Hesaplama Araçları

Hesaplama Araçları

Hesaplama araçları ile ideal kilonuzu öğrenebilir veya beden kitle indeksi ile kilo durumunuza göre hangi sınıfta olduğunuz kolayca görebilirsiniz. Böylece eğer fazla kilolarınız varsa bu kiloların artması için önleme almaya başlayabilirsiniz.

 

Sağlıklı bir hayat için özellikle vücut kitle indeksinizi hesaplayıp hangi sınıfta olduğunuz görün. Beden kitle indeksiniz eğer fazla kilo veya obez sınıflarında ise bir an önce normal kilolu sınıfa geçmek için önlem almanızı öneriyoruz. Eğer sağlıklı bir şekilde zayıflamak istiyorsanız mutlaka diyetisyen desteği almalısınız.

 

Özellikle obez sınıfta yer alıyorsanız mutla diyetisyen desteği alıp, diyetisyen denetiminde dengeli bir şekilde ideal kilonuza ulaşmak için çabalamalısınız. Kulaktan dolma bilgiler ve şehir efsaneleri ile bir an önce zayıflamaya çalışırsanız sağlığınızı tamamen kaybetmeyle karşılaşabilirsiniz. Bu örnekler birçok kez yaşanıyor ve ana haberlere konu olmaktadır. Özellikle zayıflamak için alınan ilaçlar sağlığınızı tehdit edebilir böyle bir karar veriyorsanız bir diyetisyen denetiminde bu işi yapmanız her zaman daha doğrudur.

 

Beden Kitle İndeksi Nasıl Hesaplanır?


Beden kitle indeksi, beden kütlesinin (kg), uzunluğunun metre cinsinden karesine bölünmesiyle hesaplanır. İdeal ağırlık ise ulaşılmak istenen BKİ'nin, boy uzunluğunun karesi ile çarpılmasıyla elde edilir.

 

İdeal Kilo Hesaplama


İdeal Kilo hesaplama aracımızla yaşınıza ve boyunuza göre olmanız gereken en uygun kiloyu kolayca hesaplayabilirsiniz. Eğer siz de kaç kilo olmalıyım diye merak ediyorsanız tek yapmanız gereken aracımıza şu anki yaşınızı ve boyunuzu girmek ve ardından hesapla butonuna basmak. Çıkan sonuç sizi doğru kilonuza yönlendirecektir.

 

Bazal Metabolizma Hızı Hesaplama


Bazal metabolizma hızı hesaplama yapmadan önce metabolizma ve bazal metabolizma kavramlarını anlamak gerekir. Yaşamın sürdürülmesi ve organların işlevlerini yerine getirmesi için gerçekleşen biyokimyasal işlevlerin bütününe metabolizma denir. Bazal metabolizma hızı (BMH) ise vücudun dinlenme halindeyken kullandığı enerjidir.

 

Kalori Hesaplama


Harcanan kalori hesaplama aracı ile hangi spor kaç kalori ve hangi aktivite kaç kalori sorularına kolaylıkla cevap bulabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken hesaplama aracımıza yaptığınız aktiviteyi, süresini ve vücut ağırlığınızı girmek.


Bel Kalça Oranı Hesaplama


Bel kalça oranı hesaplama aracımıza ölçülerinizi girerek bel/kalça oranınızı öğrenebilir, bel ölçünüzün normal değerlerin üzerinde olup olmadığını saptayabilir , vücut tipinizi kolaylıkla (Ema tipi, Armu tipi, Avakado tipi) öğrenebilirsiniz. Bel bölgesinde görülen yağlanmanın kalça ve basen bölgesine göre daha büyük bir risk arzettiğini, yağlanma sürecinde fiziksel aktivite ve beslenme ile beraber hormonların ve genetik faktörlerin de etkili olabileceğini unutmayınız.