Geri Solumasız Maskeler (NRB) Nasıl Çalışır?

Geri solumasız maskeler acil durumlarda yüksek oksijen konsantrasyonu sağlamak için kullanılır.

Geri Solumasız Maske Nedir?

Geri solumasız maske, acil durumlarda oksijen verilmesine yardımcı olan tıbbi bir 

cihazdır. Yüksek oksijen konsantrasyonu ile doldurulmuş bir rezervuar torbasına bağlı bir yüz maskesinden oluşur. Rezervuar torbası bir oksijen tankına bağlıdır.

Maske hem burnunuzu hem de ağzınızı kaplar. Tek yönlü valfler, dışarı verilen havanın oksijen rezervuarına tekrar girmesini önler.

Acil durumlarda düşük kan oksijeni olarak da bilinen hipoksemiyi (solunum yetmezliği)  önlemek için bir geri solumasız maske kullanılır. Akciğerlerinizin oksijen alma yeteneğini veya kalbinizin kan pompalama yeteneğini bozan durumlar, düşük kan oksijen seviyelerine neden olabilir.

Kan oksijen seviyeleriniz çok düşükse, temel dokularınızın oksijensiz kaldığı hipoksi adı verilen bir durum geliştirebilirsiniz.

Kan oksijen seviyelerini normal aralıkta tutmak için travmatik yaralanma, duman inhalasyonu veya karbonmonoksit zehirlenmesinden sonra geri solumasız bir maske kullanılabilir.

Bu makalede, geri solumasız maskelerin nasıl çalıştığını ve oksijen tedavisi sırasında kullanılan diğer maskelerden nasıl farklı olduklarını açıklıyoruz.

''Karantina ve yüz maskeleri ile ilgili sorular'' Öğrenmek için tıklayabilirsiniz.


Geri Solumasız Maske Nasıl Çalışır?

Geri solumasız bir yüz maskesi ağzınıza ve burnunuza oturur, başınızın etrafında elastik bir bant ile tutturulur. Maske, yüksek konsantrasyonda oksijen ile doldurulmuş plastik bir rezervuar torbasına bağlanır. Maske, solunan oksijenin rezervuar torbasındaki oksijenle karışmasını önleyen tek yönlü bir valf sistemine sahiptir.

Solunduğunuzda, rezervuar torbasından oksijen solursunuz. Solunan hava, maskenin yan tarafındaki deliklerden dışarı çıkar ve atmosfere geri döner.

Geri solumasız maskeler, standart maskelerden daha yüksek oksijen konsantrasyonu almanızı sağlar. Genellikle sadece oksijenasyonda kısa süreli artışlar için kullanılırlar.

Geri solumasız maskeler, çeşitli risklerle birlikte geldikleri için yaygın olarak kullanılmaz. Hava akışındaki kesintiler boğulmaya neden olabilir. Bilinçsizce maskeyi takarken kusarsanız boğulma ihtimali olabilir. Bir sağlık uzmanı genellikle bu tip maskenin kullanımı sırasında katılımda kalır.

Kısmi Geri Solumalı ve Geri Solumasız Maskeler

Geri solumasız bir maske, yaklaşık 10 ila 15 litre / dakika (L / dak) akış hızında yüzde 60 ila yüzde 80 oksijen iletebilir. İnsanların çok düşük kan oksijen seviyelerine sahip olduğu durumlarda yararlıdır, çünkü kanınıza hızla oksijen verebilirler.

Kısmi geri solumalı maske, geri solumasız bir maskeye benzer, ancak maske ve rezervuar torbası arasında iki yönlü bir valf içerir. Valf, nefesinizin bir kısmını rezervuar torbasına geri verir.

Rezervuar torbasındaki oksijen konsantrasyonu seyreltildiğinden, kısmi bir tekrarlayıcı ile yüksek bir kan oksijen konsantrasyonu elde etmek zordur.

Acil durumlarda her iki maske tipi de kullanılabilir. Bir tıp uzmanı, sizin durumunuza göre hangi maskeyi kullanacağınızı belirler.


Geri Solumasız Maske, Basit Maske ve Geri Solumalı Maske

Bir basit bir yüz maskesi genellikle oksijen ila orta düşük sunmak için kullanılır. Basit bir maske, solunan havanın geçmesine izin vermek ve tıkanma durumunda boğulmayı önlemek için yanlarda delikler içerir.

6 ila 10 L / dk'da yaklaşık yüzde 40 ila yüzde 60 oksijen verebilir. Kendi kendine nefes alabilen ancak düşük kan oksijen seviyesine sahip olabilen insanlar için kullanılır.

Basit bir yüz maskesi, geri solumayan bir maske kadar yüksek oksijen konsantrasyonu sağlamaz, ancak tıkanma durumunda daha güvenlidir. Bir tıp uzmanı, tedavi edilen spesifik duruma ve kan oksijen seviyelerine bağlı olarak hangi oksijen dağıtım sisteminin gerekli olduğuna karar verecektir.

Geri solumalı maske yanlış bir isimdir ve oksijen tedavisi bağlamında mevcut değildir. “Geri solumalı maske” terimi genellikle basit bir maskeyi ifade eder.

Evde Geri Solumayan Bir Maske Kullanabilir Miyim?

Geri solumayan maskeler evde kullanılamaz. Geri solumalı bir maske, insanları hastaneye taşımak gibi durumlarda kısa süreli kullanım içindir. Acil servis dışında nadiren kullanılırlar ve sadece tıbbi gözetim altında kullanılmalıdırlar. Oksijen akışı bozulursa boğulmaya neden olabilir.

Bir doktor, kronik obstrüktif akciğer hastalığı, şiddetli astım veya kistik fibroz gibi uzun süreli rahatsızlıkları olan kişilere evde oksijen tedavisi önerebilir.

Evde oksijen tedavisi oksijen tankları veya bir oksijen konsantratörü ile yapılabilir. Genellikle burun kanülüne veya burun deliklerine giren tüplere uygulanır. Ayrıca bir yüz maskesi ile de uygulanabilir.

''Maske takmak gripten korur mu?'' Başlıkla makalemizi inceleyebilirsiniz.


Uzun Lafın Kısası

Geri solumasız maskeler acil durumlarda yüksek oksijen konsantrasyonu sağlamak için kullanılır. Bu maskeler, travmatik yaralanmalar için, duman solunduktan sonra ve karbonmonoksit zehirlenmesi durumunda kullanılabilir.

Geri solumasız maskeler evde kullanılamaz. Bununla birlikte, nefesinizi etkileyen ciddi astım gibi bir durumunuz varsa, evdeki oksijen sisteminden faydalanabilirsiniz. Ev oksijen sisteminin sizin için uygun olup olmadığı konusunda doktorunuzla konuşun.


Tüm bunların yanı sıra sağlıklı beslenmek ve zayıflamak için türlü diyetler ve zayıflama kürleri deniyor fakat sonuçlarından memnun olamıyorsanız eğer bu işi profesyonelce çözmenin zamanı gelmiş olabilir. Zayıflamak için online diyetisyenlerin size özel hazırlamış olduğu online diyet listelerini satın almak isteyebilirsiniz. Online diyet için tıklayın (Hadi Zayıfla!)
Yorumlar (0)
Henüz yorum yok
Görüşünüzü Paylaşın