Haşlanmış Yumurta, Mükemmel Yumurta Ne Kadar Sürede Hazırlanır?

Haşlanmış Yumurta, Mükemmel Yumurta Ne Kadar Sürede Hazırlanır?

Haşlanmış yumurtalar lezzetli ve besleyici bir malzemelerdir. Ancak kaynama süresi istenen sonuca bağlı olarak değişir.

Haşlanmış yumurta, diyetinize yüksek kaliteli protein ve çeşitli vitaminler, mineraller ve antioksidanlar eklemek için ucuz ve lezzetli bir yoldur (1 ).

Yumurtalar besleyici oldukları kadar çok yönlüdür. Birçok ev şefi onları nasıl pişireceklerini kendi beceri setlerinin önemli bir parçası olarak bilmeyi düşünür.

Manzaralarınız sert bir kaynamaya ayarlanmış olsun ya da yumuşak, akan bir yumurta sarısını tercih ediyor olsanız da, yumurta kaynatma sanatında ustalaşmanın sırrı zamanlamadır.

Bu makalede, yumurtaların her seferinde mükemmel şekilde çıkması için ne kadar süre kaynatılması gerektiği açıklanmaktadır.

Kaynama Süresi Değişir

Kaynar yumurta söz konusu olduğunda, en uygun pişirme süresi öncelikle tat tercihlerinize ve ne için kullanmayı planladığınıza bağlıdır.

Örneğin, tamamen pişmiş, haşlanmış yumurta, hareket halindeyken atıştırmalık olarak veya yumurta salatası için idealdir. Aksine, yumuşak, sarılı haşlanmış bir yumurta bir dilim kızarmış ekmek, gevrek salata veya ev yapımı ramen kase süslemek için mükemmel bir yoldur.

İstediğiniz sonuçtan bağımsız olarak, yumurtaları tamamen kaplayacak kadar büyük bir tencereyi yeterince su ile doldurmaya başlayın. Pişirme sırasında her biri tamamen suya batırıldığı sürece, aynı anda kaç tane yumurta kaynatabileceğinize dair bir sınır yoktur.

Daha sonra, suyu tam kaynama noktasına getirin ve daha sonra suyu kaynatmak için ısıyı azaltın. Yumurtalarınızı dikkatlice suya koyun ve suyu yavaşça yuvarlanan bir kaynama noktasına getirmek için ısıyı arttırın.

Suyun çok sert kabarmadığından emin olun. Çünkü kabukları çatlama riskini azaltır.

Yumurta kaç dakikada haşlanır? Doğru yumurta haşlama süresi ne kadardır? Yumurtalarınızı ne kadar süre kaynatacağınıza karar vermek için aşağıdaki kılavuzu kullanın:

  • 7 dakika . Bu uzunluk, yumuşak, akıntılı bir yumurta sarısı ve sert bir beyaz için izin verir.
  • 8 dakika . Yumurta sarısı sıkışık ve yumuşaktır, ancak sıvı değildir.
  • 10 dakika . Yumurtalar çoğunlukla ortada pişirilmiş fakat biraz yumuşak pişirilmiş.
  • 12–13 dakika . Bu süre, fazla pişmiş olmayan tamamen sert haşlanmış yumurtalara neden olur.

Önerilen bu pişirme sürelerinin standart, büyük yumurtalar için geçerli olduğunu unutmayın. Küçük olanlar daha hızlı pişerken, büyük olanlar için ekstra zaman gerekir.

Pişirdikten sonra, pişirme işlemini durdurmak için derhal yumurtaları bir buz banyosuna aktarın. Aşırı pişmiş bir yumurta yemek için tehlikeli olmamakla birlikte, istenmeyen bir lastik ve sert bir dokuya sahip olabilir.

Özet: Kaynama süresi istediğiniz sonuca bağlıdır. Kaynar suya yumurta ekleyin ve yaklaşık 7-13 dakika kaynatın. Daha yumuşak bir yumurta sarısı için daha kısa bir pişirme süresi seçin.

Yumurtayı Kaynatmanın Diğer Yolları

Karşılıklı gelse de, haşlanmış yumurtaların aynı tadını ve kalitesini kaynatmadan elde edebilirsiniz.

Buharlama

Eğer bir tencerenin kaynatılmasını beklemekten hoşlanmıyorsanız, ancak yine de bir haşlanmış yumurtanın tadını çıkarmak istiyorsanız, şansınız yaver gitmiş. Buharlama bütün yumurta çok daha az su kullanılarak bir haşlanmış yumurta aynı tadı ve kaliteyi elde etmek için harika bir yoldur.

Bir tencereye 1-2 cm su doldurun, ardından bir tencereye yerleştirin ve suyu kaynayana kadar ısıtın. Yumurtalarınızı dikkatlice sepete yerleştirin, tencereyi örtün ve yumuşak haşlanmış bir yumurta için 5-6 dakika, sert bir haşlama için yaklaşık 12 dakika buğulayın.

Benzer şekilde, yumurtaları kaynatırken, onları hemen akan soğuk su altında soğutun veya hazır olduklarında pişirme işlemini durdurmak için buz banyosuna yerleştirin.

Basınç Pişirme

Basınçlı pişirmenin çekiciliğinin bir kısmı, bazı zorlayıcı mutfak görevlerini nasıl basitleştirdiğidir - ve yumurtaların kaynatılması da istisna değildir.

Düdüklü tencerenize 1 bardak su ekleyin ve bir tencereye yerleştirin. Tencerenin büyüklüğüne bağlı olarak sepete en fazla 12 yumurta koyun ve kapağı sabitleyin.

Yumuşak haşlanmış yumurtalar için, yumurta sarısını ne kadar yumuşak kullandığınıza bağlı olarak düşük basınç ayarında 2-4 dakika pişirin. Sert haşlanmış yumurtalar için pişirme süresini 7-8 dakika kadar arttırın.

Zamanlayıcınız söndüğünde, kapaktaki basınç valfini manuel olarak serbest bırakın ve tüm buharın çıkmasına izin verin. Kapağı dikkatlice açın ve yumurtaları bir buz banyosuna yerleştirin veya soğuk akan su altında soğutun.

Bu yöntemin elektrikli ocaklar için tasarlandığını ve bazı deneyler gerektirebileceğini unutmayın. Düdüklü tencerenin modeline ve bir seferde kaç tane yumurta pişirdiğinize bağlı olarak pişirme süresinin ayarlanması gerekebilir.

Fırında Pişirme

Pişirme, mükemmel bir haşlanmış yumurta elde etmek için kusursuz bir yöntemdir - su gerektirmez.

İlk önce fırını 350 ° F'ye (180 ° C) ısıtın. Ardından, bir çörek tepsisinin her bir fincanına birer yumurta yerleştirin.

Yumuşak, akan bir yumurta sarısı için yaklaşık 22 dakika pişirin ve sert bir kaynama için 30 dakika pişirin. Pişirme işlemini durdurmak için pişirme işleminden hemen sonra yumurtaları bir buz banyosuna batırın.

Özet: Haşlanmış yumurta sonucu buharda pişirme, basınçlı pişirme ve fırınlama gibi çeşitli pişirme yöntemlerini kullanarak elde edebilirsiniz.

İrtifa Kaynama Süresini Etkileyebilir

Atmosferik basınçtaki değişikliklerden dolayı, su deniz seviyesinden daha yüksek irtifalarda daha düşük bir sıcaklıkta kaynar. Bu, yüksek rakımlı bir bölgede kaynamış yumurtaların daha fazla pişirme süresi gerektirebileceği anlamına gelir ( 2 ).

Genel bir kural, 3,000 fit (915 metre) veya daha yüksek bir sıcaklıkta yaşıyorsanız, yükselme (3) 'te her 1000 feet (305 metre) için pişirme süresini yaklaşık 1 dakika artırmaktır.

Örneğin, 5.000 fit (1.525 metre) yükseklikte yaşıyorsanız ve yumuşak kaynatılmış bir yumurta yapmak istiyorsanız, kaynatma süresini 7 dakikadan 9 dakikaya çıkarın.

Özet: Yüksek rakımlar daha uzun kaynama süreleri gerektirir. 3.000 feet (915 metre) veya daha üstünde yaşıyorsanız, her 1.000 metrelik (305 metre) artış için pişirme süresini 1 dakika kadar artırın.

Uzun Lafın Kısası

Haşlanmış yumurtalar lezzetli ve besleyici bir malzemelerdir. Ancak kaynama süresi istenen sonuca bağlı olarak değişir.

Yumuşak bir yumurta sarısı için büyük yumurtaları yaklaşık 7 dakika kaynatın. Klasik bir sert kaynatma için, onları 13 dakikaya kadar pişirin. Küçük yumurtaların daha hızlı pişeceğini ve atmosferik basınçtaki değişiklikler nedeniyle daha yüksek irtifalarda daha uzun süre pişirmeniz gerekebileceğini unutmayın.

Kaynatma tercih ettiğiniz pişirme yöntemi değilse, aynı sonucu elde etmek için bütün yumurtaları pişirmeyi, buğulamayı veya basınçlı pişirmeyi de deneyebilirsiniz.

Haşlanmış yumurtayı buzdolabında kaç gün saklayabilirsiniz? Öğrenmek için blog yazımızı okumaya devam edin (Oku)


Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın