Hasta Olduğunuzda Kahve İçebilir misiniz?

Hasta Olduğunuzda Kahve İçebilir misiniz?
Ilımlı miktarda kahve genellikle sağlıklı yetişkinlerde zararsız olsa da, hastaysanız kaçınmayı tercih edebilirsiniz.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Hasta olduğunuzda, alıştığınız rahatlatıcı yiyecekleri ve içecekleri istemek doğaldır. Birçok insan için bu içecek kahve olabilir.

 

Sağlıklı insanlar için, ılımlı olarak tüketildiğinde kahvenin çok az olumsuz etkisi vardır. Antioksidan bakımından zengin olduğu için bazı sağlık yararları bile sunabilir. Ayrıca, kafein bazı hafif yağ yakıcı faydalar sağlayabilir (1 , 2 ).

 

Ancak, hastalandığınızda kahvenin içilmesinin güvenli olup olmadığını merak edebilirsiniz. Kahvenin, uğraştığınız hastalığın türüne bağlı olarak artıları ve eksileri vardır. Ayrıca bazı ilaçlarla etkileşime girebilir.

 

Bu makalede, hasta olduğunuzda kahve içip içemeyeceğiniz incelenmektedir.

 


Daha Enerjik Hissetmenize Yardımcı Olabilir

 

Sabah kahvesi, kafein içeriğinin onları uyandırmaya yardımcı olduğunu düşünen birçok kişi için pazarlık götürmez. Aslında, kafeinsiz kahve bile plasebo etkisi nedeniyle insanlar üzerinde hafif bir uyarıcı etkiye sahip olabilir ( 3 ).

 

Birçok kahve içen için, bu algılanan enerji artışı kahvenin en önemli faydalarından biridir ve hasta olduğunuzda içmeyi seçmenizin bir nedenidir.

 

Örneğin, halsiz veya yorgun, ancak işe veya okula gitmek için yeterince iyi hissediyorsanız, size bir destek verebilir.

 

Ayrıca, hafif bir soğuk algınlığı ile uğraşıyorsanız, kahve önemli bir yan etkiye neden olmadan gününüzden geçmenize yardımcı olabilir.

 

Özet: Kahve size enerji artışı sağlayabilir, bu da hastalık şartlarının altındaysanız işe ya da okula gidecek kadar iyi olmanızda yardımcı olabilir.


Susuz Kalmanıza ve İshale Neden Olabilir

 

Kahvenin bazı olumsuz etkileri de olabilir. Kahve içindeki kafeinin idrar söktürücü etkisi vardır, yani sıvıyı vücudunuzdan dışarı atabilir. İdrar veya dışkı yoluyla daha fazla sıvıyı dışarı atmanıza neden olabilir (4 ).

 

Bazı insanlarda kahve alımı, ishal veya aşırı idrara çıkma sonucu dehidrasyona neden olabilir. Bununla birlikte, bazı araştırmacılar, günde 2-3 bardak kahve gibi ılımlı seviyelerde kafein alımının sıvı dengeniz üzerinde anlamlı bir etkisi olmadığını belirtmektedir (5 , 6 , 7 ).

 

Aslında, düzenli kahve içenlerin, kahvenin idrar söktürücü etkisine, sıvı dengesi ile ilgili herhangi bir soruna neden olmadığı noktaya alışması daha olasıdır (5 ).

 

Kusma veya ishal yaşıyorsanız - veya grip, şiddetli soğuk algınlığı veya gıda zehirlenmesi yaşıyorsanız, kahve içmekten kaçınmak ve özellikle düzenli bir kahve içici değilseniz daha fazla nemlendirici içecek seçmek isteyebilirsiniz.

 

Daha nemlendirici içeceklerin bazı örnekleri arasında su, spor içecekleri veya seyreltilmiş meyve suları yer alır.

 

Bununla birlikte, normal bir kahve içiciyseniz, hasta olduğunuzda artan dehidrasyon riski olmadan kahve içmeye devam edebilirsiniz.

 

Özet: Ağır derecede hasta olan, kusma veya ishal yaşayan kişilerde kahve bu sorunları birleştirebilir ve dehidrasyona neden olabilir. Ancak, düzenli kahve içenlerde bu sorunlar olmayabilir.

 

Mide Ülserlerini Tahriş Edebilir

 

Kahve asidiktir, bu nedenle aktif mide ülseri veya asitle ilgili sindirim sorunları gibi bazı kişilerde mide tahrişine neden olabilir.

 

Mide ülseri olan 302 kişide yapılan bir araştırmaya göre, % 80'den fazlası kahve içtikten sonra karın ağrısında ve diğer semptomlarda artış olduğunu bildirdi (8 ).

 

Bununla birlikte, 8.000'den fazla kişide yapılan başka bir çalışmada, kahve alımı ve mide ülserleri, bağırsak ülserleri veya asit reflü gibi asitle ilişkili diğer gastrointestinal problemler arasında bir ilişki bulunmadı (9 ).

 

Kahve ve mide ülserleri arasındaki bağlantı oldukça bireysel görünmektedir. Kahvenin mide ülserlerine neden olduğunu veya kötüleştiğini fark ederseniz, bundan kaçınmalı veya daha az asidik olan soğuk demlenmiş kahveye geçmelisiniz (10 ).

 

Özet: Kahve mide ülserlerini daha da tahriş edebilir, ancak araştırma bulguları kesin değildir. Kahve midenizi tahriş ederse, bundan kaçınmalı veya asidik olmayan soğuk demlemeye geçmelisiniz.


Bazı İlaçlarla Etkileşime Girer

 

Kahve de bazı ilaçlarla etkileşime girer, bu nedenle bunlardan birini alıyorsanız kahveden kaçınmalısınız.

 

Özellikle kafein, soğuk algınlığı ve grip semptomlarını hafifletmeye yardımcı olmak için sıklıkla kullanılan psödoefedrin (Sudafed) gibi uyarıcı ilaçların etkilerini güçlendirebilir. Herhangi bir bakteriyel enfeksiyonunuz varsa alabileceğiniz antibiyotiklerle de etkileşime girebilir (11 , 12 ).

 

Yine, düzenli kahve içenler, kahve içerken bu ilaçları tolere edebilir, çünkü vücutları etkilerine alışkındır (13 ).

 

Bununla birlikte, bu ilaçlarla kahve içmeyi seçmeden önce bir sağlık uzmanıyla konuşmalısınız.

 

Diğer bir seçenek, bu ilaçları alırken kafeinsiz kahve içmek, çünkü kahve içindeki kafein bu etkileşimlere neden olan şeydir. Kafeinsiz eser miktarda kafein içerirken, bu tür küçük miktarların ilaç etkileşimlerine neden olması olası değildir (14 ).

 

Özet: Kahve içindeki kafein, psödoefedrin gibi uyarıcı ilaçların yanı sıra antibiyotiklerle etkileşime girebilir. Bu ilaçları alırken kahve içmeden önce bir sağlık uzmanıyla konuşmalısınız.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Ilımlı miktarda kahve genellikle sağlıklı yetişkinlerde zararsız olsa da, hastaysanız kaçınmayı tercih edebilirsiniz.

 

Hafif bir soğuk algınlığı veya hastalık ile uğraşıyorsanız kahve içmek iyidir, ancak kusma veya ishalin eşlik ettiği daha ciddi hastalıklar dehidrasyona neden olabilir - ve kahve içmek bu etkileri artırabilir.

 

Bununla birlikte, normal bir kahve içiciyseniz, daha ciddi bir hastalık sırasında yan etkisi olmadan kahve içmeye devam edebilirsiniz .

 

Mide ülserlerine neden olduğunu veya tahriş ettiğini fark ederseniz kahveyi sınırlamak isteyebilirsiniz.

 

Son olarak, psödoefedrin veya antibiyotikler gibi kafeinle etkileşime girebilecek herhangi bir ilaç kullanıyorsanız, en azından kahve veya kafeinli kahveden kaçınmalısınız.

 

Hasta olduğunuzda kahve içmekle ilgili endişeleriniz varsa bir sağlık uzmanına danışmak en iyisidir.

 

Hastalıklardan korunmak için sağlıklı beslenmek, zayıflamak için türlü diyetler ve zayıflama kürleri deniyor fakat sonuçlarından memnun olamıyorsanız eğer bu işi profesyonelce çözmenin zamanı gelmiş olabilir. Zayıflamak için online diyetisyenlerin size özel hazırlamış olduğu online diyet listelerini satın almak isteyebilirsiniz. Online diyet için tıklayabilirsiniz (Hadi Zayıfla!).

 

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Diyetisyen Misin?

Kategoriler