Hayıtın Faydaları ve Yan Etkileri

Hayıtın Faydaları ve Yan Etkileri
Hayıt, doğurganlığı artırabilir ve PMS ve menopoz semptomlarını azaltabilir. Ayrıca bazı böcekleri de uzaklaştırabilir. Diğer birçok kullanım şu anda bilim tarafından desteklenmemektedir.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Hayıt nedir? Hayıt, çeşitli sağlık sorunlarını tedavi etmek için kullanılan popüler bir bitkisel takviyedir.

 

Hayıt ne işe yarar? Hayıt ne için kullanılır? En yaygın olarak tedavi etmek için kullanılır:

 

 • adet öncesi sendromu (PMS)
 • menstrüel bozukluklar
 • kısırlık
 • akne
 • menopoz

 

Ayrıca böcek ısırıklarına ve belirli kanser türlerine karşı koruma olarak lanse edilir ve çeşitli başka sağlık etkileri sunduğu iddia edilir. Ancak, tüm faydalar bilim tarafından desteklenmemektedir.

 

İşte hayıt ile ilişkili bilim destekli faydaların yanı sıra bazı efsaneler.

 

Sağlıklı ve dengeli beslenme listesine, bunun akabinde zayıflamaya daha profesyonel bir adım atmak için online diyetisyenler tarafından günlük alınması gereken besin değerlerinize göre hazırlanmış online diyet listelerinden faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için online diyetisyenlerimiz tarafından sizin için hazırlanmış uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

Hayıt Nedir?

 

Verbenaceae bitki ailesindeki en büyük cinsin adı olan hayıt, dünya çapında 250 türü içerir (1).

 

Hayıt, tıbbi olarak kullanılan en yaygın hayıttır.

 

Hayıt adını alan namus ağacı tarafından üretilir. Çünkü meyvesi muhtemelen Orta Çağ'da erkek libidolarını azaltmak için kullanılmıştır (2 ).

 

Bu meyve - ve bitkinin diğer kısımları - tipik olarak çeşitli rahatsızlıkları tedavi etmek için bitkisel bir ilaç olarak kullanılır.

 

Hayıt neye iyi gelir? Hayıt neye yarar? Örneğin, hayıt bunları tedavi etmek için kullanılır:

 

 • PMS
 • menopoz belirtileri
 • infertilite sorunları
 • bir kadının üreme sistemini etkileyen diğer durumlar

Aslında, antik Yunanistan'dan beri bu şekilde kullanılmıştır (2).

 

Türk tıbbında sindirim, antifungal ve anksiyete karşıtı yardımcı olarak da kullanılır (3 ).

 

Özet: Hayıt, çeşitli rahatsızlıklar için bitkisel bir ilaç olarak sıklıkla hasat edilen bir bitkidir. En popüler kullanımı PMS, menopoz semptomları ve infertilite sorunlarını hafifletmektir.

 

Kadınların Üreme Sistemlerini Etkileyen Koşulları İyileştirir

 

Hayıt, bir kadının üreme sistemini etkileyen koşulları iyileştirme yeteneği ile özellikle bilinir.

 

Adet öncesi sendromu (PMS) semptomlarını hafifletir

 

Hayıt tohumu pms, en popüler ve iyi araştırılmış nitelikler hayıt PMS semptomlarını azaltmak için yeteneğidir.

 

Bunlar:

 

 • kabızlık
 • sinirlilik
 • depresyon hali
 • migren
 • göğüs ağrısı ve hassasiyet

 

Araştırmacılar, hayıtın prolaktin hormon seviyelerini azaltarak çalıştığına inanıyor. Bu, östrojen ve progesteron da dahil olmak üzere diğer hormonların yeniden dengelenmesine yardımcı olur - böylece PMS semptomlarını azaltır ( 4 ).

 

Bir çalışmada, PMS'li kadınlar art arda üç adet döngüsü sırasında hayıt aldı. Toplamda, hayıt verilenlerin yüzde 93'ü aşağıdakileri içeren PMS semptomlarında bir azalma bildirmiştir:

 

 • depresyon
 • kaygı
 • istek

 

Bununla birlikte, çalışma bir kontrol grubu içermedi ve plasebo etkileri göz ardı edilemez (5 ).

 

Daha küçük iki çalışmada, PMS'li kadınlara günde 20 mg Hayıt veya üç adet döngüsü için bir plasebo verildi.

 

Hayıt grubundaki birçok kadın, plasebo verilenlere kıyasla sinirlilik, duygudurum dalgalanmaları, baş ağrısı ve göğüs dolgunluğu gibi semptomlarda bir azalma olduğunu bildirmiştir (6 , 7 ).

 

Hayıt ayrıca menstrüasyona bağlı bir tür göğüs ağrısı olan mastaljiyi azaltmaya yardımcı olur. Araştırmalar, yaygın ilaç tedavisi kadar etkili olabileceğini düşündürmektedir. Ancak daha az yan etkisi vardır (8 , 9 ,10 ).

 

Bununla birlikte, son iki inceleme, hayıtın PMS semptomlarını azaltmada yardımcı görünse de, faydalarının fazla tahmin edilebileceğini bildirmektedir ( 11 ,12 , 13 ).

 

Güçlü sonuçlar çıkarılmadan önce daha iyi tasarlanmış çalışmalara ihtiyaç duyulabilir.

 

Menopoz Semptomlarını Azaltabilir

 

Hormon dengeleyici etkileri hayıt menopoz da azaltmakta belirtileri olabilir.

 

Bir çalışmada menopozdaki 23 kadına hayıt yağları verilmiştir. Kadınlar daha iyi ruh hali ve uyku da dahil olmak üzere menopoz semptomlarında iyileşme bildirdiler. Hatta bazıları dönemlerine kavuştu (14 ).

 

Bir takip çalışmasında 52 ek menopoz öncesi ve sonrası kadına hayıt krem ​​verildi. Çalışma katılımcılarının yüzde 33'ünde büyük gelişmeler yaşandı ve yüzde 36'sı gece terlemeleri ve sıcak basmaları dahil semptomlarda orta derecede iyileşme bildirdi (14 ).

 

Bununla birlikte, tüm çalışmaların faydaları gözlemlenmemiştir. Bir yeni ve daha büyük çift kör, randomize, kontrollü çalışma - araştırmadaki altın standart - kadınlara bir plasebo veya hayıt ve St.John's  Wort'un bir kombinasyonunu içeren günlük bir tablet verdi.

 

16 hafta sonra, hayıt takviyesi, sıcak basması, depresyon veya diğer menopoz semptomlarını azaltmada plasebodan daha etkili değildi (15 ).

 

Faydaları bildiren birçok çalışmada, kadınlara hayıtı diğer bitkilerle karıştıran takviyeler sağlandığını unutmayın. Bu nedenle, hayıtın etkilerini tek başına izole etmek zordur (16 ).


Doğurganlığı Artırabilir

 

Hayıt tohumu doğurganlık, hayıt prolaktin seviyeleri üzerindeki olası etkisi nedeniyle kadın fertilitesini artırabilir (17 ).

 

Bu özellikle luteal faz defekti olan veya menstrüel siklusun ikinci yarısının kısaltılmış kadınları için geçerli olabilir. Bu bozukluk anormal derecede yüksek prolaktin düzeyleriyle bağlantılıdır ve kadınların hamile kalmasını zorlaştırır.

 

Bir çalışmada, anormal derecede yüksek prolaktin seviyeleri olan 40 kadına 40 mg hayıt veya farmasötik bir ilaç verildi. Hayıt, prolaktin düzeylerini düşürmede ilaç kadar etkiliydi (18).

 

Luteal faz defekti olan 52 kadında yapılan bir başka çalışmada, 20 mg hayıt daha düşük prolaktin seviyeleri ve uzun menstrüel fazlarla sonuçlanırken, plasebo verilen katılımcılar hiçbir fayda görmedi (19).

 

Yine başka bir çalışma, son 6-36 ay içinde başarısız bir şekilde hamile kalmaya çalışan 93 kadına hayıt veya plasebo içeren bir takviye verdi.

 

Üç ay sonra, hayıt grubundaki kadınlar hormon dengesinde iyileşme yaşadı ve bunların yüzde 26'sı hamile kaldı. Buna karşılık, plasebo grubundaki kişilerin sadece yüzde 10'u hamile kaldı (20 ).

 

Ekin, diğer bileşenlerin bir karışımını tuttuğunu ve hayıtın etkilerini izole etmeyi zorlaştırdığını unutmayın.

 

Düzensiz dönemler de hamileliği planlamada kadınları engelleyebilir. Hayıt tohumu adet düzensizliği için nasıl kullanılır? Üç ek çalışma, hayıtın düzensiz dönemleri olan kadınlarda adet döngülerini iyileştirmede bir plasebodan daha etkili olduğunu bildirmektedir ( 21 ,22 , 19 ).

 

Özet: Hayıt, PMS ve menopoz semptomlarını azaltabilir. Ancak çalışma sonuçları karışıktır. Prolaktin hormon seviyelerini potansiyel olarak azaltarak ve adet dönemlerini stabilize ederek, doğurganlığı da artırabilir.

 

Böcek Isırıklarını Önlemeye Yardımcı Olur

 

Hayıt ayrıca çeşitli böcekleri uzak tutmaya yardımcı olabilir.

 

Bir çalışmada, hayıt tohumlarından yapılan bir ekstrakt yaklaşık altı saat boyunca sivrisineklerin, sineklerin, kenelerin ve pirelerin püskürtülmesine yardımcı oldu (24 ).

 

Başka bir çalışma, hayıt ve diğer bitki özleri içeren bir spreyin baş bitlerine karşı en az yedi saat koruduğunu ortaya koydu (25 ).

 

Araştırmalar ayrıca, hayıtın bit larvalarını öldürebileceğini ve yetişkin bitlerinin üremesini engelleyebileceğini göstermektedir (25 , 26 ).

 

Özet: Hayıt böceklere, özellikle sivrisineklere, sineklere, kenelere, pirelere ve bitlere karşı bir miktar koruma sağlayabilir.

 

Diğer Potansiyel Faydalar

 

Hayıt ayrıca aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli ek avantajlar sunabilir:

 

 • Azalan baş ağrıları. Bir çalışmada, üç ay boyunca günlük olarak hayıt verilen migrene eğilimli kadınlar, adet döngülerinde yaşadıkları baş ağrısı sayısını yüzde 66 oranında azalttı (28 ). Bununla birlikte, çalışma bir kontrol grubu içermedi. Bu da hayıtın bu faydalardan sorumlu olup olmadığını bilmeyi imkansız hale getirdi.
 • Antibakteriyel ve antifungal etkiler. Yapılan çalışmalar, hayıttan yapılan uçucu yağların Staphylococcus ve Salmonella bakterileri de dahil olmak üzere zararlı mantar ve bakterilerle savaşabileceğini göstermektedir. Uçucu yağların tüketilmemesi gerektiğini ve hayıt takviyelerinin enfeksiyon riskini azaltma olasılığının düşük olduğunu unutmayın (29 , 30 ).
 • Azaltılmış iltihap. Test tüpü ve hayvan çalışmaları, hayıttaki bileşiklerin anti-enflamatuar özelliklere sahip olabileceğini düşündürmektedir. Bununla birlikte, etkileri aspirinin etkilerinden daha güçlü değildir (31 , 32 ).
 • Kemik onarımı. Bir çalışmada, hayıt ve magnezyum kombinasyonu verilen kemik kırıkları olan kadınlar, kemik onarımı için plasebo verilenlerden biraz daha yüksek belirteçlere sahipti (35 ).
 • Epilepsinin önlenmesi. Hayvan çalışmaları, hayıtın epileptik nöbet olasılığını azaltabileceğini düşündürmektedir ( 36 ,37 ).

Bununla birlikte, bu faydaları destekleyen araştırmalar sınırlıdır. Güçlü sonuçlar çıkarılmadan önce daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

 

Özet: Hayıt başka birçok fayda sağlayabilir, ancak kanıtlar zayıftır. Herhangi bir iddiada bulunulmadan önce daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

Ortak Mitler

 

Hayıt geleneksel olarak çok çeşitli rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanılmıştır. Bununla birlikte, kullanımlarının çoğu şu anda bilimsel kanıtlarla desteklenmemektedir.

 

En popüler kanıtlanmamış kullanımlar şunları içerir:

 

 • Emzirme. Emzirirken hayıt tohumu, eski bir çalışma, hayıtın emziren kadınlarda sütü artırabileceğini öne sürerken, genel kanıtlar zayıf ve tartışmalıdır (38 ).
 • Ağrı azaltma. Araştırma, hayıtı sıçanlarda uyuşmuş ağrı reseptörleriyle ilişkilendirse de, hiçbir insan çalışması yapılmamıştır (39 ).
 • Endometriozis tedavisi. Hayıt tohumu endometriozis, hayıt, kadın jinekolojik bir bozukluk olan endometriozis semptomlarını teorik olarak azaltabilen hormonal dengesizlikleri normalleştirebilir. Ancak, hiçbir çalışma bunu doğrulamamaktadır.
 • Kellik önleme. hayıtın hormon dengeleyici etkilerinin bazen erkeklerde saç büyümesini arttırdığı iddia edilir. Ancak, bu iddiayı destekleyecek hiçbir araştırma bulunamamıştır.
 • Akne tedavisi. Hayıt tohumu akne, üç çalışma hayıtın akneyi geleneksel tedavilerden daha hızlı azaltabileceğini iddia ediyor. Ancak, bu çalışmalar onlarca yıldır. Daha yeni araştırmalar bu etkileri doğrulamamıştır ( 40 ).

 

Özet: Hayıt çeşitli belirtileri tedavi etmek için alternatif bir ilaç olarak kullanılmaktadır. Birçok sözde faydalar araştırma tarafından desteklenmemiştir.


Potansiyel Yan Etkiler - Hayıt Yan Etkileri - Hayıt Zararları

 

Hayıt tipik olarak güvenli kabul edilir.

 

Araştırmacılar, günde 30-40 mg kuru meyve özü, 3-6 gram kuru ot veya günde 1 gram kuru meyve güvenli göründüğünü bildirmektedir ( 9 ).

 

Hayıt tohumunun zararı var mı? Bildirilen yan etkiler küçük olma eğilimindedir ve şunları içerir (41 ):

 

 • mide bulantısı
 • mide rahatsızlığı
 • hafif cilt döküntüsü
 • sivilce artışı
 • baş ağrısı
 • ağır adet akışı

 

Bununla birlikte, hamile ve emziren kadınlar, bebekler üzerindeki etkileri iyi çalışılmadığı için hayıttan kaçınmalıdır (42 ).

 

Araştırmacılar ayrıca hayıtın aşağıdakilerle etkileşime girebileceğine inanıyor:

 

 • antipsikotik ilaçlar
 • doğum kontrol hapları
 • hormon değişim terapisi

Bu nedenle, hayıtı almadan önce doktorunuzla görüşmek isteyebilirsiniz ( 9 ).

 

Özet: Hayıt hafif ve geri dönüşümlü yan etkilere sahiptir. Çoğu insan için güvenli kabul edilir. Bununla birlikte, hamile veya emziren kadınların yanı sıra belirli ilaç türlerini kullanan kişiler çekimser kalmak isteyebilir.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Hayıt, doğurganlığı artırabilir ve PMS ve menopoz semptomlarını azaltabilir. Ayrıca bazı böcekleri de uzaklaştırabilir.

 

Diğer birçok kullanım şu anda bilim tarafından desteklenmemektedir.

 

Mide rahatsızlığına ve diğer hafif yan etkilere neden olabilir. Ancak çoğu insan için güvenli kabul edilir.

 

Vermek isterseniz hayıt bir deneyin, ilk doktorunuzla kullanımını konuşmak sizin için en iyisi - 

Özellikle eğer:

 • hamileyseniz
 • bazı reçeteli ilaçlar alıyorsanız

Sağlıklı ve dengeli beslenme listesine, bunun akabinde zayıflamaya daha profesyonel bir adım atmak için online diyetisyenler tarafından günlük alınması gereken besin değerlerinize göre hazırlanmış online diyet listelerinden faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için online diyetisyenlerimiz tarafından sizin için hazırlanmış uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler