Hindistan Cevizi Yağı Faydaları ve Besin Değerleri

Hindistan Cevizi Yağı Faydaları ve Besin Değerleri
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Hindistan cevizi yağı, "süper gıda" olarak sınıflandırılabilecek az sayıdaki gıdadan biridir.

 

Benzersiz yağ asitleri kombinasyonunun sağlığınız üzerinde olumlu etkileri olabilir.

 

Bu yağ kaybı, daha iyi beyin fonksiyonu ve diğer çeşitli etkileyici yararları içerir.

 

İşte Hindistan Cevizi Yağının Kanıtlanan En Önemli 10 Faydası;

 

1. Hindistan Cevizi Yağı, Güçlü Tıbbi Özelliklere Sahip Yağ Asitleri İçerir

 

Hindistan cevizi yağı, diyetinizdeki diğer yağlardan farklı etkiye sahip sağlıklı doymuş yağlarda yüksektir.

 

Bu yağlar yağ yakımını artırabilir. Vücudunuza ve beyninize hızlı enerji sağlayabilir. Ayrıca kanınızdaki iyi HDL kolesterolünü yükseltir. Bu da kalp hastalığı riskini azaltır.

 

Diyetteki yağların çoğuna uzun zincirli trigliseritler denir. Ancak hindistan cevizi yağındaki yağlara orta zincirli trigliseritler (MCT'ler) denir. Bunun anlamı, yağ asitlerinin diğer yağlardan daha kısa olmasıdır (1).

 

Bu tür yağları yediğinizde doğrudan karaciğere giderler, hızlı bir enerji kaynağı olarak kullanılırlar veya ketonlara dönüşürler.

 

Ketonların beyin için güçlü yararları olabilir, epilepsi, alzheimer ve diğer koşullar için tedavi olarak incelenmektedir.

 

Özet: Hindistan cevizi yağı, orta zincir trigliseritler denilen ve diğer yağların çoğundan farklı şekilde metabolize edilen yağlarda yüksektir. Bu özel yağlar, hindistan cevizi yağının sağlığa faydalarının çoğundan sorumludur.

 

2. Hindistan Cevizi Yağı Tüketen Milletler Daha Sağlıklı

 

Hindistan cevizi, Batı dünyasında, özellikle sağlık bilincine sahip kişilerce tüketilen egzotik bir besindir.

 

Bununla birlikte, dünyanın bazı bölgelerinde, hindistan cevizi (hindistancevizi yağı ile doludur) insanların birçok nesiller boyunca tutundukları bir diyet maddesidir.

 

Böyle bir popülasyonun en iyi örneği Güney Pasifik'te yaşayan Tokelaanlar'dır.

 

Kalorilerinin %60'ından fazlasını hindistan cevizinden alırlardı. Çalışıldığında, çok düşük kalp hastalığı oranlarıyla mükemmel sağlıkta oldukları tespit edildi (2).

 

Çok fazla hindistan cevizi yiyip mükemmel bir sağlığa sahip olan nüfusun bir başka örneği de Kitavanlar’dır (3).

 

Özet: Dünyanın dört bir yanındaki milletler, büyük miktarlarda hindistan cevizi yiyen birçok nesiller gelişti.

 

3. Hindistan Cevizi Yağı Tüketmek Yağ Yakmayı Artırabilir

 

Obezite, dünyanın en büyük sağlık sorunlarından biridir.

 

Bazı insanlar şişmanlığın sadece kalori meselesi olduğunu düşünürken, diğerleri (kendim dahil) bu kalorilerin kaynaklarının da önemli olduğuna inanıyor.

 

Farklı besinlerin vücudumuzu ve hormonlarımızı farklı şekillerde etkilediği bir gerçektir. Bu bakımdan, her kalorinin vücudumuza olan etkisi aynı değildir.

 

Hindistan cevizi yağındaki orta zincirli trigliseritler (MCT'ler), daha uzun zincirli yağlardaki aynı kalori miktarına kıyasla, yaktığınız kaloriyi artırabilir (4).

 

Bir çalışma, günde 15-30 gram MCT'nin 24 saatlik enerji harcamasını %5 arttırdığını ve günde yaklaşık 120 kalori aldığını buldu (5).

 

Özet: Hindistan cevizi yağı içerisindeki orta zincirli trigliseritlerin 24 saat boyunca yakılan kalorileri %5'e kadar arttırdığı göstermiştir.

 

4. Hindistan Cevizi Yağı Zararlı Tüm Mikroorganizmaları Öldürebilir

 

12 karbonlu laurik asit, Hindistan cevizi yağı içindeki yağ asitlerinin yaklaşık %50'sini oluşturur.

 

Laurik asit sindirildiğinde, ayrıca monolaurin adı verilen bir madde oluşturur.

 

Hem laurik asit hem de monolaurin bakteri, virüs ve mantar gibi zararlı patojenleri öldürebilir (6).

 

Örneğin, bu maddelerin Staphylococcus aureus bakterilerini (çok tehlikeli bir patojen) ve insanlarda yaygın bir maya enfeksiyonları kaynağı olan Candida albicans mayasının öldürülmesine yardımcı olduğu gösterilmiştir (7, 8).

 

Özet: Hindistan cevizi yağındaki yağ asitleri bakteri, virüs ve mantar gibi zararlı patojenleri öldürebilir. Bu potansiyel olarak enfeksiyonları önlemeye yardımcı olabilir.

 

5. Hindistan Cevizi Yağı Açlığınızı Azaltabilir, Daha Az Yemenize Yardımcı Olabilir

 

Hindistan cevizi yağındaki yağ asitlerinin ilginç bir özelliği açlığınızı azaltabilmeleridir.

 

Bu, ketonların iştah azaltıcı bir etkiye sahip olabilmesinden ve yağların metabolize edilmesi ile ilgili de olabilir(9).

 

Bir çalışmada, 6 sağlıklı erkeğe farklı miktarlarda orta ve uzun zincirli trigliserit verildi.

 

En fazla MCT yiyen erkekler günde ortalama 256 daha az kalori yediler (10).

 

14 sağlıklı erkeğin bir başka çalışması, kahvaltıda en fazla MCT ye sahip olanların öğle yemeğinde daha az kalori yediklerini keşfetmişlerdir (11).

 

Bu çalışmalar küçüktü ve sadece kısa bir süre için yapıldı. Bu etki uzun vadede devam ederse, birkaç yıl boyunca vücut ağırlığının azalmasına yol açabilir.

 

Özet: Hindistan cevizi yağındaki yağ asitleri iştahı önemli ölçüde azaltabilir. Bu da uzun vadede vücut ağırlığının azalmasına neden olabilir.

 

6. Hindistan Cevizindeki Yağ Asitleri Nöbetleri Azaltabilir

 

Bir sözde ketojenik (çok düşük karbonhidrat, yüksek yağlı) diyeti şimdilerde çeşitli rahatsızlıkları tedavi etmek için çalışmalar yapılmaktadır.

 

Bu diyetin en iyi bilinen tedavi uygulaması çocuklarda ilaca dirençli epilepsinin tedavisidir (12).

 

Bu diyet çok az miktarda karbonhidrat ve çok miktarda yağ yemeyi içerir. Bu da kanda büyük miktarda keton yoğunlaşmasına yol açar.

 

Bazı nedenlerden dolayı, diyet, epileptik çocuklarda, birden fazla farklı ilaç türünde başarılı olamamış olanlar da bile nöbet oranını önemli ölçüde azaltır.

 

Hindistan cevizi yağındaki yağ asitleri karaciğere gönderildiğinden ve ketonlara dönüştüğü için, epileptik hastalarda, diyetlerde biraz daha fazla karbonhidrat sağlarken ketozu tetiklemek için kullanılırlar (13, 14).

 

Özet: Hindistan cevizi yağı içerisindeki MCT'ler, epileptik çocuklarda nöbetleri azaltmaya yardımcı olabilecek keton cisimlerinin kandaki yoğunluğunu artırabilir.

 

7. Hindistan Cevizi Yağı İyi HDL Kolesterolü Artırabilir

 

Hindistan cevizi yağı vücudunuzdaki iyi HDL kolesterolünü artıran doğal doymuş yağlar içerir. Ayrıca kötü LDL kolesterolün daha az zararlı bir forma dönüşmesine yardımcı olabilirler.

 

HDL'yi artırarak, birçok uzman hindistan cevizi yağının diğer birçok yağa kıyasla kalp sağlığı için iyi olabileceğine inanıyor.

 

40 kadından birinde yapılan bir çalışmada, hindistan cevizi yağı, soya yağına kıyasla HDL'yi arttırırken total ve LDL kolesterolü düşürmüştür (15).

 

116 hastada yapılan bir başka çalışma, hindistancevizi yağı içeren bir diyet programının iyi HDL kolesterol seviyelerini yükselttiğini göstermiştir (16).

 

Özet: Yapılan araştırmalar hindistan cevizi yağının, artmış metabolik sağlığa ve düşük kalp hastalığı riskine bağlı olan HDL kolesterolün kan seviyelerini yükseltebileceğini göstermiştir.

 

8. Hindistan Cevizi Yağı Cildinizi, Saçınızı ve Diş Sağlığınızı Koruyabilir

 

Hindistan cevizi yağının, yemekle ilgisi olmayan birçok kullanımı vardır.

 

Birçok insan kozmetik amaçlı kullanıyor. Cilt ve saçlarının sağlığını ve görünümünü iyileştiriyor.

 

Kuru cilde sahip kişilerle yapılan çalışmalar, hindistan cevizi yağının cildin nem içeriğini iyileştirebileceğini göstermektedir. Aynı zamanda egzama semptomlarını azaltabilir (17, 18).

 

Hindistan cevizi yağı saçın zarar görmesine karşı da koruyucu olabilir. Bir çalışma güneşin ultraviyole ışınlarının yaklaşık %20'sini bloke eden zayıf bir güneş koruyucu olarak etkinliğini göstermektedir (19, 20)

 

Diğer bir uygulama ise ağızdaki zararlı bakterilerin bir kısmını öldürebilen, diş sağlığını iyileştiren ve ağız kokusunu azaltabilen, yağ çekme denilen bir işlemde gargara gibi kullanılmasıdır ( 21 , 22 , 23 ).

 

Özet: Hindistan cevizi yağı bölgesel olarak da uygulanabilir, bunun bir cilt nemlendirici olarak etkili olduğunu gösteren ve saçların zarar görmesine karşı koruduğunu gösteren çalışmalar vardır.

 

9. Hindistan Cevizi Yağındaki Yağ Asitleri Alzheimer Hastalarında Beyin İşlevini Artırabilir

 

Alzheimer hastalığı dünya çapında en sık bunama nedenidir ve temel olarak yaşlı bireylerde görülür.

 

Alzheimer hastalarında, beynin bazı bölgelerinde enerji için glikoz kullanma becerisinin azaldığı görülüyor.

 

Araştırmacılar, ketonların bu hatalı işlev gören beyin hücreleri için alternatif bir enerji kaynağı sağlayabildiğini ve alzheimerin belirtilerini azalttığını iddia etmişlerdir ( 24 ).

 

2006'daki bir çalışmada, orta dereceli trigliseritlerin tüketimi, alzheimerin daha hafif formları olan hastalarda beyin fonksiyonunda iyileşmeye neden olmuştur (25).

 

Ancak, araştırmanın hala erken olduğunu ve hindistan cevizi yağının alzheimer hastalığına yardımcı olduğunu gösteren hiçbir kanıt olmadığını unutmayın.

 

Özet: Ön çalışmalar, orta zincirli trigliseritlerin, alzheimer hastalarının beyin hücrelerine enerji sağlayan ve belirtileri hafifleten, kandaki keton seviyelerini arttırabileceğini göstermektedir.

 

10. Hindistan Cevizi Yağı ile Zayıflama Kilo Vermenize Yardımcı Olabilir, Özellikle Zararlı Karın Yağlarına Etkili

 

Hindistan cevizi yağının iştahı azaltabileceği ve yağ yakımını artırabileceği göz önüne alındığında, kilo vermenize de yardımcı olabileceği anlamına gelir.

 

Hindistan cevizi yağı özellikle karın boşluğuna ve organların etrafına yerleştirilen göbek yağını azaltmada etkili gibi görünmektedir (4).

 

Bu, hepsinin arasında en tehlikeli yağdır ve birçok kronik batı hastalığı ile yüksek oranda ilişkilidir.

 

Bel çevresi kolayca ölçülür ve karın boşluğundaki yağ miktarı için harika bir belirteçtir.

 

Abdominal obezitesi olan 40 kadının bir çalışmasında, günde 30 mL (2 yemek kaşığı) hindistan cevizi yağı ile takviye etmek, BMI ve bel çevresinin 12 haftalık bir süre boyunca önemli ölçüde azalmasına neden olmuştur (15).

 

20 obez erkekte yapılan bir başka çalışmada, günde 4 hafta 30 mL (2 yemek kaşığı) hindistan cevizi yağı (1 çorba kaşığı) hindistan cevizi yağından sonra 2,86 cm bel çevresinde bir azalma olduğu kaydedilmiştir(26).

 

Hindistan cevizi yağı kalorisi hala yüksek olduğundan, diyetinize bir ton eklememelisiniz. Ancak, diğer yemeklik yağlarınızın bazılarının hindistan cevizi yağı ile değiştirilmesi küçük bir kilo kaybı avantajına sahip olabilir.

 

11. Başka Bir Şey Var mı?

 

Makalede belirtilen etkileyici sağlık yararlarını elde etmek için, rafine malzeme yerine organik, saf Hindistan cevizi yağı seçtiğinizden emin olun.

 

Bu gerçekten buzdağının görünen kısmı. İnsanlar her tür şey için harika sonuçlar veren Hindistan cevizi yağı kullanıyorlar.

 

Hindistan cevizi yağı fiyat: 30 lira Organik Hindistan cevizi yağını sitemizden satın alabilirsiniz. ( Satın Al )

 

Hindistan cevizi yağının kilo vermenize etkilerini merak ediyorsanız blog yazımızı okumaya devam edebilirsiniz (Oku).


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Diyetisyen Misin?

Kategoriler