Ghee (Sadeyağ) Nedir, Nerede Kullanılır? Tereyağı İle Farkları Nelerdir?

Ghee (Sadeyağ) Nedir, Nerede Kullanılır? Tereyağı İle Farkları Nelerdir?
Sadece kalori ve yağ alımına bakıyorsanız, ghee veya tereyağından birini seçmeniz önemli değildir.
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Ghee Yağı (Sadeyağ) Nedir?

 

Akşam yemeği veya tatlı hazırlarken, bazı tarifler tereyağı gerektirebilir. Tereyağı bazı yemeklere lezzet katar ve sote sebzelerin yağı için kullanılabilir. Tereyağı tüketmek sizin için kötü (ılımlılıkla tüketildiğinde) olmasa da, ghee (sadeyağ) diyet gereksinimlerinize bağlı olarak daha iyi bir alternatif olabilir.

 

Ghee (sadeyağ), tereyağı ısıtılarak yapılan sıvı ve süt kısmının yağdan ayrılması sağlanan bir çeşit arıtılmış tereyağıdır. Süt karamelize olur ve katılaşır, kalan yağ ghee yani sadeyağdır.

 

Bu gıda maddesi Hint ve Pakistan kültürlerinde binlerce yıldır kullanılmaktadır. Tereyağı yerine kullanıldığında, gheenin birkaç faydası vardır.

 

Ghee (Sadeyağ) ve Tereyağı Arasındaki Farklar

 


Ghee (sadeyağ) ve tereyağı arasındaki farkları anlamak, yemek pişirirken hangi malzemenin kullanılacağını belirlemenize yardımcı olabilir.

 

Gheenin tereyağı ile karşılaştırıldığında daha yüksek bir duman noktası vardır, bu nedenle hızlı bir şekilde yanmaz. Bu, gıdaları sote etmek veya kızartmak için mükemmeldir. Tereyağı dumanlanabilir ve 177 °C'de yanabilir, ancak ghee 252 °C'ye kadar ısıya dayanabilir.

 

Ghee ayrıca ısıtıldığında diğer yağlara kıyasla daha az toksin akrilamid üretir. Akrilamid, nişastalı gıdalar yüksek sıcaklıklarda hazırlandığında gelişen kimyasal bir bileşiktir. Bu kimyasalın laboratuvar hayvanlarında kanser riskini arttırdığı bilinmektedir, ancak insanlarda kanser riskini arttırıp artırmadıkları belirsizdir.

 

Ghee, sütü yağdan ayırdığı için bu tereyağı ikamesi laktoz içermez ve süt ürünlerine alerjiniz veya hassasiyetiniz varsa sadeyağı sizin için tereyağından daha iyi hale getirir.

 

Ghee ve tereyağı arasında seçim yaparken, her birinin farklı besin içeriklerini not etmek de önemlidir.

 

Ghee, tereyağı ve daha fazla kaloriye göre biraz daha yüksek bir yağ konsantrasyonuna sahiptir. Bir çorba kaşığı ghee yağı yaklaşık 120 kaloriye sahipken, bir çorba kaşığı tereyağı yaklaşık 102 kaloriye sahiptir. Yağ içeriğindeki farklılıklar gıda üreticisine bağlı olarak değişir, ancak tipik olarak gheenin biraz daha fazlası vardır. İşte bir dağılım:

 

Çorba kaşığı başına yağ türü  Ghee     Tereyağı

doymuş                                          10 gr         7 g

tekli doymamış                                 3,5 g         3 g

çoklu doymamış                            0,5 g         0.4 g

 

Ghee ve tereyağı arasındaki yağ ve kalori farkları göz ardı edilebilir. Bu nedenle, yağ ve kalori alımınızı izliyorsanız, herhangi birini seçmek sağlığınızı etkilemeyebilir.

 

Özet: Ghee (sadeyağ) ve tereyağı benzerlikler paylaşırken aynı zamanda duman noktası, laktoz içeriği ve yağ konsantrasyonu gibi çeşitli şekillerde farklılık gösterirler.

 

Hangi Yağ Türleri Sağlıklıdır?

 

Sağlıklı bir diyete farklı yağ türleri dahil edilmelidir. Tekli doymamış yağlar ve çoklu doymamış yağlar, sağlıklı kolesterol seviyelerinin korunmasına yardımcı olur ve kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar. Bu esansiyel yağ asitleri zeytin, kuru yemişler, tohumlar ve balıklardan gelir.

 

Doymuş yağlar da sağlıklı bir diyete dahil edilmelidir. Bunlar katı yağlar olarak bilinir, çünkü oda sıcaklığında katı hale gelirler. Doymuş yağlar, tavuk ve sığır eti gibi hayvansal ürünleri içerir.

 

Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı (USDA) diyet kılavuzları doymuş yağ alımını sınırlandırmanızı önerir. Çok fazlası kalp hastalığı ve yüksek kan kolesterolü riskinizi artırabilir. Sağlıklı bir diyet için, toplam günlük kalorilerin yüzde 35'inden fazlası yağdan gelmemeli, doymuş yağlar toplam günlük kalorinin yüzde 10'undan daha azını içermelidir.

 

Vücut yağları parçalayıp enerji ve diğer işlemler için kullanır. Doymamış yağlar trigliseritleri ve kolesterolü düşürebilir, bu yüzden bunlar doymuş yağlardan daha sağlıklıdır. Kanda çok fazla doymuş yağ kolesterolü artırır ve kan damarlarında plak oluşmasına neden olur. Sonuç olarak, kan ve oksijenin vücutta dolaşması zorlaşır. Bu, felç ve kalp hastalığı riskini artırır.

 

Doymamış yağlar daha sağlıklı olmasına rağmen, ılımlı olarak tüketilmelidir. İyi ya da kötü olsun, çok fazla toplam yağ, kolesterolü, kalp hastalığı ve felç riskini artırabilir.

 

Özet: Doymamış yağlar doymuş yağlardan daha sağlıklıdır, ancak her ikisi de sağlıklı bir diyete dahil edilmelidir. Her birini ölçülü olarak tüketin.

 

Ghee Yağı Nerede Kullanılır? Ghee (Sadeyağ) ile Yemek Nasıl Pişirilir?

 


Yemek pişirirken gheeyi kullanmanın birkaç yolu vardır. Daha yüksek duman noktası nedeniyle, daha yüksek bir sıcaklıkta sote veya kızartmalarda kullanın. Ghee ayrıca tatlı bir aroma yaratan ve yemeklere eşsiz bir tat katan lezzetli bir tada sahiptir. Ayrıca deneyebilirsiniz:

 

  • erimiş gheeyi patlamış mısır üzerinde dökme veya taze haşlanmış sebze veya mısır koçanı üzerinde gezdirme
  • gheenin oda sıcaklığında sertleşmesine izin verip tost üzerine sürülebilir
  • yapışmasını önlemek için omlet yaparken pişirme tavalarına ghee eklenmesi
  • patates püresi ve fırınlanmış patates için tereyağı yerine ghee kullanılması
  • karamelize bir doku için kavurmadan sebzelerin üzerine ghee eklenmesi
Özet: Ghee en iyi, yiyecekleri kızartırken veya sote ederken olduğu gibi yüksek sıcaklıklarda pişirmelerde kullanılır.

 

'Normal' Tereyağı Sizin İçin Kötü Mü?

 

Tereyağına kötü bir üne sahiptir, ancak ılımlı olarak tüketildiğinde sağlığınız için kötü değildir. Aynı zamanda margarinden daha sağlıklı bir alternatiftir. Kurabiye, kek gibi farklı gıda türlerinde bulunan hidrojenlenmiş yağlar olan trans yağları yoktur. Trans yağlar daha yüksek tip 2 diyabet, tıkanmış arterler ve kalp hastalığı riski ile ilişkilidir.

 

Ancak tereyağı için önerilen günlük miktar 6 çay kaşığıdır.

 

Uzun Lafın Kısası

 

Sadece kalori ve yağ alımına bakıyorsanız, ghee(sadeyağ) veya tereyağından birini seçmeniz önemli değildir. Besin içerikleri neredeyse aynıdır. Ancak sadeyağ sütün çıkarılması, laktozun olmaması ve daha yüksek duman noktası gibi ek faydalar sağlar.

 

Laktoza duyarlıysanız veya yemeklerinizi yüksek sıcaklıklarda pişiriyorsanız, ghee daha iyi bir seçimdir. Ghee yağı nerede sayılır diye soracak olursanız, marketlerde, sağlıklı gıda mağazalarında, organik çiftliklerde ve online olarak mevcuttur. Ghee yağı nasıl yapılır diye soruyorsanız da aslında kendiniz de yapabilirsiniz! Tereyağını üç tabakada ayrılana kadar orta ateşte bir tavada eritin.

 

Ilımlı miktarlarda tüketildiğinde ghee ve tereyağı sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzeninin parçası olabilir. Kilo vermek ve sağlıklı bir bedene kavuşmak için diyetinize eklediğiniz tek bir gıdadan mucize beklemek ya da gıdayı şeytanlaştırmak yerine kendinize sağlıklı beslenme programı oluşturmakla başlayabilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye adım atmak için online diyetisyenler tarafından sizin için hazırlanmış online diyet imkanlarından faydalanabilirsiniz. Şimdi zayıflamaya başlamak sizin için hazırlanmış uygun online diyet ücreti ile online diyet satın alabilirsiniz. (Tıkla ve Zayıflamaya Başla!)

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Diyetisyen Misin?

Kategoriler