Ispanağın Faydaları ve Besin Değerleri

Ispanağın Faydaları ve Besin Değerleri

Ispanağın faydaları nelerdir? Ispanak faydaları nelerdir? Ispanak besin değeri nedir? Ispanak faydalarını ve ıspanak besin değerini sizlere makalemizde verdik.


Ispanak yemeği çocukların pek iştahla yediği yemeklerden sayılmaz. Ancak ıspanağın faydalarını öğrendikten sonra ıspanak çorbası, ıspanak graten gibi ıspanak yemeklerini sevmelerini sağlamak isteyeceğinize eminiz. Ispanak A vitamini, C vitamini, demir, K1, folik asit, kalsiyum gibi vitamin ve mineral bakımından zengindir. Ispanak faydaları, oksidatif stresle mücadele eder, göz sağlığı için etkilidir, kanser önlemeye yardımcıdır, tansiyonu düşürür, kalbe iyi gelir. Ispanak kalori, ıspanak besin değeri için okumaya devam edin. 

Kilo vermek ve sağlıklı bir bedene kavuşmak için diyetinize eklediğiniz tek bir gıdadan mucize beklemek yerine kendinize sağlıklı beslenme programı oluşturmakla başlayabilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenlerimiz tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için size özel hazırlanmış uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz (Zayıflamak Bir Tık Uzağında!)

Ispanak yemeği, ıspanak çorbası, yumurtalı ıspanak gibi yemeklerin tariflerini ve kalorilerini ''Besinler Kaç Kalori'' Sayfamızdan öğrenebilirsiniz. Ispanak nasıl yapılır, ıspanak yemeği nasıl yapılır öğrenmek için tıklayın.

Ispanağın Faydaları, Ispanak Faydaları, Ispanak Besin Değeri

Ispanak (Spinacia oleracea), Pers kökenli bir yeşil yapraklı sebzedir.

Amaranth ailesine aittir. Pancar ve kinoa ile akrabadır. Dahası, besinler ve antioksidanlarla dolu olduğu için çok sağlıklı kabul edilir.

Ispanak yemek, göz sağlığına yarar sağlayabilir, oksidatif stresi azaltabilir, kanseri önleyebilir ve kan basıncı seviyelerini azaltabilir.

Ispanak hazırlamanın birçok yolu var. Konservede veya taze olarak satın alabilir. Pişmiş veya çiğ olarak yiyebilirsiniz. Kendi başına veya başka yemeklerde lezzetlidir.

Bu makale ıspanak hakkında bilmeniz gereken her şeyi size anlatmaktadır.

Ispanak Besin Değerleri

100 gram çiğ ıspanak için besin değerleri (1):

 • Kalori: 23
 • Su: %91
 • Protein: 2.9 gram
 • Karbonhidrat: 3,6 gram
 • Şeker: 0.4 gram
 • Lif: 2,2 gram
 • Yağ: 0,4 gram

Ispanak Özü Kilo Kaybına Yardımcı Olur Mu?

Karbonhidrat

Ispanaktaki karbonhidratların çoğu inanılmaz derecede sağlıklı olan liflerden oluşur.

Ispanak ayrıca, çoğunlukla glikoz ve fruktoz şeklinde az miktarda şeker içerir (1).

Lif

Ispanak çözünmez lif bakımından yüksektir, bu da sağlığınızı birkaç yönden iyileştirebilir (2).

Besinlerin sindirim sisteminden geçerken dışkıya hacim ekler. Bu kabızlığın önlenmesine yardımcı olabilir.

Özet: Ispanağın karbonhidratı düşüktür. Fakat çözünmez lif bakımından yüksektir. Bu tip lifler sindiriminize faydalı olabilir.


Vitaminler ve Mineraller

Ispanak da dahil olmak üzere pek çok vitamin ve mineral kaynağıdır (3):

 • A Vitamini: Ispanak karetonoidler açısından zengindir. Vücudunuz bunları vitamin A’ya dönüştürebilir.

 • C Vitamini: Bu vitamin, cilt sağlığını ve bağışıklık fonksiyonunu destekleyen güçlü bir antioksidandır.

 • K1 Vitamini: Bu vitamin kanın pıhtılaşması için gereklidir. Özellikle, bir ıspanak yaprağı günlük ihtiyaçlarınızın yarısından fazlasını içerir.

 • Folik Asit: Folat veya B9 vitamini olarak da bilinen bu bileşik, hamile kadınlar için hayati öneme sahiptir. Normal hücresel fonksiyon ve doku gelişimi için gereklidir.

 • Demir: Ispanak bu temel mineral için mükemmel bir kaynaktır. Demir, vücudunuzun dokularına oksijen getiren hemoglobin oluşturmaya yardımcı olur.

 • Kalsiyum: Bu mineral kemik sağlığı için ve sinir sisteminiz, kalbiniz ve kaslarınız için çok önemli bir sinyal molekülü için gereklidir.

Ispanak ayrıca potasyum, magnezyum ve B6, B9 ve E vitaminleri de dahil olmak üzere diğer birkaç vitamin ve mineral içerir.

Özet: Ispanak, besin yönünden oldukça zengin bir sebzedir. Yüksek miktarda karotenoid, C vitamini, K vitamini, folik asit, demir ve kalsiyum içerir.

Ispanağın Faydaları Nelerdir?

Bitki Bileşikleri

Ispanak birkaç önemli bitki bileşiği içerir (4, 5, 6, 7, 8 ,9, 10):

 • Lutein: Bu bileşik gelişmiş göz sağlığı ile bağlantılıdır.

 • Kaemferol: Bu antioksidan, kanser ve kronik hastalıklar riskinizi azaltabilir.

 • Nitratlar: Ispanak, kalp sağlığını artırabilen yüksek miktarlarda nitrat içerir.

 • Kuersetin: Bu antioksidan, enfeksiyon ve iltihaplanmaya karşı koyabilir. Ispanak, quercetin için en zengin gıda kaynaklarından biridir.

 • Zeaxanthin: Lutein gibi zeaksantin de göz sağlığını iyileştirebilir.

Özet: Ispanak, lutein, kaempferol, nitratlar, kersetin ve zeaksantin gibi sağlığı artırabilen birçok bitki bileşiğine sahiptir.

Ispanağın Yararları

Ispanak son derece sağlıklı ve sayısız sağlık yararı ile bağlantılı.

Oksidatif stres, göz sağlığı ve kan basıncını iyileştirdiği gösterilmiştir.

Oksidatif Stres

Serbest radikaller metabolizmanın yan ürünleridir. Oksidatif strese neden olabilir, bu da yaşlanmayı hızlandırır ve kanser ve diyabet riskinizi arttırır (11).

Bununla birlikte, ıspanak oksidatif stresle mücadele eden ve sebep olduğu hasarı azaltmaya yardımcı olan antioksidanlar içerir.

Sekiz sağlıklı insandan bir çalışmada ıspanağın oksidatif hasarı önlemeye yardımcı olduğu bulundu. Bu çalışma oldukça küçük olmasına rağmen, bulgular diğer hayvan ve insan araştırmaları ile desteklenmiştir (12, 13, 14).

Göz Sağlığı

Ispanak, bazı sebzelerde renkten sorumlu karotenoidler olan zeaksantin ve lutein bakımından zengindir.

İnsan gözü ayrıca, gözlerinizi güneş ışığından kaynaklanan zararlardan korumak için yüksek miktarda bu pigmentleri içerir (15).

Ek olarak, çeşitli çalışmalar zeaksantinin ve luteinin, körlüğün ana nedenleri olan makula dejenerasyonunu ve kataraktı önleyebileceğini göstermektedir (16, 17, 18, 19).

Bu bileşikler mevcut hasarı tersine çevirebilirler (20, 21).

Kanser Önleme

Ispanak, kanser büyümesini yavaşlatabilen MGDG ve SQDG olmak üzere iki bileşen içerir.

Bir çalışmada, bu bileşikler bir kişinin serviksindeki tümör büyümesinin yavaşlamasına yardımcı oldu. Ayrıca tümörün boyutunu da azalttı (22, 23).

Bazı insan çalışmaları ıspanak tüketimini düşük prostat kanseri riski ile ilişkilendirmektedir. Bu yapraklı yeşilliği yemek, meme kanserini önlemeye de yardımcı olabilir (24, 25).

Aynı şekilde, bir hayvan çalışmasında ıspanağın kanser oluşumunu baskılayabildiğine dikkat çekilmiştir (26).

Ek olarak ıspanak, kansere de yol açabilecek yüksek miktarda antioksidan içerir (27).

Tansiyon

Ispanak, tansiyon seviyelerinin ılımlı olmasına ve kalp hastalığı riskini azaltmasına yardımcı olduğu gösterilen yüksek miktarlarda nitrat içerir (28, 29).

27 kişiden birinde yapılan bir çalışmada ıspanak yemenin kan basıncı seviyesini etkili bir şekilde düşürdüğü tespit edildi. Diğer birkaç çalışma da benzer etkileri gözlemleyerek ıspanağın kalp sağlığını artırdığını gösterdi (7, 30, 31).

Özet: Ispanağın bir çok yararı vardır. Oksidatif stresi azaltabilir, göz sağlığını artırabilir, kanserle savaşabilir ve kan basıncını düzenleyebilir.

Ispanak zehirlenmelerinin nedeni belli oldu... Bir ilde daha panik - Son Dakika Flaş Haberler

Ispanağın Zararları

Ispanak genellikle çok sağlıklı olarak kabul edilir. Ancak, bazı kişilerde olumsuz etkilere neden olabilir.

Böbrek Taşı

Böbrek taşlarına asit ve mineral tuz birikmesi neden olur. En yaygın çeşitlilik kalsiyum oksalattan oluşan kalsiyum taşlarıdır.

Ispanak hem kalsiyum hem de oksalatlar bakımından zengindir. Bu nedenle böbrek taşı geliştirme riski yüksek olan kişilerin tüketimlerini sınırlamaları gerekir (32, 33).

Kanın Pıhtılaşması

Ispanak, vücudunuzdaki çeşitli işlevlere hizmet eden, ancak en iyi kan pıhtılaşması konusundaki rolü ile bilinen K1 vitamini bakımından zengindir.

Bu nedenle, kan inceltici ilaçlarla etkileşime girebilir. Varfarin gibi kan inceltici kullananlar, büyük miktarda ıspanak yemeden önce sağlık uzmanlarına danışmalıdırlar (34).

Özet: Böbrek taşlarına yatkın insanlar ıspanaktan uzak durmak isteyebilir. Bu yapraklı yeşillik, aynı zamanda kan inceltici kullananlar için bir sorun olabilen K1 vitamini bakımından da çok zengindir.

Uzun Lafın Kısası

Ispanak besleyici, yapraklı bir yeşilliktir.

Bu sebzenin çeşitli şekillerde sağlığa fayda sağladığı gösterilmiştir. Ispanak oksidatif stresi azaltabilir, göz sağlığını iyileştirebilir, kalp hastalığının ve kanserin önlenmesine yardımcı olabilir.

Sağlığı güçlendirme potansiyeli ile ilgileniyorsanız, ıspanak diyetinize eklemesi kolay bir gıdadır.

Sağlıklı beslenerek ideal kilonuza ulaşmak için diyetisyenlerimizin size özel hazırladığı online diyet listesini satın alabilirsiniz (Zayıflamak Tek Tık Uzağında!).


Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın