

 

2. Ürünlere ekleyin. Kullanmadan önce birkaç damla jojoba yağı (yaklaşık 3-5 damla) favori şampuanınızın veya saç kreminize ekleyin.

 

3. İçerdiği ürünleri satın alın. Doğal içeriklerinden biri olarak jojoba yağı içeren bir şampuan veya saç kremi satın almanız yeterlidir. Bu, onu elde etmenin ve kullanmanın en kolay yollarından biridir.

 

Jojoba Yağı Kullanmadan Önce Ne Bilmeliyim?

 

Jojoba yağının kullanımı tamamen güvenli midir? Resmi 1992 bilimsel güvenlik incelemesi, endişelenecek çok az şey olduğunu gösteriyor. Bu çalışma yirmi yılı aşkın bir süre önce tamamlanmış olsa da, ürün güvenliğiyle ilgili bilgiler çok az değişiyor.

 

İncelemedeki hayvanlar üzerinde yapılan testler, aşırı kullanımın hiperemiye (aşırı kan akışı) ve dolayısıyla olası kalp hasarına neden olabileceğini göstermiştir. Bununla birlikte, bu çalışmada dahili olarak alınan dozlardan kaynaklanmıştır ve insanlar üzerinde yapılmamıştır. Deri duyarlılığı için hem insan hem de hayvan deneklerde yapılan testlerde, birkaç alerjik reaksiyon örneği gözlenmiştir.

 

Bu nedenle, jojoba yağı alerjisi nadirdir ve yağın topikal olarak (özellikle saçlar için) kullanımı oldukça güvenli kabul edilir. Hamileyseniz veya emziriyorsanız yağın saç bakımı için topikal olarak kullanılması da güvenli kabul edilir.

 

Aynı zamanda yine de dikkatli olun. Her ne kadar jojoba duyarlılıkları iyi çalışılmamış veya iyi bilinmese de - ve son zamanlarda güvenlik incelemeleri yirmi yıldır yenilenmemiştir - güvenli olması için önce duyarlılığınızın olup olmadığını belirlemek akıllıca olacaktır.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Jojoba yağı saç bakım düzeninize harika bir katkı olabilir. Daha iyi güç ve parlaklık bırakarak saçınızı yumuşatma eylemini geliştirir.

 

Bununla birlikte, jojoba yağının saç uzamasını teşvik ettiği veya saç dökülmesini önlediği henüz bilinmemektedir.

 

Öte yandan, jojoba yağı kuru kafa derisi ve kepek sorunlarının tedavisinde çok yararlıdır. Saçları zamanla besleyen vitaminler ve mineraller açısından da zengindir.

 

Jojoba yağı da güvenlik konusunda bir üne sahiptir. Alerjik reaksiyonların örnekleri nadirdir ve hassas olmadığınızı belirledikten sonra hamile iseniz veya emziriyorsanız da kullanabilirsiniz.

 

Sağlıklı bir beslenme planına sahip olmanın, sağlıklı ve güçlü saçlara sahip olma konusunda etkisi yadsınamaz bir gerçektir. Öğünlerinizin besin değerlerinin hesaplandığı bir diyetle sağlıklı bir yaşama adım atmak için online diyet imkanından yararlanabilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için size özel hazırlanmış uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Diyetisyen Misin?

Kategoriler