Görme Yeteneğinizi Geliştirmenin 10 Yolu

Görme Yeteneğinizi Geliştirmenin 10 Yolu
Ellerinizi yıkamak, sebzelerinizi yemek ya da kilonuzu daha iyi görme için dengede tutmak bağlantılı adımlar olarak görülmeyebilir, ancak hepsi bir rol oynar.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Düzenli göz muayeneleri olmak, görme yeteneğinizi geliştirmenin ve görüşünüze zarar verebilecek yaralanmaları veya hastalıkları önlemenin birçok yolundan sadece biridir. Görmenizi geliştirmenin diğer yollarını öğrenmek için okumaya devam edin.

 

1. Yeterli Anahtar Vitamin ve Mineral Alın

 

A, C ve E vitaminlerinin yanı sıra mineral çinko, maküler dejenerasyonu önlemeye yardımcı olabilecek antioksidanlar içerir. Makülanın - gözün merkezi görmeyi kontrol eden kısmı - bozulduğu bir durumdur.

 

Bu önemli besinler için gıda kaynakları aşağıdakiler gibi çeşitli renkli sebze ve meyveleri içerir:

 

 • Havuçlar
 • Kırmızı biber
 • Brokoli
 • Ispanak
 • Çilekler
 • Tatlı patates
 • Narenciye

 

Daha iyi göz sağlığı için somon ve keten tohumu gibi omega-3 yağ asitleri açısından zengin gıdalar da önerilir.

 

2. Karotenoidleride Unutmamak Lazım

 

Birkaç başka besin de görme yeteneğini geliştirmenin anahtarıdır. Bunlar arasında, retinada bulunan karotenoidler olan lutein ve zeaksantin vardır. Ayrıca yeşil yapraklı  sebzeler, brokoli, kabak ve yumurtalarda da bulabilirsiniz.

 

Lutein ve zeaksantin de takviye formunda alınabilir. Bu karotenoidler, gözün o kısmındaki pigment yoğunluğunu artırarak, ultraviyole ve mavi ışığı emerek göz bebeğini korumaya yardımcı olur.

 

3. Formda Kalın

 

Evet, egzersiz ve sağlıklı bir kiloyu korumak sadece vücudunuza değil gözlerinize yardımcı olabilir. Aşırı kilolu veya obez kişilerde daha yaygın olan tip 2 diyabet, gözdeki küçük kan damarlarına zarar verebilir.

 

Bu duruma diyabetik retinopati denir . Kan dolaşımınızda dolaşan çok fazla şeker, arterlerinizin hassas duvarlarını yaralar. Diyabetik retinopati, retinanızdaki çok küçük arterlerin - gözün ışığa duyarlı arka kısmı - kan ve sıvıyı göze sızmasına ve görüşünüze zarar vermesine neden olur.

 

Kan şekeri seviyenizi düzenli olarak kontrol etmek, formda kalmak, tip 2 diyabet ve birçok komplikasyon gelişme olasılığınızı azaltabilir.

 

4. Kronik Hastalıkları Yönetin

 

Diyabet görüşünüzü etkileyebilecek tek hastalık değildir. Yüksek tansiyon ve multipl skleroz gibi diğer durumlar görme yeteneğinizi etkileyebilir. Bu durumlar sağlığınıza tepeden tırnağa zarar verebilecek kronik inflamasyonla bağlantılıdır.

 

Örneğin optik sinirin iltihaplanması ağrıya ve hatta tamamen görme kaybına neden olabilir. Multipl skleroz gibi bir hastalık önlenemezken, sağlıklı alışkanlıklar ve ilaçlarla yönetmeye çalışabilirsiniz.

 

Yüksek tansiyon, kalp-sağlıklı bir diyet, egzersiz ve antihipertansif ilaçlarla etkili bir şekilde tedavi edilebilir.

 

5. Koruyucu Gözlük Giyin

 

İster tenis oynayın, ister garajınızda çalışın, ister okulda bir bilim deneyi yapın, gözlerinizi uygun gözlüklerle korumanız çok önemlidir.

 

Kimyasallar, keskin nesneler, talaş, metal parçaları veya hatta bir basketbol maçı sırasında başıboş bir dirsek gibi bir risk varsa koruyucu gözlük gereklidir.

 

Birçok koruyucu gözlük , diğer plastik formlarından yaklaşık 10 kat daha sert olan bir tür polikarbonatla yapılır.

 

6. Güneş Gözlüğü 

 

Güneş gözlükleri sadece havalı görünmek için değildir. Güneş gözlüğü kullanmak görme yeteneğinizi geliştirmek için atabileceğiniz en önemli adımlardan biridir.

 

Güneş gözlükleri gözlerinizi göz hasarından kaynaklanan durumlardan korumaya yardımcı olur. Bunlar katarakt, maküler dejenerasyon ve pterjium içerir - gözün beyaz kısmı üzerinde doku büyümesi. Pteryumlar astigmat görme bulanıklığına neden olabilir.

 

Geniş kenarlı bir şapka giymek de gözlerinizi güneş hasarından korumaya yardımcı olabilir.

 

7. 20-20-20 Kuralını Uygulayın

 

Gözleriniz gün boyunca çok çalışıyor ve arada mola verilmeli. Bir bilgisayarda uzun süreli olarak  çalışıyorsanız, zorlanma özellikle yoğun olabilir. Gerginliği hafifletmek için 20-20-20 kuralını izleyin.

 

Bu, her 20 dakikada bir, bilgisayarınıza bakmayı bırakmalı ve 20 saniye boyunca 609.6 cm uzakta bir şeye bakmalısınız.

 

8. Sigarayı Bırakmak

 

Sigara içmenin akciğerleriniz ve kalbiniz için kötü olduğunu biliyorsunuz, saçınızı, cildinizi, dişlerinizi ve hemen hemen her vücut kısmından bahsetmiyoruz. Buna gözleriniz de dahil. Sigara içmek katarakt ve yaşa bağlı makula dejenerasyonu geliştirme riskinizi önemli ölçüde artırır.

 

Neyse ki, gözleriniz, akciğerleriniz, kalbiniz ve diğer vücut kısımlarınız, bıraktıktan sonraki ilk saatler içinde tütün kaynaklı yıllarca gördükleri zararı temizlemeye başalar. Sigarayı ne kadar uzun süre önce bırakırsanız, kan damarlarınız o kadar çabuk toparlar ve iltihaplanma riski de aynı oranda gerilemeye başlar.

 

9. Ailenizin Göz Sağlığı Geçmişini Öğrenin

 

Bazı göz rahatsızlıkları kalıtsaldır, bu nedenle ebeveynlerinizin veya büyükanne, büyükbabanızın göz rahatsızlıklarının farkında olmak önlem almanıza yardımcı olabilir.

 

Kalıtsal koşullar şunları içerir:

 

 • Glakom
 • Retina dejenerasyonu
 • Yaşa bağlı makula dejenerasyonu
 • Optik atrofi

 

Aile geçmişinizi bilmek, erken önlem almanıza yardımcı olabilir

 

10. Ellerinizi ve Lenslerinizi Temiz Tutun

 

Gözleriniz mikroplara ve enfeksiyonlara karşı özellikle hassastır. Sadece gözlerinizi tahriş eden şeyler bile görüşünüzü etkileyebilir. Bu nedenlerle, gözlerinize dokunmadan veya kontakt lenslerinizi tutmadan önce daima ellerinizi yıkamalısınız.

 

Ellerinizi yıkamak ve kontakt lenslerinizi talimatlara göre dezenfekte etmek de çok önemlidir .

 

Kontakt lenslerinizi üretici veya doktorunuzun önerdiği şekilde değiştirmelisiniz. Kontakt lenslerinizdeki mikroplar gözlerin bakteriyel enfeksiyonlarına yol açabilir.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Ellerinizi yıkamak, sebzelerinizi yemek ya da kilonuzu daha iyi görme için dengede tutmak bağlantılı adımlar olarak görülmeyebilir, ancak hepsi bir rol oynar.

 

Daha sağlıklı yaşamak, gözlerinizi güneşten ve yabancı cisimlerden korumak her göz durumuna karşı koruyamaz. Ancak hepsi, görmenize zarar verebilecek bir problem geliştirme ihtimalinizi azaltabilir.

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Diyetisyen Misin?

Kategoriler