Goji Berry Nedir? Goji Berry Faydaları

Goji Berry Nedir? Goji Berry Faydaları
Goji berry, canlı renk tonu ve eşsiz ekşi aromasıyla bilinir.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

 

Kurt üzümü olarak da bilinen goji berry nedir? Goji berry; hafif tatlı hafif ekşi küçük kırmızı meyvelerdir. Goji berry nerede yetişir? Su istemeyen ve soğuk hava seven bu meyveler Asya’ya özgü olmakla birlikte ülkemizde Bayburt iklim şartlarına adaptedir. Goji berry nasıl kullanılır? Goji berry nasıl yenir? Genillikle kurutulmuş ya da toz halinde bulunan bu meyveler unlu mamüllerde, smoothielerde, kuru yemiş karışımlarında karşımıza çıkabilmektedir. Oldukça besleyici olan goji berry faydaları arasında bağışıklık fonksiyonunu desteklemek ve göz sağlığını geliştirmek vardır. Hamileyseniz, ilaç kullanıyorsanız veya altta yatan sağlık sorunlarınız varsa, goji meyveleri yemeden önce sağlık uzmanınızla görüşün.

 

Goji berry, antioksidanlar ve güçlü tıbbi özelliklerle dolu küçük kırmızı meyvelerdir. Sadece tabağınıza bir miktar renk katmak için harika değillerdir, aynı zamanda lezzetlilerdir.

 

Bu meyveler genellikle toz halinde veya kurutulmuş olarak satılır. Ayrıca, birçok takviye ve meyve suyu karışımına eklenirler.

 

Bu makale, goji meyvelerinin besin içeriğine, faydalarına ve yan etkilerine yakından bakmaktadır.

 

Goji berry kaç kalori? Goji berry besin değeri

 

Goji Berry Meyvelerine Genel Bakış

 

Kurt üzümü olarak da adlandırılan goji meyveleri ( Lycium barbarum ) Asya'ya özgüdür.

 

Tatlı, hafif ekşi lezzetleri ve canlı kırmızı tonları ile tanınırlar. Geleneksel tıpta binlerce yıldır kullanılmaktadır. Aslında, yaşlanma belirtilerini yavaşlattığı, göz sağlığını koruduğu, karaciğerinizi, böbreklerinizi ve akciğerlerinizi güçlendirdiği söylenir (12).

 

Gittikçe artan popülaritesi sayesinde, goji meyveleri, diğer meyveler, şifalı bitkiler ve özlerin yanı sıra takviyeler ve süper gıda karışımlarında da sıklıkla yer almaktadır.

 

Ek olarak, bu meyveler genellikle kurutulmuş veya toz formlarda bulunur ve çeşitli tariflere eklenir.

 

Özet: Goji berry, Asya'ya özgüdür ve tıbbi özellikleriyle bilinir. Pek çok takviyeye ve süper gıda karışımına eklenirler.

Kurutulmuş goji berry kaç kalori?

 

Goji Berry Sağlığa Yararları

 

Goji berry, çeşitli potansiyel sağlık yararları ile ilişkilendirilmiştir.

 

Oldukça Besleyici

 

Vitaminler ve mineraller dahil harika bir besin kaynağıdırlar. Sadece 5 yemek kaşığı (28 gram) kurutulmuş goji meyvesi içerir (3):

 

  • Kalori: 98
  • Protein: 4 gram
  • Yağ: 0.1 gram
  • Karbonhidrat: 21,6 gram
  • Lif:3.6 gram
  • Şeker: 21,8 gram
  • Demir: Günlük Değerin (DV ) %11'i
  • A Vitamini: DV'nin %501'i
  • C Vitamini: DV'nin %15'i

 

Gördüğünüz gibi, bu meyvenin küçük bir porsiyonu bile lif, demir ve A ve C vitaminleri ile yüklüdür.

 

Demir, oksijen taşınmasında ve sağlıklı kırmızı kan hücrelerinin üretiminde rol oynayan temel bir mineraldir. Bu arada, hem A hem de C vitaminleri bağışıklık fonksiyonunda merkezi rol oynar ve vücudunuzda antioksidan görevi görür (456).

 

Antioksidanlar, hücre hasarını önleyen, serbest radikal adı verilen zararlı molekülleri nötralize etmeye yardımcı olan bileşiklerdir.

 

Aslında, bir test tüpü çalışması, hücreleri goji berry özütü ile tedavi etmenin antioksidan seviyelerini önemli ölçüde artırdığını ve birkaç oksidatif stres belirtecini azalttığını buldu (7).

 

Araştırmalar, antioksidan alımınızı artırmanın iltihabı azalttığını ve kanser, kalp hastalığı ve diyabet gibi kronik durumlara karşı koruma sağladığını göstermektedir (8).

 

Goji Berry (Kurt Üzümü) Gerçekleri | Diyetisyen Dilara Koçak | İyi Yaşam

 

Bağışıklık Fonksiyonunu Destekleyebilir

 

Goji berry, geleneksel tıpta hastalıkları ve enfeksiyonları önlemek ve doğal olarak bağışıklığı güçlendirmek için uzun süredir kullanılmaktadır.

 

60 yaşlı yetişkinde yapılan 30 günlük bir araştırmaya göre, günde 120 ml goji berry suyu içmek, bağışıklık hücrelerinin düzeylerini artırdı ve genel refah duygularını iyileştirdi (9).

 

150 yaşlı yetişkin üzerinde yapılan 3 aylık bir çalışmada, goji berry, grip aşısına yanıt olarak gelişmiş bağışıklık fonksiyonunu desteklemektedir (10).

 

Hayvan araştırmaları bu bağışıklık sağlığı bulgularını desteklemektedir (1112).

 

Yine de ek çalışmalara ihtiyaç vardır.

 

Göz Sağlığını Geliştirebilir

 

Umut verici araştırmalar, goji berry meyvesinin göz sağlığını iyileştirebileceğini ve görme kaybına yol açabilen ilerleyici bir göz hastalığı olan makula dejenerasyonu gibi rahatsızlıklara karşı koruma sağlayabileceğini göstermektedir (13).

 

150 yaşlı yetişkin üzerinde yapılan 90 günlük bir araştırma, goji berry ile takviye etmenin kandaki antioksidan seviyelerini artırdığını, makulanın (retinanın merkezi bölgesi) hipopigmentasyonunu önlediğini ve retina altındaki yağlı protein birikintilerini yumuşatmaya yardımcı olduğunu buldu (14).

 

Benzer şekilde, erken makula dejenerasyonu olan 114 kişide yapılan bir çalışma, günlük goji berry takviyelerinin, makula dejenerasyonunun ilerlemesine karşı koruyabilecek maküler pigment yoğunluğunu iyileştirdiğini göstermiştir (15).

 

Goji berry ayrıca lenslerinizi ve retinalarınızı hasara karşı korumaya yardımcı olan zeaksantin gibi antioksidanlarla doludur. (16).

 

Özet: Goji berry, önemli besinler ve antioksidanlarla doludur. Ayrıca, bağışıklık fonksiyonunu ve sağlıklı görmeyi destekleyebilirler.

 

Goji Berry (Kurt Üzümü) Ne İşe Yarar, Goji Berry ile Zayıflamak Mümkün  müdür?

 

Goji Berry Zararları Var mı?

 

Sağlıklı yetişkinlerin çoğu, dengeli beslenmenin bir parçası olarak ölçülü olarak goji meyvelerinin tadını çıkarabilir.

 

Bununla birlikte, bu meyveler nadir durumlarda, özellikle diğer meyvelere alerjisi olan kişilerde alerjik reaksiyonu tetikleyebilir (1718).

 

Ek olarak, goji berry, kan sulandırıcılar, diyabet veya yüksek tansiyon ilaçları gibi belirli ilaçlarla etkileşime girebilir.

 

Dahası, fetüs sağlığına zarar verebilecek bir bileşik olan betain içerdikleri için hamileyseniz dikkatli olmalısınız. Goji berry meyvelerinin hamilelik sırasında güvenli olup olmadığını belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır (19).

 

İlaç kullanıyorsanız veya altta yatan sağlık sorunlarınız varsa, diyetinize goji meyveleri eklemeden önce sağlık uzmanınızla görüşmek isteyebilirsiniz.

 

Özet: Goji berry bazı ilaçlarla etkileşime girebilir ve bazı insanlarda alerjik reaksiyonu tetikleyebilir. Ek çalışmalar, bu meyvelerin hamilelik sırasında güvenli olup olmadığını değerlendirmelidir.

 

Diyetinizde Goji Berry Nasıl Kullanırsınız?

 

Goji berry, kurutulmuş formda yaygın olarak bulunur.

 

Tahıl, yoğurt, kuru yemiş karışımı ve granoladaki diğer kuru meyvelerle kolayca değiştirilebilirler. Bunları kurabiye, kek ve ekmek gibi unlu mamullere de ekleyebilirsiniz.

 

Yumuşatmak ve yeniden sulandırmak için kurutulmuş goji meyvelerini birkaç dakika suda bekletmeyi deneyin. Susuz hale getirilmiş goji meyveleri salsa, smoothie, çorba ve kızartmalara harika bir katkı sağlar.

 

Son olarak, goji berry tozları ve meyve suyu karışımları birçok içecek, protein içeceği ve smoothie ile karıştırılabilir.

 

Özet: Goji meyveleri kurutulmuş, toz haline getirilmiş ve çeşitli meyve sularında mevcuttur. Bunları tatlı yemeklerin üzerine ek olarak kullanabilir veya unlu mamüller, smoothieler ve daha fazlasıyla karıştırabilirsiniz.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Goji berry, canlı renk tonu ve eşsiz ekşi aromasıyla bilinir.

 

Vitamin, mineral ve antioksidan içeriğine ek olarak, bu meyveler bağışıklık fonksiyonunu ve göz sağlığını geliştirebilir.

 

Çeşitli formlarda bulunurlar ve çok sayıda tarife eklenebilirler.

 

Hamileyseniz, ilaç kullanıyorsanız veya altta yatan sağlık sorunlarınız varsa, goji meyveleri yemeden önce sağlık uzmanınızla görüşün.

 

Sağlıklı beslenmek ve zayıflamak için türlü diyetler ve zayıflama kürleri deniyor fakat sonuçlarından memnun olamıyorsanız eğer bu işi profesyonelce çözmenin zamanı gelmiş olabilir. Zayıflamak için diyetisyenlerimizin size özel hazırlamış olduğu online diyet listelerini satın almak isteyebilirsiniz. Online diyet için tıklayın (Hadi Zayıfla!)

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler