Gebelikte Hangi Ayda Ne Kadar Kilo Alınmalı?

Uzm. Dyt. Esra Sarıyer ekledi.
Gebelikte Hangi Ayda Ne Kadar Kilo Alınmalı?
Bu sayfadaki linklere tıklayıp gezinirseniz biz de bir şeyler kazanabiliriz. Destekleriniz için Teşekkür ederiz. 

Peki gebelikte kim ne kadar kilo almalı?

(1. Trimester: ilk 3 ay, 2. Trimester: 3-6 ay, 3. Trimester:6-9 aylık süreçtir.)

Sağlık Ensitütüsü tarafından Hamilelikte kilo alımı hakkında yayımlanan yönergeye göre;

  • Zayıf gebeler (BKI<18,5) 

Totalde 12,5-18 kg

2.Ve 3. Trimesterda 0,51 kg/hafta

  • Normal kilodaki gebeler (BKI: 18,5-24,9)

2.Ve 3. Trimesterda 0,42 kg/hafta

Totalde 11,5-16 kg

  • Fazla kilolu gebeler (BKI: 25-29,9)

Totalde 7-11,5 kg

2.Ve 3. Trimesterda 0,28 kg/hafta

  • Obez gebeler (BKI :30 ve üzeri)

Totalde 5-9 kg

2.Ve 3. Trimesterda 0,22 kg/hafta kilo kazanmalıdır.

Gebelik başlangıcında fazla kilolu olan anne diyet yapabilir mi?

Elbette yapabilir. Fakat mutlaka diyetisyen kontrolünde olması gerekiyor. İlk 3 aylık dönemde diyetisyeniniz uygun görürse, bebeğinizin de besin ögesi ihtiyaçlarını tamamlayacak şekilde size kilo verdiren bir diyet uygulayabilir. Ya da sadece kilonuzu korumayı ve bebeğin sağlıklı gelişimini destekleyen bir diyet hazırlayabilir. Sizin  ve bebeğinizin durumu burada önemli karar noktasıdır. Fakat ne olursa olsun, çok düşük kalorili diyetler yapılmamalıdır. Diyetisyeniniz zaten bunu ayarlar ama, maalesef diyetisyen gibi davranan kişilerle çalışıyorsanız 1800 kcal altında diyet yapmamanız gerektiğini de aklınızda bulundurmalısınız.

2. Ve 3. Trimesterda ise, BKI ve genel gebelik durumunuza göre sağlıklı kilo ve yeterli, dengeli besin ögesi alımını sağlayacak bir beslenme düzeni takip edilmelidir.

Peki anneyi fazla kilo alımından nasıl koruruz?

Yapılan bir çalışmada 49 kontrollü çalışmasının meta-analizi (yaklaşık 12000 kişide) yapılmış. Diyet, egzersiz ya da her ikisinin hamilelikte kg alımına etkisi izlenmiş.

Diyet(genelde düşük glisemik indeksli, yani liften zengin, sebze, meyve ve tam tahılları içeren) ya da egzersiz ya da her ikisinin kombinlendiği yaşam tarzı %20 daha az kilo kazanımı sağlamış. Ayrıca bu gruplarda, pre-eklemsi, maternal hipertansiyon riski de azalmış. 

Çalışmada fiziksel aktivitenin içeriğini çalışmada bulamadım çünkü aktivite skoru olarak belirtilmişti. Fakat; sürekli uzanmanızı gerektiren bir durum yoksa, doğuma da yardımcı olması için kas güçlendirici pilates, yüzme gibi egzersizler, hafif tempoda yürüme, düşük şiddette aerobik egzesizler iyi olacaktır. 

Kaynak: Diet or exercise, or both, for preventing excessive weight gain in pregnancy.doi: 10.1002/14651858.CD007145.pub3.

Uzm. Dyt. Esra Sarıyer

Uzm. Dyt. Esra Sarıyer

Aralık-1993 tarihinde İstanbul'da doğdum. İlkokul eğitimimi İstanbul-Beşiktaş Şair Nedim İlkokulunda tamamladım. 2011 yılında ise Asfa Ahmet Mithat Anadolu Lise'sinden mezun oldum. 2015 yılında, 4 senelik eğitimim sonucunda,İstanbul Medipol Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü'nden mezun oldum. Sonrasında, Acıbadem Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünde Yüksek Lisans eğitimi aldım ve 2017 yılında mezun oldum. Şuan Acıbadem Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünde doktora yapmaktayım. 2016-2017 yılları arasında B-fit spor salonunda beslenme danışmanlığı verdim. Şuanda Uzman Diyetisyen olarak, kendimi geliştirmeye, beslenme ve diyet danışmanlığı vermeye, tarif geliştirme ve ürün incelemeleri yapmaya devam etmekteyim.

Görüşünüzü Paylaşın
Ziyaretçi Görüşleri

Bu yazı hakkında henüz bir yorum yapılmadı.

Bu yazıya ilk yorum yapan siz olun.

Soru ve görüşleriniz bizim için değerledir. Sorun ve görüşlerinizi iletmenizden memnuniyet duyarız.

Benzer Yazılar

İdeal kilona ulaşmak ister misin?

Kategoriler