Günde 4 Litre Su İçmenin Faydaları?

Günde 4 Litre Su İçmenin Faydaları?

Sonuç olarak, günde ne kadar su içmeniz gerektiği kişisel ihtiyaçlarınıza bağlıdır. Ne kadar su içmeniz gerektiği konusunda genel kurallar olsa da, kural olarak kullanılmaları gerekir.

Doğru şekilde zayıflamak için ihtiyacınız olan değişik diyetler ve zayıflama kürleri yapmak değil size uygun hazırlanan bir diyet programına uyum sağlamaktır. Sağlıklı bir bedene sahip olmak Zayıflamak için de online diyetisyenlerin hazırlamış olduğu online diyet listelerini satın alarak bu sürecine giriş yapabilirsiniz. Zayıflamak için ihtiyacınız olan diyet listesi bir tık uzağınızda olabilir (Hadi Zayıfla!).

Hidrasyon ihtiyaçları son derece bireyseldir. Vücut ölçünüz ve aktivite seviyeniz dahil birçok faktöre bağlıdır.

Pek çok insan 8x8 kuralına uyuyor ve bu da günde sekiz 237 ml bardak veya yaklaşık yarım litre su içmeyi tavsiye ediyor.

Bununla birlikte, birçoğu su alımınızı günde bir 3,8 litre seviyesine çıkarmanın güçlü sağlık yararları olduğuna inanıyor.

Bu makale genel su alımı önerilerini, günde bir litre su içmenin potansiyel faydalarını ve sonuçlarını inceliyor.

Günde ne kadar su içmeliyim? Zayıflamak için günde kaç litre su içilmeli? Öğrenmek için tıkla.

Yeterince Su İçmek Önemlidir - Bol Su İçmenin Faydaları - Su İçmenin Zayıflamaya Faydaları

Günde ne kadar su içmeliyiz? - Sağlık Haberleri

Belki şaşırtıcı bir şekilde, vücudunuzun yaklaşık %60'ı sudur (1).

Yeterli su içmek vücudunuzun sağlıklı kalmasında ve düzgün çalışmasında önemli rol oynar.

Örneğin, su vücut sıcaklığınızı yönetmenize, besinleri ve oksijeni hücrelerinize taşımanıza, hayati organları ve dokuları korumanıza katılır (2 , 3 , 4 ).

Atık ürünlerin atılması, eklem sıvının sağlanması, gözlerindeki, ağzındaki ve burnundaki dokuların sağlıklı ve nemli kalması için suya da ihtiyaç vardır (2 , 5 ).

Aslında, neredeyse tüm vücudunuzun ana sistemleri suyun düzgün çalışmasına bağlıdır.

Özet: Su, hücrelerinize oksijen getirmek ve vücut ısısını düzenlemek gibi hayati işlevler için önemlidir.

Günde Bir Litre Su İçmeli Misiniz? Zayıflamak İçin Günde Kaç Litre Su İçmeli?

Vücudunuzun sağlığı ve düzgün çalışması için su dengesi çok önemlidir. Bol su içmek önemlidir. Ancak hidrasyon ihtiyaçları oldukça bireyseldir. Bu nedenle aynı tavsiyeler herkese uygulanamaz.

Örneğin, aktivite seviyesi, vücut büyüklüğü, ne kadar terlediğiniz su gereksinimlerinizi ve nemlendirmenizi etkileyen faktörlerdir.

Vücudunuz ne zaman susuz kaldığınızı bilir. Su içeriğiniz azaldığında, vücudunuz beyninize ne zaman ve ne kadar içileceğini söyler - susuzluk olarak bilinen bir işlem.

Çoğu insan için, susuzluk hissettiğinizde su içmek ve susuzluğunuz geçince durmak yeterli hidrasyon sağlamanın güvenilir bir yoludur (6 , 7 ).

Bugüne kadar, hidrasyon gereksinimlerinizden daha fazla içmenin sağlığınıza fayda sağladığını gösteren çok sınırlı araştırma vardır (8 , 9 ).

Kanıtın eksik olduğu ve birçok faktörün bireysel hidrasyon ihtiyaçlarını etkilediği göz önüne alındığında, vücudunuz uygun hidrasyon için bu kadar su gerektirmediği sürece, günde 3,8 litre su içmek keyfi ve gereksizdir.

Özet: Yeterince su içmek ve hidrasyonun sürdürülmesi önemlidir. Ancak susuzluğunuzu gidermek için su içmeyi desteklemeye yönelik sınırlı araştırma vardır.

Su Alımı Önerileri - Günlük Su Tüketimi Hesaplama

Su alımı önerileri cinsiyetinize, yaşınıza, tıbbi durumunuza ve aktivite seviyenize göre değişebilir.

Yetişkin Bir İnsan Günde Kaç Litre Su İçmeli?

Sporcularda Sıvı Tüketimi - Protein7 Blog

Çoğu yetişkin, susuzluklarını rehberlik etmelerini sağlayarak sıvı ihtiyaçlarını yeterince karşılar.

Çoğu yetişkin günde kaç bardak su içilmesi gerektiğine dair özel bir tavsiyede bulunmamakla birlikte, Tıp Enstitüsü (IOM) toplam su alımı için önerilerde bulunmaktadır.

Günde kaç litre su içilmesi gerekiyor?Günde kaç litre su içmemiz lazım? IOM, çoğu kadının günde 3,3 litre tüketirken, günde 2,3 litre toplam su tüketirken hidrasyon ihtiyaçlarını karşıladığını ve çoğu insan günde 3,3 litre tüketirken hidrasyon ihtiyaçlarını karşıladığını göstermektedir (10 ).

Sıcak iklimlerde yaşayan bireylerin artan ter kaybı yaşama eğiliminde olduğu ve yeterince hidrate kalmaları için su alımını arttırmaları gerekebileceği belirtilmelidir.

Sporcu Günde Kaç Litre Su İçmeli?

Uzun süreli fiziksel aktivite, ter kaybından dolayı su kaybınızı arttırır.

Sporcuların uzun süren atletik olaylar sırasında ter yoluyla vücut ağırlığının yaklaşık %6 ila 10'unu kaybettiği tahmin edilmektedir.

Bununla birlikte, sadece %2'lik bir su kaybının atletik performans üzerinde gözle görülür bir etkisi olabilir (2 ).

Hidrasyonun sürdürülmesi için su sporcularının ne kadar daha fazla su içmeleri gerektiği konusunda kesin bir tavsiye yoktur. Bu nedenle, eğer bir sporcuysanız veya yüksek yoğunlukta egzersiz yapıyorsanız ve terleme eğilimindeyseniz, aktiviteleriniz sırasında ve sonrasında artan sıvı alımıyla kayıplarınızı telafi etmeyi planlayın.

Hamilelikte Ne Kadar Su İçilmeli? Emziren Anne Ne Kadar Su İçmeli? Hamileler Kaç Litre Su İçmeli?

Hamile kadın günde kaç litre su içmeli? Kadınların hamilelik veya emzirme döneminde su ihtiyacını artmıştır.

Hamile kaç litre su içmeli? Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesine (EFSA) göre, sıvı ihtiyacı hamilelik sırasında günde 300 ml artmaktadır ( 11 ).

Ek olarak, emziren annelerin süt üretimiyle ilgili su kaybını telafi etmesi önemlidir. EFSA, emziren annelerin su alımlarını günde 700 ml artırmalarını önermektedir ( 11 ).

Emziren anneler için genel bir öneri, her öğün için ve emzirme sırasında artan sıvı ihtiyaçlarını karşılamak için bir bardak su içmektir (12 ).

Diğer Hususlar

Bazı tıbbi durumlar, vücudunuzda çok fazla sıvı olduğunda, aşırı sıvı yüklenmesini önlemek için sınırlı bir su girişi gerektirebilir. Aksine, diğer tıbbi durumlar su ihtiyacınızı artırabilir.

Su içilmemesi gereken hastalıklar, konjestif kalp yetmezliği, son dönem böbrek hastalığı (ESRD) ve diyaliz geçiren kişiler sıvı kısıtlaması gerektiren daha yaygın tıbbi durumlardan bazılarıdır (13 , 14 ).

Su içilmesi gereken hastalıklar, idrar yolu enfeksiyonları (İYE), kabızlık ve ateş gibi diğer durumlar sıvı alımının artmasını gerektirebilir (2 , 15 , 16 ).

Her insanın sağlık hizmeti ihtiyaçları ve koşulları benzersizdir. Sıvı gereksinimlerinizle ilgili kişiselleştirilmiş öneriler için doktorunuza danışmak en iyisidir.

Özet: Su alımı önerileri, cinsiyetiniz, yaşınız, faaliyet düzeyiniz ve tıbbi durumunuz gibi birçok faktöre bağlı olarak değişir.

Yiyeceklerden ve Diğer İçeceklerden  Alınan Su

Düz su içmek, sıvı gereksinimlerinizi karşılamanın tek yolu değildir.

Kahve, meyve suyu, süt ve çay gibi diğer sıvılardan gelen suyun, günlük sıvı alımınıza bağlı olduğunu hatırlamak önemlidir.

Yiyeceklerden gelen su ayrıca günlük sıvı alımınıza, özellikle de kavun, greyfurt ve salatalık gibi su içeriği yüksek meyve ve sebzelere katkıda bulunur (17 , 18 ).

Ortalama olarak, yetişkinler su alımlarının yaklaşık %80'ini sıvılardan alırken, diğer %20'si gıdalardan gelmektedir (19 ).

Özet: Yiyeceklerde bulunan diğer sıvı ve sular da günlük su alımınıza katkıda bulunur.

Sıcak su içmenin 10 faydası

Yeterli Su Alımının Faydaları - Su İçmenin Faydaları - Bol Su İçmenin Faydaları

Yeterince su içmenin birçok faydası vardır. Bununla birlikte, yetişkinlerin % 16–28'inin günlük sıvı ihtiyaçlarını karşılamadığı tahmin edilmektedir (10 ).

Aşağıdakiler, yeterince su içmenin birçok yararından birkaçıdır :

  • Geliştirilmiş egzersiz performansı. Yeterince nemlendirilmiş olmak, yorgunluğu önleyerek, vücut sıcaklığını kontrol ederek ve yoğun antrenmanlar sırasında oksidatif stresi azaltarak fiziksel performansı artırabilir (2 , 20 ).
  • Tuvalet ihtiyacını düzenli tutar. Yetersiz su alımı, kabızlık riskinin artmasıyla ilişkilendirilmiştir. Kolonda çok az su olduğunda, dışkı sertleşir ve geçmesi zorlaşır (21 , 22 ).
  • Ağırlık yönetimi. Yeterli su içmek, tokluğu artırarak ve metabolizma hızını artırarak kilo kaybını etkileyebilir. Bir çalışma, yaklaşık 0,5 litre içmenin metabolizmayı % 30 oranında artırdığını buldu (1 , 23 , 24 ).
  • Beyin fonksiyonu. Yeterli hidrasyonun sürdürülmesi beyninizin en iyi şekilde çalışmasına yardımcı olur. Araştırmalar, hafif dehidrasyonun bile yetişkinlerde beyin fonksiyonunu, hafızayı ve bilişi bozabileceğini göstermektedir (25 , 26 , 27 ).
  • Baş ağrısını önler ve tedavi eder. Dehidrasyon baş ağrısı ve migrenlerin ortak bir nedenidir. Baş ağrısı türüne bağlı olarak, su alımının artması susuz kalmış olanlarda baş ağrılarının hafifletilmesine yardımcı olabilir (28 , 29 ).
  • Cilt sağlığını arttırır. Artan su alımı cildi nemlendirmeye yardımcı olur, cildi nemlendirir ve sağlıklı tutar, cildin esnekliğini arttırır (30 ).

Özet: Gelişmiş fiziksel performans, baş ağrısını önleme ve gelişmiş beyin fonksiyonu, cilt sağlığı ve barsak düzenliliği dahil, yeterince su içmenin birçok faydası vardır.

Çok Su İçmenin Zararları - Çok Su İçmenin Zararları

Günde bir litre su içmek bazı insanlar için uygun olsa da, diğerleri için çok fazla olabilir.

Su alımınızı artırmanızın gerekip gerekmediğini bilmek için iyi bir yol idrarınıza bakmaktır. Rengi koyu sarıdan kehribar renkli olan idrar kuruması suya maruz kalırken, renginde soluk sarı olan idrar uygun şekilde sulandırdığınız anlamına gelir (31 ).

Ağız kuruluğu veya yapışkan ağız, baş ağrıları, çatlamış cilt veya dudaklar ve kas krampları, günlük su alımınızı artırırsanız gelişebilecek genel susuzluk belirtileridir (32 , 33 , 34 ).

Her ne kadar yetişkinlerde su toksisitesi nadir olsa da, kısa sürede aşırı miktarda su içmek tehlikeli olabilir.

Hiponatremi nedir? Çok hızlı bir şekilde çok fazla su içmek, sodyum seviyelerinizin çok düşmesine neden olabilir. Bu ciddi ve hatta ölümcül olabilen hiponatremi olarak bilinir (35 ).

Bununla birlikte, çoğu yetişkin bunun gerçekleşmesi için oldukça hızlı bir şekilde çok miktarda su içmek zorunda kalacaktır.

Sadece birkaç saat içinde 6–9,5 litre içen yetişkinlerde yaşamı tehdit eden hiponatremi vakaları bildirilmiştir (36 , 37 ).

Bu, tolere etmek için rahatsız edici olabilecek aşırı miktarda sudur.

Hidrate kalmak ve su zehirlenmesinden kaçınmak için vücudunuzu dinlemek en iyisidir. Genel bir öneri olarak, susadığınızda içip susuzluğunuzu dindirdiğinizde su içmeyi bırakın.

Özet: Günde bir litre su içmek bazı insanlar için işe yarayabilir. Ancak diğerleri için zararlı olabilir. Nadir olmasına rağmen, çok hızlı bir şekilde çok fazla su içmek kanınızdaki sodyum seviyelerinin çok düşmesine ve hiponatremi adı verilen tehlikeli bir duruma neden olabilir.

Uzun Lafın Kısası

Sonuç olarak, günde ne kadar su içmeniz gerektiği kişisel ihtiyaçlarınıza bağlıdır.

Ne kadar su içmeniz gerektiği konusunda genel kurallar olsa da, kural olarak kullanılmaları gerekir.

Çoğu durumda, susuzluğunuza güvenmek en iyisidir. Uygun şekilde su içmek suya ihtiyaç olup olmadığını belirlemek için idrar rengi gibi göstergeleri kullanabilirsiniz. Ayrıca sirkeli su içmek, limonlu su vücuda faydalıdır.

Tüm bunların yanı sıra dengeli, sağıklı bir beslenme düzeni ile zayıflamak için türlü diyetler, zayıflama kürleri deniyor fakat sonuçlarından memnun olamıyorsanız eğer bu işi profesyonelce çözmenin zamanı gelmiş olabilir. Zayıflamak için online diyetisyenlerin size özel hazırlamış olduğu online diyet listelerini satın almak isteyebilirsiniz. Online diyet için tıklayın (Online Diyet).

Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın