Hamileyken En İyi Uyku Pozisyonları Nelerdir?

Hamileyken En İyi Uyku Pozisyonları Nelerdir?
Bebeğiniz doğmadan önce alabildiğiniz tüm uykuyu içinize çekin.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

En sevdiğiniz sporlardan uzak durmaktan belirli yiyecekleri tüketmemeye kadar, hamilelerin yapılması ve yapılmaması gerekenler listesi biraz zorlayıcı olabilir. Karnınız her hafta büyürken, endişeler listenize uyku pozisyonları ekliyor olabilirsiniz.

 

İşte hamilelik sırasında uyku pozisyonları ve dinlenme şeklinizin bebeğinizin ve sizin sağlığınızı nasıl etkilediğiyle ilgili efsaneler ve gerçekler arasında gezinmeye yardımcı olan bazı yardımlar.

 

Yan Uyku: Sol ve Sağ

 

Doktorlar genellikle hamilelik sırasında, özellikle zaman geçtikçe yanınızda yatmanızı önerir. 

 

Bu tam olarak neden yapılır? Kan akışına etkilediği için. Ancak iyi haber şu ki, tıbbi çalışmaların 2019 incelemesi, her iki tarafın da iyi olduğunu buldu - gerçekten.

 

Sol Taraf

 

Sol tarafınızda uyumak genellikle hamilelik sırasında “ideal”  olarak adlandırılır.

 

Vücudunuzun sol tarafına dönerek uyumak, sağ taraftaki omurganıza paralel uzanan büyük bir damar olan inferior vena kavadan (IVC) en uygun kan akışını sağlar. Kalbinize kan ve bebeğinize kan taşır.

 

Sol tarafınızda uyumak da karaciğerinizden ve böbreklerinizden gelen baskıyı alır. Bu, düzgün çalışması için daha fazla alan anlamına gelir ve elleriniz, ayak bilekleriniz ve ayaklarınızdaki şişme sorunlarına yardımcı olur.

 

Sağ Taraf

 

Öyleyse, sol idealse - sağ taraftan kaçınmalısınız mı? Şart değil.

 

Bu 2019 çalışma incelemesi, sol ve sağ taraflarda uyumanın eşit güvenli etkiye sahip olduğunu gösterdi. Sağda uyurken IVC ile çok az sıkıştırma sorunu riski vardır, ancak bu çoğunlukla en rahat olduğunuz yerle ilgilidir.

 

Bebeğin Cinsiyeti Hakkında Bir Not

 

Bu arada, hangi tarafta uyuduğunuzun bebeğinizin cinsiyetini gösterdiğini duymuş olabilirsiniz. Ne yazık ki, bu sadece başka bir şehir efsanesi. Uyku pozisyonunun bebeğinizin cinsiyeti ile herhangi bir korelasyonu olduğunu gösteren hiçbir çalışma yoktur.

 

Yan Tarafa Uyumanın Yolları

 

Yan uyku sizin için bir şey değilse, daha doğal veya en azından rahat hissettirmek için bazı öneriler. Özellikle uyku pozisyonunuzla ilgili endişeleriniz varsa, eşinizden sizi zaman zaman kontrol etmesini ve sizi daha iyi bir pozisyona getirmesini isteyebilirsiniz.

 

İlk Üç Aylık Dönem

 

Herhangi bir pozisyonda uyumak genellikle erkenden iyidir. Ancak, tarafınızı tercih etme alışkanlığına girmek istiyorsanız, bacaklarınız arasında bir yastık koymayı deneyin. Bu, ayarlama yaparken kalçalarınızda ve alt vücudunuzdaki rahatsızlığı hafifletebilir.

 

Biraz daha iyi hissetmek istiyorsanız, ortopedik bir diz yastığı almayı düşünebilirsiniz.

 

İkinci Üç Aylık Dönem

 

Karnınız büyüdükçe, yatağınızın biraz sağlam olduğundan emin olun, böylece sırtınız kaymaz. 

 

Ayrıca hamilelik yastıklarına bakmak isteyebilirsiniz. U veya C şeklinde gelirler ve yan uyumaya yardımcı olmak için tüm vücudunuzu sararlar. Yastığı sırtınız boyunca uzanacak şekilde konumlandırırsınız ve daha sonra aynı anda dizleriniz arasında kaydırarak ön tarafa sarılırsınız.

 

Üçüncü Üç Aylık Dönem

 

Destek için hamilelik yastığı kullanmaya devam edin. Onları büyüyen karnınıza biraz fazla bulursanız, kama yastıklarını araştırın. Kendinizi yuvarlanmanızı önlemek için karnınızın altına ve sırtınızın arkasına koyabilirsiniz.

 

Tek başına uyumanızı sağlayamıyorlarsa, üst vücudunuzu 45 derecelik bir açıyla desteklemek için yastıklar kullanmayı deneyin. Bu şekilde sırtınız düz olmaz ve kompresyonu IVC'nizden çıkarırsınız. Alternatif olarak, yatağınızın başını kitap veya bloklarla birkaç santim yükseltmeyi deneyebilirsiniz.

 

Karın Üstü Uyumak

 

Hamilelik sırasında karın üstü uyuyabilir misiniz merak ediyorsunuz?Uyuyabileceğinden emin olabilirsin - en azından bir süre.

 

Mide uykusu yaklaşık 16 ila 18. haftalara ulaşıncaya kadar sorun olmaz. Bu noktada yumrularınız biraz daha büyüyerek bu pozisyonu gittikçe daha az arzu edilir hale getirir. Biraz karpuz üstünde uyumaya çalışıyormuş gibi hissedebilirsiniz.

 

Konforun yanı sıra, kendinizi bir şekilde karın üstü uyurken bulursanız endişelenecek çok şey yok. Uterus duvarları ve amniyotik sıvı bebeğinizi ezilmekten korur.

 

Bu pozisyonu daha rahat hale getirmek için, karın üstü uyku yastığı satın almayı düşünebilirsiniz. Bazıları şişirilebilir ve bazıları karnınız için büyük bir kesikli sert bir yastık gibidir.

 

Hangisini seçerseniz seçin, bebeğinize (ve size) nefes alması için bolca yer verirken karnınıza biraz göz kulak olmanızı sağlar.

 

Geriye Yaslanarak Uyku

 

Sırt üstü uyumak genellikle ilk üç aylık dönemde güvenli kabul edilir.

 

Bundan sonra, duymuş olabilirsiniz çalışmalar bütün gece sırtında uyumaya devam et. Çok endişelenmeden önce, çalışmaların küçük olduğunu ve burada uyku apnesi veya hatırlama yanlışlığı gibi başka faktörlerin olabileceğini anlayın.

 

Ayrıca, Cleveland Clinic'teki bazı uzmanlar, sadece bütün gece sırtınızda uyuyor olabileceğine dikkat çekiyor, bu da tüm banyo vakitleri ve yaşadığınız uykusuzluk ile neredeyse imkansız.

 

Bu çalışmalar tamamen indirgenemez. Sonunda, sırtınızda uyumamak 28 hafta sonra ölü doğum riskinizi azaltabilir.

 

Ayrıca, sırt üstü uyumakla ilgili başka sorunlar da var. Bu pozisyon sırt ağrısına, hemoroidlere, sindirim sorunlarına ve zayıf kan dolaşımına katkıda bulunabilir. Sizi baş dönmesi veya baş dönmesi hissettirebilir.

 

Gecenin ortasında sırt üstü uyurken uyanırsan endişelenmeli misin? Muhtemelen hayır - ama başka bir pozisyonu denemek iyi bir fikir.

 

Eğer hareketsiz uyuyorsan (şanslısın!) yine de sık sık kendinizi arkanızda bulursanız, arkasına bir kama yastığı yerleştirmeyi düşünün. Bu şekilde, sırt üstü uyumaya  çalıştığınızda, kanın hala akmasına ve bebeğinizi beslemesine izin verecek bir açıda durursunuz.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Hamileliğiniz sırasında endişelenebileceğiniz çok şey var. Uyku konumunuzun listenin başında olması gerekmez.

 

Doktorlar, size ve bebeğinize en uygun kan akışını sağlamak için yan dönerek - sağ veya sol - dinlenmenizi önerir. Bunun ötesinde, sizin için en rahat konuma geçmek için bazı yastık destekleri kullanmayı deneyebilirsiniz.

 

Bebeğiniz doğmadan önce alabildiğiniz tüm uykuyu içinize çekin. Hangi pozisyonun en iyisi olduğu hakkında başka sorularınız varsa doktorunuza danışın.

 

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Diyetisyen Misin?

Kategoriler