Seyahat Ederken Huzursuz Bağırsak Sorunlarından Kaçınmanın İpuçları

Seyahat Ederken Huzursuz Bağırsak Sorunlarından Kaçınmanın İpuçları
Seyahat etmek, GI [gastrointestinal] sisteminizde bozukluklara yol açabilir, ancak huzursuz bir bağırsaktan kaçınmak için atabileceğiniz basit adımlar vardır.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Seyahat zihniniz ve bedeniniz için stresli olabilir. Ancak bu basit ipuçlarını takip etmek, hareket halindeyken bağırsağınızı mutlu ve sağlıklı tutmanıza yardımcı olabilir.

 

Seyahat etmek, GI [gastrointestinal] sisteminizde bozukluklara yol açabilir, ancak huzursuz bir bağırsaktan kaçınmak için atabileceğiniz basit adımlar vardır. 

 

Banyoda ekstra zaman harcamayı gerektiren hassas bir mide eğlenceli bir yolculuğu bozmanın kesin yollarındandır.

 

“Seyahat yoğun bir zaman olabilir. Normal ve sağlıklı beslenme düzeniniz olmayabilir. Daha fazla yemek yiyor ve daha fazla işlenmiş yiyecekler de dahil olmak üzere yeni yerlerde yeni yiyecekler deniyor olabilirsiniz ve bu ortamda sindirmek daha kolay, sindirim sisteminize evde olduğundan daha fazla çalışıyor. ” dedi Dr. Shilpa Ravella.

 

İster uçak, araba veya başka bir yolla seyahat edin, Ravella bunu yapmanın vücudunuzu ve sindirim sisteminizi etkilediğini söylüyor.

 

“Tüm bu faktörler seyahat ederken sizi GI [gastrointestinal] sorunlarına daha açık hale getirebilir. İshal, kabızlık, mide ekşimesi, mide bulantısı, şişkinlik, gaz sorunları yaşayabilirsiniz ”dedi.

 

Ancak hiç kimse sindirim sorunları ile başa çıkmak için zaman ayırmak istemiyor. Bu nedenle, seyahat ederken bağırsağınızı sağlıklı tutmak için aşağıdaki uzman ipuçlarını göz önünde bulundurun.

 

1. Fazla Yemeyin

 

Tatil eğlencesinin bir kısmı yeni restoranlarda yemek yemek ve yeni yiyecekler denemektir. Ancak Ravella, aşırı yeme eğilimine direndiğini söylüyor.

 

“Aşırı yemek mideyi şişirir ve araştırmalar aşırı yemek yiyen insanların gıda tıkanıklığı için acil tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyma olasılığının 10 kat daha fazla olduğunu bulmuştur” dedi.

 

2. Bol Miktarda Lifli Gıdalar Tüketin

 

Bağırsak hareketlerinizi düzenli tutmak için beslenme uzmanı Colleen Webb, normalde evde yediğiniz kadar lifli gıdalar tüketmenizi söylüyor. En iyi lif kaynakları arasında meyveler, sebzeler, kabuklu yemişler, tohumlar, kepekli tahıllar ve fasulye bulunur.

 

Webb, “Gıda kaynaklı hastalık riskini azaltmak için pişmiş sebzelere ve soyulmuş meyvelere sadık kalın,” diyor.

 

Ravella, seyahat ederken kabızlığın ana nedeninin lif eksikliği olduğunu kabul ediyor.

 

“İşlenmiş gıda tüketiminizi en aza indirin. Yemek için sağlıklı atıştırmalıklar hazırlayın veya yerel marketlerden satın alın. Yemek yiyor olsanız bile olabildiğince çok sayıda bitkisel gıda (lif açısından zengin) tükettiğinizden emin olun. ”Dedi.

 

Lifli gıdaları diyetinize eklemenin kolay yollarını öğrenmek için blog yazımızı okuyabilirsiniz (Oku).

 

3. Bol Su İçin

 

Dehidrasyon kabızlığın bir başka önemli nedenidir. Bu nedenle tatil yaparken çok fazla su içmek bir zorunluluktur.

 

Webb, “Ama suyun içmek için güvenli olup olmadığını önceden öğrenin” dedi. “Güvenliğiyle ilgili herhangi bir sorunuz varsa şişelenmiş suyu tercih edin. Suyun güvenli olmadığı yerlerde buz küplerinden kaçının. Kirlenmiş su bağırsakları bozar. ”

 

Su içmenin faydalarını merak ediyorsanız blog yazımızı okuyabilirsiniz (Oku).


4. İçecekleri Akıllıca Seçin

 

Çok fazla şeker, kafein veya alkol içeren içeceklerin aşırı tüketimi, özellikle hassas mideleri olan kişilerde GI (mide-bağırsak) sistemini tahriş edebilir.

 

Ravella, “Kahve ve alkol sindirimi hızlandırabilir, yani bağırsakların suyu emer, ishali giderir” dedi.

 

5. Yerel Marketlerden Yiyecek Alın

 

Midenizi restorandan ve işlenmiş gıdalardan uzak tutmak, yakındaki pazarlardan taze yiyecek almak ve kaldığınız yerde, otelinizde pişirmek daha iyi bir seçenektir.

 

Webb, “Bu, başka bir kültürü öğrenmek, paradan tasarruf etmek için harika bir yol” dedi.

 

“Evde yemek, sindirim sağlığı için yemek yemekten çok daha iyidir” diye ekliyor Webb. “Seyahat ederken bilmeden tükettiğiniz gıdalardan dolayı gıda zehirlenmesi yaşayabilirsiniz. Gıda zehirlenmesi sadece kısa vadede GI sorunlarına yol açmakla kalmaz, aynı zamanda ömür boyu süren postenfeksiyöz irritabl bağırsak sendromuna (IBS) neden olabilir. ”

 

Traveler ishali, bakteri, virüs veya parazitlerle kontamine yiyecek veya içme suyu yedikten sonra ortaya çıkabilecek başka bir yaygın hastalıktır.

 

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), ishal her yerde yaşanabilirken, en yüksek riskin Asya'nın (Japonya hariç) yanı sıra Orta Doğu, Afrika, Meksika ve Orta ve Güney bölgelerinde bulunduğunu belirtmektedir."

 

CDC gezgin ishali yaşama riskini azaltmaya yardımcı olmak için bir gıda ve güvenlik listesi yayınladı.

 

“Sokak yemekleri yemekten kaçının, şişelenmiş suya sadık kalın ve yemeğinizin pişirildiğinden emin olun,” dedi Ravella.


6. Tuvalete Gidin

 

Genel bir tuvalette veya ortak otel odasında tuvalete gitmek bazı insanlar için rahatsız edici olsa da, Webb tuvalete gitme isteğinizi görmezden gelmemeniz gerektiğini söylüyor.

 

“Bunu yapmak düzensiz [bağırsak hareketleri] ve GI rahatsızlığına neden olabilir. Gitme isteğini göz ardı etmek kabızlığa yol açabilir. Birkaç gün kabızlık sonunda ishale neden olabilir ”dedi.

 

Webb, seyahat ederken ishal için diğer yaygın gıda tetikleyicilerinin, genellikle restoranlarda kullanılan baharatlı ve yağlı yiyecekleri içerdiğini söylüyor.

 

7. Ellerinizi Yıkayın

 

Yemekten önce, mikrop ve hastalıkların yayılmasını önlemek için ellerinizi sabun ve suyla iyice yıkayın. Şu şekilde ellerinizi yıkamanız öneriliyor:

 

  1. Ellerinizi ıslatmak için ılık veya soğuk akan su kullanın.
  2. Ellerinize sıvı, kalıp veya toz sabun alıp köpürtün.
  3. Ellerinizi, avuç içinizi en az 20 saniye ovalayın. Arka da dahil olmak üzere elinizin tüm kısımlarını parmaklar arasında ve tırnakların altını da ovun.
  4. Bileklerinizi de yıkayın.
  5. Durulayın.
  6. Ellerinizi kurutmak için temiz bir havlu kullanın.
  7. Musluğu kapatmak için havluyu kullanın.


8. Yanınızda İlaç Getirin

 

Ravella, antasitler gibi reçetesiz satılan ilaçların mide ekşimesi konusunda yardımcı olabileceğini söylüyor. Hafif bir ishalin yönetimi için, bizmut subsalisilat (Pepto-Bismol) ve loperamid (Imodium) kullanmak iyi bir fikir olabilir, diyor.

 

“Reçeteli ilaçlarla ilgili olarak, GI semptomları için antibiyotik veya diğer ilaçları almadan önce bir doktorla görüşmek önemlidir,” dedi Ravella.

 

“Hafif ila orta şiddette semptomlardan veya ateş, kanlı ishal veya kanlı kusma, şiddetli karın ağrısı, veya şiddetli GI semptomları dahil olmak üzere herhangi bir alarm semptomunuz varsa her zaman bir doktora danışın” dedi.

 

Dinlenmiş ve herhangi bir GI sorununu ele almaya hazır olduğunuzdan emin olmak için Webb, “İyi emilmiş bir magnezyum bisglisinat şelat takviyesi seyahat sırasında rahatlamanızı ve uyumanızı sağlayabilir.”

 

Tüm bunların yanı sıra sağlıklı beslenmek ve zayıflamak için türlü diyetler ve zayıflama kürleri deniyor fakat sonuçlarından memnun olamıyorsanız eğer bu işi profesyonelce çözmenin zamanı gelmiş olabilir. Zayıflamak için online diyetisyenlerin size özel hazırlamış olduğu online diyet listelerini satın almak isteyebilirsiniz. Online diyet için tıklayın (Hadi Zayıfla!)


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Diyetisyen Misin?

Kategoriler