İnsülin Direnci Hesaplama

Sitene Ekle

 

İnsülin, birçok vücut fonksiyonunu kontrol eden önemli bir hormondur.

 

Hücrelerin insüline yanıt vermeyi bıraktığı insülin direnci inanılmaz derecede yaygındır. Ülke nüfumuzun %30'undan fazlası bu duruma sahip olabilir.

 

Tanı kriterlerine bağlı olarak, bu sayı obezite olan kadınlarda %44'e, bazı hasta gruplarında %80'e kadar çıkabilir. Obeziteye sahip çocukların ve gençlerin yaklaşık %33'ü de insülin direncine sahip olabilir.

 

Buna rağmen, basit yaşam tarzı önlemleri bu durumu önemli ölçüde iyileştirebilir.

 

Bu makale, insülin ve insülin direnci hakkında bilmeniz gereken her şeyi açıklar.

 

Çeşitli sağlık koşullanızın dikkate alındığı diyet listesi için tıklayın. Kilo verme diyetleri veya zayıflama kürleri uyguluyorum ama sonuç alamıyorum diyorsanız eğer zayıflama ilacı veya zayıflama çaylarına gerek kalmadan yalnızca online diyetisyenlerin size özel hazırladığı online diyet listesiyle zayıflamak için tıklayın (Zayıflamak Tek Tık Uzağında!).

 

İnsülin Hormonu

 

İnsülin, pankreasınız tarafından salgılanan bir hormondur.

 

Başlıca rolü, kan dolaşımınızda dolaşan besin miktarını düzenlemektir.

 

İnsülin çoğunlukla kan şekeri yönetimine dahil olmasına rağmen, aynı zamanda yağ ve protein metabolizmasını da etkiler.

 

Karbonhidrat içeren bir öğün yediğinizde , kan dolaşımınızdaki kan şekeri miktarı artar.

 

Pankreasınızdaki hücreler bu artışı algılar ve insülin hormunu salgılanır. İnsülin daha sonra kan dolaşımınız etrafında dolaşır ve hücrelerinize kanınızdan şeker almalarını söyler. Bu işlem kan şekeri seviyesinin düşmesine neden olur.

 

Özellikle yüksek kan şekeri toksik etkilere neden olabilir, ciddi zararlara neden olabilir ve tedavi edilmezse ölüme neden olabilir.

 

Ancak, hücreler bazen doğru şekilde insüline yanıt vermeyi keser. Bu duruma insülin direnci denir.

 

Bu durumda pankreasınız kan şekeri seviyenizi düşürmek için daha fazla insülin üretir. Bu, kanda hiperinsülinemi olarak adlandırılan yüksek insülin seviyelerine yol açar.

 

Zamanla, hücreleriniz insüline karşı giderek daha dirençli hale gelebilir, bu da hem insülin hem de kan şekeri seviyelerinde bir artışa neden olabilir.

 

Sonunda, pankreasınız zarar görebilir ve insülin üretiminin azalmasına neden olabilir.

 

Kan şekeri seviyeleri belli bir eşiği geçtikten sonra, tip 2 diyabet tanısı konulabilir.

 

İnsülin direnci, dünya genelinde insanların yaklaşık %9'unu etkileyen bu yaygın hastalığın ana nedenidir. ( 1 )

 

İnsülin Dirençi ve İnsülin Hassasiyeti

 

İnsülin direnci ve insülin duyarlılığı aynı madalyonun iki yüzüdür.

 

İnsülin direncine sahipseniz, düşük insülin hassasiyetine sahip olursunuz. Tersine, insüline karşı hassassanız, insülin direnciniz düşüktür.

 

İnsülin direnci sağlığınıza zararlı olsa da, insülin duyarlılığı yararlıdır.

 

ÖZET: İnsülin direnci, hücreleriniz insülin hormonuna cevap vermeyi bıraktığında ortaya çıkar. Bu, potansiyel olarak tip 2 diyabete yol açan yüksek insülin ve kan şekeri seviyelerine neden olur.

 

İnsülin Direncine Ne Sebep Olur?

 

Birçok faktör insülin direncine katkıda bulunur.

 

Birinin kanınızdaki yağ seviyelerinin arttığına inanılıyor.

 

Çok sayıda araştırma, kanınızdaki yüksek miktarda serbest yağ asidinin hücrelerin insüline doğru şekilde tepki vermemesine neden olduğunu göstermektedir.

 

Artan serbest yağ asitlerinin asıl nedeni çok fazla kalori almak ve aşırı vücut yağı taşımaktır. Aslında, aşırı yeme, kilo alma ve şişmanlık, insülin direnci ile güçlü bir şekilde ilişkilidir.

 

Organlarınızda biriken tehlikeli göbek yağı olan visseral yağ, kanınıza birçok serbest yağ asidini ve ayrıca insülin direncini sağlayan inflamatuar hormonları salgılayabilir.

 

Bu durum fazla kilolu olanlar arasında daha yaygın olmasına rağmen, düşük veya normal kilolu insanlar da bu durum sıklıkla görülür.

 

İnsülin direncinin diğer potansiyel nedenleri arasında şunlar vardır:

 

  • Fruktoz: Yüksek fruktoz alımı (ilave şekerden, meyveden değil) hem farelerde hem de insanlarda insülin direnciyle ilişkilendirilmiştir.
  • Enflamasyon: Vücudunuzda artan oksidatif stres ve iltihaplanma bu duruma yol açabilir.
  • Hareketsizlik: Fiziksel aktivite insülin duyarlılığını arttırırken, hareketsizlik insülin direncine neden olur.
  • Bağırsak mikrobiyotası: Kanıtlar, bağırsaklarınızdaki bakteri ortamındaki bir bozulmanın, insülin direncini ve diğer metabolik sorunları şiddetlendiren iltihaplanmaya neden olabileceğini göstermektedir.

 

Dahası, çeşitli genetik ve sosyal faktörler katkıda bulunabilir. Siyah, İspanyol ve Asya halkları özellikle yüksek risk altındadır.

 

ÖZET: İnsülin direncinin ana nedenleri, özellikle göbek bölgesinde, aşırı yeme ve vücut yağının artması olabilir. Diğer faktörler arasında yüksek şeker alımı, iltihaplanma, hareketsizlik ve genetik sayılabilir.

Hızlı kilo verme yöntemleri çoğu zaman acımasız, kısıtlayıcı diyetleri içerir. Haliyle bu zayıflamak için olan motivasyonunuzu düşürecektir. Sevdiğiniz yiyecekleri de tüketebileceğiniz online diyetisyenlerin size özel hazırladığı kilo vermek için diyet listesini satın alabilirsiniz (Şimdi Değilse Ne Zaman?).

 

İnsüline Dirençli Olup Olmadığınız Nasıl Anlaşılır?

 

Sağlık pratisyeniniz insüline dirençli olup olmadığınıza karar vermek için çeşitli yöntemler kullanabilir.

 

Örneğin, yüksek açlık insülin seviyeleri bu durumun güçlü göstergeleridir.

 

HOMA-IR Testi denilen oldukça doğru bir test, kan şekeri ve insülin seviyelerinizden insülin direncini doğru olarak tahmin eder.

 

Ayrıca, kan şekeri kontrolünü oral glukoz tolerans testi gibi daha doğrudan ölçmenin yolları da vardır. Kan şekerin ölçen basit cihazları da kullanabilirsiniz.

 

Aşırı kilonuz veya şişmanlığınız varsa, özellikle de bol miktarda karın yağınız varsa, insülin direnci riskiniz büyük oranda artar.

 

Acanthosis nigricans denilen ve cildinizde koyu lekeler bulunan bir cilt durumu aynı şekilde insülin direncini de gösterebilir.

 

Düşük HDL (iyi) kolesterol seviyelerine ve yüksek kan trigliseritlerine sahip olmak, bu durumla güçlü şekilde ilişkili diğer iki belirteçtir.

 

İnsülin direnci, dünyanın en büyük sağlık problemleri arasında olan metabolik sendrom ve tip 2 diyabet ile bağlantılıdır.

 

ÖZET: Yüksek insülin ve kan şekeri seviyeleri, insülin direncinin kilit belirtileridir. Diğer semptomlar aşırı karın yağını, yüksek kan trigliseritlerini ve düşük HDL (iyi) kolesterol seviyelerini içerir.