Hızlı Kilo Vermek Zararlı Mı?

Hızlı Kilo Vermek Zararlı Mı?
Kilo vermeye çalışan herkes hızlıca bu fazlalıklardan kurtulmak ister. Ancak hızlı kilo vermek zararlı diye sıklıkla duyuyoruz. Peki gerçek ne...

Kilolarınızdan olabildiğince hızlı kurtulmayı istemeniz gerçekten çok normal.

Ama eminim size bunu daha öncede söylemişlerdir bu kiloları yavaş yavaş vermeniz sizin için daha sağlıklı ve kalıcı olacaktır.

Çünkü birçok araştırma hızlı kilo verenlere nazaran yavaş kilo veren insanların daha uzun süre zayıf kaldıklarını ve daha az sağlık riski ile karşılaştıklarını göstermiştir.

Buna rağmen yapılan, yeni araştırmaların gösterdiği aslında profesyonel bir destekle hızlı kilo vermenin de, yavaş kilo vermek kadar doğal ve sağlıklı olduğunu kanıtlamıştır.

Evet hızlı kilo vermek zararlı mı yoksa yavaş kilo vermek kadar yararlı mı? Bugünkü yazımızda yapılan araştırmalar ile gerçeği beraber öğrenmeye çalışacağız.

 

Ne Kadar Zamanda Kaç Kilo Vermek Hızlı Kilo Vermek Demektir?

 

Uzmanlar çok uzun zamandır haftada bir kiloya kadar vermenin sağlıklı bir süreç olduğunu söylüyorlar. Bundan daha hızlı kilo vermenin sağlıksız ve birçok yan etkisi olabileceği hakkında bizi bilgilendiriyorlar. Yan etkilere örnek vermek gerekirse kas kaybı, safra taşı, metabolizma hızınızı düşürerek gününüzün berbat geçmesine sürekli kendinizi maraton koşmuş gibi yorgun hissetmenizi örnek gösterebiliriz.

İnsanların kısa sürede hızlı kilo verme metotları değişse de en çok karşılaştığımız metot "Crash diyet" olarak bilinir. Bu diyet günde 800 kaloriden az kalori alınarak yapılan diyettir. Şöyle anlatmak gerekirse yemek olarak her gün sadece bir porsiyon iskender yiyebilirsiniz. Bu size çok görünebilir ama inanın sadece iskender yediğinizi ve bir tane badem dahi yiyemeyeceğinizi düşünürseniz aslında çok değil.

Çoğu insan egzersizle hızlı kilo vermeyi dener ama hafif bir araştırmayla en hızlı kilo verme metodunun kalori kısıtlamayla yani yemekten kısmadan kilo vermenin imkanının olmadığını fark eder.

Buna rağmen eğer diyet ve egzersiz yapmaya başlarsanız. Başladığınız ilk hafta bir kilodan fazla kilo vermeniz çok normaldir.

Bu başlangıç döneminde hızlı kilo vermek çok normaldir. Bu dönemde verilen kilonun çoğunluğunun su olması sizi gaza getirmeye yetecektir. Yalnız önümüzdeki haftalar için beklentinizi düşük tutmanızı tavsiye ederim.

Spora başladınız. Yemeğinizden kısıyorsunuz , vücudunuza yaktığınızdan az kalori alıyorsunuz. Vücudunuz eksik kalan bu kalorileri tamamlayabilmek için glikojen dediğimiz enerji depolarına dalar. Glikojene dalar deme sebebim glikojenler vücudumuzda suya bağlı enerji depolarıdır. Vücudumuz bu glikojeni yakacağı zaman önce bağlı olduğu suyu koparır. Bu sular vücudumuzdan ter ve idrar olarak dışarı çıkartılır.

Bu vücudun kullandığı glikojen depoları vücudunuza sadece bir hafta yeter. Kendilerinin ağırlığı üstüne bağlı oldukları suyun ağırlığı vücudunuzdan bir anda çıktığı için vücudunuz da ilk hafta içerisinde ciddi bir kilo kaybı görebilirsiniz. Sonraki haftalarda haftalık kilo vermenizin yukarıda bahsettiğimiz gibi bir kilo olarak ortalanacağını söyleyebiliriz.

 

ÖZET : Uzmanlara göre haftada yarım kilo ile bir kilo arası kilo vermek çok normal ve sağlıklı diyebiliriz. Bundan fazla vermek ise tehlikeli ve sıkıntılı olabilir. Buna rağmen spora ve diyete başladığınız ilk hafta bundan fazla verebilirsiniz. Bu durumun devam etmenisini beklememenizi tavsiye ederiz.

 

Hızlı Verdiğiniz Kiloları Koruyabilecek Misiniz?

 

Kiloları kaybetmek savaşın ilk yarısıdır. Diğer yarısı ise kaybettiğiniz kiloları kaybettiğiniz yerde tutabilmektir.

Araştırmaların gösterdiğine göre diyet yapan çoğu insanın kaybettikleri tüm kilonun yarısını aynı sene içerisinde geri almaktadır. Daha kötüsü nerdeyse diyet yapan herkes 3 ila 5 yıl içerisinde verdikleri tüm kiloları geri almalarıdır diyebiliriz.

Bu yüzden uzmanlar kilo vermenin yavaş ve istikrarlı bir şekilde olmasını tavsiye ediyorlar. Yapılan araştırmalar yavaş ve istikrarlı bir şekilde kilo verenlerin uzun dönemde verdikleri kiloları koruyabildiklerini göstermiştir. 

Bununla beraber yavaş kilo vermenizi tavsiye eden diyet listeleri sizi daha sağlıklı beslenmeye teşvik eder. Mesela hayatınızdan asitli içecekleri çıkarıp daha çok meyve ve sebze tüketme alışkanlığını kazanmanıza sebep olur. Bu alışkanlıklar sizin uzun dönemde verdiğiniz kiloları geri almamanızı sağlar.

Buna rağmen yeni yapılan birçok araştırma, aslında profesyonel destekle hızlı kilo vermenin de yavaş ve istikrarlı kilo vermek kadar sağlıklı ve etkili olabileceğini ve verilen kiloların uzun dönemde de korunabileceğini göstermiştir.

Yapılan bir araştırmada 103 kişi 12 hafta boyunca hızlı bir kilo verme diyeti uyguladılar bunun yanında da 97 kişide yavaş ve istikrarlı metodu 36 hafta uygulamışlar.

Yapılan bu araştırmanın sonucu olarak iki grupta da diyet yapan insanların %70'i verdikleri kiloların tamamını 3 yıl içinde geri almışlar. Bu şu demek bu iki diyet yöntemi arasında hiçbir fark yok. 

Bu araştırmalar hızlı kilo vermenin yavaş ve istikrarlı kilo vermek kadar etili olduğunu göstersede evdeki bir insanın bu diyetleri takip ettikten sonra aynı yahut benzer tepki gösterip göstermeyeceğini bilemeyiz.

Hızlı kilo verme grubunun hızla kilo verirken ve verdikleri kiloları korurken onlarla özellikle ilgilenen diyetisyenleri ve sağlıklarını kontrol eden doktorlarının mevcut olması hızlı kilo veren kişilerin hayatlarının ileriki safhalarında bu araştırma yüzünden herhangi bir sıkıntıyla karşılaşmamaları için olsa gerek. Yapılan araştırmaların tümü bu kilo verme maceranızda uzmanlardan destek almanızın verdiğiniz kiloları uzun dönemde koruyabileceğinizi göstermiştir. (diyetasistan.com)

Diyetisyenler hızlı kilo verirken karşılaşacağınız sağlık sorunlarını olabildiğince azaltabilmek için size destek olacaklardır. Bunlara yukarda bahsettiğimiz gibi kas kaybı, vitamin eksikliği ve safra taşı gibi rahatsızlıkları örnek gösterebiliriz.

İnsanların bu diyetleri evlerinde kendileri tek başlarına denemeleri bu tarz kas kaybı ve safra taşı gibi yan etkiler ile karşılaşma risklerini ciddi derede arttırmaktadır.

Kısaca, size uzun dönemde kilo vermek istiyorsanız yavaş ve istikrarlı kilo vermeyi tavsiye ederim. Bunun sebebi hızlı kilo vermekten farklı olması değil. Ancak yavaş ve istikrarlı bir şekilde kilo verirken yeme alışkanlığınızın değişmesidir. Özellikle profesyonellerden yardım almıyorsanız. Yeme alışkanlığınızın değişmesi, sizin uzun dönemde tekrar kilo almamanızı sağlayacaktır.

 

ÖZET: Çoğu araştırma yavaş ve istikrarlı bir şekilde kilo vermenin uzun dönemde verdiğiniz kiloları korumak için daha doğru bir seçim olduğunu göstermiştir. Sizin sağlıklı bir yeme alışkanlığı oluşturmanızı sağılacak ve hızlı kilo vermede karşılaşacağınız sağlık problemlerini size sunmayacaktır.

 

Çoookk Hızlı Kilo Vermenin Riskleri 

 

Hızlı kilo vermek size çok çekici gelebilir ama genellikle tavsiye edilmez. Hızlı kilo vermenizi sağlayan diyetler çok az kalori ve besin içerir.

Bu besin eksiklikleri sizi çok ciddi riske sokabilir, özellikle bu hızlı kilo verme diyetini haftalarca takip ederseniz. 

Şimdi sizlerle birkaç riski paylaşacağım, 

 

Kaslarınızı Kaybedebilirsiniz

 

Kilo vermek her zaman yağ yakmak demek değildir.

Hızlı kilo vermek için uyguladığınız düşük kalori diyetinde verdiğiniz kiloların çoğunluğu kas ve su olabilir. 

Bilim adamları 25 kişiyi 5 hafta boyunca günde sadece 500 kalori aldırarak bir araştırma yapmışlar.

Aynı bilim adamları 22 kişiyi de günde 1250 kalori aldırarak 12 hafta boyunca takip etmişler. 

Araştırmanın sonucunda iki grupta benzer miktarda kilolar vermişler ancak aşırı hızlı kilo verenler, hızlı kilo verenlere nazaran 6 kat daha fazla kas kaybı yaşamışlar. (4)

 

Metabolizmanızı Yavaşlatabilir

 

Çok hızlı kilo vermek metabolizmanızı yavaşlatabilir.

Metabolizmanız sizin günde kaç kalori yakıp kaç kalori depoladığınızı belirler. Yavaş metabolizma günde daha az kalori yakmak demektir. 

Birçok araştırmaların gösterdiği hızlı kilo vermek için alınan az kaloriler metabolizmanızın %23 daha az kalori yakmasına sebep olur.

Düşük kalori diyetinde metabolizmanın hızının düşme sebebi kas kaybı ve metabolizma düzenleyici hormonların sayısının düşmesinden kaynaklanır. (Örn: Tiroit) 

Ne yazık ki metabolizmanızdaki bu düşüş sizin diyetiniz bittikten sonra bir süre daha devam edecektir.

 

Besin Eksikliğine Sebep Olabilir

 

Yemeniz gerektiğinden az kalori yiyorsanız, vücudunuzda besin eksikliğinden ötürü değişimler görebilirsiniz.

Bunu sebebi B12, Demir, Folat gibi önemli vitaminleri ve mineralleri az kalorili diyetlerde tüketmek oldukça zordur.

Aşağıda kalori kısıtlamasından kaynaklı besin eksikliği ile ilgili bazı sonuçları paylaştık

Saç Kaybı: Eğer siz yeterince kalori tüketmiyorsanız, vücudunuz öncelikle tasarruf yapmaya saçlarınızdan başlar. Büyüyen saçlarınızın diplerini zayıflatacağı için saçlarınızın dökülmesine sebep olacaktır.

Bağışıklık sisteminizi zayıflatacaktır: Yeterince kalori almamak sizin bağışıklık sisteminizi zayıflatıp, enfeksiyon kapma riskini arttıracaktır.

Zayıf kırılgan kemikler: Yeterince kalori almamak sizde D vitamini, kalsiyum ve fosfor eksikliğine sebep olabilir bu besinler kemiklerinizin sağlığı için hayati önem arz etmektedir.

 

Safra Kesenizde Taş Oluşabilir

 

Safra kesesi taşı aslında safra kesenizin içinde bulunan materyallerin birbirine yapışıp sertleşmesinden oluşan bir taştır. Bu hızlı kilo vermenin en acı yan etkisi olarak kabul edilebilir.

Normalde safra kesesi yağlı yemekleri parçalayacak sıvılar üretir. Eğer yağlı yemek yemezseniz vücudunuz bu sıvıları kullanamaz ve safra kesesi taşı da bu sıvıların içinde olan maddelerin birbirine yapışması ile oluşur.

Bu taşlar zamanla safra kesenizde büyüyerek safra kesesi yolunu tıkayabilir. Buna tıp literatüründe safra kesesi atağı denir.

 

Diğer Yan Etkileri 

 

Besin eksikliğine bağlı vücudunuzun göstereceği diğer yan etkileri şöyle sıralayabiliriz.

 • Açlık
 • Ağrılar
 • Hızlı irite olma
 • Üşüme
 • Kramp
 • Baş dönmesi 
 • Kabızlık veya isal
 • Çok susamak

 

Özet: Hızlı kilo vermek birçok riskiyle beraber gelir bunlar kas kaybı metabolizma yavaşlaması ve besin eksikliği olarak kendini gösterir.

 

Sağlıklı Bir Hızda Kilo Verme Tüyoları

 

Yavaş kilo vermek kulağa çok güzel gelmeyebilir yalnız kilo verme hızınızı sağlıklı bir şekilde arttırabilirsiniz. Gelin beraber sağlıklı bir şekilde kilo vermeyi nasıl arttıracağımızı öğrenelim.

Daha çok protein ye: Yüksek proteinli bir beslenme tablosu sizin metabolizma hızınızı arttıracaktır, gün boyu daha tok hissetmenizi sağalacaktır ve kas yapınızı korumanıza yardımcı olacaktır.

 

Şekeri ve Nişastayı Azalt

 

Araştırmalar düşük kalori diyetini takip eden insanların daha hızlı kilo verdiklerini göstermiştir. Şekeri ve nişastayı keserseniz vücudunuza giren karbonhidratı olabildiğince azaltırsınız diyebiliriz.

 • Yavaş Ye: Yemeğinizi daha uzun süreler çiğnemeniz sizi daha yemekle daha uzun süre tok hissetmenizi sağlayabilir.
 • Yeşil Çay İçin: Araştırmalar yeşil çay içmenin metabolizmanızı %5 arttırdığını göstermiştir.
 • Dinlenin: Uykusuzluğun Vücudunuzdaki Ghrelin seviyelerini arttığı bilinen bir gerçek bu ghrelin hormonunun diğer ismi açlık hormonudur ve bunun artması tokluk hormonu olan leptin hormonunu azaltır. Uykusuzluk sizi aç bırakabilir. Bu da sizin kilo vermenizi zorlaştırabilir.
 • Vücut çalışın: Her gün spora gidip bir kolunuzda 50 kg diğer kolunuzda 100 kg taşımanıza gerek yok yalnız araştırmalar haftada 3 gün ağırlık çalışan bir adamın metabolizmasının ağırlık çalışmayan insanlara nazaran ciddi derecede daha hızlı olduğunu göstermiştir.
 • Lifli Gıdalarla Beslenin: Araştırmalar gıdalardaki liflerin vücudunuzdaki yağı yapmasına özellikle göbek yağını yakmasına yardımcı olduğunu görmüşlerdir.

 

Son Olarak 

 

Eğer kilo verip verdiğiniz kilolarla bir daha uğraşmak istemiyorsanız bizim size tavsiyelerimize uyarak haftada ortalama bir kg vermek ve verdikten sonra bu uyguladığınız programı kısa süreli değil de bir hayat tarzına sokmak yeterli olacaktır.

Araştırmalar yavaş ve istikrarlı diyet yapanların, az kalori diyeti yapanlara nazaran daha uzun süreler verdikleri kiloları koruyabildiklerini göstermiş.

Çok hızlı kilo vermek metabolizmanızı yavaşlattığı gibi safra keseniz de taş oluşama ihtimalini de arttırır. Besin eksikliğinin vereceği zararların haddi hesabı yok. Ancak yukarda bahsettiğim gibi bir profesyonelden yardım alarak az kalori diyetiyle de vücudunuzun ihtiyacı olan gıdaları ve besinleri alabilirsiniz.

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere :)


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Diyetisyen Misin?

Kategoriler

Instagram Akışı