Gizli Şeker Belirtileri Nelerdir? Gizli Şeker Nasıl Geçer? Tip 2 Diyabet İçin Uyarı İşaretleri Nasıl Anlaşılır?

Gizli Şeker Belirtileri Nelerdir? Gizli Şeker Nasıl Geçer? Tip 2 Diyabet İçin Uyarı İşaretleri Nasıl Anlaşılır?

Bu yazımızda prediyabet nedir? Gizli şeker nedir, gizli şeker belirtileri nelerdir? Gizli şeker hastalığı belirtileri nedir? Gizli Şeker Nasıl Geçer? Gizli şeker hastalığı nasıl tedavi edilebilir? Gizli şeker nasıl anlaşılır? Gizli şeker, ne kadar sürede tip 2 diyabete dönüşebilir? Araştırmalar ışığında sizin için inceledik.

Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenlerimiz tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

Yeni bir çalışma, tip 2 diyabetin erken uyarı bulguları olduğuna dair kanıtlar sunmaktadır.

Halk arasında “gizli şeker hastalığı” olarak bilinen “prediyabet” tip 2 diyabete giden yolun son aşamaları anlamına gelir.

Doktorlar diyabet için tanı konmadan yıllar önce uyarı işaretleri verdiğini belirtiyor. Takip edilirse tip 2 diyabetin geliştiğini gösteren belirtiler bulunabilir. 

Endokrin Derneği Dergisi'nde yayınlanan ve Berlin'deki Avrupa Diyabet Çalışmaları Birliği (EASD) Yıllık Toplantısı'nda sunulan bir araştırma, prediyabete tanı konabileceğini ve potansiyel olarak tip 2 diyabetin önlenmesine yardımcı olabileceğini gösteren sonuçlar veriyor.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre 422 milyon kişi diyabet ile yaşıyor. 1980’den bu yana 300 milyondan fazla kişi bu rakamlara eklendi. Yalnız Amerika’da,100 milyondan fazla insan tip 2 diyabet veya bir önceki hali olan prediyabet ile yaşıyor.

Maryland merkezli bir birinci basamak doktoru ve internist olan Dr. Matthew Mintz daha da netleştiriyor: 30 milyon Amerikalı tip 2 diyabet hastasıyken, 80 milyonu hastalığın öncüsü olan prediyabet ile yaşıyor.

Ek olarak, “körlük, böbrek yetmezliği, kalp krizi ve inme” dahil olmak üzere diyabet komplikasyonları ölüme yol açabilir: 2015 yılında Dünya çapında 1,6 milyon ölümün sebebinin diyabet olduğu tahmin edilmektedir.

Türkiye Avrupa ülkeleri ile kıyaslandığında tip 2 diyabet hastalığında ilk sırada yer alıyor.

Dünya Sağlık Örgütü Türkiye’de 2000 yılında yaklaşık 3 milyon diyabetli olduğunu raporlamış ve diyabetli sayısının 2030 yılında 6,5 milyona ulaşacağını tahmin etmiştir.

Ancak 2030 için tahmin edilen bu rakamlar 2014 yılında aşılmış ve ülkemizdeki diyabetli sayısı 7 milyonun üstüne çıkmıştır. 

Son rakamlara göre Türkiye’de 7,5 milyon diyabetli hasta var.

Ülkemizde her 10 yılda bir diyabetli sayısı ikiye katlanıyor.

Hastalıktan etkilenen insan sayısına rağmen, tam olarak tip 2 diyabet teşhisinin uyarı işaretleri hakkında çok az şey bilinmektedir.

Şimdi Japonya'da Matsumoto ve Tokyo'da yapılan yeni bir çalışma bunu değiştirebilir.

Çalışma Neler Buldu?

Araştırma ekibi, 2005-2016 arasında, diyabeti olmayan 27.000'den fazla yetişkini takip ederek, genellikle tip 2 diyabet ile ilişkili birkaç faktöre baktı. Bunlar arasında açlık kan glukoz seviyeleri, vücut kitle indeksi (BKİ) ve insülin duyarlılığı bulunuyor.

Araştırmacılar, her katılımcıya, prediyabet veya tip 2 diyabet teşhisi konana kadar veya hangisi önce gelirse, çalışmanın sonuna kadar izlemişler.

Çalışmanın 11 yılı boyunca 4.800 katılımcıya prediyabet tanısı konulurken, bunların yaklaşık 1.100’ün de tip 2 diyabeti gelişti. Prediyabet tanısı konulan neredeyse her 4 kişiden 1’inde tip 2 diyabet hastalığı gözlendi.

Prediyabet ve tip 2 diyabet geliştiren katılımcılar da erken dönemde benzer risk faktörlerine sahipti.

Tip 2 diyabetin gelişmesinin son evrelerinde ve teşhis konulmadan 5 ve 10 yıl önce yine bu hastalar yüksek risk barındıran grupta idi.

Diyabet gelişmeyen katılımcılar, tüm çalışma boyunca ortalama açlık kan şekerleri 94 mg / dL seviyesini korumuşlardır.

Diyabet gelişenlerde, bu sayı tanıdan 10 yıl önceki ortalama 101,5 mg / dL'den tanıdan sadece bir yıl önce 110 mg / dL'ye yükselmiştir.

Aynı uyarı işaretleri, prediyabet tanısından önce ve 10 yıl sonra daha küçük bir seviyede gelişenlerde de gözlendi.

Sadece bu çalışma yükselen açlık kan glikoz seviyelerinin prediyabet için bir haberci olduğunu ortaya koyamadı. Diğer birçok çalışmalar, vücuttaki anormal glikoz regülasyonunun prediyabet tanısı için haberci olduğunu göstermiştir.

Tipik olarak bir prediyabet teşhisi ile tip 2 diyabet teşhisi arasında “kabaca 10 ila 15 yıl” olduğu söylenebilir. Ancak durumun beş yıldan daha kısa bir sürede ilerleyebileceğini söyleyebiliriz.

Gizli Şeker (Prediyabet) Nedir?

Adından da anlaşılacağı gibi, prediyabet “diyabetin ilk aşaması” olarak tanımlanır.

Çalışmanın baş araştırmacısı Matsumoto'daki Aizawa Hastanesinden Dr. Hiroyuki Sagesaka, Berlin'deki sunumunda “Tip 2 diyabet hastalarının büyük çoğunluğunun prediyabet aşamasından geçtiğini” söyledi.

Bununla birlikte, “hastalık süreci açısından bakıldığında, aralarında çok fazla fark yok” dedi. Prediyabetli kişilerde, rahatsızlığı olanlara kıyasla sadece biraz yükselmiş kan şekeri bulunurken, bu düzeyler tip 2 diyabetlilerde çok daha yüksektir.

Şimdi, araştırmacılar, yükselen kan glikoz seviyelerinin, bir kişinin teşhis edilmesinden 10 yıl öncesinden bile daha erken görülebileceğini varsayıyor - çok daha erken.

Sagesaka, “Bulgularımız diyabet için artmış metabolik belirteçlerin tanıdan 20 yıldan daha uzun bir süre önce tespit edilebileceğini gösteriyor” dedi.

Bu çalışmadan çıkacak iyi haber iki yönlüdür:

Gizli şeker için belirteçler tanıdan çok daha erken ortaya çıkabilir. Bu da hastalara ve doktorlarına bu durumla başa çıkma fırsatı verir.

Prediyabetin mutlaka tip 2 diyabette ilerlemesi gerekmez. Aslında, “Prediyabet tersine çevrilebilir” diye aktarıyor doktorlar.

Bu çalışmanın sonuçları büyük oranda açlık kan glukoz seviyelerine odaklanırken, diğer faktörler de unutulmamalıdır.

Dr. Matthew Mintz “Tip 2 diyabet için ana risk faktörü obezitedir. Bununla birlikte, obez hastaların hepsi diyabet olmaz. Sadece biraz fazla kilolu olan bazı hastalar diyabet hastası olur. Bu nedenle, özellikle genetik gibi başka faktörler de var. ” diyor.

Ailede diyabet geçmişi varsa riskinizi arttırdığı unutmayın.

Diğer faktörler arasında yaş (“65 yaşın üzerindeki yetişkinlerin yaklaşık yüzde 25'i diyabet alacaktır” dedi Dr. Mintz) ve hamilelik (gebelik diyabeti) bulunur.

Dr. Mintz, “Yıllar boyunca yapılan yanlış tercihler pankreasta insülin üreten hücrelerde hasar meydana getiriyor. Diyabete yol açabiliyor. Hastaların kilo vermeleri, diyet ve egzersiz yapmaları, prediyabetin diyabete dönüşmesini engelleyebilecek ilaçlar hakkında doktorlarıyla konuşmaları çok önemlidir.” dedi.

Dr. Sagesaka, Berlin'de de benzer şeyler söyledi: “Prediyabet aşamasından çok daha erken müdahale etmemiz gerekebilir” ve “ilaç ya da yaşam tarzıyla ilgili çok daha erken bir müdahale yolunun garantili olduğunu” söyledi.

Gizli Şekerin Belirtileri Nelerdir?

Gizli şekerin belirgin semptomları yoktur. Bazı insanlar, polikistik over sendromu ve akantoz nigrisanları gibi cildin koyu, kalın ve çoğu zaman kadifemsi lekelerinin gelişimini içeren insülin direnci ile ilişkili koşullar yaşayabilir. Bu renk değişikliği genellikle vücudun şu kısımlarında meydana gelir:

 • Dirsekler
 • Dizler
 • Boyun
 • Koltuk altı
 • Eklemler

Bu belirtiler ortaya çıkmışsa doktorunuza danışmanız önemlidir.

Aşağıdaki belirtiler de gizli şeker ile ilişkilendirilir:

 • Artan susuzluk
 • Özellikle geceleri idrara çıkmada artış
 • Yorgunluk
 • Bulanık görüş
 • Geç iyileşen yaralar veya kesikler

Bunlar tip 2 diyabetin tipik belirtileridir ve gizli şekerin tip 2 diyabete ilerlediğini gösterebilir. Doktorunuz bunu onaylamak için bir dizi test yapabilir.

Gizli Şekerin Sebepleri Nelerdir?

Pankreas, yemek yedikten sonra insülin adı verilen bir hormon salgılar. Böylece kandaki şeker hücrelere taşınır ve enerji için kullanılır. İnsülin kan şekeri seviyesini düşürmeye yardımcı olur. Gizli şeker durumunda, hücreler insüline tam olarak yanıt veremez. Buna insülin direnci denir.

İnsülin direncinin nedenleri açık değildir. Mayo Clinic'e göre gizli şeker, yaşam tarzı faktörleri ve genetik ile güçlü bir şekilde bağlantılıdır.

Fazla kilolu ve hareketsiz olan insanlar gizli şeker için daha yüksek riski altındadır.

Prediyabet İçin Risk Faktörleri

Prediyabet herkeste ortaya çıkabilir. Ancak bazı faktörler şansınızı artırır. 45 yaşın üzerindeyseniz veya vücut kitle indeksiniz (BKİ) 25’ten fazla ise, gizli şeker taraması yaptırmanız önemli.

Birkaç ayda bir aile doktorunuzda yaptıracağınız basit bir kan tahlili ile siz de açlık şeker seviyenizi takip edebilirsiniz.

Diğer bir risk faktörü olarak bel çevresinde, kalçalardan fazla yağ depolanması sayılabilir. Bu risk faktörünü, erkekler için bel çevresinin 102 cm, kadınlarda bel çevresinin 89 cm den fazla olup olmadığını kontrol ederek ölçebilirsiniz.

Prediyabet için bir diğer risk faktörü hareketsizliktir.

Gizli Şeker Nasıl Geçer? Gizli Şeker Tedavisi

Gizli şekerin tedavi edilmesi, tip 2 diyabetin önlenmesi olarak da düşünebilirsiniz. Doktorunuz size prediyabet tanısı koyarsa, bazı yaşam tarzı değişikliklerini önereceklerdir. 

Diyabet Önleme Programı adlı bir çalışmada, uzun vadede bu değişikliklere ayak uyduran kişilerin yaklaşık yüzde 58’inde şeker seviyelerinde azalma olduğu görülmüştür.

Prediyabet tedavisinin en yaygın yolları:

 • Lif bakımından zengin bir diyet sürdürmek
 • Düzenli egzersiz
 • Kilo vermek
 • Doktorunuz ilaç almanızı isterse ilaç tedavisi

Düşük Karbonhidrat Diyeti

Birçok çalışma, düşük karbonhidratlı bir diyetin kan şekeri kontrolünü, insülin direncini ve kiloyu iyileştirdiğini öne sürmektedir. 

Birçok insan günde 21-70 gram karbonhidrat alımını düşük karbonhidrat diyeti olarak kabul eder. Ancak standart bir tanım yoktur. Daha düşük seviyelerde karbonhidrat tüketmek tip 2 diyabet hastalarına yardımcı olabilir. Ancak verilerin çoğu kısa süreli çalışmalardan geliyor. Özel olarak prediyabet ele alınmasa da, prediyabetli kişiler için de aynı şeyin doğru olacağını varsaymak doğru olabilir.

Düşük karbonhidratlı diyetler, yüksek kolesterol, böbrek veya kalp hastalığı olan kişiler için önerilmeyebilir. Diyetinizde büyük değişiklikler yapmadan önce doktorunuzla konuşun.

Karbonhidrat diyeti nedir? Merak ediyorsanız blog yazımızı okumaya devam edebilirsiniz (Oku).

Uzun Lafın Kısası

Japonya’da yapılan bu çalışma, tip 2 diyabet için risk faktörlerinin, tanıdan 15 yıldan daha fazla bir süre önce tespit edilebileceğini göstermiştir.

Prediyabet tanısını önlemek ve özellikle prediyabetin tip 2 diyabete ilerlemesini önlemek için, kilo almamak ve yaşlandıkça sağlıklı yaşam tarzı seçimleri yapmak çok önemlidir. 

Bütün bunların yanı sıra zayıflamak ve sağlıklı bir bedene ulaşmak sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmakla çözüme kavuşabilir. Tükettiğimiz gıdaların vücudumuz üzerine etkisi tartışmaya açık bir konu değildir. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak için uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın