HIV ile Yaşamak Nasıl Bir Şey?

HIV ile Yaşamak Nasıl Bir Şey?
HIV tedavileri virüsün yaşam kalitesi üzerindeki etkisini önemli ölçüde azaltabilir.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Son 40 yıl, HIV tedavilerinde ve insanların durumu anlamada dramatik iyileşmeler gördü. HIV'li birçok insanın virüsü olmayan insanlardan çok farklı olmayan yaşamları vardır.

 

En güncel tedavileri alan kişiler, tedavi planlarını takip ettikleri sürece genellikle tam sosyal ve mesleki yaşamdan yararlanabilirler. Ayrıca, erken tanı ve etkili bir tedavi gören insanlar, neredeyse virüsü olmayan insanlar kadar yaşamayı bekleyebilirler.

 

İlaç almanın yanı sıra, HIV pozitif bir kişinin düzenli tıbbi kontrollere katılması gerekir. Sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmek ve diğer tıbbi konular için hemen tedavi aramak, rahatsızlığı olan bir kişinin sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir.

 

Örneğin hamilelik sırasında bazı ek hususlar vardır.

 

Bu makalede, HIV virüsü ile yaşayan insanların karşılaştığı bazı zorlukların yanı sıra destek sağlayan bazı ipuçları ve kaynaklar açıklanmaktadır.


İlaç Almak

 

Antiretroviral tedavi, HIV'li bir kişinin sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir.

Bir tedavi planını takip etmek ve tıbbi randevulara katılmak, HIV ile yaşamanın temel yönleridir.

 

Antiretroviral ilaçların geliştirilmesi, birçok insanın HIV ile yaşamasına ve minimum olumsuz sağlık etkileri yaşamasına izin verdi.

 

Etkili tedavi, vücuttaki virüsün seviyesini - vücudun viral yükünü azaltabilir. Viral yük, testlerin tespit edemeyeceği kadar düşük olduğunda, kişi ilaçlarını almaya devam ettikleri sürece artık HIV'i geçemez.

 

Sağlık ve İnsan Hizmetleri Departmanı kişilerin sağlığı ve virüsün bulaşmasını önlemek açısından HIV olan herkesin antiretroviral tedavi almasını öneriyor.

 

HIV'i yönetmek için, bir kişinin ilaçlarını her gün, tıpkı doktorlarının talimatına göre alması gerekir. Ayrıca düzenli randevulara katılmaları ve semptomları takip etmeleri gerekir.

 

Enfeksiyonların Önlenmesi

 

HIV'li bir kişi tedavi görmezse, bağışıklık sistemi zayıflayabilir ve bu, fırsatçı enfeksiyonlar geliştirme riskini artırır.

 

Başka bir deyişle, kontrolsüz HIV'e sahip olmak, diğer enfeksiyonların gelişmesini kolaylaştırabilir ve vücudun onlarla savaşmasını zorlaştırabilir. Antiretroviral ilaçlar ve aşılar bunun olmasını önlemeye yardımcı olabilir.

 

Bununla birlikte, HIV'li kişilerin sağlıklarını yakından izlemesi ve erken enfeksiyon belirtilerini tanıyabilmesi hala önemlidir. Bir sağlık uzmanı, riskleri ve nelere dikkat etmeniz gerektiğini açıklamanın yanı sıra soruları yanıtlamaya yardımcı olabilir.

 

HIV'li bir kişi bir enfeksiyona sahip olduğundan şüphelenirse, derhal antibiyotik veya antifungal ilaçlar içerebilecek tedaviye başvurmalıdır.

 

Sağlıklı Bir Yaşam Tarzı

 

Sağlıklı bir diyet ve düzenli egzersiz herkes için önemlidir - bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve genel esenliğe katkıda bulunurlar.

 

Bir kişi yemeli:

 

 • bol meyve, sebze ve kepekli tahıllar
 • balık, kümes hayvanları veya baklagiller gibi yağsız protein kaynakları
 • fındık, zeytinyağı veya avokado gibi sağlıklı yağlar
 • işlenmiş veya şeker veya tuz bakımından zengin yiyecekler varsa

HIV'li insanlar belirli yiyecekleri tüketme veya sindirme yeteneğini etkileyen sorunlar yaşayabilir. Bu sorunlar ilaçların yan etkileri veya enfeksiyon belirtileri veya diğer komplikasyonlar olabilir.

 

İnsanların HIV ilaçlarını yiyecekle birlikte almaları gerekebilir. Bir sağlık uzmanı, her ilacı nasıl alacağınız hakkında ayrıntılı tavsiyeler verebilir.

 

Bu arada, bir diyetisyen veya başka bir sağlık uzmanı, besin eksikliklerini ve istenmeyen kilo kaybını veya kazancını önlemek için bir plan geliştirmeye yardımcı olabilir.

 

Düzenli egzersiz yapmak HIV'li insanlar için önemlidir. Egzersiz, bağışıklık fonksiyonunu artırabilir, iştahı artırabilir, zihinsel sağlığı iyileştirebilir ve kabızlığı önleyebilir.

 

HIV'li insanlar genellikle virüsü olmayanlarla aynı egzersiz türlerinden yararlanabilirler. Bununla birlikte, yeni bir aktivite denemeden önce bir sağlık uzmanına danışmak iyi bir fikirdir.

 

Ağız yaraları HIV'in yaygın bir belirtisidir, yemek yemeyi veya yutmayı zorlaştırabilir. 

 

Sağlıklı ve dengeli beslenme biçi oluşturmak için veya kilo vermek için türlü yollar, zayıflama kürleri deniyor fakat sonuç alamıyorsanız eğer online diyetsiyenlerden size özel hazırlanan online diyet listesi almak isteyebilirsiniz (Hadi Zayıfla!).


Besin Güvenliği - HIV Hastası Nasıl Beslenmeli?

 

Bazen toplu olarak “ gıda zehirlenmesi ” olarak adlandırılan gıda kaynaklı hastalıkların semptomları, kontrolsüz HIV'li kişilerde daha şiddetli olabilir ve iyileşme daha uzun sürebilir. Bir kişinin hastanede zaman geçirmesi gerekebilir ve bazı durumlarda gıda kaynaklı bir hastalık hayatı tehdit eder.

 

Aşağıdaki ipuçları komplikasyonları önlemeye yardımcı olabilir:

 

 • Yemek hazırlarken, saklarken ve yerken iyi yemek hijyeni uygulayın.
 • Çiğ veya az pişmiş et, deniz ürünleri ve yumurtalardan kaçının.
 • Pastörize edilmemiş süt ürünlerinden kaçının.
 • Asla işlenmemiş su, örneğin göl veya nehirlerden içmeyin.
 • Seyahat ederken şişelenmiş su için, buzdan kaçının, soyulmamış meyvelerden ve çiğ sebzelerden kaçının.

 

Ateş bir enfeksiyon olduğunun göstergesidir, ateşlenen ve HIV taşıyan herkes tıbbi yardım almalıdır. 

 

Tütün, Alkol ve Eğlence Amaçlı İlaçlar

 

Genel sağlık durumunun iyi olması, çeşitli komplikasyonların önlenmesine yardımcı olabileceğinden HIV'li insanlar için önemlidir.

 

Aşağıdaki yaşam tarzı seçimleri bağışıklık sistemini güçlü tutmaya yardımcı olabilir:

 

 • sigarayı bırakmak ve ikinci el dumandan kaçınmak
 • alkol almamak
 • uyuşturucu kullanmamak

 

Sigara içmek, akciğer kanseri, diğer bazı kanserler ve diğer akciğer problemleri riskini arttırıyor ve bu riskin HIV'li insanlar arasında daha yüksek olduğunu gösteriyor.

 

Alkolün bazı HIV ilaçlarının etkinliğini azaltabildiğine ve daha hızlı viral ilerlemeyi teşvik edebileceğine dair kanıtlar da vardır.

 

Araştırmacılara göre, rekreasyonel ilaç kullanımı benzer etkilere sahip olabilir. Çünkü bu ilaçlar reçeteli ilaçların etkilerine müdahale edebilir. Eğlence amaçlı uyuşturucu kullanmak, bir kişinin tedavi planlarını takip etme olasılığını da azaltabilir.

 

Sigarayı bırakmak için bir sağlık uzmanıyla görüşün veya dilerseniz, telefonunuzdan 171'i tuşlayarak ALO 171 Sigara Bırakma Danışma Hattı'nı arayabilirsiniz. Bir sağlık hizmeti sağlayıcısı, alkol ve diğer ilaçlardan kaçınma konusunda da tavsiye ve bilgi verebilir.

 

Sigarayı bırakmanın yolları nelerdir? Öğrenmek için blog yazımızı inceleyebilirsiniz (sigara).


HIV Hakkında Başkalarıyla Konuşmak 

 

Destek almak HIV ile yaşamanın zorluklarını yönetmeyi kolaylaştırabilir.

 

Şunlara güvenmenize yardımcı olabilir:

 

 • güvenilir bir arkadaş, ortak veya aile üyesi
 • Bir danışma memuru
 • HIV'li insanlar için bir destek grubu

Diğer insanlara teşhis hakkında bilgi vermek göz korkutucu gelebilir. Bir sağlık uzmanı veya destek grubu, kişinin güvenilir bir arkadaşını veya aile üyesini seçmesine ve kişinin konuşmaya hazırlanmasına yardımcı olabilir.

 

HIV tanısı hakkında arkadaşlarınıza, işverenlerinize veya meslektaşlarınıza söylemek gerekli değildir. Bununla birlikte, örneğin bir kişinin işten zaman ayırması gerekiyorsa, bu bilgilerin paylaşılmasının pratik avantajları olabilir.

 

HIV durumunu açıklama hakkında daha fazla bilgi için Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) bazı yararlı rehberlik sunmaktadır.

 

Cinsel İlişkiler

 

HIV'li bir kişinin aktif bir cinsel yaşamı olabilir. Bununla birlikte, bazı önlemler almak hala önemlidir.

 

HIV.gov tanıyı cinsel partnerlerle paylaşmanızı önerir. Bir partnere HIV teşhisi hakkında bilgi vermek her iki insanın da sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir.

 

Viral yükleri saptanamazsa HIV taşıyan bir kişi virüsü geçemez ve ilaçlarını almaya devam eder. Tespit edilemez anlamına gelmez.

 

Başka bir deyişle: Viral bir yük tespit edilemediğinde, kişinin hala HIV'si vardır, ancak vücutlarındaki seviyeleri o kadar düşüktür ki virüsü başka bir kişiye bulaştıramazlar. Bir kişi tedavi planını takip ettiğinde, viral yükünü bu noktaya düşürme şansı yüksektir.

 

Burada, tespit edilemeyen bir viral yükün anlamı hakkında daha fazla bilgi edinin.

 

HIV'si olmayan ancak bu durumla cinsel partnerleri olan insanlar için, bir sağlık uzmanına maruziyet öncesi profilaksi (PrEP) hakkında soru sormak iyi bir fikir olabilir. Bu tür bir ilaç HIV bulaşma riskini önemli ölçüde azaltabilir.

 

CDC bir kişinin başka varsa o notu cinsel yolla bulaşan enfeksiyon (CYBE), bu sözleşme HIV riskini arttırır. Bunun bir nedeni, CYBE'nin ciltte kırık veya yaralara neden olması, HIV'in vücuda girmesini kolaylaştırmasıdır.

 

Bazı devletler HIV'li kişilerin durumlarını cinsel partnerlerle ve iğneleri paylaşabilecekleri herhangi biriyle paylaşmalarını şart koşar. İnsanların yaşadıkları veya ziyaret ettikleri eyaletlerdeki yasaları kontrol etmeleri önemlidir.

 

HIV Hukuku ve Politikası Merkezi HIV ile yaşayan kişilerin yasal hak ve sorumlulukları konusunda daha fazla bilgi sağlar.

 

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve korunma yolları hakkında daha fazla bilgi almakiçin blog yazımızı inceleyebilirsiniz (cybh)


Ayrımcılığa Karşı Yasal Koruma

 

HIV'li bazı insanlar, tedavideki ilerlemelere, riskteki azalmaya ve artan farkındalığa rağmen damgalanma ve ayrımcılıkla karşı karşıyadır. Önyargılar genellikle mitlerden, korkulardan, HIV konusunda eğitim eksikliğinden, kurumsal tutum ve yasalardan kaynaklanır.

 

HIV'li kişiler, diğer insanlarla aynı tıbbi tedavi ve hizmet haklarına sahiptir.

 

CDC, HIV ile ilgili damgalanma veya ayrımcılık yaşayan insanlar için bir dizi destek hizmetini listeler.

 

Engelliler Yasası, HIV'li insanları ayrımcılığa karşı korumaya hizmet eder. Bu tür bir ayrımcılık yaşayan herkes burada Adalet Bakanlığı'na şikayette bulunabilir.

 

Stresi Yönetmek ve Ruh Sağlığını Desteklemek 

 

HIV ile yaşamak stres, kaygı ve depresyon riskini artırabilir. Ayrıca, bazı fırsatçı enfeksiyonlar sinir sistemini etkileyerek davranış ve düşünmede değişikliklere neden olabilir.

 

Zihinsel veya duygusal sağlıkları hakkında endişeleri olan herkes bir sağlık uzmanına bildirmelidir. Mevcut bazı tedaviler bir kişinin yaşam kalitesini artırabilir ve diğer baskılarla baş etmelerine yardımcı olabilir.

 

Stres ve duygudurum bozukluklarını yönetmenin bazı tıbbi olmayan yolları şunlardır:

 

 • gevşeme aktiviteleri, farkındalık ve meditasyon
 • akupunktur, masaj ve aromaterapi gibi alternatif tedaviler
 • sanat veya müzik terapileri
 • derin nefes alma teknikleri
 • yoga dahil egzersiz
 • yeterince uyumak
 • sağlıklı yemek

 

2013 yılında yapılan bir araştırmanın yazarı, HIV hastalarının % 70'inin uyku problemleri yaşadığını bildirmektedir. Sebepler belirsizdir, ancak kaygı muhtemelen bir rol oynamaktadır.

 

Uyku eksikliği, bağışıklık sisteminin etkinliğini azaltabilir diğer zihinsel ve fiziksel sağlık sonuçlarına yol açabilir. HIV sorunu olan herkes uyku sorunları olan kişilere danışmanlık veya ilaç önerebilecek sağlık uzmanlarını bilgilendirmelidir.

 

HIV hakkında daha fazla bilgi edinmek, bir kişinin durumunun kontrolünü daha iyi hissetmesine yardımcı olabilir.

 

Hamilelik

 

HIV'li bir kadın hamile kalabilir ve sağlıklı bir bebek verebilir. Bununla birlikte, virüsü bebeğe geçirmekten kaçınmak için önlem almak önemlidir.

 

Bu önlemler şunları içerir:

 

 • doktor veya ebe ile sürekli iletişim halinde olmak
 • HIV tedavilerini tam olarak reçete edildiği gibi almak
 • çoğu durumda sezaryen ile doğum
 • yenidoğana HIV ile mücadele eden özel ilaç veren doktor
 • emzirmekten kaçınma

Gelen % 99 doktor ve anne yukarıdaki yönergelere izleyin vakaların, bebek Kadın Hastalıkları ve Jinekologlar Amerikan Koleji göre, HIV bulunmamaktadır.

 

Yaşlılık

 

Geçmişte, HIV tedavisi zayıftı. Bununla birlikte, tedavideki ilerlemeler nedeniyle, ABD'de HIV ile yaşayan insanların yaklaşık % 50'si 50 yaş ve üzerindedir.

 

Yaşlandıkça, HIV'li birçok insan akciğer hastalığı, belirli kanserler veya kardiyovasküler hastalık gibi kronik sağlık koşulları yaşar. Bu koşullar virüsle ilgili olmayabilir, ancak HIV'e sahip olmak kişinin duyarlılığını artırabilir.

 

Ayrıca, HIV'li bazı insanlar odaklanma, hareket etme, şeyleri hatırlama ve dili kullanma yeteneğini etkileyebilecek ilişkili nörobilişsel bozukluklar geliştirir.

 

HIV'in uzun vadeli etkisi ve tedavisi ile ilgili araştırmalar devam etmektedir. Bilim adamları virüs hakkında daha fazla şey keşfettikçe, durumun iyileşmeye devam edeceği umudu var.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Bir kişi HIV tanısı aldığında bunalmış hissedebilir. Kronik bir hastalığa sahip olmak bir kişinin hayatını bir ölçüde değiştirir, ancak HIV tedavileri virüsün yaşam kalitesi üzerindeki etkisini önemli ölçüde azaltabilir.

 

Artık HIV'li birçok insanın virüsü olmayan insanlardan çok farklı olmayan yaşamları var.

 

Her bireyin deneyimi farklı olsa da, aşağıdakiler genellikle HIV ile yaşamı iyileştirmeye yardımcı olabilir:

 

 • mümkün olan en iyi tedavi planını oluşturmak için bir sağlık uzmanı ile birlikte çalışmak
 • sağlıklı yaşam tarzı seçimleri yaparak zihinsel ve fiziksel iyilikle ilgilenmek
 • enfeksiyonlar ve stres gibi konularda erken tedavi istemek
 • mevcut sosyal, yasal ve tıbbi kaynaklar hakkında bilgi edinme


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler