Hamilelikte Kafeinsiz Kahve İçebilir misiniz?

Hamilelikte Kafeinsiz Kahve İçebilir misiniz?

Hamilelikte kafeinsiz kahve içilir mi? Hamilelikte kafeinsiz kahve zararlı mı? Hamileyken neden kahve içilmez? Kafeinsiz kahve, kafein içeriğinin %97'sini gidermek için işlenmiş kahvedir.

 

Kahve nedir? Kahve, enerji artırıcı ve uyarıcı etkileriyle bilinen popüler bir kafeinli içecektir.

Bununla birlikte, hamile kadınlar potansiyel sağlık risklerinden korunmak için kafeini azaltmayı veya ortadan kaldırmayı tercih edebilir.

Kafeinsiz kahve, yüksek miktarda kafeinsiz kahvenin tadını sağlayabilen popüler bir alternatiftir.

Yine de kafeinsiz kahve hala az miktarda kafein içerir ve bu da bazı kadınların hamilelik sırasında içmenin güvenli olup olmadığını merak etmesine neden olabilir.

Hamilelikte kafeinsiz Türk kahvesi, hamilelikte kafeinsiz kahve içilir mi? Kafeinsiz kahve hamilelikte içilir mi? Hamileyken neden kahve içilmez? Bu makale size kafeinsiz kahve ve hamilelik hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlatıyor.

 

Hamileyken yeşil çay içilir mi? Öğrenmek için yazımzı imnceleyebilirsiniz (Hamileyken Yeşil Çay İçilir Mi?).

 

Hamileler Kafeinsiz Kahve İçebilir Mi? Hamilelikte Kafeinsiz kahve Tüketimi, Kafein Ve Hamilelik - Gebelikte Kafeinsiz Kahve

 

Hamilelikte kafein tüketimi zararlı mı? | Hamilelik

 

Kafein ne işe yarar? Kafein, kahve, kakao ve guarana gibi çeşitli bitkilerde bulunan ve nörolojik durumlar, kalp hastalığı, karaciğer hastalığı, diyabet ve bazı kanserler üzerinde olumlu etkileri olabilen bir uyarıcıdır (1).

Bununla birlikte, kafein hamilelik sırasında daha yavaş parçalanır ve plasentayı geçerek büyüyen bebeğin kan dolaşımına girebilir (1).

Gebelikte fazla kafein, kesin mekanizmalar henüz bilinmemekle birlikte, bazı çalışmalar gebelikte yüksek kafein alımını düşük doğum ağırlığı, büyüme kısıtlaması, düşük ve çocukluk döneminde daha yüksek aşırı kilo riski ile ilişkilendirmiştir (2, 3, 4, 5, 6).

Yine de, kafeinin olumsuz gebelik sonuçlarıyla tam ilişkisi hala aktif bir araştırma alanıdır ve etkileri bireyler arasında önemli ölçüde değişebilir (7 ).

Mevcut bilgi düzeyi göz önüne alındığında, Amerikan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları Koleji (ACOG), hamile kadınların günde tüm kaynaklardan 200 mg'dan fazla kafein tüketilmemesini önermektedir.

Bir fincan (240 mL) demlenmiş siyah normal kahve, 96 mg kafein içerir. Bu nedenle, çoğu kılavuz, düzenli kahve alımının günde yaklaşık 2 fincan (475 mL) ile sınırlandırılmasını önermektedir (8).

Özet: Kafein, kahve, kakao ve guarana gibi çeşitli bitkilerde bulunan bir uyarıcıdır. Yüksek kafein alımı bazı olumsuz doğum sonuçlarıyla ilişkili olabilir, bu nedenle hamile kadınların kafeini günde 200 mg ile sınırlamaları önerilir.

 

Kafeinsiz Kahve Ne Kadar Kafein İçerir? Kafeinsiz Kahve Gerçekten Kafeinsiz Mi? Kafeinsiz Kahve Kafein Oranı

 

"Kafeinsiz", "kafeinsiz" anlamına gelir ve işleme sırasında çekirdeklerden kafeinin en az %97'si çıkarılmış kahveyi ifade eder.

Kafeinin çoğu atılsa da çok az bir miktarı kalır.

Demlenmiş bir fincan (240 mL) kafeinsiz kahve yaklaşık 2,4 mg kafein ve bir kafeinsiz espresso (60 mL) yaklaşık 0,6 mg (9).

Bunu diğer yiyecek ve içeceklerde bulunan kafein miktarı ile karşılaştırın:

 

  • Normal espresso: 60 mL porsiyon başına 127 mg (10)
  • Normal demlenmiş kahve: 240 mL porsiyon başına 96 mg 
  • Bitter çikolata: 100 gram porsiyon başına 80 mg (11)
  • Enerji içecekleri: 240 mL porsiyon başına 72 mg (12)
  • Demlenmiş siyah çay: 240 mL porsiyon başına 47 mg (13)
  • Kola : 355 mL porsiyon başına 33 mg (14)
  • Sıcak çikolata: 240 mL porsiyon başına 7 mg (15)

 

Kafein içeren kahvede bulunan kafein miktarının diğer kafein içeren ürünlerle karşılaştırıldığında çok az olduğu açıktır.

Bununla birlikte, bazı ticari kafeinsiz kahvelerin daha yüksek miktarda kafein içerebileceğini unutmamak önemlidir. Örneğin, bir çalışma, ticari kafeinsiz kahvenin 475 mL porsiyon başına yaklaşık 14 mg kafein içerdiğini buldu (16).

Bu miktarlar hala küçük olsa da, çok fazla kafein içeren kahve içiyorsanız veya diğer kafein içeren ürünleri tüketiyorsanız, satın aldığınız türdeki kafein içeriğini iki kez kontrol etmek iyi bir fikir olabilir.

Özet: Kafeinsiz kahve, 240 mL fincan başına 2.4 mg kafein içerir. Bu, normal kahvede ve bitter çikolata, enerji içecekleri, çay ve kola gibi diğer kafein kaynaklarında bulunandan önemli ölçüde daha azdır.

Hamilelikte Kafein Tüketimi Faydaları ve Zararları | Coffee.Digital

 

Hamilelik Sırasında Ne Kadar Kafeinsiz Kahve Tüketilir? Hamilelikte Kafeinsiz Kahve İçilir Mi?

 

Kafeinsiz kahve ve hamilelik konusunda resmi bir kılavuz yoktur.

Bununla birlikte, kafeinsiz kahvede çok düşük miktarda kafein bulunması nedeniyle, hamilelik sırasında ölçülü olarak içmek büyük olasılıkla güvenlidir.

Bununla birlikte, bazı insanlar kafeinsiz kahvenin düşük yapma riskinin artmasıyla bağlantılı olduğunu iddia ediyor.

Bu iddiaların çoğu, gebeliğin ilk üç ayında 3 veya daha fazla fincan (710 mL) kafeinsiz kahve içen kadınların hiç içmeyen kadınlara göre 2,4 daha yüksek düşük yapma riskine sahip olduğunu bulan 1997 tarihli bir araştırmaya dayanıyor gibi görünüyor (17).

Bir 2018 çalışmasında benzer bulgular vardı (18).

Yine de, çalışmaların yazarlarının, sonuçların büyük olasılıkla kafeinsiz kahvenin kendisinden değil, çalışma veri setindeki bir önyargıdan kaynaklandığını belirttiğini belirtmek önemlidir.

Bu nedenle, sabah kahvenizi kafeinsiz kahve ile değiştirmek endişe kaynağı olmamalıdır.

Hamilelerin içebileceği içecekler, aynı şekilde, hamilelik sırasında kafeinden tamamen kaçınmak istiyorsanız, hamilelik için güvenli bitki ve meyve çayları, limon ve ballı sıcak su, altın süt ve alkolsüz sıcak elma gibi kafeinsiz sıcak içecekler seçin.

Özet: Hamilelik sırasında kafeinsiz kahve için resmi bir kılavuz bulunmamakla birlikte, kafein miktarları çok az olduğundan, muhtemelen ölçülü olarak güvenlidir.

 

Hamilelerin tüketmesi gereken yiyecekleri öğrenmek için yazımızı inceleyebilirsiniz (Hamilelerin Tüketmesi Gereken Yiyecekler).

 

Uzun Lafın Kısası

 

Kafeinsiz kahve, kafein içeriğinin %97'sini gidermek için işlenmiş kahvedir.

Düşük, düşük doğum ağırlığı ve büyüme kısıtlaması riskini azaltmak için hamile kadınların günde 200 mg'dan fazla kafein tüketmemesi önerilir.

Kafeinsiz kahve, ortalama demlenmiş bir fincanda (240 mL) 2,4 mg ile çok az miktarda kafein içerir. Bu nedenle, hamilelik sırasında aşırıya kaçmadan içmek büyük olasılıkla iyidir.

Bununla birlikte, hiç kafein tüketmemeyi tercih ederseniz, hamilelik için güvenli bazı bitki çayları gibi tamamen kafeinsiz alternatiflere bağlı kalmak daha iyi olacaktır .

 
Kilo vermem durdu fakat ideal kiloma henüz ulaşamadım hala kilo vermek istiyorum diyorsanız günlük almanız gereken kalori hesabına göre online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)
Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın