Gençler için 12 Hızlı Zayıflama Taktiği

Gençler için 12 Hızlı Zayıflama Taktiği

Biraz kilo vermek her yaştan insanın işine yarayacaktır (özellikle gençlerin).

Vücudunuzdaki fazlalıklardan kurtulmak özgüveninizi arttıracak, gün içinde kendinizi daha iyi hissetmenize sebep olacaktır.

Ancak doğru şekilde zayıflamak herkes için önemli olsa da özellikle gelişimlerini etkileyeceği için gençleri tüm yaş gruplarından daha çok ilgilendirmektedir.

Aslında tek ihtiyaçları büyüyen bedenlerini besleyen ve uzun vadede takip edebilecekleri diyet ve hareketli bir yaşam tarzıdır.

İşte gençler bilimsel olarak kanıtlanmış 12 hızlı kilo verme metodu.

 

1. Sağlıklı, Gerçekçi Hedefleriniz Olsun

 

Vücut sağlığınıza kavuşmanın en hızlı yolu, hızlı bir şekilde zayıflamaktır diyebiliriz. Ancak gerçekçi kilo hedefi, vücut şeklini hedeflemekte çok önemlidir.

Aşırı kilolu gençler için hızlı bir şekilde zayıflamak çok önemli olsa da, odak noktanız her zaman kaç kilo olduğunuz değil, daha sağlıklı olabilmek olmalıdır.

Gerçekçi bir kilo hedefine sahip olmak bazı gençlerin vücutlarıyla barışmasını ve hızlı bir şekilde kilo vermelerini sağlayabilir.

Ancak kalan tüm gençler için yediklerine dikkat etmeleri ve fiziksel aktivitelerini arttırmaları genel olarak çok daha verimli bir yol olacaktır diye düşünüyorum.

Gençlerin sağlıklı rol modellerine sahip olmaları, geleceklerinin her noktasında onları etkileyeceği gibi sağlıklı bir vücuda sahip olma noktasında da onları etkileyecektir.

Yalnız şunu bilmelisiniz ki herkesin kendine özel farklı bir vücudu var.

Dikkat etmeniz gereken nokta herhangi birine benzemeye çalışmaktansa, kendi vücudunu en sağlıklı ve en güzel şekle sokabilmektir.

Evde, okulda gençlerin beslenme hakkında bilinçli olması ve ailelerinin desteğinin gençlerin hızlı kilo vermesine direk etkisi vardır.

Bu tarz destekleyici ortamlar gençlerin olumlu yaşam tarzı değişikliklerini güçlendirmelerine ve korumalarına yardımcı olacaktır. ( 1 ).

 

2. Şekerli İçeceklerden Vazgeçin

 

Türkiye'de halen kişi başına içilen yıllık gazlı içecek miktarı 180 litre.

Bu durum ülkemizdeki obeziteyi ve diyabeti derinden etkiliyor.

Ben fazla kilolardan kurtulmanın en kolay yollarından birinin şekerli içecekleri kesmek olduğunu düşünüyorum.

Gazlı içecekler, enerji içecekleri, soğuk çaylar ve meyve suları tüketenleri bağımlı edici şekerlerle doldurulur.

Araştırmalar, bu tarz içeceklerin tüketiminin gençlerde hızlı kilo alımına yol açacağını ve tip 2 diyabet, karaciğer yağlanması, akne ve yüzünüzde oluşacak oyuklar gibi birçok hastalığın riskini artırabileceğini göstermektedir ( 2 , 3 , 4 , 5 , 6 , 7 ).

Yapılan yeni araştırmalar, anne babanın bu içecekleri tükettiği tüm evlerde gençlerin de tükettiğini, hatta anne ve babadan çok daha fazla tükettiğini göstermiştir.

Bu yüzden ailecek bu sağlıksız içeceklerin kesilmesinin, tüm aile bireyleri açısından faydalı olduğu görülmektedir ( 8 ).

 

3. Fiziksel Aktivitenizi Arttırın

 

Fit olmak için bir sporu profesyonel yapmak yada spor salonuna kayıt olmak zorunda değilsiniz. Daha az oturmak ve daha fazla hareket etmek, işten eve gelirken uzun yoldan yürümek bile fazlalıklarınızı eritmek için mükemmel bir yoldur.

Günlük aktivitenizi arttırmak kas kütlenizi de arttıracaktır, bu da vücudunuzun kalorileri daha verimli yakmasını sağlayacaktır ( 9 ).

Yılın tüm zamanında fit kalmanın anahtarı, gerçekten zevk aldığınız bir aktivite keşfetmekten geçer.

İnanın böyle bir aktivite bulmak zor görünse de bulduğunuzda hayatınızı değiştireceğinden emin olabilirsiniz.

Her hafta yeni bir spor deneyin. Kuzenlerinizle halı sahaya gidin. Olmadı mı? Doğa yürüyüşleri yapın, bisiklet sürün, yoga yapın, yüzün veya dans edin sadece sürekli yapmaktan sıkılmayacağınız bir aktivite keşfedin.

Dahası, aktif olmak ruh halinizi yükseltecek, gençliğin getirdiği depresyonu azaltacaktır. ( 10 , 11 ).

 

4. Vücudunuz En Değerli Aracınız, Doğru Yakıtı Kullanın

 

Yemeklerinizin kaç kalori olduklarına odaklanmak yerine, içerdikleri besin yoğunluğuna odaklanın, bir yemek seçeceğinizde kaç kalori olduğuna bakmak yerine bu yemeğin içeriği vitaminler, mineraller ve lifler bakımından zengin mi? Bütün yemeklerin tüm besin içeriklerine kaç kalori sayfamızdan ulaşabilirsiniz ( 12 ).

Gençler büyümekte oldukları için, yüksek besin içerikli gıdalara yetişkinlerden daha fazla ihtiyaçları vardır ( 13 ).

Sebzeler, meyveler, tam tahıllar, sağlıklı yağlar ve sağlıklı protein kaynakları sadece besleyici değildir, aynı zamanda zayıflamanıza da sebep olacaktır.

Örneğin sebzelerde, tahıllarda ve meyvelerde bulunan lifler ve yumurta, tavuk, fasulye, fındık gibi kaynaklarda bulunan protein liptin hormonunuzun düşmesini engelleyecek bu da öğünler arasında sizi tok tutacaktır ( 14 , 15 ).

Toplumsal gözlemler birçok gencin doğru beslenme ve ihtiyacı olan besinleri tüketme açısından çok yetersiz olduğunu göstermiştir.

Bu toplum ne kadar kötü beslenirse beslensin, toplumu bizler oluşturuyoruz. Siz doğru beslenirseniz etrafınıza doğru beslenmeyi tavsiye edersiniz.

Yavaş yavaş herkesin doğru beslenmeye başladığını görürsünüz. Toplum dediğimiz şey biz ve etrafımızdakilerden ibaret. Toplumu değiştirmek istiyorsak önce kendimizi düzeltmeliyiz ( 16 ).

 

5. Yağları Sevin

 

Yağlar vücudumuzdaki en verimli ve en güçlü enerji kaynağıdır.

Anlamanız için şöyle örneklemem gerekirse karbonhidrat 5000ah’lik küçük cep telefonu şarjı olursa, yağlar araba aküsü olur. 

Gençlerin bedenleri yetişkinlere nazaran gelişmekte olduğundan dolayı daha fazla yağa ihtiyaç duyar ( 17 ).

Hızlı kilo vermeye çalışırken kalori miktarına kanıp yağ kaynaklarını kesmek çok yaygındır. Ancak yağı kesmek büyüme ve gelişmeyi olumsuz yönde etkilediği gibi zayıflamanızı da durduracaktır.

Yağ tüketiminizi azaltmaya çalışmak yerine, sağlıksız yağ kaynaklarını sağlıklı olanlar için değiştirmeye odaklanın.

Ayçiçek yağında kızartılmış gıdalar(patates kızartması) yerine fındık, tohum, avokado, zeytinyağı ve yağlı balıkların kullanılması sağlıklı bir şekilde hızlı kilo kaybını sağlar ( 18 ).

Sadece sağlıklı yağlar vücudunuzu beslemekle kalmaz, aynı zamanda doğru beyin gelişimi ve genel gelişimine de önemli ölçüde katkı sağlar ( 19 ).

 

6. Şekerden Kurtulun

 

Gençler şeker, kurabiye, şekerli abur cuburlar ve işlenmiş şekerli tüm gıdaları tüketme eğilimindedir.

Eğer hızlı zayıflamak istiyorsanız hayatınızdan ilave şekerleri kesmek zorundasınız.

Bunun nedeni, ilave şeker bakımından yüksek olan yiyeceklerin çoğunun protein ve lif bakımından düşük olmasıdır, bu da iştahınızın dalgalanmasına neden olabilir ve gün boyunca aşırı yemeye neden olabilir.

16 genç kadın üzerinde yapılan bir araştırma, sabahları şekerli bir içecek içenlerin, hemen sonra ciddi bir açlık hissi duyduğunu ve öğle yemeği vakti geldiğinde daha fazla gıda tükettiklerini tespit etti ( 20 ).

Şekerli yiyecekler sadece açlığı arttırmakla kalmaz, aynı zamanda akademik performansı, uykuyu ve modunuzu olumsuz yönde etkileyecektir ( 21 , 22 , 23 )

 

7. Abartılı Diyetlerden Kaçının

 

Hızlı bir şekilde kilo verme arzusu, gençleri kötü beslenmeye itebilir. Bunun üstüne ünlüler tarafından teşvik edilen hiçbir bilimsel temeli olmayan sayısız moda diyetler var.

Diyetlerin çoğu kesinlikle işe yaramaz ve yarardan çok zarara sebep olur. Nadiren karşılaşılan olumlu etkileri de uzun süre yapıldığında sağlığa zararlı bir hal alır.

Abartılı kısıtlayıcı diyetlerin yapılması zordur ve vücudunuzun optimal düzeyde çalışması için ihtiyaç duyduğu tüm besin maddelerini içlerinde barındırmazlar.

Ayrıca, çok az kalori tükettiğinizde vücudunuz sizin açlık çektiğinizi zannederek buna yanıt olarak zayıflamanızı yavaşlatabilir ( 24 ).

Kısa süreli kilo vermeye odaklanmak yerine, gençler zamanla istikrarlı ve sağlıklı bir şekilde kilo vermeye odaklanmalıdır.

 

8. Sebzelerinizi Yiyin

 

Sebzeler vitamin, mineral ve lif gibi önemli besin depolarıdır.

Ayrıca hücrelerinizi, onlara zarar verebilecek moleküllerden koruyan antioksidan denilen güçlü asitler içerir ( 25 ).

Sebzeler son derece besleyici olmalarının yanı sıra yapılan araştırmalar, sebzelerin tüketilmesinin gençlerin ideal kilolarına ulaşmalarına ve bu kiloyu korunmalarına yardımcı olacağını göstermiştir ( 26 ).

Sebzeler lif ve su bakımın zengindir, bu da yemekten sonra daha dolu ve tok hissetmenize yardımcı olur. İştahınızı gün boyunca sabit tutarak aşırı yemek yeme isteğinizi azaltır.

 

9. Kahvaltıyı Atlamayın

 

Öğün atlamak kilo vermenize sebep olacakmış gibi görünse de, aslında açlık nedeniyle gün boyunca daha fazla yemenize neden olabilir.

Araştırmalar kahvaltıyı atlayan gençlerin, düzenli olarak kahvaltı yapanlara göre obez olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu göstermektedir ( 27 ).

Kahvaltıyı atlamak veya hızlı yüksek şekerli bir atıştırmalıkla geçiştirmek yerine gençler dengeli bir kahvaltı yapmayı alışkanlık haline getirmelidirler.

Ek olarak, protein bakımından yüksek bir kahvaltı yapmak, bir sonraki öğüne kadar tokluğunuzu ve modunuzu korumanıza yardımcı olabilir.

20 genç kız üzerinde yapılan araştırmada yüksek proteinli, yumurta bazlı bir kahvaltı tüketenlerin, daha düşük proteinli, tahıl bazlı bir kahvaltı yiyenlere göre gün boyunca daha az açlık hissettiklerini ve daha az atıştırmalıklara yöneldiklerini göstermiştir ( 28 ).

 

10. Diyet Gıdalarından Kaçın

 

“Diyet dostu” olarak satılan yiyecek ve içecekler, yapay tatlandırıcılar; zararlı yağlar ve çok zararlı bileşenler ile hazırlanmış olabilir.

Aspartam ve sukraloz gibi yapay tatlandırıcılar çalışmalarda mide rahatsızlığı, migren ve hatta kilo alımı gibi ciddi sağlık sorunlarıyla bağdaştırılmıştır ( 29 ).

Ayrıca diyet yiyecek ve içecekler genellikle yüksek işlenmiş gıda içerdiğinden çok nadiren gençlerin ihtiyaç duyduğu besinleri içerir.

Diyet maddeleri satın almak yerine işlenmemiş gıdaları ve atıştırmalık olarak  meyveleri tercih edin.

 

11. Yemek Yerken Dikkatinizi Yemeğinize Verin

 

Yemek yerken yemeğe dikkatinizi vermeniz vücudunuzla kurduğunuz bağı güçlendirir. Vücudunuzun neye ihtiyacı olduğunu duymanızı ve hissetmenizi sağlar bu şekilde ihtiyacınız olan besinleri daha rahat bir şekilde seçebilirsiniz ( 30 ).

Çoğu zaman gençler yemek yerine atıştırmalıklar hazırlarlar. Hazırladıkları yemeklerini televizyon başında yediklerinden dolayı yedikleri miktarın farkında olmadan aşırı beslenebilirler.

Dikkatinizin yemekte olması yavaş yemekten zevk almaya başlamanızı gerektirmektedir.

 

12. Çok Su İçin

 

Yeterli su içmek genel sağlık açısından çok önemlidir ve fit bir kiloya ulaşmanıza yardımcı olabilir.

Meyveli soda ve spor içecekleri gibi şekerli içeceklerin suyla değiştirilmesi, aşırı kalori tüketimini azaltır ve sağlıklı ve hızlı zayıflamanızı sağlar ( 33 ).

Ayrıca, gün boyunca içtiğiniz su iştahınızı azaltır ve aç olmadığınız sürece atıştırma dürtüsünü azaltır ( 34 ).

Çok su içmek okul ve sportif performansınızı da arttıracaktır ( 35 ).

 

 

13. Kendinizi Başkalarıyla Karşılaştırmayın

 

Belli bir şekilde görünme baskısı hissetmek, herkesin beden imajına zarar verebilir - ve gençler beden imajı sorunlarına diğer yaş gruplarına göre daha duyarlı görünmektedir.

Akran baskısı, sosyal medya ve ünlülerin etkisi gençlerin bedenlerinden memnun olmamalarını sağlayabilir.

Fazla kilo vererek daha sağlıklı olmaya çalışırken, herkesin vücudunun benzersiz olduğunu ve insanların farklı oranlarda kilo verdiğini bilmek önemlidir.

Kilo verme yolculuğu asla başkası gibi görünme ihtiyacı ile tetiklenmemelidir. Kilo vermek , cildinizde daha sağlıklı , daha mutlu ve kendinden emin olmanın bir yolu olarak görülmelidir .

Kendinizi gerçekçi olmayan standartlarla karşılaştırmamaya çalışın. Bunun yerine, yeni sağlıklı yaşam tarzınızı motive etmek için kendini güçlendirme ve beden imajının pozitifliğini kullanın.

 

14. Stresi Olmayın

 

Stres, açlığı artırabilen ve kilo almayı teşvik edebilen hormon kortizol seviyelerinin yükselmesi gibi hormonal değişikliklere neden olmaktadır ( 36 ).

Yaşamınızda biraz stres olmasına rağmen , çok fazla stres olması kilo kaybını olumsuz yönde etkileyebilir.

Yoga, meditasyon , bahçecilik, egzersiz ve açık havada vakit geçirmek gibi aktivitelere katılmak, stresi azaltmaya ve rahatlama duygularını desteklemeye yardımcı olabilir.

Aşırı stresli hissediyorsanız, okul terapistleri veya psikologlar stres giderici teknikler için harika bir kaynaktır ve bunalmış hissettiğinizde destek sağlayabilir.

 

15. İşlenmiş Gıdalarda Geri Kesim

 

Arada sırada kendinize küçük bir ikramda bulunabilirsiniz, çok fazla işlenmiş gıda tüketmek kilo alımına neden olabilir ve kilo kaybını engelleyebilir.

Çoğu işlenmiş gıdalar kalori bakımından yüksek fakat fiber, protein, vitamin ve mineraller bakımından oldukça zayıftır.

Daha sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmeye çalışırken, yemekler ve atıştırmalıklar, sebzeler, meyveler, sağlıklı yağlar ve proteinler gibi besleyici gıdaların etrafında dönmelidir.

Şekerler, fast food, şekerli unlu mamüller ve cips gibi işlenmiş yiyecekler, arada bir ikram olarak tüketilmeli ve günlük olarak tüketilmemelidir.

İşlenmiş hazır gıdalara güvenmek yerine, gençler mutfağa katılabilir ve sağlıklı yiyecekleri kullanarak ev yapımı yemekler ve atıştırmalıklar hazırlayabilir.

 

16. Yeterince Uyku Aldığınızdan Emin Olun

 

Sağlıklı bir vücut ağırlığını korumak için yeterli miktarda uyku almak önemlidir.

Araştırmalar, yeterince uyuyamayan yetişkinlerin, gece başına yedi ile sekiz saat arasında önerilenlerden daha kilolu olduğunu göstermektedir ( 37 ).

Gençlerin yetişkinlerden daha fazla uykuya ihtiyacı vardır. Aslında, uzmanlar, gençlerin her gün optimum seviyede çalışması için 9-10 saat uyumasını tavsiye etmektedir ( 38 ).

Rahat bir uyku elde etmek için , yatak odanızın karanlık olduğundan emin olun ve televizyon ya da yatmadan önce akıllı telefonunuzu kullanmak gibi dikkat dağıtıcılardan kaçının.

 

Bu Bahsettiklerimizin Hepsini Yaptıktan Sonra Halen Kilo Veremiyorsanız?

 

Gençlerin, sağlıklı bir diyet ve yaşam tarzı izlerken bile kilo vermekte zorlanmasının başka nedenleri de vardır.

 

Doğru Teşhisi Alın

 

Hipotiroidizm , polikistik over sendromu (PKOS) ve depresyon gibi bazı tıbbi durumlar ani kilo alımına neden olabilir ( 39 , 40 , 41 ).

 

Kilo vermek konusunda özellikle zor zamanlar geçirdiğini düşünüyorsanız, belirtileriniz hakkında doktorunuzla konuşun.

 

Kilo almaya neden olabilecek tıbbi durumları ekarte etmek için testler yapabilir veya uzman önerebilirler.

 

Düzensiz Yeme Uyarıları

 

Bulimia nervoza, anoreksiya nervoza ve aşırı yeme bozukluğu (BED) gibi yeme bozuklukları, her yaştan insanı etkileyebilir ve genç yaşlarda gelişebilir ( 42 ).

 

Bir yeme bozukluğu ile mücadele edebileceğinizi düşünüyorsanız , bir ebeveyne veya güvendiğiniz bir yetişkine söyleyin.

 

Gençlerinde olası bir yeme bozukluğu belirtisi olduğunu fark eden ebeveynler, tedavi seçenekleri hakkında bilgi almak için aile doktorlarına veya çocuk doktorlarına danışmalıdır.

 

Yeme bozukluklarının belirtileri tipine göre değişmektedir. İzlenmesi gereken uyarı işaretleri örnekleri: ( 43 ):

 

  • Sabit veya tekrarlayan diyet
  • Yiyecek içeren sosyal durumlardan kaçınma
  • Kusma veya müshil suistimal kanıtı
  • Aşırı egzersiz
  • Vücut şekli ve / veya kilo ile takıntı
  • Sosyal geri çekilme ve izolasyon
  • Yemek yemekten veya atıştırmalıklardan sık sık kaçınmak
  • Güçlü kilo kaybı veya kilo alma

 

Özet: PKOS ve hipotiroidizm gibi bazı tıbbi durumlar kilo vermeyi zorlaştırabilir. Bir yeme bozukluğundan şüpheleniliyorsa, yardım için güvenilir bir tıbbi uzmana başvurun.

Sonuç


Aşırı kilolarını kaybetmek, gençlerde sağlığı, özgüvenini ve genel yaşam kalitesini iyileştirebilir.

 

Bununla birlikte, hedeflerinize ulaşmak için güvenli ve sağlıklı kilo verme uygulamalarına katılmak her zaman önemlidir.

 

Eklenen şekerleri azaltmak, yeterli egzersiz yapmak ve bütün besleyici yiyecekleri yemek, gençlerin kilo vermeleri için basit ve etkili yollardır.

 

Gençler, gerçekten sağlıklı bir vücuda sahip olmanın, belirli bir ağırlığa ulaşmak veya belirli bir beden boyutuna sığabilmek anlamına gelmediğini hatırlamalıdır.

 

Vücudunuzu besleyici gıdalarla beslemek ve fiziksel aktivite ve kendini sevmekle ilgilenmek, optimal sağlığa kavuşmanın en iyi yollarıdır.


 

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

Kalp Sağlığı için Altın Besinler

Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç, çikolata, yeşil çay, somon ve ton balığı, ceviz gibi besinlerin kalp için altın besinler olduğunu söyledi.

Devamı →

Hangi Yağlar Yemek İçin Daha İyi ve Sağlıklıdır?

Hangi yağı hangi yemeklerde ve nasıl kullanacağımızı öğrenerek hem daha iyi yemekler hemde daha sağlıklı bir hayata ilk adımı atabiliriz.

Devamı →

En İyi Diyet Listeleri: Sağlıklı Zayıflamak İçin

Son yılların en çok ilgi gören 13 ünlü diyet listelerini bir araya getirip uzman diyetisyen görüşleri ile derledik, belki efsaneler ve gerçekler birbirinden ayrılır.

Devamı →

Mayo Klinik Diyeti: Kilo Vermek İçin Ne Kadar Etkili?

Mayo Klinik tarafından hazırlanan ve uzun yıllardır birçok kişinin uyguladığı Mayo Klinik Diyetini sizin inceledik, örnek diyet listesi ile bu makalede.

Devamı →

1 Kilo Vermek İçin Ne Kadar Kalori Yakmalıyım?

1 kilo vermek için ne kadar kalori yakmalıyım? Günde bir kilo vermek mümkün mü? Sorusunu sizin içi inceledik, işte sonuçlar:

Devamı →

Cevizin Sağlığınız İçin Kanıtlanmış 13 Faydası

Cevizin faydaları için ceviz üzerine yapılan 32 bilimsel çalışma ışığında cevizin 13 faydasını sizin için bir araya getirdik.

Devamı →

Böbrek Hastaları İçin En İyi 20 Gıda

Böbrek hastaları için hazırlanan diyetlere alternatif oluşturması ve farklı menüler hazırlanması için böbrek dostu en iyi 20 gıdayı sizin için listeledik.

Devamı →

Kilo Vermek İçin Günde Kaç Kalori Almalıyım? Kadın ve Erkek İçin

Kilo vermek için günde kaç kalori almalıyım içi hesaplama aracına yaşınız, kilonuz, boyunuzu girin ve erkek veya kadın seçeneği seçip almanız gereken kaloriyi görün.

Devamı →

Kalori Takibinin Kilo Vermek İçin İdeal Olduğunu Kanıtlayan 7 Çalışma ve Sonuçları

Kalori takibinin kilo verme üzerine olumlu etkileri olduğu birçok bilimsel çalışmada ispatlanmıştır, bu yazımızda yedi çalışmadan sonuçları ve kalori takibinin yararlarını bulabilirsiniz.

Devamı →

Kol İnceltme İçin En Etkili 9 Yöntem

Kol inceltme hareketleri, egzersizleri, diyeti ve en iyi yöntemleri sizin için bir araya getirdik. Artık sarkık kollar için hiç bir bahane kalmadı.

Devamı →

Diyetisyen Misin?

Kategoriler

Instagram Akışı