İnsülün direnci

Merhaba ben günde iki öğün yiyorum ekmek ve şeker çok uzun yıllar oldu bırakalı çokta hareketli olmama rağmen bir türlü zayıflayamıyorum insülün direncim çok yüksek diyetisyene'de gittim bir faydasını görmedim maalesef bunun için ne yapmalıyım ?

Merhaba Nergis Hanım,
İnsülin direncinin belirtileri arasında sık sık acıkma tatlıya düşkünlük görülmektedir sizde bu durumun olduğunu düşünüyorum ve öncelikle insülin direnci soroununuzun ortadan kalkması gerekiyor.Peki insülin direnci nedir ve bu sorunu nasıl çözebiliriz?
Vücudun ürettiği insülini kullanamaması durumunda insülin direnci ortaya çıkmaktadır. İnsülin direnci sadece obezite değil kalp hastalıkları, diyabet, kolestrolrol, hipertansiyon gibi bir çok hastalığa da sebep olabilmektedir. İnsülin direncine sahip hastalarda kan şekeri hızlı bir şekide düştüğü için kısa zamanda açlık hissedilir ve yemek yemeye ihtiyaç duyulur. Sürekli yemek yeme ile kana salgılanan insülin artar ve kandan toplanan şekerin(glikozun) fazlası zamanla vücutta yağ olarak depolanır böylece kilo almaya devam edilir.Bu durumda en iyi tedaviyi düzenli bir beslenme programı, günlük fiziksel aktivite ile kilo kaybı sağlamaktadır.
Peki beslenmenizde nelere dikkat etmelisiniz?
-İlk olarak öğün düzeni sağlanmalıdır. Her gün mutlaka kahvaltı yapılmalıdır. Yapılan kahvaltının yeterli ve dengeli olması tüm gün boyunca kan şekeri ve insülin seviyenizin dengede olmasını sağlayacaktır.
-Bal, reçel, pekmez, basit şekerli gıdalar, makarna, pirinç, beyaz ekmek gibi basit karbonhidratlar yerine kompleks karbonhidratlar tüketmeye dikkat edin.
-Uzun süre aç kalınmamalı, özellikle 3 ana öğün mutlaka yapımalıdır.
-Hareketli bir yaşam, düzenli egzersiz hayatınızda mutlaka olmalıdır.
-Tuz tüketimine dikkat edilmelidir.
-Hazır, işlenmiş ve kızartılmış yiyeceklerden uzak durmalıdır.
-Meyvelerin suyu yerine meyvenin kendisini tüketmeye özen gösterilmelidir.
-Çikolata, tatlılar, cipsler vb. enerji içeriği yüksek atıştırmalıklardan kaçınılmalıdır. Bu besinler insülin düzeyini ve açlık hissini arttırmaktadırlar.
-Fiziksel aktivite yaşam tarzınız olmalıdır. Hayat boyu severek yapacağınız bir spor edinmelisiniz. Örneğin haftada en az 3 gün 45 dakika tempolu yürüyüş ile metabolizmanızı hızlandırabilir ve insülin direnci ile savaşabilirsiniz.
Ayrıntlı bilgi ve beslenme planı için iletişime geçebilirsiniz.
Sağlıklı ve mutlu günler!