Göğüs Kafesi Ağrısı Neden Olur?

Göğüs Kafesi Ağrısı Neden Olur?
Patlayan bir göğüs kemiği genellikle endişe kaynağı değildir. Bununla birlikte, bölgede şişlik veya ağrı fark eden herkes bir doktora görünmelidir.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Sternum, göğsün ortasında kaburgaların buluştuğu düz kemiktir.

 

Bir kişi göğüs kafesi ağrısını daha önce duymamış veya hissetmemişse rahatsız edici olabilir.

 

Birçok durumda, göğüs kafesi ağrısı endişe nedeni değildir. Göğüs kafesine bağlanan eklemler, kişi hareket ettikçe gürültü yapabilir.

 

Bununla birlikte, kişinin bölgede ağrı veya şişme gibi başka semptomları varsa, bir doktora görünmek en iyisi olabilir.

 

Göğüs kemiği ağrısının nedenleri ve bu makalede ne yapılacağı hakkında daha fazla bilgi edinin.

 

'Sternumda ağrıya sebep olan nedir?'  göğüs ağrıları için tıklayınız.

 

Sizler de kilo vermek için diyet listesi arıyor hızlı kilo verdiren diyetleri yapmaya çalışıp diyetten soğuyorsanız eğer online diyetisyenlerden size özel online diyet listesi satın alabilirsiniz, böylece sağlıklı beslenme alışkanlığına kavuşacaksınız (Tıkla ve Zayıfla!)

 

Göğüs Kafesi Ağrısı Neden Olur?

 

Günlük aktiviteler göğüs kemiğinde çatlamaya veya patlamaya neden olabilir.

Bir kişi, bir nesneye ulaşmak için uzanmak veya derin nefes almak gibi günlük aktiviteler yaparken göğüs kemiğinde gıcırdayan veya patlayan bir ses duyabilir.

 

Göğüs kemiği patlaması her zaman endişe kaynağı değildir. Ses, kalça veya boyundakiler gibi herhangi bir eklem patlaması veya çatlaması gibi olabilir.

 

Bununla birlikte, ses diğer semptomlarla ortaya çıkarsa, tedavi gerektiren altta yatan bir sorunun işareti olabilir.

 

Göğüs kemiği ağrısının olası tıbbi nedenleri şunlardır:

 

'Göğüs kaşıntısı neden olur?'

 


 

Kas Spazmları

 

Vücuttaki hemen hemen her kas spazm yapabilir. Göğüs, sırt ve omuzları çevreleyen kaslarda spazmlar meydana gelirse, bölgedeki eklemlerin ve diğer dokuların kaymasına neden olabilirler. Bu göğüs kemiğinin patlamasına veya çatlamasına neden olabilir.

 

Kas spazmı ve ağrı meydana gelirse, spazmın bu semptomlara neden olması muhtemeldir. Bu düzenli olarak gerçekleşirse, bir doktorun spazmlara neyin neden olduğunu belirlemesi önemlidir.

 

Göğüs Kafesinde Zorlanmalar veya Burkulmalar

 

Göğüs kaslarındaki veya eklemlerindeki gerginlik veya burkulma da göğüs kemiğinde patlama sesine neden olabilir.

 

Hafifçe yerinden çıkmış olan kaslar ve bağ dokuları şişebilir ve çevredeki yapılara patlama sesi çıkarabilecek baskı uygulayabilir.

 

Bu olduğunda, kişi muhtemelen yaralı kas veya eklemin ötesinde bölgede ağrı hissedecektir.

 

Küçük bir zorlanma veya burkulma durumunda, doktor ağrı için dinlenme ve ev ilaçları önerebilir.

 

Bu tür bir yaralanmaya sahip olduğundan şüphelenen herkes, bölgede kırık kemik olmadığından emin olmak için tıbbi yardım almalıdır.

 

'Göğsümüzün sağ tarafında olan ağrının sebebi nedir?' Öğrenmek için tıklayınız.

 

Zayıflamak için çeşitli zayıflama kürleri ve zayıflama ilaçları deniyorsanız, sonuç alamıyorsanız fakat kilo vermek istiyorum, bu konuda ciddiyim diyorsanız eğer online diyetisyenlerin sizin için hazırlamış olduğu online diyet listesini satın alabilirsiniz (Hadi Zayıfla!)

 

Göğüs Kafesi Çıtlaması

 

Bazı durumlarda, bir Çıtlama sesi göğüs kemiğinde bir kırığı gösterebilir. Bu, muhtemelen spor veya bir trafik kazası sırasındaki darbeden kaynaklanan bir yaralanmadan kaynaklanabilir.

 

Göğüs kemiği kırıkları çok ağrılı olabilir ve göğüste nefes alma ve şişme gibi diğer semptomlara neden olabilir. Bazı durumlarda, yaralanma akciğerleri ve kalbi de etkileyebilir.

 

Göğüste bir yaralanma yaşayan ve göğüs kemiğinde bir patlama sesi duyan herkes teşhis için bir doktora görünmelidir.

 

Bir kırık şiddetli ise, kişinin doğru iyileşmesine yardımcı olmak için ameliyat gerekebilir.

 

'Göğüs ağrısının nedeni nedir?'

 


 

Artrit Ağrısı

 

Artrit göğüs kafesinde yaygın değildir, ancak orada gelişebilir.

 

Yaygın veya şiddetli artriti olan bir kişi, bölgedeki kıkırdak yıprandıkça göğüs kafesinde tıkırtı veya patlama sesleri duyabilir.

 

Artritli bir kişi göğüs kafesi patlamalarını duymaya başlarsa, tedavilerine yönelik düzenlemeleri tartışmak için bir doktora görünmek iyi bir fikir olabilir.

 

Kostokondrit

 

Kostokondrit, göğüs kafesi boyunca bağ kıkırdağında iltihaptır. Bu iltihaplanma, göğüs ağrısı gibi kalp krizinin ağrısına benzeyebilecek ilgili semptomlara yol açabilir.

 

Bir kişi kostokondrit olabileceğini düşünüyorsa, bir doktora görünmelidir, çünkü benzer semptomlara neden olabilecek altta yatan diğer konuları dışlamak hayati önem taşır.

 

Kalp krizi geçirdiğini düşünen herkes acil tıbbi yardım almalıdır.

 

Tietze Sendromu

 

Tietze sendromu kaburgalarda iltihaplanmaya neden olan nadir bir durumdur. Ulusal Ender Bozukluklar Örgütü'ne göre, iltihaplanma tipik olarak ikinci ve üçüncü kaburgaların göğüs kafesine bağlandığı yerde meydana gelir .

 

Alan muhtemelen şişer ve dokununca acı verebilir. Ağrı ayrıca kollara ve boyuna da yayılabilir.

 

Anksiyete veya Panik Atak

 

Stres ve kaygı birçok fiziksel belirtiye neden olabilir.

 

Kronik stres veya anksiyete bozukluğu göğüste gerginliğe neden olabilir. Bu gerilim, patlama sesi veya ağrı gibi semptomlara katkıda bulunabilir.

 

Bazı durumlarda, panik atak geçiren bir kişi kalp krizi semptomlarını karıştırabilir. Kaygı ve panik atak belirtileri hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz.

 

Stres veya anksiyete belirtileriyle ilgili sorun yaşayan herkes bir doktorla konuşmalıdır.

 

Ameliyat

 

Ameliyatın etkileri, bazı durumlarda göğüs kemiğinde patlama seslerine de yol açabilir.

 

Kalp, Akciğer ve Dolaşım dergisinde yapılan bir araştırma , kalp cerrahisinden sonraki ilk birkaç ay içinde göğüs kemiğinin üst vücudu içeren aktiviteler sırasında hafifçe hareket edebileceğini belirtti.

 

Bu hareket hafif olsa da, yapılar değiştikçe göğüs kemiğinde patlama seslerine neden olabilir.

 

Bununla birlikte, bölgede de ağrı veya şişlik varsa, doktor kişinin iyileşmesini değerlendirmelidir.

 


 

Göğüs Kafesi Ağrısına Ne İyi Gelir Göğüs Kafesi Ağrısı Nasıl Geçer

 

Patlayan bir göğüs kemiği genellikle endişe kaynağı değildir. Bununla birlikte, bölgede şişlik veya ağrı fark eden herkes bir doktora görünmelidir.

 

Bu semptomların altında yatan nedeni belirlemek için çalışırken, doktor muhtemelen şişmeyi azaltmaya ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olmak için tedaviler önerecektir.

 

Ağrının nedenine ve şiddetine bağlı olarak, doktor reçeteli ilaçlar veya ibuprofen (Advil) veya naproksen (Aleve) gibi reçetesiz satılan anti-inflamatuar ilaçlar (NSAID) önerebilir, bu da şişmeyi azaltabilir .

 

Benzer şekilde, bir seferde 20 dakika boyunca bir havluya sarılmış bir buz paketinin uygulanması, kas ve bağ dokusu yaralanmalarının semptomlarını da hafifletebilir.

 

Bu durumlarda, iltihaplanma iyileştikçe haşhaş veya çatırtı sesleri gidebilir.

 

Sesden bölgeye bir yaralanma sorumluysa, doktor muhtemelen dinlenmenizi tavsiye edecektir. Aşırı zorlanmadan kaçınmak - omuz, sırt veya göğüs içeren ağır egzersizlerden bir mola vererek - basıncı azaltabilir ve yaralanmaların iyileşmesine yardımcı olabilir.

 

Önleme

 

Göğüs kemiği patlamasını önlemek her zaman mümkün değildir.

 

Bu ses bazen bir yaralanmadan kaynaklandığından, yaralanma riskini azaltmak için adımlar atmanız yardımcı olabilir. Örneğin, yorucu egzersizlerden önce ve sonra kasların tamamen gerilmesi, kas spazmlarının ve burkulmalara ve suşlara yol açabilecek gerginliği önlemeye yardımcı olabilir.

 

Stres veya anksiyete göğüste semptomlara neden olduğunda, stres seviyelerini düşürmenin yollarını bulmak yardımcı olabilir.

 

Ne Zaman Doktora Görünmeli

 

Göğüs kemiğinde bir patlama veya çatlama sesi genellikle endişe kaynağı değildir. Bununla birlikte, nedenini merak eden herkes bir doktora görünmek isteyebilir.

 

Bu özellikle sese ağrı veya şişme gibi başka semptomlar eşlik ettiğinde önemlidir. Bunlar bölgedeki bir yaralanmaya veya başka bir sağlık sorununa işaret edebilir.

 

Göğüs kemiğinde patlayan bir sese eşlik edebilen semptomlar kalp krizine benzeyebilir. Kalp krizi belirtileri veya diğer rahatsız edici göğüs belirtileri yaşayan herkes derhal tıbbi yardım almalıdır.

 

Belirtiler şunları içerebilir:

 

  • Nefes darlığı
  • Göğüste ağır bir ağırlık varmış gibi ezici bir his
  • Bir veya iki kolda veya omuzda ağrı
  • Çene veya boyunda ağrı
  • Baş dönmesi
  • Soğuk terleme
  • Olağandışı yorgunluk
  • Mide bulantısı

Bu sorunlar anjinayı veya kalp krizini gösterebilir ve acil tıbbi müdahale gerektirir.

 

Kalp krizi deneyimi cinsiyete göre değişebilir - burada kadınlarda kalp krizi belirtileri hakkında bilgi edinin.

 

AncakUlusal Kalp, Akciğer ve Kan Enstitüsü , herhangi bir göğüs ağrısının doktora gitmenin bir işareti olduğunu ve kalp krizi semptomları yaşayan herkesin, nedeninden emin olmasa bile acil tıbbi yardım alması gerektiğini not eder.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Göğüs kemiği patlama rahatsız edici bir semptom olabilir. Bununla birlikte, tek başına ses tipik olarak endişe nedeni değildir.

 

Bir kişi ağrı, iltihap veya sertlik gibi ek semptomlar yaşarsa, bir doktora görünmelidir.

 

Bu semptomlardan küçük yaralanmalar sorumlu olduğunda, NSAID'ler ve dinlenme gibi basit ev ilaçları yeterli tedavi olabilir.

 

Göğüs ağrısı, şişlik veya diğer ilgili semptomlar yaşayan herkes bir doktora görünmelidir.

 

Kilo vermek istiyorum diyorsanız zayıflamak için günlük almanız gereken kaloriye uygun şekilde hesaplanarak oluşturulmuş online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet listeleri için tıklayın (Hadi Zayıfla!)


Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Diyetisyen Misin?

Kategoriler