Ihlamurun Faydaları

Ihlamurun Faydaları
Ihlamur çayı içmek rahatlamayı teşvik edebilir, iltihaplanma ile mücadeleye yardımcı olabilir, ağrıları hafifletebilir ve sindirim sisteminizi yatıştırır.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Ihlamur nasıl demlenir? Ihlamur nasıl yapılır? Ihlamur nasıl kaynatılır? Ihlamur çayı yapraklarını kaynar suya attıktan sonra 10-15 dakika boyunca demleyin. Dilerseniz limon veya bal ekleyerek tüketebilirsiniz. Ihlamurun faydaları, rahatlatır ve kaygıyı azaltır, iltihapla savaşır, ağrıyı azaltır, idrar sökücüdür, kan basıncını azaltır, uyumaya yardımcıdır, sindirim sistemini rahatlatır. Ihlamur faydaları bu kadar güzel ve etkileyici olsa da ıhlamur zararları da vardır. Çok fazla içilmemelidir, uzun süre kullanımı kalp hastalıklarına yol açar ve bazı ilaçlarla etkileşime girebilir. 


Ihlamur çayı, yüzlerce yıldır güçlü yatıştırıcı özellikleri nedeniyle değerli sayılmıştır (1).


Tipik olarak Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya'nın ılıman bölgelerinde yetişen Tilia cins ağaçlardan elde edilir. Küçük yapraklı ıhlamur olarak da bilinen Tilia cordata, Tilia cinsinin en önemli türü olarak kabul edilir (1).


Ihlamur çayı, kültürler arasındaki geleneksel tıpta yüksek tansiyonu, kaygıyı ve sindirmeyi rahatlatmak için kullanılmıştır.


Bu bitkisel içeceği oluşturmak için, çiçekler, yapraklar, ağaç kabuğu kaynatılır ve demlenir. Ayrıca, bu bileşenler farklı tıbbi amaçlar için de kullanılmıştır (1).


İşte ıhlamur çayının 8 şaşırtıcı faydası:


Sağlıklı ve dengeli beslenerek kilo vermek için diyetisyenlerimizin size özel hazırladığı online diyet listesini satın alabilirsiniz (Tıkla ve Zayıfla!).


1. Rahatlamayı Destekleyebilir


Oturup sıcak bir bardak çayın tadını çıkarmak kendi başına rahatlatıcı bir alışkanlık olabilir.


Buna rağmen, ıhlamur çayı günlük bir bardak çayın sağladığı konforun da ötesine geçer.


Demlenmiş tatlı çiçekleri, halk hekimliğinde rahatlamayı teşvik etmek ve kaygı semptomlarını hafifletmek için kullanılmıştır. Bazı çalışmalar bu iddiaları desteklemektedir (2).


Fareler üzerinde yapılan bir araştırma, bir tür ıhlamur ağacı olan Tilia tomentosa tomurcuklarından elde edilen özlerin güçlü yatıştırıcı özelliklere sahip olduğunu buldu (2).


Araştırmacılar, bu ıhlamur özünün, insan sinir sistemindeki uyarılabilirliği engelleyen bir beyin kimyasal olan gaba-aminobütirik asidin (GABA) aktivitesini taklit ettiği sonucuna varmışlardır (2).


Böylece, ıhlamur çayı GABA gibi davranarak rahatlamayı sağlayabilir. Yine de, bunun tam olarak nasıl olduğunu öğrenmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır (2).


Özet: Ihlamur çayı, heyecanlanma yeteneğinizi engelleyerek gevşemeyi sağlayabilir. Ancak, bu etkiye dair insanlar üzerinde yapılan araştırmalar eksiktir.


2. İltihapla Mücadeleye Yardımcı Olabilir


Kronik iltihaplanma, tip 2 diyabet ve kanser de dahil olmak üzere birçok durumun gelişimine katkıda bulunabilir (3).


Antioksidanlar, iltihapla savaşmaya yardımcı olan ve potansiyel olarak hastalık riskinizi azaltan bileşiklerdir. Flavonoidler, ıhlamur ağacında bulunan bir tür antioksidandır. Buna karşın tilirozid, kuersetin ve kaempferol antioksidanları ise ıhlamur tomurcuklarında bulunurlar (1 ,3, 4, 5).


Tiliroside, vücudunuzdaki serbest radikalleri temizlemede etkili olan güçlü bir antioksidandır. Serbest radikaller, oksidatif hasara neden olabilir. Bu da iltihaplanmaya neden olabilir (1, 6, 7).


Kaempferol de iltihapla savaşabilir. Ayrıca, bazı çalışmalar kanserle mücadele özellikleri sağlayabileceğini göstermektedir (5).


Bu antioksidanların miktarı markaya ve çay karışımına göre değişebileceği için, iltihabı azaltmak için ne kadar ıhlamur çayı içmeniz gerektiğini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.


Özet: Ihlamur çayı, iltihapla mücadeleye yardımcı olan tilirozid ve kaempferol gibi güçlü antioksidanlar içerir. Kronik iltihaplanma, diyabet ve kanser dahil olmak üzere birçok hastalıkla ilişkilidir.


3. Hafif Ağrıları Azaltabilir


Kronik ağrı dünyadaki milyonlarca insanı etkiler. 2016 yılında yetişkinlerin %20'sinin bunu yaşadığı bulundu. İlginç bir şekilde, ıhlamur çayı içindeki antioksidanların bazıları ağrıyı hafifletebilir (8).


Bir çalışmada şişmiş pençelere sahip farelere 1 kilogram vücut ağırlıkları başına 100 mg tilirozid verilmesi, şişliği ve ağrıları sırasıyla %27 ve %31 oranlarında azalttı (6).


Ağrılı ve sert eklemlerle nitelendirilen romatizmal eklem iltihabına sahip 50 kadın üzerinde yapılan 8 haftalık bir çalışma, ıhlamur çayı içindeki bir antioksidan olan kuersetin ile 500 mg takviye yapılmasının, ağrı semptomlarını ve iltihaplanma belirteçlerini belirgin şekilde iyileştirdiğini buldu ( 9, 10, 11).


Bununla birlikte, 500 mg kuersetinin çok fazla olduğunu unutmayın. Amerika Birleşik Devletleri'ndeki yetişkinler günlük ortalama 10 mg antioksidan tüketmektedir. Ancak bu sayı diyetinize bağlı olarak büyük ölçüde değişmektedir. Ancak günde 80 mg, yüksek bir miktar olarak kabul edilmektedir (10, 11).


Ihlamur çayı içindeki kuersetin veya diğer flavonoidlerin miktarı, markaya ve belirli bir karışımdaki tomurcuk, yaprak, ağaç kabuğu oranlarına bağlı olarak büyük ölçüde farklılık gösterir.


Sonuç olarak, bir bardak ıhlamur çayı içinde bu antioksidanlardan ne kadar alacağınızı bilmek imkansızdır. Ağrıyı hafifletmek için bu içeceğin ne kadarının gerekli olduğunu belirlemek için ek araştırmalara ihtiyaç vardır.


Özet: Tilirozid ve kuersetin (ıhlamur çayı içindeki iki antioksidan) ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir. Yine de, bu potansiyel faydadan yararlanmak için ne kadar içmeniz gerektiğini ve ne kadarının güvenli olup olmayacağını belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.


4. İdrar Sökücü Etkileri Olabilir


Ihlamur ağacının iç kabuğu, idrar söktürücü ve terletici etkilerle ilişkilendirilmiştir. Bir diüretik, vücudunuzu daha fazla sıvı salgılamak için teşvik eden bir madde iken, bir terletici, insanı terleterek vücudu serinletmek için kullanılan bir maddedir (12, 13).


Ihlamur çayı, tıpta soğuk algınlığı gibi küçük bir hastalık tuttuğu zaman terlemeyi ve iyi sonuçlu öksürükleri teşvik etmek için kullanılmıştır (1).


Almanya'da yatmadan önce 1-2 bardak (200-400 ml) ıhlamur çayını yetişkinlerin ve 12 yaşın üzerindeki çocukların ter teşvik edici karışım olarak kullanılması onaylanmıştır (1).


Bu etkilere, bitki bileşiklerinin, özellikle de kuersetin, kaempferol ve p-kumarik asidin kombinasyonu neden olabilir. Şu anda, ıhlamur çayı ve bunun kimyasal özelliklerini idrar sökücü etkilere doğrudan bağlayan bilimsel kanıtlar yetersizdir (1).


Bu bağlantıyla ilgili mevcut verilerin büyük kısmının kaynağı orta çağa kadar uzanmasına rağmen, hepsi anekdotsaldır. Dolayısıyla, bu sağlık yararı iddiasına karşın daha ileri araştırmalar yapılması gerekir (1).


Özet: Ihlamur çayı, geleneksel tıpta terlemeyi teşvik etmek için kullanılmıştır. İdrar söktürücü olduğu düşünülmektedir. Ancak, talep edilen bu etkileri araştırmak için yapılan bilimsel araştırmalar gereklidir.


5. Düşük Kan Basıncına Bağlı


Ihlamur çayı içindeki tilirozid, rutosid ve klorojenik asit gibi bazı bitki bileşenlerinin kan basıncını düşürdüğü düşünülmektedir (1 , 6 ,14, 15).


Fareler üzerinde yapılan bir araştırma, ıhlamur çayı içindeki bir antioksidan olan tilirozidin kalpteki kalsiyum kanallarını etkilediğini buldu. Kalsiyum kalbinizin kas kasılmalarında rol oynar (6 ,14, 16).


Farelere, 1 kilogram vücut ağırlığı başına 1, 5 ve 10 mg antioksidan enjekte edildi. Karşılığında, büyük tansiyonda azalma görüldü (6 ,14, 16).


Bu, geleneksel tıpta kan basıncını düşürmek için neden ıhlamur çayı kullanıldığını açıklamaya yardımcı olabilir.


Ancak, bu etki henüz tam olarak anlaşılmamıştır. Daha fazla bilimsel araştırmaya ihtiyaç duyar. Ihlamur çayı asla kalp ilaçlarının yerine kullanılmamalıdır.


Özet: Geleneksel tıpta, ıhlamur çayı kan basıncını düşürmek için kullanılmıştır. Bu etkinin ardındaki mekanizma bilinmemektedir ve üzerinde daha fazla çalışılması gerekir.


6. Uyumaya Yardımcı Olabilir


Uyku kalitesi ve süresi sağlığınızı önemli ölçüde etkiler.


Ihlamur çayı, geleneksel tıpta uykuyu teşvik etmek için kolaylıkla kullanılır. İçindeki bitki bileşikleri sakinleştirici etkiye sahiptir. Bu da uykuya giden rahatlamayı sağlar (1 ,12, 17).


Fareler üzerinde yapılan bir çalışmada, Meksika’daki ıhlamur ağaçlarından elde edilen özleri sakinleşmeye neden olduğu bulundu. Araştırmacılar, özün merkezi sinir sistemini zayıflatarak uyuşukluğa neden olduğuna inanıyor (2, 18).


Yine de, ıhlamur çayı ve uyku arasındaki ilişkiyi araştırmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.


Özet: Ihlamur çayı uykuyu teşvik eder. Ancak bu etkiyi nasıl uyguladığı anekdotal kanıtlarla sınırlıdır. İlişkiyi anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.


7. Sindirim Sisteminizi Rahatlatır


Sıcak çay gibi, ıhlamur çayı da yumuşak bir ısı ve nemlendirme sağlar. Her ikisi de sindirim sisteminizi rahatlatır. Çünkü su yiyeceklerin bağırsaklarınızda dolaşmasına yardımcı olabilir. Geleneksel tıpta mide rahatsızlığı yaşandığında sık sık ıhlamur çayı kullanmaktadır.


Antibiyotiğe dirençli ishale sahip çocuklar üzerinde yapılan küçük bir çalışmada, tilirozid güçlü antibakteriyel özellikler göstermiştir. Bu antioksidan farklı bir çiçekten elde edilmiştir. Ancak aynı bileşen ıhlamur çayında da bulunur (19).


Bununla birlikte, ıhlamur çayı içindeki bileşikleri rahatsızlanmış bir sindirim sistemini yatıştırmaya doğrudan bağlayan hiçbir kanıt yoktur.


Özet: Midedeki sıkıntı dönemlerinde ıhlamur çayı sindirim sisteminizi rahatlatabilir. Bitki bileşiklerinden biri olan tilirozidin enfeksiyöz ishal ile savaşmaya yardımcı olduğu gösterilmiştir. Yine de, özellikle ıhlamur çayı üzerinde daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.


8. Diyetinize Eklemek Kolaydır


Diyetinize ıhlamur çayı eklemek kolaydır. Rahatlamayı ve uykuyu destekleyebileceği göz önüne alındığında yatmadan önce bir bardak içmek iyi bir fikir olabilir. Kendi başına veya bir dilim limon ve azıcık bal ile tadını çıkarabilirsiniz.


Hatta birkaç poşet ıhlamur çayını gece boyunca demleyip sıcak yaz günlerinde bir soğuk çay niyetine de içebilirsiniz.


Mümkünse, çay yapraklarınızı filtre torbası olmadan demlemek iyi bir fikirdir. Araştırmalar bunun antioksidan içeriğini korumaya yardımcı olduğunu bulmuştur (20).


Özet: Diyetinize ıhlamur çayı eklemek, sıcak bir bardak ıhlamur çayı demlemek kadar basit olabilir. Bu çaydan en yüksek oranda antioksidanı elde etmek istiyorsanız, çayınızı filtrelenmiş torbalar olmadan yapın.


Ihlamurun Zararları


Avrupa İlaç Ajansı, günde 2-4 gram olarak tanımlanan ılımlı çay harmanı alımının güvenli olduğunu tespit etmiştir. Ancak çayı fazla içmemelisiniz (1).


Tipik bir bardak (200-230 ml) ıhlamur çayı yaklaşık 1.5 gram çay yaprağı içerir. Yine de, sıcak suyla karıştırdıktan sonra ne kadar tüketmeniz gerektiğiniz konusunda değişkenlikler vardır. Kendinizi günde 3 bardak çayla sınırlandırmak iyi bir fikirdir (1).


Genel olarak güvenli olduğu düşünülse de, ıhlamur veya polenine alerjiniz varsa ıhlamur çayı içmekten kaçının.


Çocuklarda ve Hamile veya Emziren kadınlarda Güvenlik


Ihlamur çayının hamile veya emziren kadınlarda güvenliği bilinmemektedir. Bu nedenle, bu koşullarda bu çayın içilmesi önerilmez.


Çocuklarda da test edilmemiştir. Bu nedenle bu popülasyonda düzenli kullanım için önerilmez.


Uzun Süreli Kullanımı Kalp Hastalığına Bağlanır


Ihlamur çayı ve Tilia ağaç ailesinden elde edilen diğer ürünler, kalp rahatsızlığı olan kişiler tarafından kullanılmamalıdır.


Sık, uzun süreli kullanım kalp hastalığına ve nadir durumlarda zarara neden olmuştur (12, 21).


Bu nedenle, ölçülü olarak içmek en iyisidir. Kalp hastalığı veya diğer kalp sorunları olanlar, düzenli olarak bu çayı içmeden önce sağlık uzmanlarıyla konuşmalıdırlar (12).


Bazı İlaçlarla Etkileşime Girebilir


Lityum içeren ilaçlar alan kişiler, ıhlamur çayı içmemelidirler. Çünkü içecek vücudunuzun bu elementi dışarı atma şeklini değiştirebilir. Bu dozajı etkileyebilir ve ciddi yan etkileri olabilir (21).


Ihlamur çayı, sıvıların atılımını teşvik edebileceğinden, su kaybını önlemek için diğer idrar sökücülerle birlikte almaktan kaçının (21).


Özet: Ihlamur çayı birçok sağlık yararı sunsa da, sık, uzun süreli kullanım kalp hasarına neden olabilir. Çocuklar veya kalp problemleri olan, belirli ilaçları alan, hamile veya emziren insanlar tarafından kullanılmamalıdır.


Uzun Lafın Kısası


Ihlamur çayı Tilia ağacından gelir ve geleneksel tıpta yüzlerce yıldır kullanılmaktadır.


Çiçekleri en değerli kısmı olmasına rağmen, kabuğu ve yaprakları da lezzetli ve hoş kokulu bir içecek üretirken demlenirler.


Ihlamur çayı içmek rahatlamayı teşvik edebilir, iltihaplanma ile mücadeleye yardımcı olabilir, ağrıları hafifletebilir ve sindirim sisteminizi yatıştırır.


Bununla birlikte, bazı ilaçlar, kalp problemleri olanlar ve hamile veya emziren kişiler bundan kaçınmalıdır. Bu çayı ölçülü bir şekilde içmek ve her gün içmemek önemlidir.


Diyetinize ıhlamur çayı eklemek kolaydır. İçecekten en iyi şekilde yararlanmak için, ıhlamurları yaprakları kullanarak kendiniz demleyin.


Yerel olarak ıhlamur çayı bulamıyorsanız, hem poşet çayları hem de çay yapraklarını internetten satın alabilirsiniz.


Sağlıklı ve dengeli beslenerek hastalıklardan korunmak ve zayıflamak için tıklayın (DiyetAsistan ile Zayıfla!).
Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler