Guava Meyvesi ve Yapraklarının Faydaları Nelerdir?

Guava Meyvesi ve Yapraklarının Faydaları Nelerdir?
Düşük C vitamini seviyeleri, enfeksiyon ve hastalık riskinin artmasıyla bağlantılıdır. Guavalar, C vitamini açısından en zengin besin kaynaklarından biri olduğu için bu besini almanın harika bir yoludur.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

 Guava nedir? Guava nerede yetişir? Guava nedir nerede yetişir? Guavalar Orta Amerika kökenli tropik ağaçlardır.

 

Guava nasıl bir meyve? Meyveleri açık yeşil veya sarı tenli oval şekildedir ve yenilebilir tohumlar içerir. Dahası, guava yaprakları bitkisel çay olarak kullanılır ve yaprak ekstresi ek olarak kullanılır.

 

Guava meyveleri antioksidanlar, C vitamini, potasyum ve lif açısından inanılmaz derecede zengindir. Bu olağanüstü besin içeriği onlara birçok sağlık yararı sağlar.

 

İşte guava meyvelerinin ve yapraklarının kanıta dayalı 8 sağlık faydası. Guava faydaları nelerdir? Guava faydaları, Guava yaprağı faydaları, öğrenmek için okumaya devam edin.

 

Sağlıklı ve dengeli beslenerek zayıflamak için diyetisyenlerimiz tarafından size özel hazırlanmış online diyet listelerinden faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak tıklayın (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

 

1. Kan Şekeri Seviyelerinin Düşmesine Yardımcı Olabilir


Bazı kanıtlar guava'nın kan şekeri seviyesini kontrol edebileceğini düşündürmektedir.

 

Birkaç laboratuvar ve hayvan çalışması, guava yaprağı ekstraktının kan şekeri seviyelerini, uzun süreli kan şekeri kontrolünü ve insülin direncini iyileştirdiğini bulmuştur (1, 2, 3, 4, 5 ).

 

Bu, diyabetli veya risk altındaki kişiler için iyi bir haberdir.

 

İnsanları içeren birkaç çalışma da etkileyici sonuçlar göstermiştir.

 

19 kişide yapılan bir çalışmada, guava yaprağı çayı içmenin, yemekten sonra kan şekeri düzeylerini düşürdüğünü belirtti. Etkiler iki saate kadar sürdü (3).

 

Tip 2 diyabetli 20 kişiyle yapılan bir başka çalışmada, guava yaprağı çayı içmenin, yemekten sonra kan şekeri düzeylerini % 10'dan fazla azalttığı bulundu (3).

 

Özet: Guava özütü, diyabetli veya risk altındaki kişilerde kan şekeri kontrolünün iyileştirilmesine yardımcı olabilir.

2. Kalp Sağlığını Faydaları


Guava'lar kalp sağlığını çeşitli şekillerde artırmaya yardımcı olabilir.

 

Birçok bilim adamı, guava yapraklarındaki yüksek antioksidan ve vitamin seviyelerinin kalbinizin serbest radikallerin zarar görmesine yardımcı olabileceğine inanmaktadır (6 ).

 

Guavalardaki yüksek potasyum ve çözünür lif seviyelerinin de kalp sağlığının iyileşmesine katkıda bulunduğu düşünülmektedir.

 

Ek olarak, guava yaprağı ekstresi düşük kan basıncına, "kötü" LDL kolesterolünde bir azalmaya ve "iyi" HDL kolesterolünde sağlıklı seviyelere ulaştığını gözlemlemişlerdir (7 ).

 

Yüksek tansiyon ve yüksek LDL kolesterolü yüksek kalp hastalığı ve inme riskleriyle bağlantılı olduğundan, guava yaprağı ekstraktı almak değerli faydalara yol açabilir.

 

Dahası, meyvenin kalp sağlığı için de faydaları olabilir.

 

120 kişide yapılan 12 haftalık bir çalışma, yemeklerden önce olgun guava yemenin kan basıncında genel olarak 8-9 puan, toplam kolesterolde % 9.9 ve "iyi" HDL kolesterolde % 8 artışa neden olduğunu buldu (8).

 

Aynı etki diğer bazı çalışmalarda da görülmüştür ( 9 ,10 ).

 

Özet: Guava meyvesi veya yaprak özütü, kan basıncını düşürerek, kötü kolesterolü düşürerek ve iyi kolesterolü artırarak kalp sağlığı üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir.

3. Ağrılı Menstruasyon Belirtilerini Hafifletmeye Yardımcı Olabilir


Birçok kadın dismenore mide krampları gibi ağrılı adet kanaması semptomları yaşar.

 

Guava yaprağı faydaları, guava yaprağı ekstresinin adet kramplarının ağrı yoğunluğunu azaltabileceğine dair bazı kanıtlar vardır.

 

Ağrılı semptomlar yaşayan 197 kadında yapılan bir araştırma, günde 6 mg guava yaprağı ekstresi almanın ağrı yoğunluğunun azalmasına sebep olduğunu buldu. Bazı ağrı kesicilerden daha güçlü görünüyordu (11 ).

 

Guava yaprağı ekstresinin uterus kramplarını hafifletmeye yardımcı olduğu düşünülmektedir (12).

 

Özet: Guava yaprağı ekstraktını günlük olarak almak, kramplar da dahil olmak üzere ağrılı adet kanaması semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir.


4. Sindirim Sisteminize Faydalı Olabilir


Guavalar mükemmel bir diyet lifi kaynağıdır .

 

Bu nedenle, daha fazla guava yemek sağlıklı bağırsak hareketlerine yardımcı olabilir ve kabızlığı önleyebilir.

 

Sadece bir guava, önerilen günlük lif alımının % 12'sini sağlayabilir ( 13 ).

 

Ek olarak, guava yaprağı ekstresi sindirim sağlığına faydalı olabilir. Çalışmalar, ishalin yoğunluğunu ve süresini azaltabileceğini düşündürmektedir (14 , 15 , 16).

 

Birkaç çalışma da guava yaprağı ekstraktının antimikrobiyal olduğunu göstermiştir. Bu bağırsaklarınızda ishale neden olabilecek zararlı mikropları nötralize edebileceği anlamına gelir (14, 17).

 

Özet: Guava veya guava yaprağı ekstresi tüketmek ishal ve kabızlığı önleyebilir veya azaltabilir.

 

5. Kilo Vermeye Yardımcı Olabilir


Guavalar kilo verme dostu bir besindir .

 

Bir meyvede sadece 37 kalori ve önerilen günlük lif alımının % 12'sini içerir, düşük kalorili bir atıştırmalıktır ( 13 ).

 

Diğer düşük kalorili atıştırmalıkların aksine, vitaminler ve minerallerle doludurlar bu nedenle önemli besinleri kaybetmezsiniz.

 

Özet: Guavalar lif doludur ve kalorisi düşüktür, yani kendinizi tam olarak hissetmenize ve kilo kaybına yardımcı olabilirler.

6. Antikanser Etkisi Olabilir


Guava yaprağı ekstraktının antikanser etkisi olduğu gösterilmiştir. Laboratuvar ve hayvan çalışmaları, guava ekstresinin kanser hücrelerinin büyümesini önleyebileceğini ve hatta durdurabileceğini göstermektedir (18 , 19).

 

Bu muhtemelen, serbest radikallerin kanserin ana nedenlerinden biri olan hücrelere zarar vermesini önleyen yüksek seviyelerde güçlü antioksidanlardan kaynaklanmaktadır (19).

 

Bir laboratuvar çalışması, guava yaprağı yağının kanser hücresi büyümesini durdurmada bazı kanser ilaçlarından dört kat daha etkili olduğunu bulmuştur (20 ).

 

Laboratuvar deneylerinin sonuçları umut verici olsa da, guava yaprağı ekstraktının insanlarda kanseri tedavi etmeye yardımcı olduğu anlamına gelmez. Herhangi bir iddiada bulunulmadan önce daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

 

Özet: Guavadaki yüksek antioksidan seviyeleri, kanser hücrelerinin gelişimini ve büyümesini önlemeye yardımcı olabilir.

7. Bağışıklığınızı Güçlendirmeye Yardımcı Olabilir


Düşük C vitamini seviyeleri, enfeksiyon ve hastalık riskinin artmasıyla bağlantılıdır.

 

Guavas, C vitamini açısından en zengin besin kaynaklarından biri olduğu için bu besini almanın harika bir yoludur.

 

Aslında, bir guava, C vitamini için yaklaşık iki kat daha fazla Referans Günlük Alım (RDI) sağlar. Bu, portakal yemekten alacağınız miktarın neredeyse iki katıdır ( 13 ).

 

C vitamini sağlıklı bir bağışıklık sisteminin korunmasında önemli bir rol oynar (21).

 

Soğuk algınlığını önlediği kanıtlanmamış olmasına rağmen, C vitamininin soğuk algınlığının süresini azalttığı gösterilmiştir (22).

 

Ayrıca antimikrobiyal faydalarla da bağlantılıdır. Bu, enfeksiyonlara neden olabilecek kötü bakterileri ve virüsleri öldürmeye yardımcı olduğu anlamına gelir (21).

 

C vitamini vücudunuzdan kolayca temizlendiğinden, diyetinizden düzenli olarak almak önemlidir.

 

Özet: Guavas, C vitamininin en zengin gıda kaynaklarından biridir. Bu vitaminin yeterli seviyelerini korumak, hastalıklara ve enfeksiyonlara karşı korunmak için önemlidir.


8. Guava Cildin Tüm İhtiyaçlarına Cevap Verir


Bir guava içine paketlenmiş çok çeşitli vitaminler ve antioksidanlar cildiniz için harikalar yaratabilir . Antioksidanları cildinizi hasardan koruyabilir, bu da yaşlanma sürecini yavaşlatabilir ve kırışıklıkların önlenmesine yardımcı olabilir (23).

 

Dahası, guava yaprağı ekstresi doğrudan cildinize uygulandığında akne tedavisine bile yardımcı olabilir .

 

Bir test tüpü çalışması, guava yaprağı ekstraktının, muhtemelen antimikrobiyal ve antienflamatuar özellikleri nedeniyle akneye neden olan bakterileri öldürmede etkili olduğunu bulmuştur (24 ).

 

Sağlıklı cildin korunmasında guava ve guava özütünün rolünü doğrulamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

 

Özet: Guavalardaki antioksidanlar ve vitaminler cildinizin yaşlanmasını yavaşlatmaya yardımcı olurken, guava yaprağı ekstresi akne tedavisine yardımcı olabilir.

Uzun Lafın Kısası


Guavalar inanılmaz lezzetli ve besinlerle doludur.

 

Bu tropikal meyve kalorisi düşüktür, lif yüklüdür ve sağlıklı bir diyete mükemmel bir katkı sağlar .

 

Birçok çalışma, diyet takviyeleri olarak alınan guava yaprağı ekstraktlarının faydalarını da desteklemektedir.

 

Birlikte, guava meyve ve yaprak özleri, diğer yararlarına ek olarak, kalp sağlığınızı, sindirim ve bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir.

 

Sağlıklı ve dengeli beslenerek zayıflamak için diyetisyenlerimiz tarafından size özel hazırlanmış online diyet listelerinden faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak tıklayın (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

 

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler