İlişkilerin 5 Aşaması

İlişkilerin 5 Aşaması
Her ilişki benzersizdir, ancak çoğu 5 aşamalı benzer bir yol izleme eğilimindedir.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

 

Romantik bir ilişki, son derece öngörülemeyen bir deneyim gibi hissettirebilir. Bu kişi senin hayata birlikte devam ettiğin “o kişi” mi olacak? Yoksa her şeyi bırakıp bir yıl yalnız seyahat etmeni sağlayan bir ayrılık ile mi sonuçlanacak?

 

Araştırmacı Mark L. Knapp'a göre ilişkiler çeşitli şekillerde ortaya çıkıp şekillenebilse de aslında ortak bir çerçeveyi paylaşma eğilimindedir.

 

İlişki modeline göre, ilişkiler geliştikçe tipik olarak beş aşamadan geçer. Elbette, her ilişki bu yolu izlemiyor. Bu model, ilişkilerin nasıl ilerlediğini ve yol boyunca ortaya çıkabilecek tuzakları düşünmek için yararlı bir öneri sunabilir.

 

İşte bu aşamaların neler içerdiğine ve bu aşamalarda gezinirken aklınızda bulundurmanız gerekenlere bir göz atın.

 

Aşama 1: Başlama (İlk İzlenimler)

 

En sevdiğiniz kafede onuncu kez biriyle karşılaşırsınız ve nazikçe başınızla selam verirsiniz. Belki tam olarak bir latte yudumlamanın ortasındasınız, ama kafanızı kısa süreliğine kaldırıp "seni görmek güzel" diyorsunuz.

 

Knapp'a göre bu kısa an, aslında birçoğumuzun ilk tanıştığımızda takip ettiğimiz bir senaryo. Varlıklarını kabul ediyor, boyutlarını belirliyorsunuz ve aynı zamanda iyi bir izlenim bırakmaya çalışıyorsunuz.

 

Bu aşamada akılda tutulması gereken şeyler

 

  • Ortama dikkat edin. Ayar yapmak, yapacağınız konuşma türlerinde büyük rol oynar. Örneğin, bir ofis ortamındaki birine resmi, kişisel olmayan bir karşılama mesajı sunma olasılığınız çok daha kolaydır.
  • Zamanlama her şeydir. Sokakta aynı kişiye hızlı bir şekilde geçerken çabucak “merhaba” demek, ne yaptıklarını sormak için masalarına uğramakla aynı şey değil.

Aşama 2: Deneme (Birbirlerini Tanıma)

 

Bu aşamanın adından da anlaşılacağı gibi, nabız yoklamaya başladığınız yer burası. İş arkadaşınıza şehirdeki yeni bir restoranını denemiş olup olmadıklarını veya vizyondaki bir filme gidip gitmediklerini sormaya çalışacaksınız.

 

Başka bir deyişle, küçük konuşma, oyunun adıdır ve nasıl yanıt verdiklerine bağlı olarak, ilgi alanlarınızı paylaşıp paylaşmadıklarını görürsünüz.

 

Bu aşama aynı zamanda gelecekte herhangi bir etkileşimi sürdürüp sürdürmeyeceğinizi bilmenizi sağlar.

 

Bu aşamada akılda tutulması gereken şeyler


  • Beden dilini hatırla. Diğer kişinin vücut diline ve ses tonuna dikkat edin. Yüzünüze bakıyorlar mı? Sorularınızı neşeyle mi karşılıyor? Yoksa uzağa bakıyorlar ve ilgi duymuyorlar mı? Tüm bunlar, onlara nasıl yaklaşacağınızı bilmenize yardımcı olabilecek ince ipuçlarıdır.
  • Daha küçük bir konuşma. Gelişmiş ilişkilerde de küçük bir konuşma olabilir. Gününüzü bir ebeveyn veya iş ortağıyla geçirdiğinizde, daha derin ve daha somut konuları tartışma yolunuzu kolaylaştırırsınız.

 

Aşama 3: Kuvvetlendirme (Derinleşiyor)


Sonunda, duygusal olarak diğer kişiyle birlikte olmaya hazırsınız. Knapp'a göre, bu aşamada daha çok içinizi açıyorsunuz. Samimi sırları paylaşmaya başlıyorsunuz ve birlikte daha yoğun kişisel zaman geçiriyorsunuz.

 

Başka bir deyişle, daha savunmasız olmanıza izin verirsiniz.

 

Ayrıca şakalar, takma adlar ve diğer gündelik iletişim biçimlerini geliştirmeye başlayabilirsiniz.

 

Bu aşamada akılda tutulması gereken şeyler


  • Yavaş ve sakin olan yarışı kazanır. Bu aşama haftalar, aylar hatta yıllar boyunca olabilir. Ancak bu kısımda acele etmek istemezsiniz. Yeni arkadaşınızdan hemen sizinle tatil yapmasını istemek yerine, önce akşam yemeğini isteyin.
  • Kalbinizi dinleyin. Bu aşamada onları işten eve götürmek veya eşyalarını taşımalarına yardım etmek gibi iyilikler yapmaya daha istekli olursunuz. Karşıdaki kişi çok erken çok şey istiyorsa ve karşılık vermiyorsa, bu durum ilişkinin hızla bozulmasına neden olabilir.

Aşama 4: Bütünleşme (Birleşme)

 

Birbirinize daha fazla bağımlı olmaya başlıyorsunuz ve birleşik kimlikler duygusu hissediyorsunuz. Bu özellikle romantik ilişkilerde belirgindir, ancak aynı zamanda BFF'ler veya yakın aile üyeleri arasında da olabilir.

 

Bu aşamada, her yere birlikte gider, aynı filmleri izler, restoranlar hakkında garip bir şekilde belirli fikirleri paylaşır ve uzak diyarlara geziler planlarsınız.


Bu aşamada akılda tutulması gereken şeyler

 

  • Benlik hissini sürdürün. İnsanlar ikinizi de tek bir insan olarak görmeye başlayacak. Hatta "biz" terimini cömertçe kullanmaya başlayabilirsiniz. Ancak arkadaşlarınızla zaman geçirerek ve hobilerinize ayak uydurarak bireysellik duygusunu korumaya özen gösterin.

 

Aşama 5: Bağlanma (Resmi Olarak Bağlanma- Nikah)

 

Bu son aşama öncelikle romantik ilişkilere odaklanır ve en yüksek düzeyde yakınlığı temsil eder. Burada, ister evlilik, ister evlilik töreni veya başka bir halka açık gösteri yoluyla olsun, herkese açık olarak nikahlanıyorsunuz.

 

Bu aşamada akılda tutulması gereken şeyler

  • Evlilik daha erken gerçekleşebilir. Büyük bir düğün ya da samimi bir tören olsun, ilişkinin herhangi bir aşamasında olabilir ve mutlaka bir ilişkinin uzun vadede işe yarayacağı anlamına gelmez.
  • “Doğru” yaklaşım yok. Bu son aşama, evlenmek veya çocuk sahibi olmak gibi büyük adımlar atmak için çok fazla dış baskı içerebilir. Karşılıklı sevgi ve saygı olduğu sürece, gerçekten yanlış yapmazsınız.


Uzun Lafın Kısası

 

Her ilişki benzersizdir, ancak çoğu 5 aşamalı benzer bir yol izleme eğilimindedir. İlişkinizin bu modele nerede uyduğundan emin değilseniz, endişelenmeyin. Unutmayın, bazı ilişkiler hızlı bir şekilde aşamalardan geçer, bazılarının ise her aşamada ilerlemesi yıllar alır.

 

Yeni biriyle tanışırken test etmeye ve kalbinize güvenmeye devam edin. Günün sonunda, etrafınızdakilere karşı biraz daha savunmasız olmanın, doğru kişiyi bulmanıza yardımcı olacak uzun bir yol olacağını unutmayın.

 

Bütün bunların yanı sıra kilo vermek ve sağlıklı bir bedene kavuşmak için kendinize sağlıklı beslenme programı oluşturmak isteyebilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için size özel hazırlanmış uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler