Gebelikte Streptokok Enfeksiyonu Nedir, Neden Olur? Streptokok Boğaz Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Streptokok Enfeksiyonu Nedir, Neden Olur? Streptokok Boğaz Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi
Hamile olmak streptokok boğaz enfeksiyonu gibi bakteriyel enfeksiyonlara karşı koruma sağlamaz.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Hamilelik sırasında, parlak cilt ve kalın saç gibi avantajların tadını çıkarabilirsiniz. Ne yazık ki hamile olmak streptokok boğaz enfeksiyonu gibi bakteriyel enfeksiyonlara karşı koruma sağlamaz. Hamileyken boğaz ağrısı çekebilirsin.

 

İyi haber şu ki, her boğaz ağrısı otomatik olarak bir streptokok enfeksiyonu geçirdiğiniz anlamına gelmez. Yine de, hamileliğiniz sırasında yakalanmanız ihtimaline karşı, streptokok boğaz ağrısı semptomlarını ve tedavi seçeneklerini tanımaya değer.

 

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir? konu başlıklı blog yazımızı inceleyerek boğaz ağrısının diğer nedenleri hakkında bilgi edinip boğaz ağrısına neyin iyi geleceğini detaylı olarak öğrenebilirsiniz.

 

Gebelikte Streptokok Boğaz Ağrısı Riskleri

 

Bu bakteriyel enfeksiyon, diğer hoş olmayan semptomlarla birlikte boğazınızı ağrıtıyor ve kaşındırıyor. Genellikle buna ateş ve genel yorgunluk eşlik eder.

 

Mayo Clinic'e göre, tedavi edilmeden bırakılan bir boğaz enfeksiyonu, böbrek iltihabı ve romatizmal ateş gibi potansiyel olarak ciddi komplikasyonlara neden olabilir.

 

Streptokok boğaz ağrısı, Streptococcus pyogenes veya grup A streptokok olarak bilinen bakterilerden gelir. Bazen, Grup B streptokok ile karıştırılır. Bu, vajinal veya rektal bölgede bulunabilen ayrı, ilgisiz bir bakteridir. Bir anne doğum sırasında bu tür enfeksiyonu bebeğine geçirebilir. Boğaz ağrısına neden olan bakterilerle ilgili değildir.

 

Streptokok enfeksiyonu nedir, neden olur? Streptokok boğazına neden olan Grup A streptokok, çok kolay yayılan ve çok bulaşıcı bir bakteridir. Enfeksiyonu olan biri hapşırırsa veya öksürürse ve havadaki damlacıkları solursanız yakalanabilirsiniz. Streptokok boğaza sahip kişiler sizinle yiyecek veya içecek paylaşıyorlarsa da yakalanabilirsiniz. Bakteriler ayrıca kapı kolu gibi yüzeylerde de hayatta kalabilir ve daha sonra elinizden gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza aktarılabilir.

 

Streptokok Boğaz Ağrısı Belirtileri / Streptokok Enfeksiyonu Belirtileri


Hamileliğiniz sırasında çeşitli ağrı sızıları ayırmak zor olabilir, ancak streptokok boğaz ağrısı belirtileri belirgin şekilde farklı olacaktır.

 

Streptokok ekfeksiyonu, Streptokok boğaz ağrısı belirtileri şunları içerir:

 

 • çok ağrılı boğaz
 • kırmızı, şişmiş bademcikler
 • baş ağrısı
 • boğazda veya bademciklerde beyaz lekeler
 • önemli enerji eksikliği, genel halsizlik ve yorgunluk
 • yutma ve yemek yeme zorluğu
 • boyun çevresinde şişlik
 • genişlemiş lenf düğümleri
 • ateş
 • iştah kaybı
 • öksürük

 

Strep boğazının diğer semptomları mide bulantısı, nefes almada zorluk ve karın ağrısı olabilir. Strep boğaz ağrısı için yukarıda belirtilen her belirtiyi yaşamanıza gerek yoktur, ancak bunlardan birkaçı varsa, doktorunuzla konuşmaya değer.

 

Belirtileriniz strep boğaz ağrısını gösteriyorsa, hızlı bir test şüphelerinizi doğrulayacaktır. Doktorunuz bademciklerinizden bir kültür almak için bir pamuklu çubuk kullanacak ve ardından sonuçları gözden geçirecektir.

 

Gebelikte Streptokok Enfeksiyonu Tedavisi

Strep boğazını tedavi etmek için antibiyotikler reçete edilir. Hamilelik sırasında ilaçların dikkatle izlenmesi gerekir. İlaçlara gebelik risk faktörü sınıflandırmasının atanmasının nedeni budur.

 

Bu derecelendirmeler, hamileliğiniz sırasında size ve doktorunuza ilaçlar hakkında en iyi kararı vermede yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Aşağıdaki yönergeleri izleyin.

 

 • Kategori A, bir ilaç için en iyi derecelendirmedir: Bu, kontrollü çalışmaların size veya bebeğinize zarar verme riski veya kanıtı göstermediği anlamına gelir.
 • Kategori B ilaçları dikkatle alınmalıdır: Bu, hayvan çalışmalarının risk göstermediği, ancak hamile kadınlar üzerinde kontrollü çalışmalar yapılmadığı anlamına gelir.

 

Sefaleksin, amoksisilin ve penisilin, strep boğazını tedavi etmek için kullanılan üç yaygın antibiyotiktir.

 

 • Sefaleksin bir kategori B ilaçtır. Hayvanlarda yapılan araştırmalar, doğurganlığı etkilemediğini veya gelişmekte olan bebeğe zarar vermediğini gösteriyor. Bu ilaç plasentadan bebeğe geçer. Şu anda hamile kadınlarda güvenilir bir çalışma yok. Bu nedenlerden dolayı, bu ilaç yalnızca hamileliğiniz sırasında başka seçenek bulunmadığında kullanılmalıdır.
 • Amoksisilin, B kategorisindeki bir ilaçtır. Hayvan çalışmaları, gelişmekte olan bebek üzerinde hiçbir yan etki göstermedi. Yine, yalnızca faydalar potansiyel risklere ağır bastığında önerilir.
 • Penisilin de B kategorisindedir. Penisilin alerjisi olmayan kadınlarda, büyüyen bebek üzerinde herhangi bir olumsuz etki göstermemiştir. Penisilin anne sütüne geçer, ancak bildirilen herhangi bir olumsuz yan etkisi yoktur.

 

Strep boğaz ağrısı testi pozitif çıkarsa, siz ve doktorunuz seçeneklerinizi tartışabilirsiniz.

 

Gebelikte Streptokok Boğaz Ağrısı için Ev İlaçları / Streptokok Boğaz Ağrısı için Doğal Çözümler


Boğaz ağrısı rahatsızlıklarını gidermeye yardımcı olacak ev ilaçları da vardır. Aşağıdaki doğal yöntemleri deneyebilirsiniz:

 

 • Boğaz ağrınızı daha hafif hissetmesine yardımcı olmak için ılık tuzlu suyla gargara yapın.
 • Boğaz ağrısını kötüleştirebilecek soğuk sıvılardan kaçının. Bunun yerine, papatya veya tarçınlı limon çayı gibi kafeinsiz bitki çaylarını deneyin. Su içtiğinizden, susuz kalmadığınızdan emin olun.
 • Vücudunuzun iyileşmesine izin vermek için bol bol dinlenin.

 

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir? Boğaz Ağrısı İçin Doğal Yöntemler konu başlıklı blog yazımızı inceleyerek boğaz ağrısı için doğal yöntemler hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Susuz kalmamak, hamilelik sırasında enfeksiyon riskini azaltmanın harika bir yoludur, bu nedenle suyunuzu içmeyi unutmayın. Yemek yemeden önce ve dışarı çıktıktan sonra ellerinizi yıkamaya özen göstermek de iyi bir fikirdir.

 

Hamileliğiniz sırasında boğaz enfeksiyonundan şüpheleniyorsanız, hemen doktorunuzla konuşun. Streptokok boğaz ağrısı mümkün olan en kısa sürede teşhis etmek, tedaviye başlayabileceğiniz anlamına gelir. Bu, komplikasyonları önlemenin ve daha iyi hissetmeye başlamanın en hızlı yoludur.

 

Bütün bunların dışında hastalıklardan uzak kalmak için sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturmak elzemdir. Whatsapp üzerinden sizinle ilgilenen diyetisyeniniz ile iletişim sağlayarak rehber eksikliği yaşamayacağınız sağlıklı kilo verdiren diyet listelerine ulaşmak artık çok kolay. Günün diğer öğünleriyle uyum içerisinde olan, kilo vermek için online diyetisyenler tarafından size özel hazırlanmış online diyet listesindeki lezzetli menülere ulaşmak bir tık uzağınızda (Zayıflamak Bir Tık Uzağında!)

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler