Hindistan Cevizi Yağı ve Kolesterol Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Hindistan Cevizi Yağı ve Kolesterol Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Bu yazı, Hindistan cevizi yağının diyetinize eklemek isteyip istemediğinize dair daha net bir fikir edinmenize yardımcı olacaktır.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Hindistan cevizi ne işe yarar? Kişisel bakımından yemeklerde kullanmaya kadar birçok farklı alanda kullanılır. Hindistan cevizi saça faydalarıyla bilinir, örneğin Hindistan cevizi saç maskesi kullanarak etkilerini gözlemleyebilirsiniz. Aynı şekilde Hindistan cevizi cilde faydalarıyla da ünlüdür. Hindistan cevizi yağı faydaları ayrıca kilo kaybı etkilerinin yanı sıra antibakteriyel ve antiinflamatuar etkileri vardır. Hindistan cevizi yağı kolesterolü yükseltir mi? Hindistan cevizi yağı kolesterole iyi gelir mi? Yapılan çalışmalarda LDL(kötü) seviyelerini düşürürken, HDL(iyi) seviyelerini yükselttiği bulunmuştur.


Hindistan cevizi yağı, çeşitli sağlık nedenleriyle son yıllarda manşetlerde yer aldı. Özellikle uzmanlar, kolesterol seviyeleri için iyi olup olmadığı konusunda tartışırlar.

 

Bazı uzmanlar, yüksek düzeyde doymuş yağ içerdiği için Hindistan cevizi yağından kaçınmanız gerektiğini söylüyor (doymuş yağın kolesterolü yükselttiği bilinmektedir).

 

Diğerleri, Hindistan cevizi yağındaki yağın yapısının vücuttaki yağ birikimini azalttığını ve bu nedenle sağlıklı olduğunu söylüyor.

 

Hindistan cevizi yağının yardımcı olup olamayacağına dair birçok çelişkili rapor var:

 

  • sağlıklı kolesterolü korumak
  • düşük "kötü" düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) seviyeleri
  • "iyi" yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL) kolesterol seviyelerini yükseltmeye yardımcı olur

 

Araştırma kesin sonuçlar vermedi, ancak bu yağ hakkında bilinen birçok gerçek var. Bunlar, Hindistan cevizi yağını diyetinize dahil edip etmemeyi seçmenize yardımcı olabilir. Doktorunuza danışmak da iyi bir fikirdir.

 

Hindistan cevizi yağı faydaları hakkında daha fazla bilgi için tıklayın (Hindistan cevizi yağı faydaları).

 

Hindistan Cevizi Yağı Nedir?

 

Hindistan cevizi yağı, Hindistan cevizi hurma ağacının kurutulmuş cevizinden elde edilen tropikal bir yağdır. Besin bileşenleri şunları içerir:

 

  • Çorba kaşığı başına yaklaşık 13.5 gram toplam yağ (11.2 gramı doymuş yağ) içerir.
  • Aynı zamanda, her ikisi de “sağlıklı” yağ olarak kabul edilen yaklaşık 0,8 gram tekli doymamış yağ ve yaklaşık 3,5 gram çoklu doymamış yağ içerir.
  • Kolesterol içermez.
  • E vitamini ve polifenol bakımından zengindir.

Taze Hindistan cevizi yağı yüksek oranda orta zincirli yağ asitleri içerir. Bunlar yağ dokusunda uzun zincirli yağ asitleri kadar kolay depolanmaz.

 

Uzmanlar, sağlıklı bir doymuş yağ asidi türü olan Hindistan cevizi yağının laurik asidinin enerji için depolanmak yerine vücut tarafından hızla yakıldığını söylüyor. Bu yüzden bazı insanlar Hindistan cevizi yağını potansiyel bir kilo verme aracı olarak düşünür.

 

Tüm yağ türleri aynı kaloriye sahiptir. Her yağı diğerlerinden farklı kılan sadece yağ asidi yapısındaki farklılıktır.

 

2015 yılında yapılan bir araştırmada, araştırmacılar, farelerin Hindistan cevizi yağı bakımından yüksek bir diyet uygularken, soya fasulyesi yağından yüksek bir diyet uyguladıkları zamana göre daha az kilo aldıklarını buldular. Hindistan cevizi yağı soya fasulyesi yağının yüzde 15'ine kıyasla yüzde 91 oranında doymuş yağ içermesine rağmen sonuçtu

 

Bu gözlemi doğrulamak için daha fazla insan çalışmasının tamamlanması gerekiyor.

 

"Zayıflamak için uyguladığım hızlı kilo verdiren diyetlerden sonuç alamadım." diyorsanız eğer profesyonel destek almak isteyebilirsiniz. Diyetisyenlerimizin size özel hazırlamış olduğu online diyet listesini satın almak için tıklayın (DiyetAsistan ile Zayıfla!).

 

Hindistan Cevizi Yağı Faydaları

 

Kilo kaybı faydaları için lanse edilmesine ek olarak, Hindistan cevizi yağının başka faydalı özelliklere sahip olduğu da gösterilmiştir.

 

Antibakteriyel ve antiinflamatuar özelliklere sahiptir ve enerji için vücuda kolaylıkla emilebilir.

 

2015 yılında yapılan başka bir çalışma, günlük Hindistan cevizi yağı alımının ve egzersizin bir kombinasyonunun kan basıncını düşürebileceğini ve hatta normal değerlere geri getirebileceğini buldu.

 

Hindistan cevizi yağı ne işe yarar? Öğrenmek için tıklayın (Hindistan cevizi yağı).

 

Kolesterol Faktörü - Hindistan Cevizi Yağı Kolesterolü Yükseltir Mi? Hindistan Cevizi Yağı Kolesterole İyi Gelir Mi?

 

Başka bir çalışmada, tereyağı, Hindistan cevizi yağı ve aspir yağının kolesterol seviyeleri üzerindeki etkilerini karşılaştırdı. Çalışma, Hindistan cevizi yağının "kötü" LDL ve trigliserit seviyelerini düşürmede ve "iyi" HDL seviyelerini yükseltmede etkili olduğunu buldu.

 

Hindistan cevizi yağının kolesterol seviyelerine yardımcı olup olmadığına dair bazı araştırmalara rağmen, karar hala net değil. Hali hazırda Hindistan cevizi yağı, zeytinyağı gibi diğer yağlar gibi kolesterol sağlığı için yaygın olarak önerilen bir yağ değildir.

 

Ulusal Kalp, Akciğer ve Kan Enstitüsü 2013 rehberliğinde Hindistan cevizi yağının zeytinyağı gibi sağlık yararları olduğu bilinen diğer sağlıklı yağlardan daha az kullanılması gerektiğini önermektedir.

 

Diyet yağları ile ilgili yeni çalışmalar ortaya çıkmaya devam ederken, bu hızla değişen bir alandır. Daha yüksek doymuş yağ alımının kardiyovasküler hastalıkla ilişkili olduğunu biliyoruz. Bazı yağlar işlendikleri için daha az güvenlidir.

 

Hindistan cevizi yağının kolesterol seviyeleri üzerindeki etkileri hakkında başka neler keşfedildiğini görmek için haberleri takip etmek iyidir. Bu, Hindistan cevizi yağının diyetinize eklemek isteyip istemediğinize dair daha net bir fikir edinmenize yardımcı olacaktır.

 

"Zayıflamak için uyguladığım diyetlerden sonuç alamadım." diyorsanız eğer diyetisyenlerimizin size özel hazırlamış olduğu online diyet listesini satın almak isteyebilirsiniz (Zayıflamak Tek Tık Uzağında!).


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler