Hamilelikte Yeşil Çay İçilir mi?

Hamilelikte Yeşil Çay İçilir mi?

Hamilelikte yeşil çay içilir mi? Yeşil çay hamilelikte zararlı mıdır? Yeşil çay ölçülü olarak içilebilir çünkü bir fincan tipik olarak 45 mg'dan az kafein içerir.

 

Hamile bir kadının hamile olmayan bir kişiye göre daha fazla sıvı içmesi gerekir. Bunun nedeni, suyun plasenta ve amniyotik sıvının oluşmasına yardımcı olmasıdır. Hamile kadınlar günde en az 8-12 bardak su içmelidir. 

 

Hamileyken yememeniz veya içmemeniz gereken bazı yiyecekler vardır çünkü bunlar bebeğiniz için zararlı olabilir. Kafeinin etkileri nedeniyle çok fazla kahve içmemeniz konusunda doktorunuz tarafından uyarılmış olabilirsiniz.

 

Öte yandan yeşil çay, sağlık yararları nedeniyle sıklıkla övülür. Ancak hamilelik sırasında yeşil çay içmek güvenli midir?

 

Yeşil çay, normal siyah çay ile aynı bitkiden yapılır ve bitki çayı olarak kabul edilmez. Aynı kahve gibi yeşil çay da kafein içerir, ancak daha küçük miktarlarda.

 

Hamileler yeşil çay içilir mi? Yeşil çay hakkında daha fazla bilgi edinmek ve hamileyken yeşil çayın ne kadarını güvenle tüketebileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

 

Yeşil Çay Nedir?

 

Bağışıklığı Güçlendiren 6 Doğal Bitki Çayı - Mahmure

 

Yeşil çay, normal siyah çay ile aynı bitkiden yapılır ve bitki çayı olarak kabul edilmez. Kahve gibi kafein içerir, ancak daha küçük miktarlarda.

 

Yeşil çay, polifenol adı verilen yüksek konsantrasyonlarda antioksidanlar içerir. Antioksidanlar vücuttaki serbest radikallerle savaşır ve hücrelerinizdeki DNA'ya zarar vermelerini engeller.

 

Yeşil çay çoğunlukla sudur ve fincan başına neredeyse hiç kalori içermez.

 

Yeşil Çayda Ne Kadar Kafein Var? Yeşil Çayda Kafein Var mı?

 

235 mililitrelik bir fincan yeşil çay, ne kadar demlendiğine bağlı olarak yaklaşık 24 ila 45 miligram (mg) kafein içerir. Öte yandan, 235 mililitrelik kahve 95 ila 200 mg arasında kafein içerebilir. Başka bir deyişle, bir fincan yeşil çay, tipik bir fincan kahvenizdeki kafein miktarının yarısından daha azına sahiptir.

 

Yine de dikkatli olun: Bir fincan kafeinsiz yeşil çay veya kafeinsiz kahve bile az miktarda kafein içerir (12 mg veya daha az).

 

Sağlıksız hızlı kilo verdiren diyetler yapmak yerine sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atarak zayıflamak istiyorum diyorsanız diyetisyenlerimiz tarafından sizin ihtiyaçlarınıza göre hazırlanmış uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

 

Yeşil Çay Hamilelik Sırasında İçilir mi? Yeşil Çay Hamilelikte Kullanılır mı?

 

Kafein bir uyarıcı olarak kabul edilir. Kafein plasentayı rahatça geçebilir ve bebeğin kan dolaşımına girebilir. Bebeğinizin kafeini metabolize etmesi (işlemesi) tipik bir yetişkine göre çok daha uzun sürer, bu nedenle doktorlar kafeinin gelişmekte olan bebek üzerindeki etkisi konusunda endişeleri olmuştur.

 

Bazı eski araştırmalar hamilelik sırasında kafeinli içecekler içmenin güvenliği hakkında çelişkili kanıtlar gösterse de, daha yakın tarihli 2021 araştırması güvenli bir seviye olmadığını gösteriyor.

 

Yüksek düzeyde kafein tüketmek, aşağıdakiler de dahil olmak üzere problemlerle ilgili olabilir:

 

 • düşükler
 • ölü doğum
 • erken doğum
 • düşük doğum ağırlığı
 • çocukluk çağı akut lösemisi

 

Bir uyarıcı olduğu için kafein sizi uyanık tutmaya yardımcı olabilir, ancak aynı zamanda kan basıncınızı ve kalp atış hızınızı da yükseltebilir. İlk başta her şey yolunda olabilir, ancak hamileliğiniz ilerledikçe vücudunuzun kafeini parçalama yeteneği yavaşlar. Çok fazla içerseniz gergin hissedebilir, uyumakta zorluk çekebilir veya mide ekşimesi yaşayabilirsiniz.

 

Kafein aynı zamanda idrar söktürücüdür, yani su atmanızı sağlar. Kafeinin neden olduğu su kaybını dengelemek için bol su için.

 

Orta düzeyde kafein söz konusu olduğunda, ne kadar içebileceğiniz konusunda doktorunuzla konuşabilirsiniz. Buna yeşil çay ve diğer kafeinli içecekler dahildir. Doktorunuz size günde bir veya birkaç kez veya haftada birkaç kez bir fincan içmeniz için onay verebilir.

 

Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir? - Muhiku

 

Hamilelik Sırasında Yeşil Çay Güvenli mi? Yeşil Çay Düşüğe Neden Olur mu?

 

Bazı doktorlar, kafein tüketiminizi günde 200 mg'ın altına düşürmenizi isteyecektir. Doktorunuz bu yönergeleri onaylarsa, her gün bir veya iki fincan yeşil çay içmenizde bir sakınca yoktur.

 

Doktorunuzun önerdiği limitlerin altında kalmak için genel kafein alımınızı izlediğinizden emin olun. Bu seviyenin altında kaldığınızdan emin olmak için tükettiğiniz kafeini de ekleyin:

 

 • çikolata
 • alkolsüz içecekler
 • çay
 • kola
 • enerji içecekleri
 • kahve

 

Hamilelikte Bitki Çayı İçilir mi? Hamileyken Bitki Çayı İçilir mi?

 

Bitkisel çaylar bitkilerin aşağıdaki kısımlarından yapılır:

 

 • kökler
 • tohumlar
 • çiçekler
 • kabuk
 • meyve
 • yaprak

 

Bugün piyasada çok fazla bitki çayı var ve çoğunda hiç kafein yok, ancak bu güvenli oldukları anlamına mı geliyor? Bitkisel çayların çoğu hamile kadınlarda güvenlik açısından incelenmemiştir, bu nedenle dikkatli olmak en iyisidir.

 

Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), bitki çaylarının güvenliğini ve etkinliğini düzenlememektedir. Çoğunun hamilelik sırasında kesin bir güvenlik kanıtı yoktur. Bazı bitkilerin siz ve bebeğiniz için yan etkileri olabilir. Büyük miktarlarda tüketildiğinde, bazı bitki çayları rahmi uyarabilir ve düşüklüğe neden olabilir.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Hamilelik sırasında herhangi bir bitki çayı içmeden önce doktorunuza danışmanız en iyisidir.

 

Hamilelik sırasında kafeine karşı kanıtlar kesin olmasa da, doktorlar genellikle alımınızı her gün 200 mg'ın altına düşürmenizi veya hatta tamamen kaçınmanızı önerir. Unutmayın, buna tüm kafein kaynakları dahildir.

 

Bir fincan tipik olarak 45 mg'dan daha az kafein içerdiğinden yeşil çay ölçülü olarak içilebilir, ancak emin olmak için doktorunuza danışmak isteyeceksiniz. Kafein içerebilecek herhangi bir şey yemeden veya içmeden önce ürün etiketlerini okuduğunuzdan emin olun. Demlenmiş buzlu yeşil çay, ortalama bir fincandan daha fazlasını içerebilir.

 

Hamileyken dengeli beslenmek çok önemlidir. Gelişmekte olan bebeğinizin ihtiyaç duyduğu birçok temel besin, vitamin ve mineral vardır. Bol su içmeniz ve su alımınızı kahve ve çay ile değiştirmemeniz önemlidir.

 

Son olarak, vücudunuzu dinleyin. Doktorunuz bir fincan yeşil çayın iyi olduğunu söylüyorsa ancak bu sizi gergin hissettiriyorsa veya iyi uyumanıza izin vermiyorsa, muhtemelen kafeinsiz bir versiyona geçmenin veya yeşil çayı tamamen bırakmanın zamanı gelmiştir.

 

Hamileyken yediklerinize dikkat etmek hem sizin hem de bebeğiniz için çok önemlidir. Hamileyken kilonuzu koruyabilmek, sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için diyetisyenlerimiz tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi başlamak için size özel hazırlanmış uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Sağlıklı Beslen!)

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın