Gut Hastalığı ve Şeker Arasındaki İlişki Nedir?

Gut Hastalığı ve Şeker Arasındaki İlişki Nedir?
Doğal şeker fruktoz ve insan yapımı tatlandırıcı yüksek fruktoz mısır şurubu tüketimi gut riskini arttırmaktadır.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Çok fazla şeker tüketimi, obezite, kalp hastalığı ve diyabet gibi bir dizi sağlık durumu ile ilişkilidir. Belirli bir şeker türü olan fruktoz gut ile bağlantılıdır.

 

Gut Hastalığı ve Fruktoz

 

Bal ve meyvede bulunan fruktoz doğal bir şekerdir. Mısırdan yapılan, insan yapımı tatlandırıcı yüksek fruktozlu mısır şurubu yüzde 55 veya 42 fruktoz ve bileşenlerin geri kalanı glikoz ve sudur.

 

Vücudunuz fruktozu parçaladığında pürinler serbest bırakılır. Bu kimyasal bileşikler parçalandıkça ürik asit üretilir. Ürik asit, eklemlerde gut hastalığına neden olan ağrılı kristaller oluşturabilir.

 

Fruktoz, tüketildikten dakikalar sonra ürik asit üretebilir.

 

Alkolsüz İçeceklerde Şeker ve Gut Hastalığı

 

Bir 2011 makalesi  şekerle tatlandırılmış meşrubat tüketiminin büyümesi ile gut yaygınlığının ve insidansının ikiye katlanması arasında bir doğru orantı olduğunu vurguladı.

 

Ulusal Sağlık ve Beslenme İnceleme Taraması 1988 ve 1994 yılları arasında Hastalık Kontrol (CDC) Merkezleri tarafından yürütülen (NHANES) erkeklerde yüksek fruktozlu mısır şurubu ve gut hakkında tutarlı bağlantılar bulundu.

 

Bu araştırma ayrıca yüksek fruktozlu mısır şurubu olmayan asitli içeceklerin serum ürik asit ile ilişkili olmadığını göstermiştir. Bu, artan fruktoz tüketiminin kanda aşırı ürik aside yol açabileceği inancına destek verdi.

 

Artrit Vakfı'na göre, 2008 yılında yapılan bir araştırma, her gün iki veya daha fazla şekerli asitli içecek içen erkeklerin gut için ayda bir kereden daha az asitli içecek içen erkeklerden yüzde 85 daha yüksek bir risk altında olduğunu gösterdi.

 

Günde bir kutu şekerli soda içen kadınlar için gut riski, nadiren şekerli asitli içecek içen kadınlardan yüzde 74 daha yüksekti. 2010 çalışması 22 yıl boyunca 78.906 kadından elde edilen verileri analiz etti.

 

Gut Hastalığı ve Meyve Suyu

 

Fruktoz, portakal suyu gibi meyve sularında doğal olarak bulunur. Mayo Clinic, gut hastalığınız varsa, içtiğiniz doğal tatlı meyve sularının miktarını sınırlamanız gerektiğini önerir.

 

2010 yılında yapılan bir araştırmaya göre, günlük olarak portakal suyu içen kadınlar için gut riski, nadiren portakal suyu içen kadınlardan yüzde 41 daha yüksekti.

 

Fruktozdan Nasıl Kaçınırım?

 

Yüksek fruktozlu mısır şurubu içeren yiyecekler yemeyin veya içecek içmeyin.

İçtiğiniz doğal tatlı meyve sularının miktarını sınırlayın.

Bal ve agave nektarı gibi ilave şekerlerden kaçının.

 

Kiraz Yemek Gut Hastalığını İyileştirir Mi?

 

2011 ve 2012 de dahil olmak üzere, kirazların gut hastalığının tedavi edilmesine yardımcı olabileceğini öneren bazı çalışmalar yapılmıştır .

 

Ancak Harvard Tıp Okulu'na göre, kiraz tüketiminin gut hastalığına yardımcı olup olamayacağını belirlemek için daha büyük ölçekli, yüksek kaliteli klinik çalışmalara ihtiyaç vardır .

 

Uzun Lafın Kısası

 

Doğal şeker fruktoz ve insan yapımı tatlandırıcı yüksek fruktoz mısır şurubu tüketimi gut riskini arttırmaktadır. Birkaç yaşam tarzı değişikliği ile birlikte gut dostu bir diyet, ürik asit seviyelerini kontrol etmeye ve guttan gelen alevlenmeleri azaltmaya yardımcı olabilir.

 

Gutunuzun tedavisine yardımcı olmak için yapabileceğiniz diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri hakkında doktorunuzla konuşun.


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Diyetisyen Misin?

Kategoriler