Hindistan Cevizi Yağı Köpekler İçin Faydalı Mı?

Hindistan Cevizi Yağı Köpekler İçin Faydalı Mı?
Hindistan cevizi yağı son yıllarda oldukça popüler hale geldi. Çalışmalar, insanlar için birkaç etkileyici sağlık yararına sahip olduğunu göstermektedir. İlginçtir, birçok insan köpeklerine Hindistan cevizi yağı verir veya köpeklerinin tüylerine uygular.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Hindistan cevizi yağı son yıllarda oldukça popüler hale geldi.

 

Çalışmalar, insanlar için birkaç etkileyici sağlık yararına sahip olduğunu göstermektedir.

 

İlginçtir, birçok insan köpeklerine Hindistan cevizi yağı verir veya köpeklerinin tüylerine uygular.

 

Çoğu Hindistan cevizi yağı çalışması insanlar üzerinde yapılmıştır, sonuçlar aynı zamanda köpekler için geçerli olabilir.

 

Bu makalede köpeklerde Hindistan cevizi yağı kullanmanın yararları ve riskleri araştırılmaktadır.

 

Hindistan Cevizi Yağı Köpeğinizin Cilt Sorunlarına Yardımcı Olabilir

 

Cilt koşullarını tedavi etmek için Hindistan cevizi yağı kullanmak, bilinen faydaları olan yaygın bir uygulamadır. Olumlu etkiler muhtemelen antibakteriyel ve antienflamatuar özelliklerinden kaynaklanmaktadır.

 

Bir çalışma, Hindistan cevizi yağının kuru ve kaşıntılı cilt ile karakterize edilen bir durum olan kserozlu kişilerin cildini etkili bir şekilde nemlendirdiğini bulmuştur (1).

 

Bu çalışma köpekler değil insanlar üzerinde gerçekleştirildi. Bununla birlikte, birçok köpek sahibi ve veteriner, Hindistan cevizi yağının topikal olarak uygulandığında köpeklerde kuru cilt ve egzama tedavisine yardımcı olabileceğini iddia etmektedir.

 

Özet: Hindistan cevizi yağı insanlarda cilt koşullarının tedavisine yardımcı olabilir ve bazı insanlar köpeklerin cildi için de yararlı olduğunu iddia eder.

 

Köpeğinizin Tüylerinin Görünümünü İyileştirebilir

 

Hindistan cevizi yağı, köpeğinizin tüylerinin görünümünü iyileştirebilir.

 

Cilde uygulandığında tüyleri daha parlak hale getirebilir ve hasara daha az eğilimli olabilir.

 

Bunun nedeni, Hİndistan cevizi yağındaki ana yağ asidi olan laurik asitin, tüy şaftlarına kolayca nüfuz etmesini sağlayan benzersiz bir kimyasal yapıya sahip olmasıdır (2).

 

Diğer yağ türleri aynı yeteneğe sahip değildir, bu nedenle Hindistan cevizi yağı kullanmak köpeğinizin tüylerini sağlıklı ve güzel tutmaya yardımcı olabilir.

 

Özet: Hindistan cevizi yağındaki laurik asidin saçı diğer yağ asitlerinden daha sağlıklı tuttuğu gösterilmiştir. Köpeğinizin tüylerinin sağlığını ve görünümünü iyileştirmek için kullanılabilir.

 

Zararlı Böceklerle Savaşmaya Yardımcı Olabilir

 

Hindistan cevizi yağının antimikrobiyal etkileri, köpeklerin keneler, pire ve uyuz akarları gibi ektoparazitler tarafından enfekte olmasını önleyebilir.

 

Ayrıca, zaten enfekte olmuş köpeklerde bu zararlıların ortadan kaldırılmasına yardımcı olduğu gösterilmiştir.

 

Bu etkiler, köpeklerin Hindistan cevizi yağı ile yapılan bir şampuanla tedavi edildiği iki çalışma ile doğrulanmıştır ( 3 , 4 ).

 

Bu çalışmalardan birinde, Hindistan cevizi yağının ektoparazit ısırıkları olan köpeklerde yara iyileşmesini kolaylaştırdığı görülmüştür. Bu muhtemelen Hindistan cevizi yağının bakteriyel büyümeyi inhibe etme kabiliyeti ile ilişkilidir ( 4 ).

 

Ayrıca, Hindistan cevizi yağının laboratuar çalışmalarında bakteri, virüs ve mantarları öldürdüğü gösterilmiştir (5 , 6 , 7 ).

 

Özet: Hindistan cevizi yağı haşere enfeksiyonlarını önlemek ve ısırıkları tedavi etmek için faydalı olabilir.

 

Köpeklerde Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı İle İlişkili Riskler

 

Olumsuz etkiler nadir olmakla birlikte, köpeğinizde Hindistan cevizi yağı kullanmadan önce dikkate alınması gereken birkaç şey vardır.

 

Köpeğinizin diyetine veya tımar düzenine yeni bir şey getirirken her zaman alerjik reaksiyon riski vardır. Bir reaksiyon oluşursa, kullanmayı bırakın.

 

Ayrıca, bazı çalışmalar Hindistan cevizi yağının köpeklerde yüksek kolesterole neden olabileceğini göstermiştir. Aşırı durumlarda, bu arterlerde yağ plaklarının gelişmesine neden olabilir (8 , 9 ).

 

Ayrıca, yüksek kalorili içeriğinden dolayı, aşırı miktarda Hindistan cevizi yağı kullanmak kilo alımına yol açabilir.

 

Son olarak, bir çalışma doymuş yağda yüksek bir diyetin köpeklerin koku tespit yeteneklerini azalttığı sonucuna vardı. Bu bulguyu daha iyi anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır, ancak bir köpeğiniz varsa Hindistan cevizi yağını dikkatli kullanmak isteyebilirsiniz (10 ).

 

Özet: Hindistan cevizi yağı, bazı köpeklerde yüksek kolesterol, arterlerin sertleşmesine ve kilo alımına neden olabilir. Köpeğiniz bu koşullardan herhangi birine eğilimliyse, kullanmadan önce bir veterinerle konuşun.

 

Hindistan Cevizi Yağı Köpeklerde Nasıl Kullanılır?

 

Hindistan cevizi yağını köpeklerin az miktarda yemeleri, ciltlerine veya tüylerine uygulanması güvenlidir.

 

Bazı kaynaklara göre, Hindistan cevizi yağı genellikle köpeklere günde bir ila iki kez yemeklerle birlikte verilebilir.

 

Köpeğinize verdiğiniz miktar büyüklüğüne bağlı olacaktır. Köpeğiniz aşırı kiloluysa veya obezite varsa, günde bir kereden fazla Hindistan cevizi yağı vermeyin.

 

Veterinerler yavaşça Hindistan cevizi yağı ile başlamanın önemini vurguluyorlar. Bu, köpeğinizin ona nasıl tepki verdiğini izlemenizi sağlar.

 

Küçük köpeklere günde 1/4 çay kaşığı veya büyük köpeklere günde 1 çorba kaşığı vererek başlayın ve miktarı yavaş yavaş artırın. Köpeğiniz 2 hafta sonra iyi tolere ederse, dozu vücut ağırlığının 4.5 kilogramı başına 1 çay kaşığı artırın.

 

Araştırma eksikliğinden dolayı bu öneriler belirlenmemiştir.

 

Köpeğinizin Hindistan cevizi yağı ile yalnız beslemeyin. Bunun yerine, köpeğinizin normal yiyecekleriyle karıştırın. Bu, diyetini çeşitli ve besleyici yoğun tutacaktır.

 

Hindistan cevizi yağı ile beslenen tüm köpekler kilo alımı, ishal ve intoleransı gösterebilecek diğer semptomlar açısından izlenmelidir.

 

Çalışmalar, köpek yeminde Hindistan cevizi yağı kullanmanın herhangi bir faydası olmadığını ortaya koymuştur. Öte yandan, köpeğinizin cildinde kullanılması belirli cilt koşullarını iyileştirebilir.

 

Hindistan cevizi yağını topikal olarak uyguluyorsanız, ellerinize az miktarda sürün ve ardından ceketini hafifçe silin, parmaklarınızı tüylerden geçirin ve cildinize biraz masaj yapın.

 

Özet: Hindistan cevizi yağı köpeklere verilebilir veya derilerine uygulanabilir. Yavaşça başlayın ve köpeğinize kademeli olarak verdiğiniz miktarı artırın.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Evcil hayvanlar için hindistan cevizi yağı kullanma konusundaki araştırmalar eksiktir. Faydaları esas olarak anekdottur, ayrıca insanlar, kemirgenler ve test tüpü çalışmalarındaki bulgulara dayanır.

 

Araştırma eksikliğine rağmen, köpeğinize küçük dozlarda vermek nispeten güvenlidir.

 

Sonuçta, bu kişisel bir seçim. Köpeğinizde Hindistan cevizi yağı kullanmanın birkaç potansiyel faydası vardır ve denemeye değer olabilir.

 

Riskler düşüktür ancak akılda tutmaya değer. Rejime bir şey ekledikten sonra köpeğinizin sağlığını izlemek önemlidir.

 

Köpeğinize Hindistan cevizi yağı vermekle ilgili başka sorularınız veya endişeleriniz varsa bir veterinerle konuşun.

 

Hindistan cevizi yağını online olarak sitemizden satın alabilirsiniz. Satın almak isterseniz tıklayın ( Satın Al ).


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Diyetisyen Misin?

Kategoriler