İshalden Kurtulmak İçin 5 Yöntem

İshalden Kurtulmak İçin 5 Yöntem
İshal nasıl geçer? İshal neden olur ve ishale ne iyi gelir? İshal 24 saat içinde gelip gidebilir ya da günlerce sürebilir ve planlarınızı bozabilir.


İshal veya sulu dışkı, bir tatil veya özel bir etkinlik sırasında gibi en kötü zamanlarda yaşanabilir.


Ancak ishal genellikle iki ila üç gün içinde kendi kendine iyileşirken, birkaç yontem daha hızlı iyileşmeye yardımcı olabilir.


Kilo vermek istiyorum diyorsanız zayıflamak için günlük almanız gereken kalori hesabına göre online diyetisyenlerimiz tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)


İshal neden olunur ve ne kadar sürer? Öğrenmek için tıklayın.


Yetişkinlerde ishal neden olur? Yetişkinlerde ishale ne iyi gelir? Çocuklarda ishale ne iyi gelir? Tipik olarak ishale neden olan şeylerin ve önleme ipuçlarının yanı sıra beş hızlı etkili yöntem hakkında bilgi edinmek için okumaya devam edin.


1. İshal Önleyici İlaçlar


Bazı insanlar ishali hafif bir rahatsızlıktan başka bir şey olarak görmez ve özellikle bazı nöbetler 24 saatten az sürdüğü için seyrini sürdürmesine izin verir.


Evde veya tuvalette kalmak ve bol sıvı almak dehidrasyon tehlikesini önleyebilir. Peki Ya Evde Kalamazsan?


Bu durumda, ishal önleyici bir ilaç almak, ilk dozdan sonra gevşek dışkıyı azaltabilir veya tamamen ortadan kaldırabilir. Sırasıyla loperamid ve bizmut subsalisilat bileşenlerine sahip olan Imodium veya Pepto-Bismol gibi tezgah üstü ürünleri arayın.


Imodium'daki aktif bileşen, sıvının bağırsaklardaki hareketini yavaşlattığı için hızla çalışır. Bu, normal bağırsak işlevini hızla geri yükleyebilir. Pepto-Bismol ise bağırsaklarınızda ishale neden olan bakterileri öldürmeye yardımcı olur.


2. Pirinç Suyu


Pirinç suyu ishal için başka bir hızlı ve etkili çare. 1 bardak pirinci ve 2 bardak suyu yaklaşık 10 dakika veya su bulanıklaşana kadar kaynatın.Pirinci süzün ve suyu tüketim için saklayın. Pirinç suyu vücudunuza sadece su kaybını önlemek için sıvı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda ishal süresini de azaltabilir. Pirinç suyunun sindirim sisteminde bağlayıcı bir etkisi vardır, bu da daha sıkı, daha hacimli dışkı sağlar.


3. Probiyotikler


Probiyotik takviyesi veya probiyotik gıdalar yemek yoğurt ve bazı markalar aynı zamanda ishali durabilir.


Bazen ishal, bağırsaktaki bakteri dengesizliğinden kaynaklanır. Probiyotikler, daha yüksek düzeyde iyi bakteri sağlayarak dengeyi yeniden sağlamaya yardımcı olur. Bu, normal bağırsak fonksiyonunu destekleyebilir ve ishalin süresini kısaltabilir.


İshal tedavisinde probiyetiklerin önemi ile ilgili daha fazla detay için buraya tıklayın.


4. Antibiyotikler


Bakteri veya parazit kaynaklı ishal antibiyotiğe ihtiyaç duyabilir. Bu durumda, genellikle seyahat sırasında kontamine yiyecek veya suyla temas ettikten sonra ishal meydana gelebilir.


Viral enfeksiyonlar ishale neden olduğunda antibiyotiklerin etkisiz olduğunu unutmayın. Bu tür ishal seyrini sürdürmelidir.


5. BRAT Diyeti


BRAT olarak bilinen bir diyet , ishali de hızlı bir şekilde rahatlatabilir.


BRAT, muz, pirinç, elma püresi ve tost anlamına gelir. Bu diyet, bu yiyeceklerin hafif doğası ve nişastalı, düşük lifli yiyecekler olması nedeniyle etkilidir.
Bu yiyecekler, dışkıyı daha hacimli hale getirmek için sindirim sisteminde bağlayıcı bir etkiye sahiptir. Yumuşak oldukları için midenizi tahriş etme veya ishali kötüleştirme olasılıkları daha düşüktür.


Bu öğelerin yanı sıra, tuzlu kraker (benzer şekilde hafif), açık et suyu ve patates de yiyebilirsiniz.


İshale Neden Olan Hastalıklar, İshale Neden Sebepler


Su gibi ishal neden olur? İshalin nedenini anlamak, gelecekteki krizlerden kaçınmanıza yardımcı olabilir. Yaygın nedenler şunları içerir:


 • Mide virüsü
 • Viral gastroenterit (mide nezlesi) ishalin bir nedenidir.
 • Karın ağrısı
 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • Düşük dereceli ateş


Bu virüsler, kirlenmiş yiyecekleri yedikten veya içtikten sonra veya enfekte bir kişiyle kişisel eşyaları paylaştıktan sonra gelişebilen norovirüs ve rotavirüsü içerir .


İlaç Tedavisi


Bazı ilaçlara duyarlılık da ishal nöbetlerini tetikleyebilir. Bu, antibiyotik , ağrı kesiciler veya kanserle savaşan ilaçlar aldıktan sonra olabilir. .


Gıda Kaynaklı Hastalık


Gıda zehirlenmesi olarak da adlandırılan bakteri, parazit veya toksinlerle kirlenmiş yiyecekleri yerseniz ishal gelişebilir. Gıda kaynaklı hastalıklar, aşağıdaki bakterilerin neden olduğu hastalıkları içerebilir:


 • Salmonella
 • E. coli
 • Listeria monocytogenes
 • Clostridium botulinum (botulizm)


Gıda Alerjisi Veya Hassasiyeti


Eğer laktoz intoleransına sahipseniz , ishal süt ürünleri yedikten sonra gelişebilir. Bunlara süt, peynir, dondurma ve yoğurt dahildir.


Yiyecek alerjisine veya hassasiyetine sahip olmak da ishali tetikleyebilir. Örneğin, gluten içeren yiyecekler (buğday, makarna veya çavdar) yedikten sonra ishal olabilir .


Yapay Tatlandırıcılar


Bu ishalin daha az bilinen bir nedenidir. Ancak yapay tatlandırıcılara duyarlıysanız , bu tatlandırıcıları içeren yiyecekleri veya içecekleri yedikten sonra bir miktar ishal olabilir. Yapay tatlandırıcılar diyet içeceklerinde, şekersiz ürünlerde, sakızlarda ve hatta bazı şekerlerde bulunur.


Sindirim Problemleri


İshal bazen sindirim bozukluklarının bir belirtisidir. Crohn hastalığı veya ülseratif kolit teşhisi konulursa, sık sık gevşek dışkı nöbetleri yaşayabilirsiniz . Ayrıca, irritabl bağırsak sendromu , değişen ishal ve kabızlık nöbetlerine neden olabilir.


İshali Önlemek İçin İpuçları


Bir virüs veya bakteriyel enfeksiyonun neden olduğu ishal bulaşıcıdır. Kendinizi şu şekilde koruyabilirsiniz:


 • Ellerini sık sık yıkamak
 • Hasta insanlardan kaçınmak
 • Yaygın olarak dokunulan yüzeylerin dezenfekte edilmesi
 • Kişisel eşyaları paylaşmamak


Yeni bir ilaca başladıktan sonra ishaliniz varsa, doktorunuza alternatif bir ilaç veya muhtemelen dozajınızı düşürmesini isteyin.
Hazırlamadan önce iyice yemek pişirerek ve meyve ve sebzeleri yıkayarak da kendinizi koruyabilirsiniz. Ayrıca, ellerinizi yıkamanın doğru yolunu bildiğinizden emin olun.


Ilık sabunlu su kullanın ve ellerinizi en az 20 saniye yıkayın. Su yoksa alkol bazlı bir el dezenfektanı kullanın.


Olası gıda alerjilerini veya hassasiyetlerini belirlemek için bir yiyecek günlüğü tutun ve birkaç hafta yediğiniz her şeyi yazın. İshal olduğunuz günleri not edin.


Bir yemek günlüğü tutmak, laktoz intoleransınız veya glüten duyarlılığınız olup olmadığını belirlemenize yardımcı olabilir. Daha sonra bir eliminasyon diyeti deneyebilirsiniz . Şüpheli sorunlu yiyecekleri diyetinizden çıkarın ve belirtilerinizin düzelip düzelmediğini görün.


Sindirim bozukluğu için, mevcut tedavinizin işe yaramadığını düşünüyorsanız, doktorunuzla konuşun. İlacınızı ayarlamanız gerekebilir.


Ne Zaman Doktora Gidilir?


Üç günden uzun süren ishal için veya dehidratasyon belirtileri gösteriyorsan bir doktora görün . Bu, aşırı susama, az idrara çıkma ve baş dönmesini içerebilir.


Ayrıca, varsa bir doktora görünmelisiniz:


 • 102 ° F'nin (38,9 ° C) üzerinde ateş
 • kanlı veya siyah dışkı
 • karın ağrısı


Uzun Lafın Kısası


İshal 24 saat içinde gelip gidebilir. Ya da günlerce sürebilir ve planlarınızı bozabilir. Ancak ilaçlar, düşük lifli yiyecekler ve sindirim sisteminizi tahriş eden süt ürünleri veya yapay tatlandırıcılar gibi gıdalardan kaçınmak arasında, semptomları hızla giderebilir ve ishal olmayan günlerin tadını çıkarabilirsiniz.


Toz Şeker Kaç Kalori

Toz Şeker Kaç Kalori

Toz Şeker kaç kaloridir? 100 gram Toz Şeker kaç kalori? 1 su bardağı toz şeker kaç kalori? 1 çay kaşığı kaç kalori? Toz şeker içerdiği enerji ve besin değerleri nelerdir?

387 kcal
100 gram(g)
Glisemik Indeks (GI):
65 Normal
Glisemik Yük (GL):
65 Yüksek
Devamı →
Pirinç Çiğ Kaç Kalori

Pirinç Çiğ Kaç Kalori

Çiğ Pirinç kaç kaloridir? 100 gr pirinç kaç kalori? 100 gram pişmemiş pirinç besin değeri ve içerdiği enerji değerleri nelerdir?

360 kcal
100 gram(g)
Glisemik Indeks (GI):
75 Yüksek
Glisemik Yük (GL):
60 Yüksek
Devamı →
Patlamış Mısır Kaç Kalori

Patlamış Mısır Kaç Kalori

Patlamış Mısır kaç kalori? Patlamış Mısır Kalori, Mısır Patlağı Kalori, Patlamis Misir Kalori, Patlamış Mısır Kalorisi, Patlamış Mısırın Kalorisi, 100 gram Patlamış Mısır besin değerleri nelerdir?

382 kcal
100 gram(g)
Glisemik Indeks (GI):
72 Yüksek
Glisemik Yük (GL):
56 Yüksek
Devamı →
Kuru Üzüm Çekirdeksiz Kaç Kalori

Kuru Üzüm Çekirdeksiz Kaç Kalori

Kuru üzüm kalori, kuru üzüm kaç kalori? kuru üzüm besin değeri kuru üzüm kalorisi. 100 gram Kuru Üzüm Çekirdeksiz içerdiği enerji ve besin değerleri nelerdir?

299 kcal
100 gram(g)
Glisemik Indeks (GI):
64 Normal
Glisemik Yük (GL):
51 Yüksek
Devamı →
Kuru Üzüm Çekirdekli Kaç Kalori

Kuru Üzüm Çekirdekli Kaç Kalori

Kuru Üzüm Çekirdekli kaç kaloridir? Kuru üzüm kalori, kuru üzüm besin değeri, kuru üzüm kaç kalori? Kuru üzüm kalori. Kuru üzüm besin değeri. 100 gram Kuru Üzüm Çekirdekli içerdiği enerji ve besin değerleri nelerdir?

296 kcal
100 gram(g)
Glisemik Indeks (GI):
64 Normal
Glisemik Yük (GL):
50 Yüksek
Devamı →
Süzme Bal Kaç Kalori

Süzme Bal Kaç Kalori

Bal kalori. Süzme bal kaç kaloridir? 1 tatlı kaşığı bal kaç kalori? 1 yemek kaşığı bal kaç kalori? 1 kaşık bal kaç kalori?100 gram Süzme Bal besin değerleri ve enerji değerleri nelerdir.?

304 kcal
100 gram(g)
Glisemik Indeks (GI):
58 Normal
Glisemik Yük (GL):
48 Yüksek
Devamı →
Cezayir Hurması Kaç Kalori

Cezayir Hurması Kaç Kalori

Cezayir Hurması kaç kaloridir, 100 gram Cezayir Hurması içerdiği enerji ve besin değerleri nelerdir.

282 kcal
100 gram(g)
Glisemik Indeks (GI):
62 Normal
Glisemik Yük (GL):
47 Yüksek
Devamı →
Kudüs Hurması Kaç Kalori

Kudüs Hurması Kaç Kalori

Kudüs Hurması kaç kaloridir, 100 gram Kudüs Hurması içerdiği enerji ve besin değerleri nelerdir.

277 kcal
100 gram(g)
Glisemik Indeks (GI):
62 Normal
Glisemik Yük (GL):
46 Yüksek
Devamı →
Kuru Üzüm Sultaniye Kaç Kalori

Kuru Üzüm Sultaniye Kaç Kalori

Kuru Üzüm Sultaniye kaç kaloridir, 100 gram Kuru Üzüm Sultaniye içerdiği enerji ve besin değerleri nelerdir.

302 kcal
100 gram(g)
Glisemik Indeks (GI):
58 Normal
Glisemik Yük (GL):
46 Yüksek
Devamı →
Roll Ekmek Kaç Kalori

Roll Ekmek Kaç Kalori

Roll Ekmek kaç kaloridir, 100 gram Roll Ekmek içerdiği enerji ve besin değerleri nelerdir.

279 kcal
100 gram(g)
Glisemik Indeks (GI):
85 Yüksek
Glisemik Yük (GL):
43 Yüksek
Devamı →

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler