Haşhimato hastasıyım.Sağlıklı kilo vermek için ne yapmalıyım?

Merhaba.28 yaşındayım.Boyum 160 ve kilom 85.Zayıflamak istiyorum.Bundan 7 yıl önce yaklaşık 45 kilo verdim ancak 20 kiloyu geri aldım.Haşhimato hastasıyım ve kilo vermemden bu yana çok çabuk hastalanır oldum.Ağzımda yaralar çıkıyor vücudum güçsüz kalıyor bir anda.Ve yataklara düşüyorum.Yani diyet yarım kalıyor.Sizce ne yapmalıyım?

Merhabalar;
Haşimato hastalığı halsizlik, yorgunluk, cilt kuruluğu ve kilo alma gibi yan etkilere sebep olabilir. Öncelikle mutlaka ilaç tedavisini doktorunuzla beraber sürdürmenizi öneririm. Otoimmün bir hastalık olduğundan, çok düşük kalorili diyetlerde antioksidan içeriği de düşük kalabileceğinden, vitamin-mineral takviyesi kullanmadıysanız vücudunuz o dönemde güçsüz kalmış olabilir. Kalorinin birden kısıtlanmasından ziyade kademeli olarak ve vücudunuzun tolerasyonuna göre azaltılması daha doğru olur. Diyet yerine sağlıklı bir beslenme programı düzenlenmesi gerektğini düşünüyorum. Hedef olarak da kademeli kilo kaybı ve hastalık semptomlarının kontrol altına alınması gerekiyor.
-Bu süreçte, fiziksel aktivitenizi kendinizi zorlamadan arttırmanızı ve ödem sorunlarının önüne geçmek için bolca su tüketmenizi öneririm.
-E vitamininden zengin kurumeyveler, tuzsuz yani kavrulmamış kuruyemişler de antioksidan etkisiyle size faydalı olacaktır.
-Hem lifli hem de diğer protein kaynaklarına göre daha az tuz içeren kurubaklagilleri porsiyonuna dikkat ederek haftada 3-4 gün tüketmelisiniz.
-Omega-3 tüketimi de hastalık etkilerinin azalmasına yardımcı olabilir, takviye olarak kullanılabilir.
-İyotsuz tuz kullanmaya özen gösterin.
-Sebze ve meyve tüketiminizin 5 porsiyon olmasına özen gösterin. Turp, brokoli, hardal, kara lahana ve yer fıstığı tüketiminizi sınırlayın.
-Hastalığın etkisiyle kolesterol düzeyiniz yükselebilir. Katı yağlar yerine zeytinyağı gibi sağlıklı yağları tercih edin.
Daha detaylı beslenme programı düzenlememiz için sizin beslenme düzeniniz, kan değerleriniz, kullandığınız ilaçlar, diyet geçmişiniz hakkında bilgi sahibi olmam gerekiyor. Detaylı bilgi ve iletişim için profildeki numaradan ya da dytesrasariyer@gmail.com üzerinden mail yoluyla bize ulaşabilirsiniz.
Sağlıklı ve mutlu günler dilerim...