Hayvan ve Bitki Proteini Arasındaki Fark Nedir?

Hayvan ve Bitki Proteini Arasındaki Fark Nedir?

İdeal sağlık için kanıtlar, işlenmiş et bakımından düşük, bitki proteini açısından zengin, otla beslenen et, balık, kümes hayvanları, yumurta ve süt ürünleri gibi bazı hayvan kaynaklarından alınmasının daha sağlıklı olduğunu ortaya sermiştir

İnsan vücudunun yaklaşık % 20'si proteinden oluşur .

Vücudunuz protein depolamadığından, her gün diyetinizden yeterli miktarda almak önemlidir.

Bitkiler ve hayvanlar da dahil olmak üzere birçok gıda kaynağından protein alabilirsiniz.

Bazı insanlar, ister hayvan ister bitki olsun, proteinin kaynağının önemli olmadığını iddia eder.

Diğerleri bitki proteininin hayvansal proteinden daha üstün olduğunu ileri sürer.

Bu makale hayvansal ve bitkisel proteinleri karşılaştırmaktadır.

Amino Asit Profili Bitki ve Hayvan Proteinleri Arasında Değişir


Yenildiğinde protein amino asitlere ayrılır.

Proteinler ve amino asitler vücuttaki hemen hemen her metabolik süreç için kullanılır.

Bununla birlikte, farklı proteinler içerdikleri amino asit tiplerinde büyük ölçüde değişebilir.

Hayvansal proteinler ihtiyacımız olan tüm amino asitler arasında iyi bir denge içerirken, bazı bitki proteinleri bazı amino asitlerde düşüktür.

Örneğin, bazı önemli bitki proteinleri genellikle metionin, triptofan, lizin ve izolösin bakımından düşüktür.

Özet: Tüm proteinler amino asitlerden oluşur, ancak her amino asitin miktarı ve tipi protein kaynağına göre değişir.

Hayvan Proteinleri Tamamlandı Ama Bitki Proteinleri Tamamlanmadı


Toplamda, insan vücudunun proteinleri oluşturmak için kullandığı yaklaşık 20 amino asit vardır.

Bu amino asitler esansiyel veya esansiyel olmayan olarak sınıflandırılır.

Vücudunuz esansiyel olmayan amino asitler üretebilir. Bununla birlikte, diyetinizle elde edilmesi gereken esansiyel amino asitler üretemez.

Optimal sağlık için vücudunuzun tüm gerekli amino asitlere doğru oranlarda ihtiyacı vardır.

Et, balık , kümes hayvanları, yumurta ve süt ürünleri gibi hayvansal protein kaynakları vücudunuzda bulunan proteine ​​benzer.

Bunlar tam protein kaynakları olarak kabul edilir, çünkü vücudunuzun etkili bir şekilde çalışması için gerekli olan tüm amino asitleri içerirler.

Aksine, fasulye , mercimek ve fındık gibi bitki protein kaynaklarının, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu temel amino asitlerden bir veya daha fazlasından yoksun oldukları için eksik olduğu kabul edilir (1).

Bazı kaynaklar soya proteinini eksiksiz olarak rapor eder. Bununla birlikte, iki esansiyel amino asit soyada sadece küçük miktarlarda bulunur, bu nedenle hayvansal protein ile karşılaştırılamaz (2 ).

Özet: Hayvansal gıdalar en kaliteli protein kaynaklarıdır. Bitki kaynakları bir veya daha fazla amino asitten yoksundur, bu da vücudunuzun ihtiyaç duyduğu tüm amino asitleri almayı zorlaştırır.

Hayvansal Protein Kaynaklarında Bazı Besinler Daha Çoktur


Tabii ki, proteinler nadiren izolasyonda bulunur. Genellikle çok çeşitli diğer besinlerle gelirler.

Hayvansal protein içeren gıdalar , genellikle bitkisel gıdalarda bulunmayan çeşitli besin maddelerinde yüksek olma eğilimindedir .

Bunlar:

  • B12 Vitamini: B12 vitamini esas olarak balık, et, kümes hayvanları ve süt ürünlerinde bulunur. Hayvansal gıdalardan kaçınan birçok kişi yetersizdir (3 ).
  • D Vitamini: D vitamini yağlı balık, yumurta ve süt ürünlerinde bulunur. Bazı bitkiler onu içerir, ancak hayvansal gıdalarda bulunan tip vücudunuz tarafından daha iyi kullanılır (4 ).
  • DHA: Dokosaheksaenoik asit (DHA) yağlı balıklarda bulunan önemli bir omega-3 yağdır . Beyin sağlığı için önemlidir ve bitki kaynaklarından almak zordur (5 ).
  • Heme-demir: Heme-demir ağırlıklı olarak ette, özellikle kırmızı ette bulunur. Vücutta bitkisel gıdalardan gelen hema olmayan demirden çok daha iyi emilir.
  • Çinko: Çinko esas olarak sığır eti ve kuzu eti gibi hayvansal protein kaynaklarında bulunur. Ayrıca hayvansal protein kaynaklarından daha kolay emilir ve kullanılır (6 ).

Tabii ki, hayvansal gıdalarda bulunmayan bitkilerde de bol miktarda besin bulunur . Bu nedenle, her ikisinin de dengeli miktarlarını yemek, ihtiyacınız olan tüm besinleri almanın en iyi yoludur.

Özet: Hayvan protein kaynakları, B12 vitamini, D vitamini, omega-3 yağ asidi DHA, hem-demir ve çinko gibi bazı besin maddelerinde daha yüksektir.

Bazı Et Türleri Hastalığa Neden Olabilir


Kırmızı et, yüksek kaliteli bir protein kaynağıdır.

Birçok gözlemsel çalışma, kırmızı et tüketimini artmış kalp hastalığı, felç ve erken ölüm riskiyle ilişkilendirmiştir (7, 8 , 9 ).

Bununla birlikte, daha fazla araştırma, sorunun tüm kırmızı etlerle değil, işlenmiş kırmızı etle ilgili olduğunu ileri sürdü .

448.568 kişiyi içeren büyük bir gözlemsel çalışmada, işlenmiş et, işlenmemiş kırmızı et için hiçbir etkisi olmadan ölüm riskinin artmasıyla bağlantılıydı (10 ).

34.000'den fazla kadını kapsayan bir başka çalışma da benzer gözlemlerde bulunmuştur. Bu durumda, işlenmiş et kalp yetmezliği (11).

Ayrıca, 20 çalışmanın büyük bir incelemesi, işlenmiş etin artmış kalp hastalığı ve diyabet riski ile ilişkili olduğunu bulmuştur. Yine, işlenmemiş kırmızı et (12 ).

Ek çalışmalar, işlenmemiş kırmızı et tüketiminin kalp hastalığına bağlı olmadığını doğruladı (13 , 14 ).

Buna rağmen, bir çalışma, günde 1 porsiyon kırmızı et yerine 1 porsiyon kümes hayvanının değiştirilmesinin % 27 daha düşük inme riski ile ilişkili olduğunu bulmuştur (7 ).

Ayrıca, işlenmiş kırmızı etle ilişkili sağlık riskleri balık ve hindi ve tavuk gibi diğer etlerle bağlantılı değildir.

Özet: İşlenmiş kırmızı et, artan hastalık riski ile ilişkilidir. İşlenmemiş kırmızı et ve diğer yağsız etler genellikle sağlıklıdır.

Bitki Proteini Yüksek Diyetler Birçok Fayda ile Bağlantılıdır


Vejetaryen diyet gibi bitki proteinleri yüksek diyetler, birçok sağlık yararı ile bağlantılıdır.

Çalışmalar vejetaryenler daha düşük bir vücut ağırlığına, daha düşük kolesterol ve daha düşük kan basıncı seviyelerine sahip olma eğiliminde olduklarını göstermektedir.

Ayrıca vejeteryan olmayanlardan daha düşük felç, kanser ve kalp hastalığından ölüm riski vardır (15 ).


Düşük Kalp Hastalığı Riski


Bir çalışma, protein açısından zengin bir diyetin (bitkilerden yaklaşık yarısı) kan basıncını, kolesterol seviyelerini ve kalp hastalığı riskini standart bir diyetten veya sağlıklı bir yüksek karbonhidrat diyetinden daha etkili bulmuştur(16).

EcoAtkins denemesi, düşük karbonhidratlı , yüksek bitki proteinli bir diyetin, yüksek karbonhidratlı, az yağlı bir diyetten daha düşük kolesterol ve kan basıncına yardımcı olduğunu buldu (17).

Azalan Tip 2 Diyabet Riski


Tip 2 diyabetliler üzerinde yapılan küçük bir çalışma, 2 porsiyon kırmızı etin haftada 3 gün baklagillerle değiştirilmesinin kolesterol ve kan şekerini iyileştirdiğini buldu (18).

Bununla birlikte, 6 haftalık bir başka diyabet hastası çalışması, bitki proteininde yüksek bir diyet ile hayvansal protein açısından yüksek bir diyet karşılaştırdı. Kan şekeri, kolesterol ve kan basıncında fark bulunmadı (19).

Kilo Almaya Karşı Koruma


Bitki proteinleri yüksek diyetler de kilonuzu kontrol etmenize yardımcı olabilir.

20 yıldan fazla 120.000 erkek ve kadını takip eden gözlemsel bir çalışma, daha fazla fındık yemenin kilo kaybıyla ilişkili olduğunu bulmuştur (20).

Ayrıca, günde bir porsiyon fasulye, nohut, mercimek veya bezelye yemek dolgunluğu artırabilir ve daha iyi kilo yönetimi ve kilo kaybına yol açabilir (21 ).

Bağlılık Nedenlerle Alakalı Değildir


Gözlemsel çalışmaların sadece istatistiksel ilişkileri rapor ettiğini hatırlamak önemlidir. Bu faydaların et veya diğer hayvansal protein kaynaklarının ortadan kaldırılmasından kaynaklandığını kanıtlayamazlar.

Dikkate alınması gereken bir şey, vejetaryen diyetlerdeki insanların genel popülasyondan daha fazla sağlık bilincine sahip olma eğilimindedir (22 ).

Bu nedenle, vejetaryen diyetlerin sağlık yararları, bitki ve hayvan proteinleri arasındaki doğal farktan ziyade, genel olarak daha sağlıklı diyetler ve yaşam tarzlarından kaynaklanmaktadır (23 , 24, 25).

Özet: Bitki proteininde yüksek bir diyet, daha düşük kalp hastalığı, diyabet ve obezite riski ile bağlantılıdır. Bu, vejetaryenlerde genel olarak daha sağlıklı bir yaşam tarzı ile açıklanabilir.

Hayvansal Proteinin Sağlık Açısından Faydaları


Hayvansal protein, bitki proteinine kıyasla genellikle sağlıksız olarak görülmesine rağmen, olumlu sağlık etkileri ile de ilişkilidir (26 ).

Hemşirelerin Sağlık Çalışması, kümes hayvanları, balık ve az yağlı süt ürünlerinin daha düşük kalp hastalığı riski ile ilişkili olduğunu bildirmiştir (27 ).

Düzenli olarak balık yiyen insanların kalp krizi, felç ve kalp hastalığından ölüm riski daha düşüktür (28 ).

40.000'den fazla erkeğin yaptığı bir çalışmada, haftada bir veya daha fazla porsiyon balık yiyenlerin % 15 daha düşük kalp hastalığı riski bulunduğunu bulmuştur (29 ).

Ek olarak, yumurta yemek daha iyi kolesterol seviyeleri ve kilo kaybı ile ilişkilendirilmiştir. Bir çalışmada, simit yerine kahvaltıda yumurta yiyen kadınlar , gün içinde daha dolgun ve daha az yemek yediklerini bildirdi (30 , 31, 32 ).

Son olarak, hayvansal protein yemek, yağsız kas kütlesinin artması ve yaşla birlikte ortaya çıkan kas kaybında bir azalma ile bağlantılıdır (33, 34, 35, 36 ).

Özet: Bazı hayvansal protein kaynakları, azalmış kalp hastalığı riski, gelişmiş kolesterol seviyeleri, kilo kaybı ve artmış kas kütlesi ile bağlantılıdır.

Uzun Lafın Kısası


İdeal sağlık için kanıtlar, işlenmiş et bakımından düşük, bitki proteini açısından zengin, otla beslenen et, balık, kümes hayvanları, yumurta ve süt ürünleri gibi bazı hayvan kaynaklarından alınmasının daha sağlıklı olduğunu ortaya sermiştir (37).

Bitki protein gıda kaynakları genellikle daha düşük kaliteli proteinlere sahip olduğundan, vejetaryenler ve veganlar, ihtiyaç duydukları tüm amino asitleri aldıklarından emin olmak için çok çeşitli yiyecekler yemelidir.

Et yiyenler için hem hayvansal hem de bitkisel gıdalar arasında doğru dengeyi elde etmek önemlidir.

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın