Gençler için 12 Hızlı Zayıflama Taktiği

Gençler için 12 Hızlı Zayıflama Taktiği

Biraz kilo vermek her yaştan insanın işine yarayacaktır (özellikle gençlerin).

Vücudunuzdaki fazlalıklardan kurtulmak özgüveninizi arttıracak, gün içinde kendinizi daha iyi hissetmenize sebep olacaktır.

Ancak doğru şekilde zayıflamak herkes için önemli olsa da özellikle gelişimlerini etkileyeceği için gençleri tüm yaş gruplarından daha çok ilgilendirmektedir.

Aslında tek ihtiyaçları büyüyen bedenlerini besleyen ve uzun vadede takip edebilecekleri diyet ve hareketli bir yaşam tarzıdır.

İşte gençler bilimsel olarak kanıtlanmış 12 hızlı kilo verme metodu.

 

1. Sağlıklı, Gerçekçi Hedefleriniz Olsun

 

Vücut sağlığınıza kavuşmanın en hızlı yolu, hızlı bir şekilde zayıflamaktır diyebiliriz. Ancak gerçekçi kilo hedefi, vücut şeklini hedeflemekte çok önemlidir.

Aşırı kilolu gençler için hızlı bir şekilde zayıflamak çok önemli olsa da, odak noktanız her zaman kaç kilo olduğunuz değil, daha sağlıklı olabilmek olmalıdır.

Gerçekçi bir kilo hedefine sahip olmak bazı gençlerin vücutlarıyla barışmasını ve hızlı bir şekilde kilo vermelerini sağlayabilir.

Ancak kalan tüm gençler için yediklerine dikkat etmeleri ve fiziksel aktivitelerini arttırmaları genel olarak çok daha verimli bir yol olacaktır diye düşünüyorum.

Gençlerin sağlıklı rol modellerine sahip olmaları, geleceklerinin her noktasında onları etkileyeceği gibi sağlıklı bir vücuda sahip olma noktasında da onları etkileyecektir.

Yalnız şunu bilmelisiniz ki herkesin kendine özel farklı bir vücudu var.

Dikkat etmeniz gereken nokta herhangi birine benzemeye çalışmaktansa, kendi vücudunu en sağlıklı ve en güzel şekle sokabilmektir.

Evde, okulda gençlerin beslenme hakkında bilinçli olması ve ailelerinin desteğinin gençlerin hızlı kilo vermesine direk etkisi vardır.

Bu tarz destekleyici ortamlar gençlerin olumlu yaşam tarzı değişikliklerini güçlendirmelerine ve korumalarına yardımcı olacaktır. ( 1 ).

 

2. Şekerli İçeceklerden Vazgeçin

 

Türkiye'de halen kişi başına içilen yıllık gazlı içecek miktarı 180 litre.

Bu durum ülkemizdeki obeziteyi ve diyabeti derinden etkiliyor.

Ben fazla kilolardan kurtulmanın en kolay yollarından birinin şekerli içecekleri kesmek olduğunu düşünüyorum.

Gazlı içecekler, enerji içecekleri, soğuk çaylar ve meyve suları tüketenleri bağımlı edici şekerlerle doldurulur.

Araştırmalar, bu tarz içeceklerin tüketiminin gençlerde hızlı kilo alımına yol açacağını ve tip 2 diyabet, karaciğer yağlanması, akne ve yüzünüzde oluşacak oyuklar gibi birçok hastalığın riskini artırabileceğini göstermektedir ( 2 , 3 , 4 , 5 , 6 , 7 ).

Yapılan yeni araştırmalar, anne babanın bu içecekleri tükettiği tüm evlerde gençlerin de tükettiğini, hatta anne ve babadan çok daha fazla tükettiğini göstermiştir.

Bu yüzden ailecek bu sağlıksız içeceklerin kesilmesinin, tüm aile bireyleri açısından faydalı olduğu görülmektedir ( 8 ).

 

3. Fiziksel Aktivitenizi Arttırın

 

Fit olmak için bir sporu profesyonel yapmak yada spor salonuna kayıt olmak zorunda değilsiniz. Daha az oturmak ve daha fazla hareket etmek, işten eve gelirken uzun yoldan yürümek bile fazlalıklarınızı eritmek için mükemmel bir yoldur.

Günlük aktivitenizi arttırmak kas kütlenizi de arttıracaktır, bu da vücudunuzun kalorileri daha verimli yakmasını sağlayacaktır ( 9 ).

Yılın tüm zamanında fit kalmanın anahtarı, gerçekten zevk aldığınız bir aktivite keşfetmekten geçer.

İnanın böyle bir aktivite bulmak zor görünse de bulduğunuzda hayatınızı değiştireceğinden emin olabilirsiniz.

Her hafta yeni bir spor deneyin. Kuzenlerinizle halı sahaya gidin. Olmadı mı? Doğa yürüyüşleri yapın, bisiklet sürün, yoga yapın, yüzün veya dans edin sadece sürekli yapmaktan sıkılmayacağınız bir aktivite keşfedin.

