Günlük Su İhtiyacı Ne Kadardır?

Günlük ne kadar su içmeliyim sorusu sıklıkla sorulan ve merak edilen bir konudur. Günlük su tüketimi hesaplama nasıl olur? Günlük su içme miktarı için kiloya göre su içme tablosunu yazımızda bulabilirsiniz.

"Su içmek faydalıdır, limonlu su içmek faydalıdır. Çok su içmek gereklidir". Evet, bunlar hepimizin aşina olduğu bilgiler. Ancak bilmediğimiz veya emin olamadığımız "Günlük kaç litre su içmeli?" sorusunun cevabıdır. Erkekler için 3,5 litre, kadınlar için 2,5 litre şeklinde temel bir cevap olsa da günlük su ihtiyacını, kiloya göre su içme kısmından kendinize uygun şekilde hesaplayabilirsiniz. Az su içmekten şikayetçiyseniz ve litre hesabı yapamam diyorsanız bir bardak suyu baz alarak hesaplayabilirsiniz. Örneğin 2.5 litre su yaklaşık 11 bardaktır. 

Kilo vermem durdu, 10 kilo verme diyeti gibi hızlı kilo verdiren diyetleri uyguladım ancak sonuç alamıyorum hem de diyet yapmaktan soğuyorum diyorsanız eğer sağlıklı ve dengeli şekilde beslenerek zayıflamak için, hayalinizdeki bedene kavuşmak için online diyetisyenlerimizin size özel hazırlamış olduğu online diyet listesin satın alabilirsiniz (Hayalindeki Sağlıklı Bedene Kavuş!).

Günlük su tüketimi ne kadar olmalı? Günlük su içme nasıl hesaplanır? Kaç litre su içmeli? Fazla su içmek vücuda neler yapar? Zayıflamak için günde kaç litre su içilmeli? Öğrenmek için bloğumuzu okumaya devam edin.

Su, susuzluğunuzu gidermek için en iyi seçimdir. İlave şeker ve tatlandırıcı olmadan kahve ve çay da sağlıklı seçimlerdir.

Bazı içeceklerde ise limitlere dikkat etmek gerekir ve çok fazla almamak daha iyidir. Bunları şöyle sıralayabiliriz. 

Diyet içecekler, meyve suyu ve süt ölçülü tüketilmelidir. Sınırlı alkol bazı insanlar için sağlıklı olabilir, ama herkes için değil.

Gazlı içecekler, spor içecekleri ve enerji içecekleri gibi şekerli içeceklerden kaçının.

Su

İçecekler için birçok seçenek vardır, ancak güvenli içme suyuna erişen çoğu kişi için su en iyi seçimdir: Kalorisizdir ve en yakın musluk kadar bulması kolaydır.

Su vücudun ihtiyacı olan her şeyi istenilen yere taşımaktadır. Su birçok safhada kullanılmaktadır. Solunum, terleme ve atıkların ortadan kaldırılması yoluyla vücut su kaybetmektedir. Susuzluğu gidermek ve sisteminizi yeniden nemlendirmek için su mükemmel bir içecektir.

Günlük Su İhtiyacı Ne Kadardır? Kiloya Göre Su İçme Tablosu, Günlük Su Tüketimi Hesaplama

Ortalama bir yetişkin için günlük su ihtiyacını belirleyen bir tahmin yoktur. Bunun yerine, Tıp Enstitüleri erkekler için 3,5 litre (yaklaşık 15 bardak su) ve kadınlar için 2,5 litre (yaklaşık 11 bardak su) su içmeyi tavsiye ediyor. Bunun günlük bir hedef olmadığını, ancak genel bir rehber olduğunu unutmayın. Çoğu insanda, bu su hacminin yaklaşık % 80'i içeceklerden gelir; gerisi yiyeceklerden alınır.


Bir de şöyle bir hesaplama yapabilirsiniz. Kilonuzu 8’e bölüp çıkan sonuç kadar su bardağı ile su içebilirsiniz. Su içme miktarı için bu hesaplamada sıkça kullanılır.

Su mükemmel bir içecektir, kalorisizdir, şekersizdir. Tatlı içecekler içmeye alışkın olan bazı insanlar için, su başlangıçta çok tatsız gelebilir. Tadını kaybetmeden veya günlük su tüketiminizi hızlandırmadan su tüketimini arttırmak için, bu ferahlatıcı su bazlı içecekleri deneyin:

Su İçmeyi Daha Keyifli Hale Getirecek 4 Öneri


Su nasıl içilir? Marketten pahalı tatlandırılmış sular satın almak yerine, evinizde kendiniz kolaylıkla ve daha sağlıklı içecekler yapabilirsiniz. Aşağıdakilerden herhangi birini soğuk bir bardağa veya suya eklemeye çalışın:

  • Dilimlenmiş narenciye veya lezzetli diğer meyveler (limon, portakal, greyfurt, elma)
  • Ezilmiş taze nane
  • Soyulmuş, dilimlenmiş taze zencefil veya dilimlenmiş salatalık
  • Ezilmiş meyveler

Bu karışımları hazırlayarak bir gece dinlendirdikten sonra içebilirsiniz. eğer su içmekte zorlanıyorsanız bu yöntemle kendi mükemmel içeceğinizi bulabilirsiniz.

Sınırlandırılması Gereken İçecekler

İlave şeker içeren içecekler en kötü seçimdir; çok fazla kalori içerirler ve neredeyse hiç besin içermezler. Yüksek şekerli içeceklerin tüketilmesi kilo alımına ve tip 2 diyabet, kardiyovasküler hastalık ve gut hastalığına neden olabilir.

Şekerle tatlandırılmış gazlı içecekler veya meyve konsantreli meyve suları yaklaşık 150 kalori içerirler. Her gün bir kutu şekerli meşrubat içip, başka bir yerde bu kaloriyi kısıtlamazsanız, yılda 5 kiloya kadar kilo alabilirisiniz. Şekerli içecekleri bırakmak, kilonuzu kontrol etmenize yardımcı olabilir ve tip 2 diyabet riskinizi azaltabilir.

Spor içecekleri, bir saat veya daha fazla süren yüksek yoğunluklu antrenmanlar sırasında sporculara karbonhidrat, elektrolit ve sıvı vermek üzere tasarlanmıştır. Diğer insanlar için, bu içecekler sadece başka bir şeker ve kalori kaynağıdır.

Enerji içecekleri, alkolsüz içecekler kadar şeker, kan basıncınızı yükseltecek kadar kafein ve uzun süreli sağlık etkileri oluşturabilecek bilinmeyen katkı maddelerine sahiptir. Bu sebeplerden dolayı enerji içeceklerini tüketmemek en iyisidir.

Gün İçinde Düzenli Su Takviyesi Yapın

Bir şeyler içmek için susama mekanizmanıza güvenemezsiniz. Susadığınızı hissedene kadar çoktan bir miktar sıvı kaybına uğramış olursunuz. Çözüm oldukça basittir: Gün boyunca sıvı takviyesi yapmak. Risk altındaki bazı gruplar genel anlamda çocuklar ve yaşlılardır; 


Çocuklar: Çocukların ne kadar ve ne sıklıkta sıvı tükettiğine dikkat etmek oldukça önemlidir. Çocukların susama duyuları, yetişkinlerde olduğu kadar iyi gelişmemiştir. Fiziksel olarak aktif olduklarından, sıvı dengesini korumak için çocuklara düzenli olarak su ile sıcak ve soğuk içecekler vermek önemlidir. Tıpkı yetişkinler gibi çocukların da yaz aylarındaki sıvı tüketimlerine daha çok dikkat etmek gerekir.

Yaşlılar: Nasıl ki çocukların susama mekanizmaları tam olarak gelişmediyse, yetişkinler de yaşlandıkça bu mekanizmalar yaşa bağlı olarak gittikçe daha az duyarlı hale gelir. Bu duruma bir de çoğu yaşlının fiziksel olarak genelde yorucu bulduğu düzenli tuvalete gitme durumundan kaçınmak için sıvı alımını özellikle kısıtladığını eklersek, artan bir sıvı kaybı riski ortaya çıkar. Yaşlıların, gün içinde suya ek olarak düzenli olarak sevdikleri meyve sularını, çay, kahve, sıcak çikolata ve çorba tüketmeleri önerilir.

Su içmenin faydaları hakkında daha fazla bilgi almak için blog yazımızı okumaya devam edebilirsiniz (Oku).

Zayıflamak ve sağlıklı bir bedene ulaşmak istiyorsanız yeteri miktarsa su tüketmenin yanında, sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturmaya da ihtiyacınız vardır. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenlerimiz tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)


Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın