Hamileyken Sigara İçmenin 8 Tehlikesi

Hamileyken Sigara İçmenin 8 Tehlikesi
Hamileyken sigara içmek hem sizi hem de doğmamış bebeğinizi risk altına sokar.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Sigara ve Hamilelik

 

Sigara içmek ve hamilelik karışmaz. Hamileyken sigara içmek hem sizi hem de doğmamış bebeğinizi risk altına sokar. Sigaralar, nikotin, karbon monoksit ve katran gibi tehlikeli kimyasallar içerir. Sigara içmek, bazıları anne veya bebek için ölümcül olabilen gebelik komplikasyonları riskini önemli ölçüde artırır.

 

Hamile Kalmak

 

Sigara içiyorsanız ve hamile kalmak istiyorsanız, alışkanlığı bırakmak bir öncelik olmalıdır. Sigara içmek ilk etapta hamile kalmanızı engelleyebilir. İlk üç aylık dönemde bile sigara içmek doğmamış bebeğinizin sağlığını etkiler. Amerikan Üreme Tıbbı Derneği'ne göre, hem erkek hem de kadın sigara içenlerin, sigara içmeyenlere kıyasla doğurganlık sorunları yaşama olasılığı yaklaşık iki kat daha fazladır.

 

Sigara dumanına maruz kalmak fetus için tehlikelidir. Çevre Koruma Ajansı bir grup A kanserojen olarak, pasif içici sınıflandırmıştır. Bu, insanlarda kansere neden olduğu bilinmektedir.

 

Düşük ve Ölü Doğum

 

Beklenmedik bir hamilelik kaybı, herhangi bir aşamada trajik bir olaydır. Düşükler genellikle gebeliğin ilk üç ayında ortaya çıkar. Nadir durumlarda, 20 haftalık gebelikten sonra ortaya çıkabilir. Buna ölü doğum denir.

 

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC)’ne göre, sigara içmek hem erken düşük hem de ölü doğum olasılığını artırır. Sigaradaki tehlikeli kimyasallar genellikle bu durumla suçlanır.

 

Sigara içmenin diğer komplikasyonları plasenta ile ilgili sorunlara veya yavaş fetal gelişime yol açabilir. Bu sorunlar ayrıca düşük veya ölü doğumlara neden olabilir.

 

Dış Gebelik

 

PLoS One dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre nikotin, fallop tüplerinde kasılmalara neden olabilir. Bu kasılmalar bir embriyonun geçmesini önleyebilir. Bunun olası bir sonucu ektopik hamileliktir. Bu döllenmiş bir yumurta rahim dışına, fallop tüpüne veya karına yerleştiğinde olur. Bu durumda, anneye hayatı tehdit eden komplikasyonları önlemek için embriyo çıkarılmalıdır.

 

Plasental Abrupsiyon

 

Plasenta, fetüse besin ve oksijen sağlamak için hamilelik sırasında oluşan “yaşam çizgisi” yapısıdır. Sigara içmek plasenta ile bağlantılı çeşitli komplikasyonlar için önemli bir risk faktörüdür. Böyle bir sorun plasenta abrupsiyonudur. Bu, plasentanın doğumdan önce uterustan ayrıldığı bir durumdur. Plasenta anormalliği ciddi kanamaya neden olabilir ve hem annenin hem de bebeğin hayatını tehdit edebilir. Tekrar takmak için ameliyat ya da tedavi yoktur. Acil tıbbi yardım, plasenta ani bozulmasına rağmen sağlıklı doğum şansını artırmaya yardımcı olabilir.

 

Plasenta Previa

 

Sigara içmek de plasenta previa için bir risk faktörüdür. Hamilelik sırasında plasenta normalde rahimde rahmin tepesine doğru büyür. Böylece serviks doğum için açık bırakılır. Plasenta previa, plasentanın uterusun alt kısmında kaldığı, serviksi kısmen veya tamamen kapladığı zamandır. Plasenta sıklıkla yırtılır, aşırı kanamaya neden olur, fetüs hayati besinler ve oksijenden mahrum kalır.

 

Erken Doğum

 

CDC’ye göre, hamilelik sırasında sigara içmek erken doğuma neden olabilir. O zaman bir bebek çok erken doğar. Erken doğum ile ilişkili çok sayıda sağlık riski vardır. Bunlar şunları içerebilir:

 

  • görme ve işitme bozuklukları
  • zihinsel engel
  • öğrenme ve davranış sorunları
  • ölümle sonuçlanabilecek komplikasyonlar

Düşük Doğum Ağırlığı

 

Sigara içmek, bebeklerin düşük bir kiloyla doğmasına da neden olabilir. Bu sadece küçük bir bebek demek değildir. Düşük doğum oranı, diğer sağlık sorunlarına ve doğum anomalili bebeklere de yol açabilir. Tıbbi bakımdaki ilerlemeler, düşük doğum kilosunun bir sonucu olarak ölüm sayısını azaltmıştır. Ancak yine de aşağıdakilerle sonuçlanabilecek ciddi bir durumdur:

 

  • gelişimsel gecikme
  • serebral palsi
  • işitme veya görme rahatsızlıkları

 

Aşırı durumlarda, düşük doğum kilosu yenidoğanın ölümüne neden olabilir.

 

Amerikan Kanser Derneği’ne göre, hamile kalmadan önce sigarayı bırakan kadınlar, düşük doğum ağırlığına sahip bir bebek sahibi olma riskini azaltır. Hamilelikleri sırasında sigarayı bırakan kadınların bile düşük doğum ağırlıklı bebekleri olması sigara içmeye devam eden kadınlardan daha az olasıdır.

 

Doğum Kusurları

 

Hamilelik sırasında sigara içmek bebeğinizin doğum kusurları ile doğma riskini artırır. En yaygın problem türleri konjenital kalp kusurları ve kalbin yapısı ile ilgili problemlerdir. Hamileyken sigara içmeye bağlı diğer sağlık sorunları yarık dudak ve yarık damaktır.

 

Talihsiz Gerçek

 

Birçok hamile kadın, alışkanlığın kendileri ve bebekleri için yaratacağı bilinen risklere rağmen hala sigara içmektedir. CDC'ye göre, kadınların yüzde 10'u gebeliğin son üç ayında sigara içtiklerini bildirmiştir. Sigara ile ilişkili gebelik komplikasyonlarından kaçınmanın tek gerçek yolu sigarayı bırakmaktır.

 

Bırakmanıza Yardımcı Olacak Kaynaklar

 

Sigara içiyorsanız ve şu anda hamile kalmayı planlıyorsanız veya hamile iseniz, bırakmanıza yardımcı olacak bazı kaynaklar şunlardır:

 

ALO 171 SİGARA BIRAKMA DANIŞMA HATTI

 

Sadece sigarayı bırakanların anlayacağı durumlarla ilgili yazımızı okumak için tıklayın (Oku).


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Diyetisyen Misin?

Kategoriler