Yağ Türleri Nelerdir? Hangi Yağlar Daha İyi ve Sağlıklıdır?

Yağ Türleri Nelerdir? Hangi Yağlar Daha İyi ve Sağlıklıdır?
Yağ çeşitleri ve faydalı yağlar nelerdir? En sağlıklı yemeklik yağlar, faydalı yağlar ve en sağlıklı yağ sıralamasını sizlere bu makalemizde vermiş bulunmaktayız. Hangi yağı hangi yemeklerde ve nasıl kullanacağımızı öğrenerek hem daha iyi yemekler yapabilir hem de daha sağlıklı bir hayata ilk adımı atabiliriz.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenlerimiz tarafından günlük alınması gereken besin miktarlarına göre hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için online diyetisyenlerimiz tarafından sizin için hazırlanmış online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

 

Mutfakta kullandığınız yağın türü sadece yemeğinizin lezzetini etkilemeyecek, aynı zamanda sağlığınızda da bir fark yaratacaktır. Genel olarak, sağlıklı yağlar daha çok doymamış ve tekli doymamış yağlara, daha az doymuş yağlara sahiptir. Örneğin, zeytinyağı ve avokado yağı tekli doymamış yağlar açısından zengindir. Kanola ve soya yağları çoklu doymamış ve omega-3 açısından yüksektir.

 

Sağlıklı Yağların Faydaları, Yağların Faydaları Ve Görevleri

 


 

Beslenme bilgisi geliştikçe yağlar hakkında da daha fazla şey öğreniyoruz, tüm yağlar neredeyse aynı kaloriye sahiptir - 1 çorba kaşığı yağ yaklaşık 120 kalori içerir. Bitki bazlı yağlar biraz E ve K vitaminleri de içerir. Naturel sızma zeytinyağı gibi rafine olmayan yağların, kalp sağlığınız için iyi olmasının nedeni bazı antioksidanlara sahip olmasıdır.

 

Ancak yağların sağlık açısından iyi ya da kötü olmasının başlıca nedenleri, yağı oluşturan yağ asitleridir. Yağ asitleri de bu yağların her birini nasıl kullandığınız konusunda bir fark yaratır.

 

Yağ Asidi Dağılımı

 

Tüm yağlar, farklı miktarlarda bireysel yağ asitlerinden oluşur, ancak yağların sağlık faydalarına göre değerlendirilmesinin en kolay yolu, farklı türlerin oranlarının karşılaştırılmasıdır.

 

Tekli Doymamış Yağ Asitleri

 

Tekli doymamış yağ asitlerinin sağlığınız için iyi olduğu düşünülür, çünkü LDL kolesterolü (kötü) azaltırlar ve HDL kolesterolü (iyi) arttırırlar.

 

Akdeniz diyeti zeytinyağlıdır, tekli doymamış yağ oranı yüksektir ve bu da diyetin daha iyi sağlıkla ilişkilendirilmesinin bir nedeni olabilir. Tekli doymamış yağ asitleri yüksek yağlar, yani sağlıklı yağlar şunlardır:

 

En sağlıklı yağ sıralaması:

 

 

Çoklu Doymamış Yağ Asitleri

 

Çoklu doymamış yağ asitleri de LDL kolesterol seviyelerini düşürdüğü için, kalp sağlığı açısından iyidir. Doymuş yağlardan ziyade bu yağların tercih edilmesi önerilir. 

 

Bitki bazlı pişirme yağlarının çoğunda çeşitli çoklu doymamış yağ asitleri yüksektir:

 

 

Muhtemelen sağlık için en iyi çoklu doymamış yağ asitleri, kalp ve sinir sistemi sağlığı için iyi olan omega-3 yağ asitleridir. Omega-3 yağ asitlerinin kaynağı alfa linolenik asit olarak adlandırılan yağ asitleridir. Omega-3 yağ asidi yüksek olan bitki bazlı yağlar şunlardır:

 

 

Doymuş Yağ Asitleri

 

Doymuş yağ asitleri tereyağında, hayvansal yağlarda ve Hindistan cevizi, palmiye yağı da dahil olmak üzere tropikal yağlarda bulunur. Şu anki uzman tavsiyesi, doymuş yağ asitlerinin alımını sınırlamamız yönündedir. Çünkü doymuş yağlar yapılan araştırmalar ile kalp hastalığı ve felç riskiyle ilişkilendirilmiştir. Ancak, bitkisel yağlardan doymuş yağ asitlerinin sağlık açısından kötü olup olmadığı net değildir. Aslında, bazı insanlar Hindistan cevizi yağının daha fazla sağlık yararı olduğuna inanıyor, ancak bu konuda yapılan bir araştırma yok. Çikolata, şeker ve paketli gıdaların çoğunda palmiye yağı yani doğmamış yağ asitleri bulunur bunu bilmenin yararlı olacağını düşünüyoruz.  

 

Hangi Yemekte Hangi Yağ Kullanılmalı?

 

Mutfağınızda tuttuğunuz bazı yağlar yemek pişirmek için daha iyidir ve diğerleri salata, soğuk kullanım veya haşlamalarda kullanım için daha iyidir. İşte yağların çeşitli pişirme amaçları için en uygun olduğu yöntemler.

 

Fırında Pişirme, Sote ve Kızartma İçin En İyi Yağlar

 


Tipik olarak, soteleme ve kızartma için yağa ihtiyacınız vardır, bu nedenle kırmızı, beyaz et, deniz ürünleri ve sebze yemekleri hazırlamak için sağlıklı yöntemleri paylaşıyoruz.

 

Sote ve tavada kızartmak için, yüksek bir yanma (yüksek bir duman çıkarma) noktası olan bir yağa ihtiyacınız olacaktır, böylece yağı acı tadı vermeden yüksek bir sıcaklığa getirebilirsiniz. Yüksek duman çıkarma noktaları olan pişirme yağları arasında sebze, mısır, soya, kanola, yer fıstığı, üzüm çekirdeği, avokado, ayçiçeği ve aspir bulunur. Bu yağlardan, yer fıstığı yağı muhtemelen en güçlü tada sahiptir ve sonuç ürününüzün tadını değiştirebilir. Diğer yağlar, lezzet bakımından tamamen nötrdür. 

 

Peki Zeytinyağı?

 

Zeytinyağının sağlığa yararlı olduğu düşünüldüğünden, birçok insan bu ürünü stok yapmayı seve. Ancak bu yüksek ısıda pişirme yöntemleri için en iyi seçim olmayabilir, çünkü genellikle daha düşük bir duman çıkarma noktasına sahiptir. Rafine edilmiş, hafif veya saf zeytinyağı daha yüksek bir duman noktasına sahiptir, ancak yine de 'yanabilir' ve çok acılaşabilir. Bu nedenle marketlerde sıcak lezzetler için ve soğuk lezzetler için satılan iki çeşit zeytinyağını bulabilirsiniz.

 

Fırında Pişirme ve Kavurma İçin En İyi Yağlar

 

Pişmiş ürünler ve güveçler her zaman en sağlıklı gıdalar olmasa da, malzemeler sağlıklı olduğu sürece sizin için iyidir. Fırında pişecek yağları bulmak oldukça kolay. Aslında, yüksek duman noktaları olan tüm yağlar yemek pişirmek veya fırında pişirme için uygundur, ancak bazı tarifler belli yağları içerir. Örneğin, yer fıstığı yağı bazı yemeklerle iyi gitmeyebilir veya tereyağlı bir tarif zeytinyağlı yapılırsa sonuç ürününün lezzeti tercih edilmeyebilir. Yine de yağlar hakkında bu bilgilere sahip olmanız sağlığınız için önemlidir.

 

Saf rafine zeytinyağı, naturel sızma zeytinyağına göre ısıya daha iyi dayanır, böylece sebzeleri kavurmak için iyidir. Zeytinyağı fırında pişirilen ürünlerin lezzetini değiştirse de, saf zeytinyağı lezzetlendirmek için de kullanılabilir.

 

Salata Sosları İçin En İyi Yağlar

 

Salata sosu yapmak için herhangi bir yağ kullanabilirsiniz, ancak ayırt edici bir lezzete sahip bir yağ kullanmak en iyi seçim olabilir. Zeytinyağı, özellikle sızma zeytinyağı güçlü bir tada sahiptir. Tavada kızartmak ya da sotelemek için iyi bir seçim olmasa da, salata sosları için mükemmel bir seçimdir.

 


Zeytin lezzetinin bir hayranı değilseniz, aynı zamanda iyi bir 'soğuk' yağ olan ceviz yağını kullanabilirsiniz. Susam da iyi bir seçim olabilir, çünkü farklı bir aromaya sahiptir.

 

Keten tohumu yağı soğuk olarak kullanılması gereken diğer bir yağdır. Çünkü az miktarda ısı bile yağı tahrip edebilir, ancak güçlü lezzeti herkes için tercih edilebilir değildir.

 

Zayıflamak ve sağlıklı bir bedene ulaşmak istiyorsanız yemeklerinizde kullandığınız yağların türü dışında, bu yağların sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturularak kullanılması ihtiyacınız vardır. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler