Japon Su Terapisi Nedir, Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir?

Japon Su Terapisi Nedir, Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir?

Japon su terapisi, öğünlerinizi ve su alımınızı zamanlamayı içerir.

Japon su terapisi, her sabah ilk uyandığınızda birkaç bardak oda sıcaklığında su içmeyi içerir.

Bu uygulamanın kabızlık ve yüksek tansiyondan tip 2 diyabet ve kansere kadar birçok sorunu tedavi edebileceği iddia edilmektedir.

Bununla birlikte, bu iddiaların çoğu abartılıdır veya bilim tarafından desteklenmemektedir.

Bu makalede, Japon su terapisinin yararları, riskleri ve etkinliği gözden geçirilmektedir.

Japon Su Terapisi Nedir? Japon Su Terapisi Nasıl Yapılır?

Japon su terapisi adını Japon tıbbında ve Japon halkı arasında yaygın olarak kullanılmasından alıyor.

Sindirim sistemini temizlemek ve bağırsak sağlığını düzenlemek için uyandıktan sonra aç karnına oda sıcaklığında veya ılık su içmeyi içerir; bu, Japon su terapisi yapanların yorumlarına göre çeşitli koşulları iyileştirebilir.

Buna ek olarak, Japon su terapisi uygulayanlar, soğuk suyun zararlı olduğunu iddia ediyor çünkü yiyeceklerinizdeki katı ve sıvı yağların sindirim sisteminizde sertleşmesine, dolayısıyla sindirimi yavaşlatıp hastalığa neden olabildiğini ileri sürüyor.

Terapi, günlük olarak tekrarlanması gereken aşağıdaki adımları içerir:

  1. Uyandıktan sonra ve dişlerinizi fırçalamadan önce aç karnına dört ila 160 ml oda sıcaklığında su için ve kahvaltıdan önce 45 dakika daha bekleyin.
  2. Her öğünde sadece 15 dakika yiyin ve başka bir şey yemeden veya içmeden önce en az 2 saat bekleyin.

Uygulayıcılara göre, farklı durumları tedavi etmek için Japon su terapisi farklı dönemler boyunca yapılmalıdır. İşte bazı örnekler:

  • Kabızlık: 10 gün
  • Yüksek tansiyon: 30 gün
  • Tip 2 diyabet: 30 gün
  • Kanser: 180 gün

Daha fazla su içmek kabızlığa ve kan basıncına yardımcı olsa da, Japon su terapisinin tip 2 diyabet veya kanseri tedavi edebileceğine veya iyileştirebileceğine dair hiçbir kanıt yoktur. Bununla birlikte, daha fazla su içmek başka sağlık yararlarını da beraberinde getirebilir.

Özet: Japon su terapisi, her sabah uyandığınızda birkaç bardak oda sıcaklığında su içmeyi içerir. Japon su terapisi yapanlar, bu uygulamanın çeşitli koşulları tedavi edebileceğini iddia ediyorlar.


Japon Su Terapisi Potansiyel Faydaları

Japon su terapisinin iyileştirildiği iddia edilen birçok durum için etkili bir tedavi olmamasına rağmen, daha fazla su içmek yine de bazı sağlık yararlarına neden olabilir.

Ek olarak, bu terapi protokolünü takip etmek kilo kaybına neden olabilir, çünkü kalori alımınızı kısıtlamanıza neden olabilir.

Su içmek kilo vermek için etkili yöntemlerden biridir. Ancak tek başına yeterli değildir. Su tüketimini artırmanın yanında sağlıklı beslenme düzeninizi de oluşturmanız gerekmektedir. Şimdi zayıflamak için ekibimizdeki sizinle ilgilenecek olan diyetisyen ile Whatsapp üzerinden gün içerisinde haberleşebileceğiniz online diyet programını uygun online diyet ücreti ile satın alabilirsiniz (Diyetasistan ile Zayıfla!)


Artan Su Tüketimi


Japon su terapisini kullanmak, günde birkaç bardak su içmeyi içerir ve bu da yeterince su tüketmenize yardımcı olur.

Optimal beyin fonksiyonu, sürekli enerji seviyeleri, vücut ısısı ve kan basıncı regülasyonu dahil olmak üzere yeterli hidrasyonun sayısız faydası vardır (1 , 2, 3, 4).

Ek olarak, daha fazla su içmek kabızlığı, baş ağrılarını ve böbrek taşlarını önlemeye yardımcı olabilir (5, 6 , 7).

Çoğu insan susuzluğunu gidermek için sadece susadığında su içerek yeterli sıvıyı alır. Bununla birlikte, çok aktifseniz, açık havada çalışıyorsanız veya sıcak bir iklimde yaşıyorsanız, daha fazla içmeniz gerekebilir.

Düşük Kalori Alımı


Japon su terapisi uygulamak kalori kısıtlaması ile kilo vermenize yardımcı olabilir.

Birincisi, meyve suyu veya gazlı içecekler gibi şekerle tatlandırılmış içecekleri suyla değiştirirseniz, kalori alımınız otomatik olarak azalır potansiyel olarak günde birkaç yüz kalori alımından kurtulmuş olursunuz.

Ek olarak, öğün başına sadece 15 dakikalık düzenli yeme pencerelerine bağlı kalmak ve sonrasında 2 saat boyunca tekrar yemek yiyememek kalori alımınızı kısıtlayabilir.

Son olarak, daha fazla su içmek, kendinizi daha tok hissetmenize ve yiyeceklerden daha az toplam kalori almanıza yardımcı olabilir.

Bütün bunlar, su alımının kilo kaybı üzerindeki etkisine dair araştırmalar karışıktır, bazı çalışmalar olumlu sonuçlar bulurken diğerleri hiçbir etki görmez (8).

Özet: Yeterince su içmenin sağlık açısından birçok yararı vardır. Ek olarak, daha fazla su içmek, kalori kısıtlamasıyla kilo vermenize yardımcı olabilir.

Aşırı kısıtlayıcı diyet planları yapmak yerine sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atarak zayıflamak istiyorum diyorsanız, günlük almanız gereken makro ve  mikro besin değerleri hesaplanarak oluşturulmuş, ekibimizdeki sizinle ilgilenecek olan diyetisyen ile Whatsapp üzerinden gün içerisinde haberleşebileceğiniz online diyet programını uygun online diyet ücreti ile satın alabilirsiniz (Diyetasistan ile Zayıfla!)


Yan Etkiler ve Önlemler

Japon su terapisi, potansiyel yan etkiler ve önlemlerle ilişkilidir.

Kısa süre içinde aşırı miktarda su içtiğinizde su zehirlenmesi veya aşırı hidrasyon meydana gelebilir. Tuzun aşırı sıvı ile seyreltilmesi nedeniyle kanınızdaki hiponatremiden (veya düşük tuz seviyelerinden) kaynaklanır (9).

Ölümle sonuçlanabilecek ciddi bir durumdur, ancak böbrekleri fazla sıvıdan hızla kurtulabilen sağlıklı kişilerde nadirdir. Hiponatremi riski yüksek olan kişiler arasında böbrek sorunları olanlar, dayanıklı sporcular ve uyarıcı ilaçları kötüye kullanan kişiler yer alır (9).

Güvende olmak için saatte 1 litreden fazla sıvı içmeyin, çünkü bu sağlıklı bir kişinin böbreklerinin aynı anda kaldırabileceği maksimum miktardır.

Japon su terapisinin bir başka dezavantajı, 15 dakikalık bir pencerede yemeklerin zamanlaması ve yemek yeme konusundaki yönergeleri nedeniyle aşırı derecede kısıtlayıcı olabilmesidir.

Kilo vermeye çalışıyorsanız, aşırı kalori kısıtlaması, tedaviyi bitirdikten sonra yeniden kilo alımına neden olabilir. Kaloriyi kısıtlamak, istirahatte yaktığınız kalori miktarını azaltır ve ghrelin hormonunda ani artışlara neden olarak açlık hissini artırır (10 ,11).

Dahası, ayrılmış 15 dakikalık yemek aralıkları içinde çok hızlı yeme riski vardır, özellikle de yemek yiyebileceğiniz zaman normalden daha fazla aç hissediyorsanız. Bu hazımsızlığa veya kilo alımına neden olabilir.

Özet: Japon su terapisinden dolayı su zehirlenmesi veya hiponatremi riski vardır. Ek olarak, terapiyi uygularken kalorileri aşırı derecede kısıtlamak, uygulamayı bitirdikten sonra yeniden kilo alımına neden olabilir.

Japon Su Terapisi Etkili Mi?

Japon su terapisi, kabızlıktan kansere kadar çeşitli durumların tedavisi olarak lanse ediliyor, ancak bunu destekleyecek hiçbir kanıt yok.

Terapi sözde bağırsaklarınızı temizler ve bağırsak sağlığını düzenlemeye yardımcı olur, ancak mevcut hiçbir araştırma bunu onaylamaz. Su alımının bağırsak bakterilerinin dengesi üzerinde diyet gibi diğer faktörlere göre çok daha küçük bir etkisi vardır (12).

Dahası, soğuk sudan kaçınmanın sadece birkaç avantajı var gibi görünüyor. Soğuk su mide-bağırsak sıcaklığınızı düşürür ve bazı kişilerde kan basıncını hafifçe artırabilir, ancak sindirim sisteminizde yağların katılaşmasına neden olmaz (13 , 14).

Bir durumu veya hastalığı tedavi etmek için Japon su terapisini kullanmayı düşünmeden önce, bunu sağlık uzmanınızla görüşmelisiniz.

Japon su terapisinin, lisanslı bir sağlık uzmanının tıbbi bakımının yerine kullanılmaması gerektiğine dikkat etmek de önemlidir.

Özet: Yeterince su içmenin bazı faydaları olmasına rağmen, Japon su terapisinin herhangi bir hastalığı tedavi ettiği veya iyileştirdiği gösterilmemiştir. Bir sağlık uzmanının tıbbi bakımına alternatif olarak kullanılmamalıdır.

Uzun Lafın Kısası

Japon su terapisi, öğünlerinizi ve su alımınızı zamanlamayı, sözde bağırsaklarınızı temizlemeyi ve hastalığı iyileştirmeyi içerir.

Ancak bilimsel kanıt, işe yaradığını göstermez.

Yeterli hidrasyonun çeşitli faydaları vardır, ancak Japon su terapisi herhangi bir tıbbi durumu tedavi edemez veya iyileştiremez.

Japon su terapisinin yardımcı olduğu iddia edilen bir durumla karşı karşıyaysanız, sağlık uzmanınıza danışmalısınız.

Bütün bunların yanı sıra kilo vermek ve sağlıklı bir bedene kavuşmak için kendinize sağlıklı beslenme programı oluşturmak isteyebilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için size özel hazırlanmış uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (Erteleme, Hemen Zayıflamaya Başla!)

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın