Hamilelikte Yenmemesi Gerekenler, Hamilelikte Beslenme

Hamilelikte Yenmemesi Gerekenler, Hamilelikte Beslenme
Hamilelikte yenmemesi gerekenler nelerdir? Hamilelikte dikkat edilmesi gerekenler ve hamileikte beslenme nasıl olmalıdır? Hamileyken, sizi ve bebeğinizi riske atabilecek yiyecek ve içeceklerden kaçınmak çok önemlidir.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Hamileyken yediklerinize dikkat etmek hem sizin hem de bebeğiniz için çok önemlidir. Hamileyken kilonuzu koruyabilmek, sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi başlamak için size özel hazırlanmış uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Sağlıklı Beslen!)

 

İnsanların hamileyken öğrendikleri ilk şeylerden biri ne yiyemeyecekleridir. Büyük bir suşi, kahve veya az pişmiş biftek sizin için iyi değildir.

 

Neyse ki, yiyemeyeceklerinizden çok yiyebileceğiniz besinler vardır. Sağlıklı kalmak için ne yediğinize ve ne içtiğinize çok dikkat etmek isteyeceksiniz.

 

Bazı yiyecekler nadiren tüketilmeli, diğerlerinden tamamen sakınılmalıdır. Hamilelikte yenmemesi gereken meyveler, hamilelikte zararlı yeşillikler ve hamilelikte zararlı meyveler nelerdir veya neler değildir? Hamilelikte ilk 3 ay yapılmaması gerekenler, düşüğe neden olan yiyeceklerle birlikte, hamilelikte tüketilmemesi gereken besinler nelerdir bu bloğumuzda birlikte göreceğiz. İşte hamileyken sakınılması veya en aza indirilmesi gereken 11 yiyecek ve içecek.

 

1. Hamilelikte Yenmemesi Gerekenler Nelerdir? Yüksek Civa İçeren Balıklar

 


 

Cıva oldukça zehirli bir elementtir. Bilinen güvenli maruz kalma seviyesi yok ve en çok kirli suda bulunur.

 

Daha yüksek miktarlarda sinir sisteminiz, bağışıklık sisteminiz ve böbrekleriniz için toksik olabilir. Daha düşük miktarlarda da olsa yan etkilerle çocuklarda ciddi gelişim sorunlarına da neden olabilir.

 

Kirli denizlerde bulunduğundan, büyük deniz balıkları yüksek miktarda civa biriktirebilir. Bu nedenle, hamileyken ve emzirirken yüksek civa balıklarından kaçınmak en iyisidir.

 

Yüksek civa içeren balıklar:

 

 • Köpek balığı
 • Kılıç balığı
 • uskumru
 • ton balığı (özellikle büyük gözlü ton balığı)
 • Marlin
 • Meksika Körfezi'nden kiremit balığı

 

Bununla birlikte, tüm balıkların civa bakımından yüksek olmadığına dikkat etmek önemlidir - sadece belirli türler.

 

Düşük cıvalı balıkları tüketebilirsiniz ve hamileyken çok sağlıklıdır. Düşük civalı balıklar:

 

 • hamsi
 • Morina
 • pisi balığı
 • mezgit balığı
 • Somon
 • Tilapia
 • alabalık (tatlı su)

 

Bebeğiniz için önemli olan omega-3 yağ asitleri bakımından zengin oldukları için somon ve hamsi gibi yağlı balıklar özellikle iyi seçeneklerdir.

 

2. Az Pişmiş Veya Çiğ Balık

 

Bu suşi hayranları için zor olacak, ama önemli bir konu. Çiğ balık, özellikle kabuklu deniz ürünleri çeşitli enfeksiyonlara neden olabilir. Bunlar, norovirüs, Vibrio , Salmonella ve Listeria gibi viral, bakteriyel veya parazitik enfeksiyonlar olabilir.

 

Bu enfeksiyonlardan bazıları yalnızca sizi etkileyerek dehidrasyona ve halsizliğe neden olabilir. Bebeğinize ciddi ve hatta ölümcül sonuçlarla başka enfeksiyonlar geçebilir.

 

Hamile kadınlar özellikle listeria enfeksiyonlarına karşı hassastır. Aslında, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre, hamile kadınlar 10 kat daha olası Listeria tarafından genel popülasyondan daha enfekte olmak. Hamile İspanyol kadınlar 24 kat daha fazla risk altındadır.

 

Bu bakteri toprakta ve kirli suda veya bitkilerde bulunabilir. Çiğ balık, sigara içme veya kurutma dahil işleme sırasında enfekte olabilir.

 

Listeria bakterileri, herhangi bir hastalık belirtisi göstermeseniz bile bebeğinize plasenta yoluyla geçebilir. Bu, erken doğum, düşük, ölü doğum ve diğer ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

 

Pek çok suşi yemeği de dahil olmak üzere çiğ balık ve kabuklu deniz hayvanlarından kaçınmanız kesinlikle önerilir. Ancak endişelenmeyin, bebek doğduktan sonra bundan çok daha fazla keyif alacaksınız ve tekrar yemek daha güvenli.

 

3. Az Pişmiş, Çiğ ve İşlenmiş Et

 


 

Çiğ balıkla ilgili aynı sorunlardan bazıları az pişmiş eti de etkiler. Az pişmiş veya çiğ et yemek, Toxoplasma , E. coli , Listeria ve Salmonella dahil olmak üzere çeşitli bakteri veya parazitlerden enfeksiyon riskinizi artırır.

 

Bakteriler bebeğinizin sağlığını tehdit edebilir ve muhtemelen ölü doğum veya zihinsel engel, körlük ve epilepsi dahil olmak üzere ciddi nörolojik hastalıklara yol açabilir.

 

Çoğu bakteri bütün et parçalarının yüzeyinde bulunurken, diğer bakteriler kas liflerinin içinde kalabilir.

 

Bonfile, sığır filetosu veya dana eti , kuzu eti ve dana etinden elde edilen antrikot gibi bazı et parçalarının tamamı pişirilmediğinde tüketilmesi güvenli olabilir. Bununla birlikte, bu yalnızca et parçası tamamen veya kesilmemiş ve dışı tamamen pişirildiğinde geçerlidir.

 

Köfte, hamburger, kıyma, dana eti ve kümes hayvanları dahil olmak üzere kesilmiş etler asla çiğ veya az pişmiş olarak tüketilmemelidir. Bu burgerleri şimdilik iyi pişmiş ızgarada tutun.

 

Sosisli sandviçler, öğle yemeği eti ve şarküteri eti de endişe vericidir ve bu bazen hamile insanlar için şaşırtıcıdır. Bu tür etler, işleme veya saklama sırasında çeşitli bakterilerle enfekte olabilir.

 

Hamile kadınlar, sıcak buharda pişene kadar yeniden ısıtılmadıkça işlenmiş et ürünlerini tüketmemelidir .

 

Hamileyken yediklerinize dikkat etmek hem sizin hem de bebeğiniz için çok önemlidir. Hamileyken kilonuzu koruyabilmek, sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi başlamak için size özel hazırlanmış uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Sağlıklı Beslen!)

 

4. Çiğ Yumurta

 

Çiğ yumurtalara Salmonella bakterisi bulaşabilir.

 

Salmonella enfeksiyonlarının semptomları arasında ateş, bulantı, kusma, mide krampları ve ishal bulunur.

 

Bununla birlikte, nadir durumlarda, enfeksiyon uterusta kramplara neden olarak erken doğum veya ölü doğuma neden olabilir.

 

Genellikle çiğ yumurta içeren yiyecekler şunları içerir:

 

 • hafifçe çırpılmış yumurta
 • Haşlanmış yumurta
 • hollandez sosu
 • ev yapımı mayonez
 • bazı ev yapımı salata sosları
 • ev yapımı dondurma
 • ev yapımı kek kremaları

 

Çiğ yumurta içeren çoğu ticari ürün pastörize yumurtadan yapılır ve tüketilmesi güvenlidir. Ancak emin olmak için daima etiketi okumalısınız.

 

Güvenli tarafta olmak için, yumurtaları her zaman iyice pişirdiğinizden veya pastörize yumurta kullandığınızdan emin olun. Bu süper akıcı sarısı ve ev yapımı mayonezleri bebeğiniz ilk çıkışına kadar saklayın.

 

5. Sakatat Etleri

 

Sakatat eti, çeşitli besinler için harika bir kaynaktır.

 

Bunlar arasında demir, B12 vitamini, A vitamini, çinko, selenyum ve bakır bulunur - bunların hepsi sizin ve bebeğiniz için iyidir. Bununla birlikte, hamilelik sırasında çok fazla hayvan bazlı A vitamini (önceden oluşturulmuş A vitamini) yemek tavsiye edilmez.

 

Özellikle hamileliğin ilk üç ayında çok fazla önceden oluşturulmuş A vitamini tüketmek, doğuştan sakatlıklara ve düşüklere neden olabilir.

 

Bu çoğunlukla olmasına rağmen ilişkili A vitamini takviyeleri ile karaciğer gibi sakatat etleri tüketiminizi haftada sadece birkaç gram tutmak en iyisidir.

 

6. Kafein

 

Günlük fincan kahve, çay , meşrubat veya kakaoyu seven milyonlarca insandan biri olabilirsiniz . Kafein sevgimiz söz konusu olduğunda kesinlikle yalnız değilsiniz.

 

American College of Obstetricians and Gynecologists'e (ACOG) göre, hamile kişilerin genellikle kafein alımlarını günde 200 miligramdan (mg) daha azla sınırlamaları önerilir.

 

Kafein çok çabuk emilir ve kolaylıkla plasentaya geçer. Bebekler ve plasentaları, kafeini metabolize etmek için gereken ana enzime sahip olmadığından, yüksek seviyeler birikebilir.

 

Hamilelik sırasında yüksek kafein alımının fetal büyümeyi kısıtladığı ve doğumda düşük doğum ağırlığı riskini artırdığı gösterilmiştir.

 

Düşük doğum ağırlığı - 2,5 kg - bir artan risk bebek ölümü ve yetişkinlikte daha yüksek kronik hastalık riski.

 

Bu nedenle, bebeğinizin çok fazla kafeine maruz kalmadığından emin olmak için günlük bir fincan kahve veya sodaya göz atın.


7. Filizlenmiş Besinler

 

Sağlıklı salata seçiminiz de hileli malzemelerden arınmış olmayabilir. Yonca, turp ve maş fasulyesi filizleri gibi çiğ filizler Salmonella ile kontamine olabilir.

 

Tohumların filizlenmeye başlaması için ihtiyaç duyduğu nemli ortam, bu tür bakteriler için idealdir ve yıkanmaları neredeyse imkansızdır.

 

Bu nedenle, ham filizlerden tamamen kaçınmanız önerilir. Bununla birlikte, filizlerin pişirildikten sonra tüketilmesi güvenlidir.FDA.

 

8. Yıkanmamış Ürünler

 

Yıkanmamış veya soyulmamış meyve ve sebzelerin yüzeyleri çeşitli bakteri ve parazitlerle kirlenmiş olabilir.

 

Bunlar, topraktan veya elleçleme yoluyla elde edilebilen Toxoplasma , E. coli , Salmonella ve Listeria'yı içerir.

 

Üretim, hasat, işleme, depolama, nakliye veya perakende satış sırasında herhangi bir zamanda kontaminasyon meydana gelebilir. Meyve ve sebzelerde bulunabilecek tehlikeli bir parazite Toxoplasma denir.

 

Toksoplazmoz olan kişilerin çoğunda hiçbir belirti görülmezken, diğerleri bir ay veya daha uzun süredir grip olduğunu hissedebilir.

 

Hala anne karnındayken Toxoplasma bakterisi ile enfekte olan bebeklerin çoğunda doğumda hiçbir belirti görülmez. Bununla birlikte, körlük veya zihinsel engellilik gibi belirtiler gelişebilir sonraki yaşamında.

 

Dahası, enfekte olmuş yenidoğanların küçük bir yüzdesinin doğumda ciddi göz veya beyin hasarı vardır.

 

Hamileyken, suyla iyice yıkayarak, soyarak veya meyve ve sebzeleri pişirerek enfeksiyon riskini en aza indirmek çok önemlidir. Bebek geldikten sonra da bunu iyi bir alışkanlık olarak devam ettirin.

 

9. Pastörize Olmayan Süt, Peynir ve Meyve Suları 

 


 

Çiğ süt, pastörize edilmemiş peynir ve yumuşak olgunlaştırılmış peynir Listeria, Salmonella , E. coli ve Campylobacter dahil olmak üzere bir dizi zararlı bakteri içerebilir. 

 

Aynı şey, aynı zamanda bakteriyel kontaminasyona yatkın olan pastörize edilmemiş meyve suyu için de geçerlidir. Hayatı tehdit eden sonuçlar doğmamış bir bebek için bu enfeksiyonların hepsi olabilir.

 

Bakteriler doğal olarak meydana gelebilir veya toplama veya saklama sırasında kontaminasyondan kaynaklanabilir. Pastörizasyon, ürünlerin besin değerini değiştirmeden zararlı bakterileri öldürmenin en etkili yoludur.

 

Enfeksiyon riskini en aza indirmek için sadece pastörize süt, peynir ve meyve suyu tüketin.

 

10. Alkol

 

Hamileyken alkol almaktan tamamen sakınmanız önerilir. düşük ve ölü doğum riski. Küçük bir miktar bile bebeğinizi olumsuz etkileyebilir.beyin gelişimi.

 

Hamilelik sırasında alkol almak, yüz deformiteleri, kalp kusurları ve zihinsel engelliliği içeren fetal alkol sendromuna da neden olabilir.

 

Dan beri alkol seviyesi yok hamilelik sırasında güvenli olduğu kanıtlanmıştır, bundan tamamen kaçınılması önerilir.

 

11. İşlenmiş Abur Cuburlar

 

Hem size hem de büyüyen çocuğunuza yardımcı olmak için besleyici gıdalar yemeye başlamak için hamilelikten daha iyi bir zaman yoktur. Protein, folat, kolin ve demir dahil olmak üzere birçok temel besine daha fazla miktarda ihtiyacınız olacak.

 

Aynı zamanda "iki kişilik yediğiniz" bir efsane. İlk dönem boyunca normalde yaptığınız gibi yiyebilirsiniz,  daha sonra ikinci trimesterde günde yaklaşık 350 kalori ve üçüncü trimesterde günde yaklaşık 450 kalori artırın.

 

Optimal bir hamilelik yeme planı, sizin ve bebeğinizin ihtiyaçlarını karşılayacak bol miktarda besin içeren temelde bütün gıdalardan oluşmalıdır. İşlenmiş abur cuburlar genellikle besinler bakımından düşüktür ve kalori, şeker ve ilave yağlar bakımından yüksektir.

 

Hamilelik sırasında bir miktar kilo alımı gerekli olsa da, aşırı kilo alımı birçok komplikasyon ve hastalıkla ilişkilendirilmiştir. Bunlar, gebelik diyabeti riskinin artmasının yanı sıra hamilelik veya doğum komplikasyonlarını içerir.

 

Protein, sebze ve meyveler, sağlıklı yağlar ve tam tahıllar, fasulye ve nişastalı sebzeler gibi lif açısından zengin karbonhidratlara odaklanan öğünlere ve atıştırmalıklara sadık kalın. Merak etmeyin, lezzetlerden ödün vermeden sebzeleri yemeklerinize sokmanın birçok yolu vardır.

 

Hamileyken yediklerinize dikkat etmek hem sizin hem de bebeğiniz için çok önemlidir. Hamileyken kilonuzu koruyabilmek, sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi başlamak için size özel hazırlanmış uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Sağlıklı Beslen!)

 

Uzun Lafın Kısası

 

Hamileyken, sizi ve bebeğinizi riske atabilecek yiyecek ve içeceklerden kaçınmak çok önemlidir.

 

Çoğu yiyecek ve içeceğin tadı tamamen güvenli olsa da, çiğ balık, pastörize edilmemiş süt ürünleri, alkol ve yüksek cıvalı balık gibi bazılarından kaçınılmalıdır.

 

Ayrıca, sağlıklı bir hamileliği desteklemek için kahve ve ilave şeker oranı yüksek yiyecekler gibi bazı yiyecek ve içeceklerin sınırlandırılması gerekir.

 

Hamilelik sırasında işlenmiş yiyecekler yemek aşırı kilo alma, gebelik diyabeti ve komplikasyon riskinizi artırabilir. Bunun siz ve çocuğunuz için uzun vadeli sağlık etkileri olabilir.


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler