Hızlı Yürüyenler Neden Diğerlerinden 15-20 Yıl Daha Uzun Yaşayabilirler?

Hızlı Yürüyenler Neden Diğerlerinden 15-20 Yıl Daha Uzun Yaşayabilirler?
Bulgular, kardiyovasküler uygunluğun, aşırı kilo veya obezite nedeniyle ortaya çıkan sağlık risklerine karşı bir miktar koruma sağlayabileceğini gösteren kanıtlara da katkıda bulunmaktadır.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Araştırmacılar, hızlı bir yürüyüş temposunun iyi bir kardiyovasküler egzersiz olduğunu söylüyor, ancak aynı zamanda bir kişinin genel sağlığının bir göstergesi olabilir.

 

Son zamanlarda yapılan bir çalışmada, BMI ölçümleri ne olursa olsun daha hızlı yürüyenler daha uzun yaşadı. 

 

Yeni bir araştırmaya göre, tempolu bir yürüyüş yapmak daha uzun yaşama şansınızı artırabilir ve yürüyüş ayakkabılarınızı giydiğinizde ne kadar ağırlık yaptığınız önemli değildir.

 

'Tempolu yürüyüş ile kaç kalori yakabilirsiniz?' Öğrenmek için tıklayınız.

 

Daha hızlı bir yürüyüş temposu olan insanlar, çalışma başlangıcında çoğu 50'li yaşlarında olan yaklaşık 475.000 kişinin yürüme alışkanlıklarını ve ölümlerini izleyen araştırmacılara göre, daha yavaş yürüyenlerden daha uzun yaşadı.

 

“Hareketli yürüyüş” araştırmacılar tarafından saatte en az 3 mil veya dakikada 100 adım olarak tanımlandı.

 

Bununla birlikte, yürüme hızı, “yavaş tempoda”, “sabit / ortalama tempoda” veya “tempolu tempoda” yürüdüklerini belirtmeleri istenen katılımcılar tarafından bildirilmiştir.

 

Mayo Clinic Proceedings'te yayınlanan araştırmaya göre, tempolu yürüyüş hızlarına sahip katılımcıların tüm VKİ kategorilerinde daha uzun yaşam beklentileri vardı.

 


 

Birleşik Krallık'taki Leicester Üniversitesi'nde klinik bir epidemiyolog olan Dr. Francesco Zaccardi ve çalışmanın baş araştırmacısı, “Hayatta kalma 20 ila 40 arasında çok çeşitli vücut kitle indeksi için hızlı yürüyüşçüler için aynıdır” dedi.

 

“Bu sonuç, fiziksel fonksiyonun vücut kitle indeksinden daha uzun ömür için daha güçlü bir belirleyici olduğunu ve aynı zamanda yüksek vücut kitle indeksine sahip ancak iyi bir zindeliğe sahip kişilerin daha uzun süre hayatta kalabileceğini göstermektedir.

 

'Oturmak sağlığınız için ne kadar kötü?'

 

Buna karşılık, daha yavaş yürüme hızlarına sahip katılımcıların tüm VKİ kategorilerinde daha kısa yaşam beklentileri vardı.

 

Araştırmacılar, daha hızlı yürüyen kadınların, yavaş yürüyen kadınlar için 72 yıla kıyasla yaklaşık 87 yıllık bir ömre sahip olduklarını bildirdi.

 

Daha hızlı yürüyen erkekler, daha yavaş yürüyen erkekler için 65 yıla kıyasla yaklaşık 86 yıllık bir ömre sahipti.

 

Bu kadınlar için 15 yıllık ortalama, erkekler için 20 yıllık ortalama fark.*****

 

“Bunun bana söylediği şey, daha hızlı yürürseniz çok düşük yoğunluklu bir kardiyo yapıyorsunuz demektir. Eğer bu düzenli olarak yapılırsa, kalbinizi güçlendirecek ve koşullandıracaktır. Aşırı kilolu ya da formda olsanız da, hızlı yürümenin vücudunuz ve yaşam beklentiniz üzerinde olumlu fiziksel etkileri var, ” diyor Truism Fitness'da sertifikalı kişisel antrenör ve beslenme uzmanı Jamie Hickey.

 

Kilo kaybı için fiziksel aktivitenizi atırmanın yanı sıra sağlıklı ve dengeli beslenmeniz geekmektedir. Zayıflamak istiyorum, kilo vermek için spor yapıyorum ancak sonuç alamıyorum diyorsanız eğer profesyonel destek almanın zamanı gelmiş olabilir. Online diyetisyenlerin size özel hazırladığı online diyet lisesine uygn bir online diyet ücretiyle sahip olabilirsiniz (Hadi Zayıfla!).

 


 

Hızlı Yürüyüş Obeziteyi Önleyebilir

 

Bulgular, kardiyovasküler uygunluğun, aşırı kilo veya obezite nedeniyle ortaya çıkan sağlık risklerine karşı bir miktar koruma sağlayabileceğini gösteren kanıtlara da katkıda bulunmaktadır.

 

NYU Langone Health'teki Joan H. Tisch Kadın Sağlığı Merkezi'nin kardiyoloğu ve tıbbi direktörü Dr. Nieca Goldberg, “Bu bulgular… tempolu yürüyüşün kardiyovasküler olay riskini azaltabileceğini gösteren diğer çalışmalarla tutarlıdır” dedi.

 

Goldberg, birçok insanın günde 10.000 adım atma hedefine doğru çalışırken, metriğin hız hakkında hiçbir şey söylemediğini belirtiyor.

 

O, ılımlı bir tempoda birçok adımı atmaya yetecek kadar uygun olanların, hızı artırmaya çalışması gerektiğini söylüyor.

 

Ancak hareketsiz olanlar, Goldberg'e vurgu yaparken, her türlü yürüyüşten daha iyi durumdadırlar.

 

Yürümek için ne kadar zaman harcadığınızı da göz ardı etmemek gerekir.

 

Goldberg, “Bu sadece yoğunluk değil, önemli olan süre” dedi.

 

Zaccardi, hızlı yürüyüş ve uzun ömür arasındaki bağlantının tamamen fizyolojik sağlıktan kaynaklanmayabileceğini ekliyor.

 

“Yürüme davranışı… aynı zamanda kendileri de daha uzun bir hayatta kalma ile ilişkili olan fiziksel olmayan (yani psikolojik) dahil olmak üzere birçok faktörün yakınsak etkisinin bir göstergesi olabilir” dedi.

 

Düşük Risk, Yüksek Riskli Olarak Görülür

 

İlginç bir şekilde, çalışma ömrü en düşük olan grubun en ağır katılımcılar değil, normal kilonun düşük ucunda BMI'si 20 kg / m2'den az olan erkek ve kadınlar olduğunu bulmuştur.

 

Ancak bu nüfus daha hızlı yürümekten de yararlandı.

 

“Tempolu bir yürüteç olmanın uzun ömürle ilişkili olması şaşırtıcı değildir, çünkü tempolu yürüyüş kardiyovasküler zindeliğin yanı sıra hastalıklardan ve osteoartrit gibi dejeneratif koşullardan kurtulmanın açık bir göstergesidir,” Dr. Clare Morrison.

 

“Bir bulmacanın dahası, çok zayıf olanlar için neden daha faydalı olması gerektiğidir” dedi. “Bu muhtemelen bazı çok zayıf bireylerin aşırı zayıflık ve zayıf beslenme durumundan muzdarip olduğunu gösterirken, diğerleri sadece doğal olarak yalın ve formdadır.”

 

Zaccardi, çalışmanın kardiyovasküler hastalık gibi belirli ölüm nedenlerine girmediğini söyledi.

 

“İyi bir fiziksel fonksiyonun esas olarak kardiyovasküler ölüm riskini azaltması muhtemeldir. Ancak bu daha uzun bir takip ile gelecekteki çalışmalarda özellikle ele alınmalıdır” dedi.

 


 

Nedeni ve Etkisi Belirsiz

 

“Bana göre bu, 'önce gelen, tavuk ya da yumurta' 'konuşma türleriyle yaklaşmamız gereken bir çalışma değil,” dedi eğitim direktörü Nick Rizzo.

 

“Daha yüksek bir yoğunlukta egzersiz yapmanın tipik olarak bir dereceye kadar daha büyük bir sonuç vereceğini zaten biliyoruz. Bu kavramı tüm yaşamınız boyunca nasıl yürüdüğünüze uygularsanız, o zaman yürüyüşe harcadığınız zamandan sizden daha yavaş yürüyen ve aynı miktarda yürüyen birinden daha fazla yararlanacaksınız ”dedi.

 

“Aynı zamanda, genellikle sağlıklı biriyseniz, vücudunuz daha verimli çalışabilir, kendiniz daha fazla enerjiye sahip olursunuz ve muhtemelen doğal olarak daha hızlı bir yürüyüş temposuna yol açabilir.

 

“Hayatta altın kurallar yoktur, ancak daha fazla hareket etmek ve daha yüksek bir yoğunlukta hareket etmek her zaman daha iyi sonuçlar verecektir. Böylece, nerede olursanız olun, özellikle de genel olarak sağlıklı kararlar alırken daha uzun yaşamanıza kesinlikle yardımcı olabilirsiniz ”dedi.

 

Yürüyüş genellikle koşu veya koşudan daha az yoğun (ve dolayısıyla daha az faydalı) olarak görülür, ancak bu mutlaka doğru değildir.

 

Bir fitness uzmanı, sosyal medya etkileyicisi Liz Jeneault “Yeterince hızlı yürürseniz kardiyo sisteminizi oluşturabilirsiniz” dedi.

 

“Zaten çok fazla egzersiz yapan bir fitness uzmanıyım, ancak aynı zamanda büyük bir şehirde yaşadığım ve nadiren aracımı kullandığımda da hızlı yürüyüş yapıyorum. Kilomu ideal  seviyede tutmama yardımcı olacak ekstra bir araç olarak seviyorum ”dedi.

 

Jeneault, tepelerde tempolu yürüyüşün antrenmanı daha da etkili hale getirebileceğini söylüyor.

 

“Bir yokuşta hızlı yürümekten daha iyi bir şey yok” dedi. “Bacağınızı ve kalça kaslarınızı geliştirirken kalori de yakıyorsunuz.”

 

Handgrip gücü, Zaccardi ve meslektaşları tarafından uzun ömürlülük ile ilişkisi için de incelenmiştir.

 

“Özellikle kadınlarda grip tutuş gücü yüksek ve düşük olan katılımcılar arasında yaşam beklentisinde daha küçük, daha az tutarlı farklılıklar gözlenmiştir”.

 

Sağlıklı beslenmek, zayıflamak için türlü diyetler ve zayıflama kürleri deniyor fakat sonuçlarından memnun olamıyorsanız eğer bu işi profesyonelce çözmenin zamanı gelmiş olabilir. Zayıflamak için online diyetisyenlerin size özel hazırlamış olduğu online diyet listelerini satın almak isteyebilirsiniz. Online diyet için tıklayın (Hadi Zayıfla!).

 

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler