Hamilelikte Şeker Ve Beslenme

Hamilelikte Şeker Ve Beslenme
Hamilelikte şeker diyeti ve hamilelikte şeker nasıl düşürülür veya şekerin yükselmesi bebeğe zarar verir mi? Uzman görüşleri bu yazımızda.

Hamile olan bir çok anne adaylarımız aşermelerini genellikle güzel tatlı atıştırmalıklarla kullanıyorlar. Bunun yanında kadınlarımızı bilinçlendikçe şekeri hayatlarından çıkardıklarını ve hamileyken reçel kavanozlarından, çikolatalardan uzaklaştıklarını brokolilerle ve güzel yağlı kuruyemişlere yaklaştıklarını görüyoruz. 

Tatlı zehir kitabının yazarı David Gillespie, hamileyken tüketilen aşırı şeker çocuğun hayatında bir çok farklı hastalık olarak kendini gösteriyor. Bu hastalıklar bir çok kanser türünden, hipertansiyona, böbrek yetmezliğinden, tip 2 diyabete kadar gidebiliyor.

Gillespie’ya göre hamileyken şekeri bırakmanın yararları saymakla bitmez. ‘Kadın şeker tüketemediğin de hamileliğinde aşırı kilo almaz ve doğumdan sonra aldığı kiloları daha rahat bir şekilde verebilir.’ Bundan sonra Gillespie diyorki ‘Eğer doğacak çocuğunuzun kronik hastalıklar sırasında doğmasını istemiyorsanız hanımlar hamileliğinizde şekeri bırakmanız gerekli.’ 

Bize hamileliğinin 4 üncü ayında yaptığı şeker yükleme testini yaptırarak gestational diyabet(hamile diyabeti) hastası olduğunu fark eden bir hanımın örneğini veriyor ve hamileliğinin kalanında şekeri tamamen bırakarak doğum sırasında bu hastalıktan tamamen kurtulduğunu ve bunların hepsini hiçbir ilaç almadan sadece diyet listesini değiştirerek başardığını anlatıyor. 

Normal bir insan şekeri bırakması meyvelerden de vazgeçmesi manasına gelir ancak uzmanlar hamilelere meyve yemeğe devam etmelerini tavsiye ediyorlar. Bunun sebebine meyveler şeker ile beraber ciddi bir vitamin, mineral, fiber ve antioksidan kaynağı olmasını gösteriyorlar. Tüketin bu meyveleri hatta hamileliğinizin sonuna doğru emzirmenin getireceği enerji ihtiyacından dolayı meyve tüketiminizi artırın.

Şekerden vazgeçmenin birçok seviyesi olduğu uzmanlar arasında sürekli tartışırsa da, tüm uzmanlar yapay tatlandırıcı ve rafine şekerin hamilelik sırasında kesinlikle uzak durulmasında hem fikirler. 

Türkiye'nin en başarılı perinatologlarından Prof. Dr. Nuri Danışmanın dediği gibi ‘Bir yemeğe bakın pastane de satılabilecek gibiyse uzak durun.’ 

20 haftalık hamile bilinçli bir hanımefendi ‘markette bir ürüne bakıyorum kendim mutfağımda yapamayacağım bir gıdaysa kesinlikle tercih etmiyorum. Kan şekerim düştüğünü hissettiğimde abur cubura saldırmak yerine hurma ve bal gibi alternatifleri tercih ediyorum hurma beni daha uzun süre tok tutuyor ve kan şekerimi düzenlediğini hissediyorum.’ diyor. 

Başka bir hanımefendinin anlattıklarına göre 2 sene önce hamileyken rafine şekeri ve paketli doğal olmayan tüm ürünleri hayatından çıkarmayı başaran bu hanımefendi kendi deyimiyle ‘Şeker yerine sebze ve protein ağırlıklı beslendiğini bu beslenme temposunun hamileliğim boyunca tatlı aşermeme de engel olduğunu fark ettim. Çikolatalı kurabiye yerine fındık fıstıkla beslendim.’ Kendisi bize hamileyken şekerden vazgeçmenin çocuğu için yaptığı ilk fedakarlık olduğunu söyledi. 

Bizim size tavsiyemiz canınız sıkıldığında eliniz çikolataya gitmesin. Biraz fındık, fıstık, kuru üzüm bulundurun yanınızda çocuğunuzun yakın dönemde ve uzun dönemdeki sağlığı için şimdiden fedakarlık yapmaya başlayın. Şekeri bırakın bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Diyetisyen Misin?

Kategoriler

Instagram Akışı