Göğsümüzün Sağ Tarafında Oluşan Ağrının Sebebi Ne Olabilir?

Göğsümüzün Sağ Tarafında Oluşan Ağrının Sebebi Ne Olabilir?

Göğüs ağrısı neden olur? Sağ göğsün altında bıçak saplanır gibi ağrı sebebi nedir? Sağ taraflı göğüs ağrısı olan birinin durumu rahatsızlığın nedenine bağlı olarak değişir.

 

"Zayıflamak istiyorum." diyorsanız eğer whatsapp hattımız sayesinde diyetisyenlerimizle anında iletişime geçebilirsiniz.

 

Bazen göğsün sol tarafında ağrı olduğu gibi sağ göğsün altında bıçak saplanır gibi ağrı olur. Bu size, sağ memede ağrı veya göğsün sağ tarafında batma hissi şeklinde yansıyabilir. Peki sağ göğsün altında bıçak saplanır gibi ağrı nasıl geçer? Sağ göğsün sağ tarafında ağrı neden olur? Sağ göğsüm ağrıyor ne yapmalıyım? Diye merak ediyorsanız sağ göğüs ağrısı neden olur öğrenmek için makalemizi okumaya devam edin. Korona çıktığından beri gögüs ağrısı korona belirtisi mi merak edilmektedir. Gögüs agrısı korona belirtisimi? Sag gögüs agrısı korona blirtisi olabilir. Göğüs ağrısı veya göğüste baskı ciddi semptomlardan biridir.

Çoğu insan sol taraflı göğüs ağrısına, kalp krizi veya diğer kalp hastalıkları gibi ciddi kalp problemleriyle ilgili olabileceğine aşinadır. Sag gögüs agrisi nedenleri ise muallaktadır. 

Sağ taraflı göğüs ağrısı genellikle sık sık konuşulmaz, ancak yine de çeşitli sorunları gösterebilir.

Sag tarafta gögüs agrısı neden olur? Sağ tarafta gögüs agrısı, sağ göğsün altında bıçak saplanır gibi ağrı, nefes alırken göğsün sağ tarafında batma gibi göğsün sağ tarafındaki ağrı, belirli yapıların doğrudan yaralanması veya iltihaplanması veya belirtilen ağrıdan kaynaklanabilir. Tercih edilen ağrı, ağrının vücudun farklı bir kısmından kaynaklandığı zamandır.

Gögüs kafesi ağrısı nasıl geçer? Göğsün tam ortasında ağrı var, sağ göğsün altında bıçak saplanır gibi ağrı neden olur?

Sizler de kilo vermek için diyet listesi arıyor hızlı kilo verdiren diyetleri yapmaya çalışıp diyetten soğuyorsanız eğer diyetisyenlerimizden size özel online diyet listesi satın alabilirsiniz, böylece sağlıklı beslenme alışkanlığına kavuşacaksınız (Tıkla ve Zayıfla!

 

Sol / Sağ Göğsün Altında Bıçak Saplanır Gibi Ağrı Neden Olur? Göğüs Kafesi Ağrısı Neden Olur?

Nefes alırken göğsün sağ tarafında batma neden olur? Gögüs agrısı neden olur? Sağ taraflı göğüs ağrısına birçok farklı durum, hastalık ve yaralanma neden olabilir. İşte 17 potansiyel neden.

1. Kaygı veya Stres

Anksiyete, travma, kaburga kırığı ve mide ekşimesi dahil olmak üzere sağ taraflı göğüs ağrısı için bir dizi farklı neden vardır.

Anksiyete atağı nedir? Anksiyete atağı nasıl olur? Şiddetli anksiyete veya stres, bir anksiyete atağını tetikleyebilir. Bazı insanlarda anksiyete atağı, anksiyete atağı belirtileri, göğüs ağrısı, baş dönmesi, kalp çarpıntısı ve nefes alma zorluğu da dahil olmak üzere aynı kalp krizi semptomlarının çoğuna sahiptir.

Anksiyete atağı stresli bir olaydan kaynaklanabilir veya rastgele ortaya çıkabilir. Semptomların çoğu kalp krizine benzediğinden, semptomlarından emin olmayan herkesin tıbbi yardım alması çok önemlidir.

2. Kas Gerilmesi

Göğüs duvarı birçok farklı kastan oluşur. Bu kasları artan egzersiz veya aktivite ile, stres veya gerginlikten dolayı zorlamak çok kolaydır.

Kas gerilmesi ne iyi gelir? Bu tip göğüs ağrısı, rahatsız edici olsa da reçetesiz ağrı kesicilerle kolayca çözülür.

3. Yaralanma

Düşme, göğse keskin bir darbe veya motorlu taşıt kazası gibi travmatik bir yaralanma, sinir, kan damarları ve göğüs içindeki kaslara zarar verebilir.

Bu tür bir yaralanma ile kalbe, akciğerlere veya diğer iç organlara zarar vermek de mümkündür.

Böyle bir kaza geçiren herkes, iç yaralanmalar her zaman belirgin olmadığı için doktora veya acil servislere başvurmalıdır.

4. Kostokondrit

Kostokondrit nedir? Kostokondrit, kaburgaları göğsün önündeki ana göğüs kemiğine bağlayan kıkırdağın iltihaplanmasıdır.

Kostokondritin ağrısı şiddetli olabilir ve yoğun öksürük, enfeksiyon veya travmatik yaralanmalardan kaynaklanabilir.

Kostokondrit tedavisi, kostokondrit genellikle kendi kendine geçer, ancak insanların iyileşmeye yardımcı olmak için ekstra dinlenme, ağrı kesiciler ve sıcak veya soğuk kompreslere ihtiyacı olabilir.

5. Kaburga Kırığı

Kaburga kırığı, göğüsteki iç organları koruyan kemiklerde bir kırılmadır.

Çok acı verici olabilir ve doğru tedavi edilmezse ciddi komplikasyonlara yol açabilir.

Kaburga kırıklarına genellikle bir düşme veya darbe neden olur, ancak ciddi öksürükten de kaynaklanabilir. Kaburga kırığı nasıl anlaşılır? Kırık sağ tarafta ise, o bölgede ağrı, şişme ve hassasiyete neden olabilir.

6. Pnömotoraks

 Pnömotoraks nedir? Pnömotoraks ne demek? Hava akciğerden kaçtığında ve akciğer ile göğüs duvarı arasındaki boşluğa girdiğinde pnömotoraks veya çökmüş bir akciğer oluşur.

Bu, akciğerlerin nefes alırken genişlemesini zorlaştırır ve ani ve önemli ağrı veya rahatsızlığa neden olabilir. Bu duruma sahip biri nefes darlığı, hızlı kalp atışı ve baş dönmesi yaşayabilir. Hatta aniden çökebilirler.

7. Plörezi

Plörezi nedir? Plörezi ne demek tıp? Plörezi hastalığı, plörezi akciğerleri çevreleyen zarların iltihaplanmasıdır. Bu iltihaplanma, bu iki doku tabakası arasında sürtünmeye neden olur. Bu da nefes alırken keskin ve şiddetli ağrıya neden olabilir.

Genellikle, akciğerlerin astarı ve göğüs boşluğunun astarı arasında ince bir sıvı dolu boşluk vardır. Birisi nefes alıp verirken, akciğerler bu doku üzerinde sorunsuzca kayabilir.

8. Plevral Efüzyonlar

Plevral efüzyon nedir? Plevral efüzyon nedir tıp?Plevral efüzyon, akciğerlerin dışındaki doku katmanları arasında sıvı birikmesidir. Göğüs ağrısına ve nefes darlığına neden olabilir. Solunum zamanla zorlaşabilir, bu nedenle bir doktora görünmek önemlidir.

9. Zatürre

Zatürre nedir? Zatürre ne demek? Pneumonia (zatürre) akciğerlerin bir enfeksiyonudur. Birçok farklı bakteriyel, viral ve mantar organizmasından kaynaklanabilir.

Zatürre belirtileri, zatürre olan kişiler nefes alırken ve öksürürken göğüs ağrısı yaşarlar. Pnömoninin diğer belirtileri ateş, titreme, öksürük ve iştahsızlıktır.

10. Pulmoner Hipertansiyon

Pulmoner hipertansiyon nedir? Pulmoner hipertansiyon, kalbi ve akciğerleri bağlayan kan damarlarında yüksek tansiyona neden olan bir durumdur.

Zamanla bu, kalbin vücuda kan pompalaması için daha fazla çalışmasını sağlar ve göğüs ağrısına neden olabilir.

Hipertansiyon gibi sağlık sorunlarınıza dikkat edilerek oluşturulmuş diyet listesi için veya sadece sağlıklı biçimde kilo vermek için diyetisyenlerimizin size özel hazırladığı online diyet listesini satın alabilirsiniz (Zayıflamak Tek Tık Uzağında!).

11. Pulmoner Emboli

Pulmoner emboli nedir? Pulmoner emboli, akciğerlere yerleşmiş bir kan pıhtısıdır. Hızlı bir şekilde tedavi edilmezse hayatı tehdit edici olabilir.

Pulmoner emboli belirtileri, sağ akciğerde ortaya çıkarsa, sağ taraflı göğüs ağrısına neden olabilir. Ek semptomlar arasında nefes darlığı, hızlı nefes alma ve kan öksürme bulunur.

Pulmoner emboli ağrısı ve diğer semptomları genellikle aniden ortaya çıkar ve acil tıbbi müdahale gerektirir.

12. Akciğer Kanseri

Akciğer kanseri, akciğerlerin normal işleyişine müdahale etmeye başladığında göğüs ağrısı, öksürük ve nefes darlığına neden olur.

13. Göğüs Tümörleri

Göğüs veya göğüs duvarındaki büyüme, kanserli olsun ya da olmasın, göğüs ağrısına da neden olabilir.

Tümör büyüdükçe, yakın olduğu sinirler veya kan damarları üzerinde baskı oluşturarak ağrı veya rahatsızlığa neden olur.

14. Kalp Hastalığı

Çoğu insan sol taraflı göğüs ağrısını kalp krizi veya diğer kalp rahatsızlığı ile ilişkilendirirken, özellikle kalp hastalığı kalbin sağ tarafını etkiliyorsa sağ taraflı ağrı da mümkündür.

15. Zona

Zona hastalığı neden olur? Su çiçeği hastalığına neden olan virüs de zona hastalığına neden olur. Bu duruma sahip birisinin, sinirlerin bir kısmının yanı sıra cildi ve onları çevreleyen yapıların iltihabı vardır.

Etkilenen sinirler göğüsteyse, göğüs ağrısına neden olabilir. Zona, vücudun sadece bir tarafını etkileme eğilimindedir.

Zona belirtileri, İlk başta, zona bir ateşin yanı sıra bir bölgede ağrı ve hassasiyete neden olabilir. Daha sonra ağrılı, kaşıntılı bir döküntü haline gelecektir.

16. Mide Ekşimesi veya Asit Reflü

Mide ekşimesi neden olur? Mide ekşimesi, mideden gıda borusuna geçen mide asidinden kaynaklanır.

Yemek borusu göğsün içinde bulunur, bu nedenle sağ taraftan geliyor gibi görünen göğüs ağrısına neden olabilir.

Zayıflamak için çeşitli zayıflama kürleri ve zayıflama ilaçları deniyorsanız, sonuç alamıyorsanız fakat kilo vermek istiyorum, bu konuda ciddiyim diyorsanız eğer diyetisyenlerimizin sizin için hazırlamış olduğu online diyet listesini satın alabilirsiniz (Hadi Zayıfla!)

 

17. Karaciğer, Safra Kesesi veya Pankreas Sorunları

Bu yapılar normal sindirimde hayati bir rol oynar ve diğer temel işlevlere sahiptir. Karnın sağ tarafının üstünde bulunurlar.

Safra taşı, pankreatit ve karaciğer hastalığı, göğsün sağ tarafında atılan ağrıya neden olabilecek durumlardan sadece birkaçıdır.

Göğüs Kafesi Ağrısı İçin Ne Zaman Doktora Görünmelisiniz?

Birisi göğüs ağrısına maruz kaldığında, sag gögüs agrisi batma varsa diye değil göğüsteki konumdan bağımsız olarak, derhal doktorlarına söylemelidir.

Acil olmayan sağ taraflı göğüs ağrısı için birçok açıklama olsa da, acil bakım gerektiren bazı tıbbi durumlar vardır.

Birinin acil bakıma ihtiyacı olduğuna dair işaretler şunları içerir:

 

  • Aniden başlayan şiddetli göğüs ağrısı
  • Göğüste ezici ağrı
  • Nefes darlığı ile göğüs ağrısı
  • Çene veya kollara yayılan ağrı
  • Baş dönmesi veya halsizlik ile birlikte göğüs ağrısı
  • Bilinç değişikliği veya bilinç kaybı

 

Uzun Lafın Kısası

Sağ taraflı göğüs ağrısı olan birinin durumu rahatsızlığın nedenine bağlı olarak değişir.

Tedaviye rağmen ağrı devam ederse, daha fazla tanı ve tedavi için doktorunuzla takip etmeye devam etmek önemlidir.

 
Tüm bunların yanı sıra kilo vermek istiyorum diyorsanız zayıflamak için günlük almanız gereken kaloriye uygun şekilde hesaplanarak oluşturulmuş diyetisyenlerimiz tarafından sizin için hazırlanmış online diyet listeleri için tıklayın (Hadi Zayıfla!)
Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın