Hindistan Cevizi Yağının Faydaları ve Besin Değerleri

Hindistan Cevizi Yağının Faydaları ve Besin Değerleri
Organik Kinoa 450 Gr

Hindistan cevizi yağı, "süper gıda" olarak sınıflandırılabilecek az sayıdaki gıdadan biridir.

 

Benzersiz yağ asitleri kombinasyonunun sağlığınız üzerinde olumlu etkileri olabilir.

 

Bu yağ kaybı, daha iyi beyin fonksiyonu ve diğer çeşitli etkileyici yararları içerir.

 

İşte Hindistan Cevizi Yağının Kanıtlanan En Önemli 10 Faydası;

 

1. Hindistan Cevizi Yağı, Güçlü Tıbbi Özelliklere Sahip Yağ Asitleri İçerir

 

Hindistan cevizi yağı, diyetinizdeki diğer yağlardan farklı etkiye sahip sağlıklı doymuş yağlarda yüksektir.

 

Bu yağlar yağ yakımını artırabilir. Vücudunuza ve beyninize hızlı enerji sağlayabilir. Ayrıca kanınızdaki iyi HDL kolesterolünü yükseltir. Bu da kalp hastalığı riskini azaltır.

 

Diyetteki yağların çoğuna uzun zincirli trigliseritler denir. Ancak hindistan cevizi yağındaki yağlara orta zincirli trigliseritler (MCT'ler) denir. Bunun anlamı, yağ asitlerinin diğer yağlardan daha kısa olmasıdır (1).

 

Bu tür yağları yediğinizde doğrudan karaciğere giderler, hızlı bir enerji kaynağı olarak kullanılırlar veya ketonlara dönüşürler.

 

Ketonların beyin için güçlü yararları olabilir, epilepsi, alzheimer ve diğer koşullar için tedavi olarak incelenmektedir.

 

Özet: Hindistan cevizi yağı, orta zincir trigliseritler denilen ve diğer yağların çoğundan farklı şekilde metabolize edilen yağlarda yüksektir. Bu özel yağlar, hindistan cevizi yağının sağlığa faydalarının çoğundan sorumludur.

 

2. Hindistan Cevizi Yağı Tüketen Milletler Daha Sağlıklı

 

Hindistan cevizi, Batı dünyasında, özellikle sağlık bilincine sahip kişilerce tüketilen egzotik bir besindir.

 

Bununla birlikte, dünyanın bazı bölgelerinde, hindistan cevizi (hindistancevizi yağı ile doludur) insanların birçok nesiller boyunca tutundukları bir diyet maddesidir.

 

Böyle bir popülasyonun en iyi örneği Güney Pasifik'te yaşayan Tokelaanlar'dır.

 

Kalorilerinin %60'ından fazlasını hindistan cevizinden alırlardı. Çalışıldığında, çok düşük kalp hastalığı oranlarıyla mükemmel sağlıkta oldukları tespit edildi (2).

 

Çok fazla hindistan cevizi yiyip mükemmel bir sağlığa sahip olan nüfusun bir başka örneği de Kitavanlar’dır (3).

 

Özet: Dünyanın dört bir yanındaki milletler, büyük miktarlarda hindistan cevizi yiyen birçok nesiller gelişti.

 

3. Hindistan Cevizi Yağı Tüketmek Yağ Yakmayı Artırabilir

 

Obezite, dünyanın en büyük sağlık sorunlarından biridir.

 

Bazı insanlar şişmanlığın sadece kalori meselesi olduğunu düşünürken, diğerleri (kendim dahil) bu kalorilerin kaynaklarının da önemli olduğuna inanıyor.

 

Farklı besinlerin vücudumuzu ve hormonlarımızı farklı şekillerde etkilediği bir gerçektir. Bu bakımdan, her kalorinin vücudumuza olan etkisi aynı değildir.

 

Hindistan cevizi yağındaki orta zincirli trigliseritler (MCT'ler), daha uzun zincirli yağlardaki aynı kalori miktarına kıyasla, yaktığınız kaloriyi artırabilir (4).

 

Bir çalışma, günde 15-30 gram MCT'nin 24 saatlik enerji harcamasını %5 arttırdığını ve günde yaklaşık 120 kalori aldığını buldu (5).

 

Özet: Hindistan cevizi yağı içerisindeki orta zincirli trigliseritlerin 24 saat boyunca yakılan kalorileri %5'e kadar arttırdığı göstermiştir.

 

4. Hindistan Cevizi Yağı Zararlı Tüm Mikroorganizmaları Öldürebilir

 

12 karbonlu laurik asit, Hindistan cevizi yağı içindeki yağ asitlerinin yaklaşık %50'sini oluşturur.

 

Laurik asit sindirildiğinde, ayrıca monolaurin adı verilen bir madde oluşturur.

 

Hem laurik asit hem de monolaurin bakteri, virüs ve mantar gibi zararlı patojenleri öldürebilir (6).

 

Örneğin, bu maddelerin Staphylococcus aureus bakterilerini (çok tehlikeli bir patojen) ve insanlarda yaygın bir maya enfeksiyonları kaynağı olan Candida albicans mayasının öldürülmesine yardımcı olduğu gösterilmiştir (7, 8).

 

Özet: Hindistan cevizi yağındaki yağ asitleri bakteri, virüs ve mantar gibi zararlı patojenleri öldürebilir. Bu potansiyel olarak enfeksiyonları önlemeye yardımcı olabilir.

 

5. Hindistan Cevizi Yağı Açlığınızı Azaltabilir, Daha Az Yemenize Yardımcı Olabilir

 

Hindistan cevizi yağındaki yağ asitlerinin ilginç bir özelliği açlığınızı azaltabilmeleridir.

 

Bu, ketonların iştah azaltıcı bir etkiye sahip olabilmesinden ve yağların metabolize edilmesi ile ilgili de olabilir(9).

 

Bir çalışmada, 6 sağlıklı erkeğe farklı miktarlarda orta ve uzun zincirli trigliserit verildi.

 

En fazla MCT yiyen erkekler günde ortalama 256 daha az kalori yediler (10).

 

14 sağlıklı erkeğin bir başka çalışması, kahvaltıda en fazla MCT ye sahip olanların öğle yemeğinde daha az kalori yediklerini keşfetmişlerdir (11).

 

Bu çalışmalar küçüktü ve sadece kısa bir süre için yapıldı. Bu etki uzun vadede devam ederse, birkaç yıl boyunca vücut ağırlığının azalmasına yol açabilir.

 

Özet: Hindistan cevizi yağındaki yağ asitleri iştahı önemli ölçüde azaltabilir. Bu da uzun vadede vücut ağırlığının azalmasına neden olabilir.

 

6. Hindistan Cevizindeki Yağ Asitleri Nöbetleri Azaltabilir

 

Bir sözde ketojenik (çok düşük karbonhidrat, yüksek yağlı) diyeti şimdilerde çeşitli rahatsızlıkları tedavi etmek için çalışmalar yapılmaktadır.

 

Bu diyetin en iyi bilinen tedavi uygulaması çocuklarda ilaca dirençli epilepsinin tedavisidir (12).

 

Bu diyet çok az miktarda karbonhidrat ve çok miktarda yağ yemeyi içerir. Bu da kanda büyük miktarda keton yoğunlaşmasına yol açar.

 

Bazı nedenlerden dolayı, diyet, epileptik çocuklarda, birden fazla farklı ilaç türünde başarılı olamamış olanlar da bile nöbet oranını önemli ölçüde azaltır.

 

Hindistan cevizi yağındaki yağ asitleri karaciğere gönderildiğinden ve ketonlara dönüştüğü için, epileptik hastalarda, diyetlerde biraz daha fazla karbonhidrat sağlarken ketozu tetiklemek için kullanılırlar (13, 14).

 

Özet: Hindistan cevizi yağı içerisindeki MCT'ler, epileptik çocuklarda nöbetleri azaltmaya yardımcı olabilecek keton cisimlerinin kandaki yoğunluğunu artırabilir.

 

7. Hindistan Cevizi Yağı İyi HDL Kolesterolü Artırabilir

 

Hindistan cevizi yağı vücudunuzdaki iyi HDL kolesterolünü artıran doğal doymuş yağlar içerir. Ayrıca kötü LDL kolesterolün daha az zararlı bir forma dönüşmesine yardımcı olabilirler.

 

HDL'yi artırarak, birçok uzman hindistan cevizi yağının diğer birçok yağa kıyasla kalp sağlığı için iyi olabileceğine inanıyor.

 

40 kadından birinde yapılan bir çalışmada, hindistan cevizi yağı, soya yağına kıyasla HDL'yi arttırırken total ve LDL kolesterolü düşürmüştür (15).

 

116 hastada yapılan bir başka çalışma, hindistancevizi yağı içeren bir diyet programının iyi HDL kolesterol seviyelerini yükselttiğini göstermiştir (16).

 

Özet: Yapılan araştırmalar hindistan cevizi yağının, artmış metabolik sağlığa ve düşük kalp hastalığı riskine bağlı olan HDL kolesterolün kan seviyelerini yükseltebileceğini göstermiştir.

 

8. Hindistan Cevizi Yağı Cildinizi, Saçınızı ve Diş Sağlığınızı Koruyabilir

 

Hindistan cevizi yağının, yemekle ilgisi olmayan birçok kullanımı vardır.

 

Birçok insan kozmetik amaçlı kullanıyor. Cilt ve saçlarının sağlığını ve görünümünü iyileştiriyor.

 

Kuru cilde sahip kişilerle yapılan çalışmalar, hindistan cevizi yağının cildin nem içeriğini iyileştirebileceğini göstermektedir. Aynı zamanda egzama semptomlarını azaltabilir (17, 18).

 

Hindistan cevizi yağı saçın zarar görmesine karşı da koruyucu olabilir. Bir çalışma güneşin ultraviyole ışınlarının yaklaşık %20'sini bloke eden zayıf bir güneş koruyucu olarak etkinliğini göstermektedir (19, 20)

 

Diğer bir uygulama ise ağızdaki zararlı bakterilerin bir kısmını öldürebilen, diş sağlığını iyileştiren ve ağız kokusunu azaltabilen, yağ çekme denilen bir işlemde gargara gibi kullanılmasıdır ( 21 , 22 , 23 ).

 

Özet: Hindistan cevizi yağı bölgesel olarak da uygulanabilir, bunun bir cilt nemlendirici olarak etkili olduğunu gösteren ve saçların zarar görmesine karşı koruduğunu gösteren çalışmalar vardır.

 

9. Hindistan Cevizi Yağındaki Yağ Asitleri Alzheimer Hastalarında Beyin İşlevini Artırabilir

 

Alzheimer hastalığı dünya çapında en sık bunama nedenidir ve temel olarak yaşlı bireylerde görülür.

 

Alzheimer hastalarında, beynin bazı bölgelerinde enerji için glikoz kullanma becerisinin azaldığı görülüyor.

 

Araştırmacılar, ketonların bu hatalı işlev gören beyin hücreleri için alternatif bir enerji kaynağı sağlayabildiğini ve alzheimerin belirtilerini azalttığını iddia etmişlerdir ( 24 ).

 

2006'daki bir çalışmada, orta dereceli trigliseritlerin tüketimi, alzheimerin daha hafif formları olan hastalarda beyin fonksiyonunda iyileşmeye neden olmuştur (25).

 

Ancak, araştırmanın hala erken olduğunu ve hindistan cevizi yağının alzheimer hastalığına yardımcı olduğunu gösteren hiçbir kanıt olmadığını unutmayın.

 

Özet: Ön çalışmalar, orta zincirli trigliseritlerin, alzheimer hastalarının beyin hücrelerine enerji sağlayan ve belirtileri hafifleten, kandaki keton seviyelerini arttırabileceğini göstermektedir.

 

10. Hindistan Cevizi Yağı Kilo Vermenize Yardımcı Olabilir, Özellikle Zararlı Karın Yağlarını

 

Hindistan cevizi yağının iştahı azaltabileceği ve yağ yakımını artırabileceği göz önüne alındığında, kilo vermenize de yardımcı olabileceği anlamına gelir .

 

Hindistan cevizi yağı özellikle karın boşluğuna ve organların etrafına yerleştirilen göbek yağını azaltmada etkili gibi görünmektedir (4).

 

Bu, hepsinin arasında en tehlikeli yağdır ve birçok kronik batı hastalığı ile yüksek oranda ilişkilidir.

 

Bel çevresi kolayca ölçülür ve karın boşluğundaki yağ miktarı için harika bir belirteçtir.

 

Abdominal obezitesi olan 40 kadının bir çalışmasında, günde 30 mL (2 yemek kaşığı) hindistan cevizi yağı ile takviye etmek, BMI ve bel çevresinin 12 haftalık bir süre boyunca önemli ölçüde azalmasına neden olmuştur (15).

 

20 obez erkekte yapılan bir başka çalışmada, günde 4 hafta 30 mL (2 yemek kaşığı) hindistan cevizi yağı (1 çorba kaşığı) hindistan cevizi yağından sonra 2,86 cm bel çevresinde bir azalma olduğu kaydedilmiştir(26).

 

Hindistan cevizi yağı kalorisi hala yüksek olduğundan, diyetinize bir ton eklememelisiniz. Ancak, diğer yemeklik yağlarınızın bazılarının hindistan cevizi yağı ile değiştirilmesi küçük bir kilo kaybı avantajına sahip olabilir.

 

11. Başka Bir Şey Var mı?

 

Hindistan cevizi yağı almak istiyorsanız, Amazon'da gezinebileceğiniz binlerce müşteri yorumu ile mükemmel bir seçim var.

 

Ayrıca çoğu sağlık gıda mağazasında da mevcuttur.

 

Makalede belirtilen etkileyici sağlık yararlarını elde etmek için, rafine malzeme yerine organik, saf Hindistan cevizi yağı seçtiğinizden emin olun.

 

Bu gerçekten buzdağının görünen kısmı. İnsanlar her tür şey için harika sonuçlar veren Hindistan cevizi yağı kullanıyorlar.


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Hindistan Cevizi Yağının Faydaları ve 29 Akıllı Pratik Kullanma Yolu

Hindistan cevizi yağı faydaları ile nasıl kullanılacağı, cilde ve yüzde nasıl kullanılacağı, saça faydaları, zayıflama için nasıl kullanılacağını sizin için yazdık.

Devamı →

Hindistan Cevizi Yağı Neden En Sağlıklı Yağdır?

Hindistan cevizi yağı geçmişte şeytanlaştırıldı, doymuş yağ oranının yüksek olması nedeniyle. Ancak yeni bilimsel çalışmalar aslında çok yararı olduğunu gösteriyor.

Devamı →

Hindistan Cevizinin Faydaları ve Besin Değerleri

Hindistan cevizi, hindistan cevizi ağacının (Cocos nucifera) meyvesidir.Su, süt, yağ ve lezzetli eti için kullanılır.Hindistan cevizi tropik bölgelerde 4.500 yıldan fazla bir süredir yetişir. Ancak son zamanlarda lezzetleri, mutfak kullan...

Devamı →

Cevizin Sağlığınız İçin Kanıtlanmış 13 Faydası

Cevizin faydaları için ceviz üzerine yapılan 32 bilimsel çalışma ışığında cevizin 13 faydasını sizin için bir araya getirdik.

Devamı →

Zeytinyağının Kanıtlanmış 11 Faydası

Zeytinyağının faydalarını saymakla bitiremeyiz. Ancak biz sizin için bilimsel araştırmalar ile kanıtlanmış 11 faydasını listeledik.

Devamı →

Tereyağının Faydaları 101: Besin Değerleri ve Sağlık Etkileri

Tereyağ yıllarca zararlı diye nitelendirildi ancak yapılan bilimsel araştırmalar kalp için bile yararlı olduğunu gösteriyor. İşte tereyağının faydaları ve hakkında her şey.

Devamı →

Somon Yağının Faydaları ve Besin Değerleri

Somon Yağının 8 Etkileyici FaydasıSomon yağı son derece zengin bir Omega-3 yağ kaynağı olarak bilinir.Somon yağında bulunan ana Omega-3 yağları eikosapentaenoik asit (EPA) ve docoheksaenoik asittir (DHA) (1).Araştırmalar, EPA ve DHA'n...

Devamı →

Kinoa Nedir Nasıl Pişirilir Kinoa Tohumu Faydaları Nelerdir?

Kinoa zayıflatır mı, Kinoanın yararları nedir, Kinoa tohumu faydaları nelerdir, Kinoanın zararları var mı, Kinoa nedir? Bugün bu sorulara cevap arayacağız.

Devamı →

Kambu Çayının Bilimsel Olarak Kanıtlanmış 8 Faydası

Mayalanmış kambu çayı binlerce yıldır tüketilen bir çay çeşididir.Her akşam içtiğimiz çayın tüm faydalarını içinde bulundurmasının yanında güzel bir probiyotik kaynağıdır.Kambu çayı içeriğinde çok güçlü antioksidanla...

Devamı →

Badem Yağı Sağlık Faydaları ve Kullanım Alanları

Badem yağı pek çok kullanıma ve potansiyel sağlık yararlarına sahiptir. Bu makale, badem yağının sağlığınıza nasıl fayda sağlayabileceğini ve doğal bir güzellik bakımı olarak nasıl kullanılabileceğini açıklar.

Devamı →

Omega 3 Hangi Besinlerde Var Faydaları Nelerdir?

Omega 3 yağı en sağlıklı yağlardan biri olarak kabul edilir. Sizin için faydalarını ve en iyi bitkisel kaynaklarını bir araya getirdik.

Devamı →

Otofaji Nedir: Kanser Tedavisi, Diyet, Oruç, Faydaları ve Hakkında Her Şey

Otofaji ve mekanizması son yıllarda daha iyi anlaşılmaya başlandı, böylece kanseri önlemek için nasıl kullanılabileceği yeni keşfedilmeye başlandı.

Devamı →

Su Orucu Nedir? Faydaları ve Zararları

Su orucu nedir, sağlık yararları ve riskleri nelerdir? 7 günlük, 3 günlük ve 1 günlük su oruçları nasıl tutulur? Su orucu diyeti hakkında bilimsel çalışmalardan örnekler.

Devamı →

Şekersiz Fıstık Ezmesi ve Faydaları

Fıstık ezmesi satın alırken ilave şeker ve yağ içermeyen türleri tercih edin. Fıstık ezmesinin kilo verme üzerine etkileri ve hakkında her şey bu yazıda.

Devamı →

Türk Kahvesinin Faydaları ve Zararları?

Türk kahvesi kültürümüzün önemli bir paçası, aynı zamanda çarpıntı yapıyor veya uyku kaçırıyor gibi etkilerinin varlığını herkes biliyor. Yarları ve yan etkilerini bu yazımızda inceliyoruz.

Devamı →

Zencefil, Zencefil Çayı, Zencefil Tozunun Faydaları ve Zencefil Zayıflatır Mı?

Zencefil en çok kökü için yetiştirilen, hamur işi ve pişirme işlemlerinde kullanılan çok özel inanılmaz faydalı bir bitkidir. Zencefil iltihabı azaltır, sindirimi düzenler ve iştahınızı bastırır. Bu özellikler sayesinde birçok...

Devamı →

Tarçının Faydaları, Tarçınlı Su ve Tarçın Çayının Faydaları Nelerdir?

Tarcın tüketmenin bir çok yolu var, çay olarak, siyah çay ile beraber veya birçok tatlı veya içeceğe eklenerek. Tarçın ayrıca birçok faydaya sahiptir.

Devamı →

Kirazın Faydaları ve Besin Değerleri

Kiraz sadece lezzetli değil, aynı zamanda güçlü etkileri olan vitamin, mineral ve bitki bileşikleri ile doludur. İşte kirazlar hakkında her şey...

Devamı →

Dutun Faydaları ve Hakkında Her Şey

Dutun faydaları nelerdir, vitamin mineral içeriği, içerdiği bitki bileşikleri, hangi hastalıklar için faydalı olduğu ve yan etkileri var mı? Hepsi bu yazıda...

Devamı →

Şeftalinin Faydaları ve Besin Değerleri

Şeftali, lezzetli tatlı, besleyici sulu bir meyvedir. Şeftalinin sağlık faydaları ve farklı tüketme seçenekleri ile yazın en çok tercih edilen meyvelerdendir.

Devamı →

Eriğin Faydaları ve Besin Değerleri

Erik ve kuru erikler sağlık için gerekli vitamin, mineral, bitki bileşikleri ve antioksidanlarla doludur. Bu makale eriğin etkileyici sağlık yararlarını gözden geçirmektedir.

Devamı →

Karpuzun Faydaları ve Besin Değerleri

Bu makale karpuzun bilimsel kanıtlara dayalı olarak, sağlık yararları, besin içeriği, bitkisel bileşikler ve daha fazlası hakkında detaylı bilgi içeren bir incelemesidir.

Devamı →

Tahinin Faydaları ve Besin Değerleri

Tahin çok farklı şekillerde ve besinlerle tüketilsede, sağlık açısından sağladığı yararları öğrenince şaşırabilirsiniz. Bu makale, tahininin 9 sağlık faydasına odaklanmaktadır.

Devamı →

Kavunun Faydaları ve Besin Değerleri

Kavun, düşük kan basıncı, iyileştirilmiş insülin duyarlılığı ve azalmış kas ağrıları dahil olmak üzere çeşitli sağlık yararları ile ilişkilendirilir bu sağlık yararları ve daha fazlası bu makalede...

Devamı →

İncirin Faydaları ve Besin Değerleri

İncir, ister taze ister kurutulmuş olsun, sağlıklı bir seçenektir. İşte besin değerleri ve sağlık yararları ile incir hakkında bilmeniz gereken her şeyi sizin için bu makalede inceledik.

Devamı →

Lahana Suyu Faydaları ve Yan Etkileri

Lahana suyu besinler ile doludur ve içilmesi birçok sağlık yararı ile ilişkilendirilmiştir. Bu makale, sağlık yararları ve sakıncaları da dahil olmak üzere lahana suyu hakkında bilmeniz gereken her şeyi incelemektedir.

Devamı →

Stevia Faydaları Ve Zararları

Stevia, son zamanlarda popüler olan bir tatlandırıcıdır ve özellikle sıfır şeker ifadesi olan tatlı gıdalara eklenir, bunlara gazlı içecekler, dondurmalar, çikolatalar dahildir.

Devamı →

Nar Çekirdeğinin Faydaları

Nar Çekirdeği Nedir Yenilir Mi?Nar, tohumlarla dolu güzel kırmızı bir meyvedir. Nar tohumları nar tanelerinin içinde bulunur.Nar tanelerini yerken ortasında bulunan sert kısım nar tohumudur.  Nar tohumlarının besin içeriğinden yar...

Devamı →

Karabuğday ve Karabuğday Unu Nedir Faydaları Nelerdir?

Karabuğday Besin Değerleriİsmine rağmen, karabuğday bir buğday türü değildir ve bu nedenle glutensizdir.Karabuğday, genellikle psödokaller(tahıl taklitçileri) adı verilen bir yiyecek grubuna aittir.Psödokaller, tahıl gevreği olarak t...

Devamı →

Balın Faydaları ve Besin Değerleri

Balın 10 Şaşırtıcı FaydasıEski zamanlardan beri, bal hem gıda hem de ilaç olarak kullanılmıştır.Faydalı bitki bileşikleri açısından oldukça zengindir ve birçok sağlık yararı sunar. Bal, %100 boş kalorili olan rafine şeker yer...

Devamı →

Balın Şaşırtıcı Faydaları

Bal, son 2500 yıldır dünyanın dört bir yanındaki sayısız kültür tarafından kullanılmaktadır. Balın sağladığı sayısız sağlık yararı, Ayurveda tedavisi gibi geleneksel ilaçların önemli bir unsuru olmasına rağmen, bilim adaml...

Devamı →

C Vitamini Faydaları

C vitamini esansiyeldir, Yani vücut tarafından üretilemeyen bir vitamindir. Bununla birlikte, vücudunuzda birçok rolü vardır.Suda çözünür portakal, çilek, kivi, biber, brokoli, lahana ve ıspanak gibi birçok meyve, sebzede bulunur.C vita...

Devamı →

Kuşburnu Çayının Faydaları ve Besin Değerleri

Kuşburnu Çayının 8 Müthiş FaydasıKuşburnu çayı, kuşburnu bitkisinin meyvelerinden yapılan bir bitki çayıdır.Narin ve çiçeksi bir lezzete sahip olan kuşburnu çayı, içtikten sonra hafif şekerli bir tat verir.Kuşburnu yaprakların...

Devamı →

Susamın Faydaları ve Besin Değerleri

Susam Tohumlarının Sağlığa ve Beslenmeye Dair 15 FaydasıSusam tohumları, Sesamum indicum bitkisinin kabuğunda yetişen minik, yağ bakımından zengin tohumlardır.Soyulmamış tohumlar, yenilebilir dış kabuğuna dokunulmamış halde gelirk...

Devamı →

B12 Faydaları

Kobalamin olarak da bilinen B12 vitamini vücudunuzun ihtiyaç duyduğu, ancak üretemediği önemli bir vitamindir.Hayvansal ürünlerde doğal olarak bulunur, ancak bazı gıdalara eklenir. Oral veya enjeksiyon olarak kullanılabilir.B12 vitamini v...

Devamı →

Susam Yağı Faydaları

Susam Yağının Bilimsel Olarak İspatlanmış 10 FaydasıSusam bitkisinin besinsel nitelikleri, bazılarına yağını “Yağlı Tohumların Kraliçesi” olarak adlandırmak için ilham verdi (1).Pedaliaceae familyasına ait olan, yenilebilir toh...

Devamı →

Papatya Çayının Faydaları ve Besin Değerleri

Papatya Çayının Sağlığınıza 5 FaydasıPapatya çayı çeşitli sağlık yararları sunan popüler bir içecektir.Papatya Asteraceae bitki ailesinin çiçeklerinden gelen bir bitkidir. Yüzlerce yıldır çeşitli sağlık durumları için do...

Devamı →

Balığın Faydaları ve Besin Değerleri

Düzenli Balık Yemenin 11 YararıBalıklar, gezegenimizdeki en sağlıklı yiyecekler arasındadır.                                          &n...

Devamı →

A Vitamini Faydaları

Bilimin Desteğiyle A Vitamini Sağlığının 6 FaydasıA vitamini, insan sağlığı için son derece önemli olan bir grup yağda çözünen bileşik için kullanılan genel bir terimdir.Vücudunuzdaki pek çok işlem için gereklidir. Bunlar sağ...

Devamı →

Kuru Erik Ve Erik Kompostosunun Faydaları ve Besin Değerleri

Kuru erik ve Kuru Erik Hoşafının FaydalarıVücudunuzun su ihtiyacını gidermek, organlarınızı korumak için harika bir yoldur. Aynı zamanda sağlıklı cildin sırlarından biridir.Günde önerilen sekiz bardak su içmek, bunun için iyidir....

Devamı →

Kollajenin Faydaları

Kollajen Takviyesi Almanın En Önemli 6 FaydasıKollajen vücudunuzdaki en bol miktarda bulunan proteindir.Tendonlar, bağlar, cilt ve kaslar dahil olmak üzere birkaç vücut parçasını oluşturan bağ dokularının ana bileşenidir (1).Kollajen ...

Devamı →

Teff Tohumunun Faydaları ve Diyetinize Eklemeniz İçin 8 Neden

Teff, boyutu minnacık. Fakat işlevi o kadar da minnacık olmayan bir tahıldır.Etiyopya'da yetişen ve injera (ekşi mayalı bazlama) ekmeği yapmak için kullanılan Teff, uzun bir yararlar listesine sahip küçük bir tahıldır.Toronto'da yaşa...

Devamı →

Kuru Yemişlerin 8 Müthiş Sağlık Faydaları ve Besin Değerleri

Kuru Yemişlerin 8 Sağlık FaydasıKuru yemişler çok popüler bir besindir.Lezzetli, kullanışlı. Ketodan vegana kadar her türlü diyette tadını çıkarabilirsiniz.Yağları yüksek olmasına rağmen, bazı etkileyici sağlık ve kilo avantaj...

Devamı →

Limonun Faydaları ve Besin Değerleri

Limonun Besin Değerleri ve Sağlığa FaydalarıLimonlar (Citrus limon), dünyanın en popüler narenciye meyveleri arasındadır.Limon ağaçları üzerinde yetişirler ve ağaçkavunu ile misket limonunun orijinal birer hibrididirler.Limonun tadı...

Devamı →

Ispanağın Faydaları ve Besin Değerleri

Ispanağın Besin Değerleri ve Sağlık FaydalarıIspanak (Spinacia oleracea), Pers kökenli bir yeşil yapraklı sebzedir.Amaranth ailesine aittir. Pancar ve kinoa ile akrabadır. Dahası, besinler ve antioksidanlarla dolu olduğu için çok sağl...

Devamı →

Zerdeçalın Faydaları ve Besin Değerleri

Zerdeçal ve Zerdeçal Sarısının (Kürkümin) Kanıtlanmış 10 FaydasıZerdeçal, var olan en etkili besin takviyesi olabilir.Pek çok yüksek kaliteli çalışma, zerdeçalın vücudunuz ve beyniniz için büyük faydaları olduğunu göstermekt...

Devamı →

Isırgan Otunun Faydaları

Isırgan Otunun Kanıta Dayalı FaydalarıIsırgan otu (Urtica dioica), eski çağlardan beri bitkisel tıpta temel bir malzeme olmuştur.Eski Mısırlılar, artrit tedavisi ve bel ağrısını tedavi etmek için ısırgan otu kullanmış, Roma asker...

Devamı →

Teff'in Faydaları

Bilimsel olarak Eragrostis tef adıyla bilinen Teff, Poaceae veya Gramioneae familyasının küçük taneli tahıllardan oluşan yaygın bir tahıl ürünüdür.Bitkinin Etiyopya'da M.Ö. 4000 ile 1000 yılları arasında ortaya çıktığına ve ço...

Devamı →

Yulafın Faydaları

Yulafın FaydalarıYulafın Besin Değerleri ve Sağlığa FaydalarıYulaf (Avena sativa), temel olarak Kuzey Amerika ve Avrupa'da yetişen tam tahıllı bir gevrektir.Çok iyi bir lif kaynağıdır, özellikle beta glukandır ve vitamin, mineral ve ...

Devamı →

Arı Sütünün Faydaları

Arı sütü, bal arıları tarafından genç ve olgun kraliçe arıları beslemek için üretilen jelatinimsi bir maddedir.Çeşitli fiziksel rahatsızlıkları ve kronik hastalıkları tedavi etmek için sıklıkla diyet takviyesi olarak satılır.U...

Devamı →

Arı Poleni Faydaları ve Besin Değerleri

Çalışmalar arı polenini ve bileşiklerini, iltihaplanmanın azaltılmasının yanı sıra gelişmiş bağışıklık, menopoz semptomları ve yara iyileşmesi gibi sağlık yararları ile ilişkilendirmiştir.

Devamı →

Elmanın Sağlık Faydaları

Elma sizin için inanılmaz derecede sağlıklıdır. Onları yemek diyabet ve kanser de dahil olmak üzere pek çok önemli hastalık riskini azaltmak için kolay bir yoldur.

Devamı →

Lahananın Faydaları Lahana Turşusu Ve Kapuskanın Hızlı Kilo Vermeniz Üzerine Etkisi

Lahana, olağanüstü sağlıklı bir besindir. Olağanüstü bir besin profiline sahiptir. Özellikle C ve K vitaminleri bakımından zengindir.

Devamı →

Yaban Mersini Faydaları Yaban Mersini Kurusu

Azalmış iltihaplanma ve kan şekeri seviyelerinin yanı sıra gelişmiş görme ve kalp sağlığı ile bağlantılıdırlar. Beyin işlevini iyileştirebilir, bakterilerle savaşabilir ve ülseratif kolit belirtilerini azaltabilirler.

Devamı →

Limon Kabuğunun Faydaları ve Kullanım Alanları

Araştırmalar limon kabuğunun birçok sağlık faydası olduğunu göstermektedir, limon kabuğu lif, vitamin, antioksidanlar ile doludur ve anti kanser özelliği vardır.

Devamı →

Ihlamurun Faydaları

Ihlamur çayı içmek rahatlamayı teşvik edebilir, iltihaplanma ile mücadeleye yardımcı olabilir, ağrıları hafifletebilir ve sindirim sisteminizi yatıştırır.

Devamı →

Su İçmenin Faydaları ve Daha Fazla Su İçmenin 12 Basit Yolu

Vücudunuz yaklaşık %70’i sudur ve yeteri kadar içilmesi optimal sağlık için çok önemlidir (1).Su, elektrolit dengesini ve kan basıncını korumak, eklemleri yağlamak, vücut ısısını düzenlemek ve hücre sağlığını geliştirmek d...

Devamı →

Antep Fıstığının Faydaları Nelerdir?

Antep fıstıkları sadece lezzetli ve yemesi eğlenceli değil, aynı zamanda süper sağlıklıdırlar.Pistacia vera ağacının yenilebilir tohumları sağlıklı yağlar içerirler. İyi birer protein, lif ve antioksidan kaynağıdırlar.Dahası,...

Devamı →

Omega 3 Faydaları Bilimsel Araştırmaların Işığında

Omega-3 yağ asitleri inanılmaz derecede önemlidir.Vücudunuz ve beyniniz için çok güçlü sağlık yararları vardır.Aslında, üstünde omega-3 yağ asitleri kadar yoğun çalışılan az miktarda besin vardır.İşte omega-3 yağ asitlerinin...

Devamı →

Avokado Faydaları Bilimin Işığında

Avokado oldukça eşsiz bir meyvedir.Meyvelerin çoğu karbonhidrattan oluşurken, avokado sağlıklı yağlar bakımından zengindir.Çok sayıda çalışma güçlü sağlık yararları olduğunu göstermektedir.İşte bilimsel araştırmalar taraf...

Devamı →

Kahvenin Faydaları Çayın Faydaları Hangisi Daha Sağlıklı

Kahve ve çay, dünyanın en popüler içecekleri arasındadır. Çaylar arasında da tüm çay tüketiminin %78’ini kapsayan siyah çay en çok içilen türdür (1).İkisi de benzer sağlık yararları sağlarken, elbette bazı farklılıklar bulu...

Devamı →

Wasabi Nedir, Faydaları Nelerdir?

Wasabi Nedir?Japon turpu, Japonya'daki dağ nehir vadilerinde akarsular boyunca doğal olarak yetişen önemli bir sebzedir.Aynı zamanda gölgeli ve nemli bölgeler oldukları için Çin, Kore, Yeni Zelanda ve Kuzey Amerika'nın bazı bölgelerinde ...

Devamı →

Gül Çayının Faydaları Nelerdir? Nefis Gül Çayı Tarifi

Güller, binlerce yıldır romantizmin dışında kültürel ve tıbbi amaçlar için kullanılmıştır.Gül ailesinin bazı çeşitleri tatlı iken diğerleri daha acıdır bunun sebebi güllerin 130'dan fazla türü ve binlerce çeşidi olmasıdı...

Devamı →

Yeşil Çayın Faydaları Ve Yeşil Çay Zayıflatırmı?

Yeşil çayın faydaları kilo kaybının ötesine uzandığını unutmayın. Ayrıca çeşitli nedenlerden dolayı da sağlıklıdır.

Devamı →

Çocuklar için Omega 3 Faydaları Nelerdir Potansiyel Yan etkileri

Omega-3'ler özellikle çocukların beyin sağlığı için faydalıdır. Ayrıca uyku kalitesine yardımcı olabilir. DEHB ve astım semptomlarını azaltabilirler.

Devamı →

Kalp Sağlığı için Altın Besinler

Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç, çikolata, yeşil çay, somon ve ton balığı, ceviz gibi besinlerin kalp için altın besinler olduğunu söyledi.

Devamı →

Günlük Besin İhtiyacı Tablosu

Günlük alınması gereken besin değerleri tablosu ile günlük protein, yağ, karbonhidrat, mineral ve vitamin ihtiyaçlarınızı öğrenin.

Devamı →

Anti Kanser Diyeti: Kanserle Savaşan Besinler

Tahminlere göre nüfusumuzun yarısı yaşamı boyunca en az bir kanser türüne yakalanacak. Neyse ki kanser karşıtı bir diyet uygulamak, çoğu kanseri önleyecek, hatta tersine çevirecektir.

Devamı →

K Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur

K vitamini, vücudunuzun kan pıhtılaşma işlemine karışan proteinler üretmesini sağlayarak kanın pıhtılaşması dahil birçok görev üstlenir en iyi k vitamini kaynakları.

Devamı →

Mikrobesinler: Tipleri, İşlevleri, Yararları ve Daha Fazlası

Mikro besinler, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu temel besin gruplarından biridir. Vitamin ve mineralleri içerir.Vitaminler enerji üretimi, bağışıklık fonksiyonu, kanın pıhtılaşması ve diğer fonksiyonlar için gereklidir. Bu arada, minera...

Devamı →

Sentetik vs Doğal Besinler: Fark Ne?

Takviye ve vitamin alımı her gün daha fazla insan tarafından kullanılıyor. Bu besin takviyelerinin doğal besinler arasındaki farkı inceledik.

Devamı →

Kilo Vermek İçin En Faydalı 20 Besin Kaynağı

Ölçülü ve düzenli egzersizlerin yanı sıra, bu besleyici yiyeceklerin tüketilmesi başarıya ve daha sağlıklı bir hayata giden yolda size yardımcı olur.

Devamı →

Simit Kalori Ve Besin Değerleri: Simit Diyette Tüketilir Mi?

Simit ülkemizde kahvaltı demek, her fırında yada köşe başında bir simitçi var artık. Simitin beyaz un ile hazırlanması sağlık açısından bazı riskler içerebilir.

Devamı →

16 Lezzetli ve Besleyici Mor Besin

Yüksek konsantrasyonlu güçlü bitki bileşikleri sayesinde, doğal mor tonlu yiyecekler çok çeşitli sağlık yararları sunar.Mor renk en sık meyvelerle ilişkilendirilse de, sebzeler ve tahıllar da dahil olmak üzere pek çok mor renkli yiye...

Devamı →

Besin Açısından En Faydalı 11 Gıda

Bir günde yiyebileceğiniz miktarda gıda miktarı oldukça sınırlıdır. Tükettiğiniz sınırlı miktarda ki gıdadan aldığınız besinleri en üst düzeye çıkarmak yapabiliceğiniz en mantıklı beslenme tercihidir.

Devamı →

Besin Takviyesi İçeren Mısır Gevrekleri Sağlıklı mı?

Kahvaltılık gevrek, sık sık vitamin veya mineral takviyeli halde bulunan bir kahvaltı yemeğidir.Takviyeli gevreklerin sağlıklı olup olmadığını merak edebilirsiniz. Çünkü birçoğunun ambalajları üzerinde sağlığa dair etkileyici i...

Devamı →

Vegan Beslenme de İhtiyacınız Olan 7 Besin Takviyesi

Vegan diyetleriyle ilgili sık karşılaşılan bir endişe, vücudunuza ihtiyaç duyduğu tüm vitamin ve mineralleri sağlayıp sağlayamadıklarıdır.Birçoğu, tüm gıda ve bitki bazlı bir diyetin tüm günlük besin gereksinimlerini kolayca k...

Devamı →

Viagra Etkili Gıdalar ve Doğal Besin Takviyeleri

Libidonuzu arttırmanın yollarını aramanız görülmedik şey değildir.Her ne kadar Viagra gibi bazı ilaçlar yardımcı olsa da, birçok kişi kolayca bulunabilen, dikkat çekmeyen ve daha az yan etkiye sahip doğal alternatifleri tercih eder....

Devamı →

Östrojen İçeren Besinler 11 Örnek

Östrojen cinsel gelişimi ve üreme gelişimini destekleyen bir hormondur.Her yaştan erkek ve kadında bulunurken, üreme çağındaki kadınlarda genellikle çok daha yüksek seviyelerde bulunur.Östrojen, adet döngüsünün düzenlenmesi ve gö...

Devamı →

Kolayca Bozulmayan 20 Sağlıklı Besin

Uzun süre depolanabilecek en iyi yiyecekler, az miktarda nem içeren veya hiç içermeyen, sıcaklığa duyarlı olmayan yiyeceklerdir.

Devamı →

F Vitamini ile Sağlıklı Bir Vücut ve Aydınlık Bir Cilt İçin Tüketmeniz Gereken Besinler

Bu iki yağ, bağışıklık sistemi fonksiyonu, kan basıncı regülasyonu, kan pıhtılaşması, büyüme ve gelişme dahil olmak üzere düzenli vücut işlemlerinde önemli bir rol oynar.

Devamı →

Kan Şekeri Değerlerini Sağlıklı Düzeylerde Tutma İpuçları

Kan şekerinin ani yükselmelerini önlemek ve olası hastalıklara yakalanma ihtimalini düşürmek için yapmanız gereken 12 basit şeyi sizin için bir araya getirdik.

Devamı →

Diyetisyen Misin?

Kategoriler

Instagram Akışı