Dahası, aktif olmak ruh halinizi yükseltecek, gençliğin getirdiği depresyonu azaltacaktır. ( 10 , 11 ).

 

4. Vücudunuz En Değerli Aracınız, Doğru Yakıtı Kullanın

 

Yemeklerinizin kaç kalori olduklarına odaklanmak yerine, içerdikleri besin yoğunluğuna odaklanın, bir yemek seçeceğinizde kaç kalori olduğuna bakmak yerine bu yemeğin içeriği vitaminler, mineraller ve lifler bakımından zengin mi? Bütün yemeklerin tüm besin içeriklerine kaç kalori sayfamızdan ulaşabilirsiniz ( 12 ).

Gençler büyümekte oldukları için, yüksek besin içerikli gıdalara yetişkinlerden daha fazla ihtiyaçları vardır ( 13 ).

Sebzeler, meyveler, tam tahıllar, sağlıklı yağlar ve sağlıklı protein kaynakları sadece besleyici değildir, aynı zamanda zayıflamanıza da sebep olacaktır.

Örneğin sebzelerde, tahıllarda ve meyvelerde bulunan lifler ve yumurta, tavuk, fasulye, fındık gibi kaynaklarda bulunan protein liptin hormonunuzun düşmesini engelleyecek bu da öğünler arasında sizi tok tutacaktır ( 14 , 15 ).

Toplumsal gözlemler birçok gencin doğru beslenme ve ihtiyacı olan besinleri tüketme açısından çok yetersiz olduğunu göstermiştir.

Bu toplum ne kadar kötü beslenirse beslensin, toplumu bizler oluşturuyoruz. Siz doğru beslenirseniz etrafınıza doğru beslenmeyi tavsiye edersiniz.

Yavaş yavaş herkesin doğru beslenmeye başladığını görürsünüz. Toplum dediğimiz şey biz ve etrafımızdakilerden ibaret. Toplumu değiştirmek istiyorsak önce kendimizi düzeltmeliyiz ( 16 ).

 

5. Yağları Sevin

 

Yağlar vücudumuzdaki en verimli ve en güçlü enerji kaynağıdır.

Anlamanız için şöyle örneklemem gerekirse karbonhidrat 5000ah’lik küçük cep telefonu şarjı olursa, yağlar araba aküsü olur. 

Gençlerin bedenleri yetişkinlere nazaran gelişmekte olduğundan dolayı daha fazla yağa ihtiyaç duyar ( 17 ).

Hızlı kilo vermeye çalışırken kalori miktarına kanıp yağ kaynaklarını kesmek çok yaygındır. Ancak yağı kesmek büyüme ve gelişmeyi olumsuz yönde etkilediği gibi zayıflamanızı da durduracaktır.

Yağ tüketiminizi azaltmaya çalışmak yerine, sağlıksız yağ kaynaklarını sağlıklı olanlar için değiştirmeye odaklanın.

Ayçiçek yağında kızartılmış gıdalar(patates kızartması) yerine fındık, tohum, avokado, zeytinyağı ve yağlı balıkların kullanılması sağlıklı bir şekilde hızlı kilo kaybını sağlar ( 18 ).

Sadece sağlıklı yağlar vücudunuzu beslemekle kalmaz, aynı zamanda doğru beyin gelişimi ve genel gelişimine de önemli ölçüde katkı sağlar ( 19 ).

 

6. Şekerden Kurtulun

 

Gençler şeker, kurabiye, şekerli abur cuburlar ve işlenmiş şekerli tüm gıdaları tüketme eğilimindedir.

Eğer hızlı zayıflamak istiyorsanız hayatınızdan ilave şekerleri kesmek zorundasınız.

Bunun nedeni, ilave şeker bakımından yüksek olan yiyeceklerin çoğunun protein ve lif bakımından düşük olmasıdır, bu da iştahınızın dalgalanmasına neden olabilir ve gün boyunca aşırı yemeye neden olabilir.

16 genç kadın üzerinde yapılan bir araştırma, sabahları şekerli bir içecek içenlerin, hemen sonra ciddi bir açlık hissi duyduğunu ve öğle yemeği vakti geldiğinde daha fazla gıda tükettiklerini tespit etti ( 20 ).

Şekerli yiyecekler sadece açlığı arttırmakla kalmaz, aynı zamanda akademik performansı, uykuyu ve modunuzu olumsuz yönde etkileyecektir ( 21 , 22 , 23 )

 

7. Abartılı Diyetlerden Kaçının

 

Hızlı bir şekilde kilo verme arzusu, gençleri kötü beslenmeye itebilir. Bunun üstüne ünlüler tarafından teşvik edilen hiçbir bilimsel temeli olmayan sayısız moda diyetler var.

Diyetlerin çoğu kesinlikle işe yaramaz ve yarardan çok zarara sebep olur. Nadiren karşılaşılan olumlu etkileri de uzun süre yapıldığında sağlığa zararlı bir hal alır.

Abartılı kısıtlayıcı diyetlerin yapılması zordur ve vücudunuzun optimal düzeyde çalışması için ihtiyaç duyduğu tüm besin maddelerini içlerinde barındırmazlar.

Ayrıca, çok az kalori tükettiğinizde vücudunuz sizin açlık çektiğinizi zannederek buna yanıt olarak zayıflamanızı yavaşlatabilir ( 24 ).

Kısa süreli kilo vermeye odaklanmak yerine, gençler zamanla istikrarlı ve sağlıklı bir şekilde kilo vermeye odaklanmalıdır.

 

8. Sebzelerinizi Yiyin

 

Sebzeler vitamin, mineral ve lif gibi önemli besin depolarıdır.

Ayrıca hücrelerinizi, onlara zarar verebilecek moleküllerden koruyan antioksidan denilen güçlü asitler içerir ( 25 ).

Sebzeler son derece besleyici olmalarının yanı sıra yapılan araştırmalar, sebzelerin tüketilmesinin gençlerin ideal kilolarına ulaşmalarına ve bu kiloyu korunmalarına yardımcı olacağını göstermiştir ( 26 ).

Sebzeler lif ve su bakımın zengindir, bu da yemekten sonra daha dolu ve tok hissetmenize yardımcı olur. İştahınızı gün boyunca sabit tutarak aşırı yemek yeme isteğinizi azaltır.

 

9. Kahvaltıyı Atlamayın

 

Öğün atlamak kilo vermenize sebep olacakmış gibi görünse de, aslında açlık nedeniyle gün boyunca daha fazla yemenize neden olabilir.

Araştırmalar kahvaltıyı atlayan gençlerin, düzenli olarak kahvaltı yapanlara göre obez olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu göstermektedir ( 27 ).

Kahvaltıyı atlamak veya hızlı yüksek şekerli bir atıştırmalıkla geçiştirmek yerine gençler dengeli bir kahvaltı yapmayı alışkanlık haline getirmelidirler.

Ek olarak, protein bakımından yüksek bir kahvaltı yapmak, bir sonraki öğüne kadar tokluğunuzu ve modunuzu korumanıza yardımcı olabilir.

20 genç kız üzerinde yapılan araştırmada yüksek proteinli, yumurta bazlı bir kahvaltı tüketenlerin, daha düşük proteinli, tahıl bazlı bir kahvaltı yiyenlere göre gün boyunca daha az açlık hissettiklerini ve daha az atıştırmalıklara yöneldiklerini göstermiştir ( 28 ).

 

10. Diyet Gıdalarından Kaçın

 

“Diyet dostu” olarak satılan yiyecek ve içecekler, yapay tatlandırıcılar; zararlı yağlar ve çok zararlı bileşenler ile hazırlanmış olabilir.

Aspartam ve sukraloz gibi yapay tatlandırıcılar çalışmalarda mide rahatsızlığı, migren ve hatta kilo alımı gibi ciddi sağlık sorunlarıyla bağdaştırılmıştır ( 29 ).

Ayrıca diyet yiyecek ve içecekler genellikle yüksek işlenmiş gıda içerdiğinden çok nadiren gençlerin ihtiyaç duyduğu besinleri içerir.

Diyet maddeleri satın almak yerine işlenmemiş gıdaları ve atıştırmalık olarak  meyveleri tercih edin.

 

11. Yemek Yerken Dikkatinizi Yemeğinize Verin

 

Yemek yerken yemeğe dikkatinizi vermeniz vücudunuzla kurduğunuz bağı güçlendirir. Vücudunuzun neye ihtiyacı olduğunu duymanızı ve hissetmenizi sağlar bu şekilde ihtiyacınız olan besinleri daha rahat bir şekilde seçebilirsiniz ( 30 ).

Çoğu zaman gençler yemek yerine atıştırmalıklar hazırlarlar. Hazırladıkları yemeklerini televizyon başında yediklerinden dolayı yedikleri miktarın farkında olmadan aşırı beslenebilirler.

Dikkatinizin yemekte olması yavaş yemekten zevk almaya başlamanızı gerektirmektedir.

 

12. Çok Su İçin

 

Yeterli su içmek genel sağlık açısından çok önemlidir ve fit bir kiloya ulaşmanıza yardımcı olabilir.

Meyveli soda ve spor içecekleri gibi şekerli içeceklerin suyla değiştirilmesi, aşırı kalori tüketimini azaltır ve sağlıklı ve hızlı zayıflamanızı sağlar ( 33 ).

Ayrıca, gün boyunca içtiğiniz su iştahınızı azaltır ve aç olmadığınız sürece atıştırma dürtüsünü azaltır ( 34 ).

Çok su içmek okul ve sportif performansınızı da arttıracaktır ( 35 ).

 

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Diyetisyen Misin?

Kategoriler

Instagram Akışı