Göz Kuruluğu Neden Olur? Kontakt Lensler ve Göz Kuruluğu

Göz Kuruluğu Neden Olur? Kontakt Lensler ve Göz Kuruluğu
Çoğu kontakt lens yaklaşık 9 milimetre boyutundadır. Gözün renkli kısmı olan irisi kaplarlar.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, 30 milyondan fazla kişi kontakt lens kullanıyor. Pek çok insan gözlük yerine göz lensi tercih eder çünkü bunlar daha rahattır ve görünüşünüzü değiştirmeden görebilmenizi sağlarlar. Genellikle gözlük taktığınızda rahatsız hissedebilirsiniz.

 

Ancak kuru göz sendromu, göz kuruluğu denen bir durum geliştirirseniz, kontakt lensler rahatsız edici olabilir. Bu, gözleriniz düzgün bir şekilde gözyaşı üretmediğinde veya gözleriniz için yeterince sıvı üretmediğinde ortaya çıkar.

 

Göz sağlığı için vitaminler nelerdir? (göz için vitamin). Kilo vermek için uygulanan 10 kilo verme diyeti gibi hızlı kilo verdiren diyetler besin kaybına ve bununla birlikte gelen sağlık sorunlarına yol açarlar. Sağlıklı beslenirken kilo vermek için diyetisyenlerimizin size özel hazırladığı online diyet listesini satın alabilirsiniz (DiyetAsistan ile Zayıfla!).

 

Kuru Göz Sendromuna Neden Olur? Göz Kuruluğu Neden Olur?

 

Ulusal Göz Enstitüsü'ne göre, yaklaşık beş milyon insan kuru göz sendromu yaşıyor. Nedenler şunları içerebilir:

 

  • göz çevresindeki gözyaşı bezlerinde hasar
  • göz çevresindeki ciltte hasar veya hastalık
  • Sjogren sendromu ve diğer otoimmün koşullar gibi hastalıklar
  • antihistaminikler, belirli antidepresanlar, tansiyon ilaçları ve doğum kontrol hapları gibi ilaçlar
  • menopozla ortaya çıkabilecek hormon değişiklikleri
  • kuru göz ayrıca alerji ve yaşlanan gözlerle de ilişkilendirilebilir

 

Uzun süre kontakt lens takmak da göz kuruluğuna neden olabilir. Optometri ve Görme Bilimi’nde yapılan bir araştırmaya göre, kontakt lens kullanıcılarının yaklaşık yarısı kontakt lensle nedeniyle kuru göz sendromu yaşıyor.

 

Göz kuruluğu nasıl anlaşılır? Göz kuruluğu belirtileri,göz kuruluğu, sanki gözünüzde bir şey varmış gibi ağrıya, yanmaya veya pürüzlü bir hisse neden olabilir. Bazı insanlar bulanık görme yaşarlar. Kuru göz sendromu yaşıyorsanız özellikle kontakt lenslerinizi takarken kendinizi rahatsız hissedebilirsiniz.

 

Kuru gözünüz varsa kontakt lens kullanmaktan vazgeçmeniz gerekmez. Kuru gözün nedenini tedavi etmek veya farklı bir lens tipine geçmek yardımcı olabilir.

 

Göz kuruluğu için Hindistan cevizi yağı nasıl kullanılır? (göz kuruluğu).

 

Kuru Gözler İçin Seçenekler - Göz Kuruluğu Nasıl Tedavi Edilir? Göz Kuruluğu Nasıl Geçer?

 

Doktorunuz tedaviye başlamadan önce neden kuru göz sendromu olduğunu belirlemeye yardımcı olabilir.

 

Gözleriniz yeterince gözyaşı üretmiyorsa, doktorunuz göz kuruluğu için göz damlası, göz kuruluğu damlası, gözyaşı damlası önerebilir. Nedeni aldığınız bir ilaçsa, değişiklik yapmanız gerekebilir. 

 

Sorun lenslerinizle ilgiliyse, farklı bir tür denemeniz gerekebilir. İşte birkaç seçenek.


Lens Malzemeleri

 

Farklı tipte kontakt lens malzemeleri mevcuttur. Yumuşak kontakt lensler, oksijenin göze geçmesine izin veren esnek bir plastikten yapılmıştır. Sert gaz geçirgen kontakt lensler daha sert bir malzemeden yapılır, ancak oksijenin göze ulaşmasına da izin verirler.

 

Yumuşak lensler su içeren hidrojelden yapılmıştır. Bir gün kullanılıp atılabilen tek kullanımlık yumuşak lensler vardır. Uzun süre yıpranan yumuşak lensler 30 güne kadar yeniden kullanılabilir.

 

Kontakt lenslerinizi günlük olarak değiştirmek protein birikimini önler ve bu da gözlerinizi daha da kuru hissettirebilir. Kuru göz sorunu yaşıyorsanız, tek kullanımlık lensleri deneyebilirsiniz.

 

Ayrıca silikon bazlı bir hidrojel lense geçmeyi de düşünebilirsiniz. Bu tür camlar suyun diğerleri kadar çabuk buharlaşmasına izin vermez. Kuru gözü normal hidrojel temaslarından daha iyi azaltabilirler.

 

Proclear, kuru göz rahatsızlığı hissini azaltmaya yardımcı olmak için FDA onaylı tek kullanımlık lens markasıdır. Suyu çekmesi ve gözlerinizi nemli hissetmesini sağlayan fosforilkolin içerir.

 

Göz kaşıntısı neden olur? Öğrenmek için tıklayın (göz kaşıntısı).

 

Lens Su İçeriği

 

Yumuşak kontakt lensler, içerdikleri su miktarına göre kategorize edilir.

 

Yüksek su içerikli lenslerin, düşük su içeriğine sahip lenslere göre kuru göze neden olma olasılığı daha yüksektir. Göze ilk koyduğunuzda göze daha fazla nem verme eğilimindedirler, ancak daha hızlı kururlar. Sizin için uygun olanı bulana kadar farklı su içeriklerine sahip lensleri denemeniz gerekebilir.

 

Lens nasıl takılır? Öğrenmek için tıklayın (lens).

 

Lens Boyutu

 

Çoğu kontakt lens yaklaşık 9 milimetre boyutundadır. Gözün renkli kısmı olan irisi kaplarlar.

 

Skleral kontakt lensler tipik olarak 15 ila 22 milimetre arasındadır. Gözün sklera olarak bilinen beyaz alanının bir kısmını kaplarlar. Skleral lensler gaz geçirgendir, yani oksijenin göz yüzeyine ulaşmasına izin verir. Bazı insanlar bu tür bir lens kullandıktan sonra semptomlarda bir iyileşme olduğunu bildirmektedir.


Çözümlerde Bir Değişiklik

 

Bazen sorun kontakt lenslerinizle değil, lensleri temizlemek için kullandığınız lens solüsyonu ilgilidir. Bazı lens solüsyonları, gözlerinizi tahriş edip kurumasına neden olabilecek koruyucular içerir. Diğerleri, belirli tipteki yumuşak kontakt lenslerle uyumlu olmayan ve bir reaksiyona neden olabilecek malzemeler içerir.

 

Göz doktorunuza danışın. Lens solüsyonunuzun suçlu olabileceğini düşünüyorlarsa, sizin için uygun olanı bulana kadar farklı markaları deneyin.

 

Göz sağlığım kadar bedenimin sağlığına da dikkat ediyorum diyorsanız eğer sağlıklı beslenme programıyla kilo vermek isteyebilirsiniz. Zayıflamak için diyetisyenlerimizin sizin için hazırladığı online diyet listesini satın alabilirsiniz (Zayıflamak Tek Tık Uzağında!).

 

Kontakt Lenslerinizin Bakımı

 

Kuru gözü, göz kuruluğunu rahatlatmanıza yardımcı olacak çeşitli seçenekler vardır.

 

Farklı tipte bir kontakt lense geçmek, başlamak için iyi bir seçenektir. Lenslerinizin bakımı bir başka önemli adımdır. Temiz tutun ve önerildiği gibi değiştirin. Lenslerinizi yalnızca göz doktorunuzun önerdiği süre boyunca takın.

 

Kontakt lenslerinizi takmadan önce gözlerinizi yeniden ıslatan damlalarla nemlendirin. Damlaları gün boyunca kullanın, böylece gözleriniz nemli kalır. Kışın ısıtılmış bir oda gibi çok kuru bir ortamdaysanız, damlaları daha sık kullanmanız gerekebilir. Gözleriniz hassassa, koruyucu içermeyen bir marka göz damlası deneyin.

 

Farklı lensleri ve çözümleri denedikten sonra hala sorun yaşıyorsanız, lenslerinizi takmayı geçici olarak bırakmanız gerekebilir. Gözlerinizin iyileşmesi için gözlerinizi birkaç gün koruyucusuz gözyaşı ile nemlendirin. Lensleri tekrar kullanmadan önce doktorunuzun tavsiyelerine uyun.Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler