İşlenmiş Et Kanser Yapar mı? İşlenmiş Et Kanser Riski ve Nitrit

İşlenmiş Et Kanser Yapar mı? İşlenmiş Et Kanser Riski ve Nitrit

Bazı gıda üreticileri işlenmiş eti iyileştirmek, rengini arttırmak veya raf ömrünü uzatmak için koruyucu olarak sodyum nitrit kullanır.

İşlenmiş et ve kanser riski arasında bir bağlantı var mıdır? Bu soruya cevap vermeden önce ilk olarak işlenmiş et nedir? sorusuna cevap vermemiz gerekiyor. İşlenmiş et; lezzet geliştirilmesi veya korunması için tuzlama, fermantasyon, kül veya diğer süreçlerle değişime uğramış et anlamına gelir. Bazı gıda üreticileri işlenmiş eti geliştirmek için koruyucu olarak sodyum nitrit kullanır. Yapılan araştırmalar sonucunda işlenmiş etin nitrit kullanılarak yapılması kanser riskini artırmaktadır.

2015 yılında Dünya Sağlık Örgütü (WHO), işlenmiş etleri Grup 1 kanserojen olarak sınıflandırdı ve insanlarda kansere neden olduklarına dair yeterli kanıt gösterdi. Şimdi, yeni bir derleme, kanıtın gücünün etin nitrit içerip içermediğine göre değiştiğini tespit ederek bu kapsamlı sınıflandırmaya meydan okuyor.

Yeni araştırmalar, işlenmiş etlerin hepsinin eşit derecede sağlıksız olmadığını ileri sürüyor.

İşlenmiş et nedir? İşlenmiş et ne demek? DSÖ'nün bir kolu olan Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı (IARC), işlenmiş eti iyileştirme, tuzlama, tütsüleme, fermantasyon veya lezzeti koruma ve artırma yöntemlerinden bazılarına tabi tutulmuş et olarak tanımlamaktadır.

İşlenmiş et ürünleri nelerdir?  İşlenmiş et ürünleri ne demek? Pastırma işlenmiş et midir? Sosis, salam, pastırma, jambon, konserve et, kurutulmuş dana eti işlenmiş et ürünlerine örnek olarak verilebilir.

Bazı gıda üreticileri, işlenmiş eti iyileştirmek, rengini geliştirmek veya raf ömrünü uzatmak için bir koruyucu olarak sodyum nitrit kullanır.

Bununla birlikte, işlenmiş etlerin tümü nitrit içermez. Örneğin İngiliz ve İrlanda sosisleri nitrit içermezken, ABD ve Avrupa'dan gelen sosisler ve sucuklar nitrit içermez.

Ayrıca, son yıllarda, daha fazla nitrit içermeyen işlenmiş etler tüketiciler tarafından kullanılabilir hale gelmiştir. Bunlar jambon ve pastırma türlerini içerir.

Salam zararlı mıı? Sucuğun zararları, sosis zararları hakkında daha fazla bilgi almak için blog yazımızı inceleyebilirsiniz (İşlenmiş et).

Zararlı, işlenmiş gıdalardan uzak sağlıklı ve dengeli beslenmek aynı zamanda kilo vermek için diyetisyenlerimizin hazırlamış olduğu online diyet listesini satın alabilirsiniz (Hadi Zayıfla!).

Nitritlere Odaklanmak Kanıtları Güçlendirir

Birleşik Krallık'taki Queen's Üniversitesi Belfast'ta (QUB) bulunan Global Gıda Güvenliği Enstitüsü'nden araştırmacılar, işlenmiş et tüketimi ile kolon, rektum ve bağırsak kanserleri arasındaki bağlantılar üzerine yapılan son çalışmaları gözden geçirdiler.

Çalışmaların sadece yaklaşık yarısının kolorektal kanser ile bir bağlantı olduğuna dair kanıt olduğu sonucuna vardıklarını buldular.

Bununla birlikte, analizler yalnızca nitrit içeren işlenmiş etlerin etkilerini test etmeyi içeren çalışmalarla sınırlandırdıklarında bu oran neredeyse üçte ikiye (%65) sıçradı.

Yöntemlerini ve sonuçlarını yakın tarihli bir Besinler çalışma makalesinde bildiriyorlar.

Ekip, bulgularının, işlenmiş etler ve kanser riski hakkında medyadaki çelişkili raporları açıklayabileceğini öne sürüyor.

İlk çalışma yazarı William Crowe, "Nitrit içeren işlenmiş ete tek başına baktığımızda, ki bu kapsamlı bir çalışmada ilk kez yapıldı, sonuçlar çok daha netti" diyor. QUB'daki Biyolojik Bilimler, "Çalışmaların neredeyse üçte ikisi kanserle bağlantı buldu."


IARC'nin (Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı) Sınıflandırmayı İyileştirmesi Gerekiyor

Araştırmacılar, meta analizlerinin, nitrit içeren işlenmiş etler ile içermeyenler arasında ayrım yapmak için IARC sınıflandırmasına ihtiyaç duyduğuna inanıyor. Sağlık risklerine ilişkin ayrı değerlendirmelerin olması gerektiğini savunuyorlar.

QUB'daki Biyolojik Bilimler Okulu'nda profesör olan yazar Christopher T. Elliott, incelemenin zamanında yapıldığını ve "Çok ihtiyaç duyulan titizliği ve netliği sağladığını ve bu alanda daha fazla araştırmanın yolunu işaret ettiğini" söylüyor.

Dünya Kanser Araştırma Fonu ve Amerikan Kanser Araştırma Enstitüsü'nün 2019 raporu, kırmızı et yiyenlerin tüketimini haftada 3 orta porsiyona kadar sınırlamasını ve " mümkünse çok az işlenmiş et" yemesini öneriyor.


Her Tür İşlenmiş Etin Değerlendirilmesi

Aynı zamanda QUB Biyolojik Bilimler Okulu'ndan kıdemli çalışma yazarı Brian D. Green, ekibin, işlenmiş etler ve kolorektal kanser arasındaki bağlantı üzerine yapılacak gelecekteki çalışmaların her bir et türünü tek bir grup olarak değil, ayrı ayrı inceleyeceğini umduğunu söylüyor.

Ayrıca, işlenmiş etin doğrudan kansere neden olup olmadığını araştırmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğuna da dikkat çekiyor.

"İnsanların diyetleri söz konusu olduğunda çok fazla değişken var," diye devam ediyor, "Ancak nitritlerle ilgili bugüne kadarki kanıtların en kapsamlı incelemesini sağladığına inandığımız çalışmamıza dayanarak, kendimizden emin bir şekilde şunu söyleyebiliriz: Sosis gibi nitrit içeren işlenmiş et ile kolorektal kanser arasında güçlü bir bağlantı vardır. "

Okuyucular, işlenmiş etleri tütün ve asbest ile aynı grup olan Grup 1'e yerleştirerek, IARC'nin işlenmiş etlerin grubun diğer üyeleriyle aynı düzeyde risk taşıdığını önermediğini not etmelidir.

Bunu bağlamda ortaya koymak için, dünya çapında kolorektal kanserden yaklaşık 34.000 ölümün yüksek işlenmiş et tüketiminden kaynaklandığına ve sigara içen tütün ürünlerinin bir sonucu olarak yılda 1 milyon kanser ölümüne karşılık geldiğine dikkat çekiyorlar.

“ Bulgularımız, tüm işlenmiş etlerin hepsinin aynı düzeyde risk taşımadığını açıkça gösteriyor.”
Brian D. Green, Ph.D.

Kilo vermek ve sağlıklı bir bedene kavuşmak için diyetinize eklediğiniz tek bir gıdadan mucize beklemek ya da tek bir gıdayı şeytanlaştırmak yerine kendinize sağlıklı beslenme programı oluşturmakla başlayabilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için size özel hazırlanmış uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)


Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın